Baltkrievija

Lukašenko atklāja atklātā valsts apvērsuma sazvērestības nianses

52
(atjaunots 11:49 27.04.2021)
Dumpinieki plānoja visai operācijai iztērēt 10 miljonus dolāru. Viņi izskatīja trīs galvenos scenārijus.

RĪGA, 27. aprīlis – Sputnik. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko atklāja papildu ziņas par valsts apvērsuma plānu, ko sazvērnieki bija iecerējuši valstī. Sazvērestības nianses viņš pastāstīja žurnālistiem vizītē Poļesjes valsts radiācijas ekoloģiskajā rezervātā, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Sazvērnieku ieceres

Sākotnēji uzbrukums Baltkrievijas prezidentam bija ieplānots 9. maija svinīgo pasākumu laikā. Taču vēlāk ļaundariem radās iespaids, ka tāds uzbrukums viņiem nav pa spēkam, un viņi no šīs ieceres atteicās.

Tika izskatīti arī tādi scenāriji kā slazds un uzbrukums prezidenta kortežam. Pēc Lukašenko domām, arī tāds variants diezin vai varētu izdoties, jo automašīnas pārvietojas lielā ātrumā un iespēja trāpīt tām ir ļoti maza.

Savukārt trešais scenārijs paredzēja, ka bruņotām grupām jāieņem triecienā viena no Baltkrievijas prezidenta ārpilsētas rezidencēm. Visai operācijai bija atvēlēti 10 miljoni dolāru, viens miljons – snaiperim.

"To mēs redzējām jau sen. Vai jums šķiet, mēs to operāciju Maskavā organizējām uz ātru roku? Mēs viņiem sekojām, viņiem bija jāierodas Minskā un jāorganizē operācija. Mēs kontrolējām katru viņu soli," apliecināja Lukašenko.

Āriene ir mānīga

Baltkrievijas prezidents atklāja, ka korumpētā ģenerāļa lomu sazvērestībai ar dumpiniekiem tēlojis specdienestu darbinieks. Caur viņu aizturētie plānoja sacelt armiju pret valdību.

Savukārt žurnālisti sarunā ar valsts vadītāju pastāstīja, ka daudzi šaubās par nodemonstrēto slepkavu ārieni – sak, viņi neizskatoties kā teroristi un algotņi. Skeptiķiem Lukašenko atgādināja, ka sazvērnieki nav domājuši personīgi sarīkot teroraktu un uzbrukumus valsts amatpersonām.

"Protams, man nāk smiekli: Feduta – revolucionārs. Ja iedosi viņam lieku kapeiku, viņš izmetīs no prāta revolūcijas. Protams, viņš nerīkotu teroraktus, nenogalinātu prezidentu, viņa bērnus un tā tālāk. Taču kas ir, tas ir: viņš nav muļķis, un viņi viņu lika lietā. Un viņš tāds noteikti nav viens, ko mēs zinām un nezinām. Tie ir informatori," pastāstīja Lukašenko.

Saskaņā ar Ēģiptes scenāriju

Pēc Aleksandra Lukašenko domām, uzbrukums 9. maijā var būt sastādīts pē c Ēģiptes prezidenta Anvara Sadata slepkavības piemēram. 1981. gada oktobrī militārās parādes laikā Kairā sazvērnieku grupa izlēca no kravas mašīnas, aizmeta granātu un atklāja uguni uz tribīnes pusi.

Līdztekus sazvērnieki plānoja Minskas enerģētiskās infrastruktūras atslēgšanu. Pēc tās – masveida hakeru uzbrukums.

Starp plāna detaļām Aleksandrs Lukašenko īpaši izcēla, ka ļaundari plānojuši bloķēt Minsku kopā ar OMON vienībām galvaspilsētā, iekšējiem spēkiem, miliciju un valsts drošību.

"Visas šīs struktūras ir bruņotas un, ja būtu izdevies tās sarīdīt, būtu sācies briesmīgākais un karstākais pilsoņu karš, kāds nav bijis nevienā valstī," ir pārliecināts Baltkrievijas prezidents.

Terora melnais saraksts

Baltkrievijas prezidents pastāstīja, ka aizturēti vairāki teroristisko grupu dalībnieki. Daži no viņiem parādīti presei, citi – paturēti noslēpumā. Tomēr tie ir vienas ķēdes posmi. Viņi plānojuši internēt vismas 30 Baltkrievijas amatpersonas.

"Lūk, kāda ir viņu politika. Nedod Dievs, būtu nākuši pie varas. Viņus ne tuvu nedrīkst laist klāt varai. Tas, kas notika pērn, ir slikti, taču bez tā mēs viņus nebūtu noskaidrojuši, nebūtu zinājuši. Bet tagad mēs redzam, kas ir kas, un varam mierīgi strādāt," atzīmēja Lukašenko.

"Atbildēs visā pilnībā"

Par valsts apvērsuma organizāciju apsūdzēto juristu Juriju Zenkoviču amerikāņu specdienesti "vadīja" jau sen, piešķīra viņam pilsonību aizsardzībai, taču Baltkrievijā viņš atbildēs "pēc pilnas programmas", konstatēja Aleksandrs Lukašenko. Viņa paziņojumu parādīja telekanāls ONT.

Iepriekš kļuva zināms, ka VDK izvirzījusi apsūdzības četriem aizturētajiem, viņi visi atzīst vainu, arī ASV pilsonis Zenkovičs.

"Paklau, nu paskatieties: viņš ir ASV pilsonis. Palūdziet, lai jūs uzņem pilsonībā, un jūs mocīs līdz desmitajai paaudzei... Bet viņš tikai nesen aizbrauca (no Baltkrievijas – red.) – un pilsonis. Kāpēc? Tāpēc, ka specdienesti viņu uzraudzīja jau sen, viņu aizturēja, viņš tiem vajadzīgs, tie viņam piešķīra pilsonību kā aizsardzību tādam gadījumam... Viņš atbildēs visā pilnībā. Ne jau tāpēc, ka tas esmu es, bet gan tāpēc, ka viņš gatavoja valsts apvērsumu," teica Lukašenko.

52
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
"Likvidēt galveno": kā plānoja sarīkot asiņainu apvērsumu Baltkrievijā
Redžeps Tajips Erdogans

Erdogans paziņoja, ka Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju

14
(atjaunots 08:46 15.05.2021)
Turcijas prezidents uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Turcija atbalstīs palestīniešus Jeruzalemē tikpat apņēmīgi kā Azerbaidžānas cīņu par "Kalnu Karabahas okupēto zemju atbrīvošanu", paziņoja valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans, vēsta RIA Novosti.

"Mūs sadusmojuši Izraēlas teroristiskās valsts spaidi. Viņi ir pārkāpuši visas robežas. (..) Apturēt viņus – cilvēces goda pienākums," paziņoja Turcijas līderis uzrunā par godu musulmaņu svētkiem – Uraza-bairamam.

Erdogans uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības, un piebilda, ka viņam notikušas pārrunas ar 19 valstu prezidentiem un valdību vadītājiem.

Pēc viņa vārdiem, Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju pat tad, ja visa pasaule pievērs uz to acis.

Situācija uz Izraēlas un Palestīnas anklāva robežas krasi saasinājās pirmdienas vakarā. Musulmaņu sadursmes ar Izraēlas policiju, kas sākās pēc vairāku palestīniešu ģimeņu padzīšanas no mājām Džarraha rajonā, pārauga karadarbībā.

Gandrīz nepārtrauktās raķešu apšaudēs gājuši bojā septiņi Izraēlas pilsoņi, vairāk neka 200 ievainoti. Telaviva organizēja uzbrukumus Gazai, ziņojot, ka nogalināto vairāki kaujinieki, arī lauka komandieri. Palestīnas Veselības ministrija norādīja, ka Izraēlas uzbrukumos gājuši bojā 119 cilvēki, vairāk nekā 600 cietuši.

Pasaule aicina puses ievērot savaldību. Tuvākajā laikā plānota ANO Drošības padomes sēde, kas veltīta situācijai reģionā.

Gazas sektors ir viens no Palestīnas rajoniem, kuras teritorijas sadalīšanu apstrīd ilgadējā arābu-izraēliešu konflikta dalībnieki. 1947. gadā ANO Ģenerālasambleja izstrādāja Palestīnas sadalīšanas plānu, ko arābi vēl aizvien nav pieņēmuši.

Pēc Sešu dienu kara 1967 gadā Izraēla ieņēma Jordānas upes Rietumu krastu, ieskaitot Austrumu Jeruzālemi un ierīkoja tur apdzīvotas vietas. Savukārt Palestīna vēlas šajās zemēs (ieskaitot Gazas sektoru, ko kopš 2007. gada pārvalda islāmiskā organizācija HAMAS) radīt savu valsti, un pieprasa, lai nākamās robežas starp suverēnajām arābu un izraēliešu valstīm vestu pa līnijām, kas pastāvēja pirms konflikta.

Izraēla tam nepiekrīt un jau pasludinājusi Jeruzālemi par savu "mūžīgo un nedalāmo galvaspilsētu". Konflikta mierīgas noregulēšanas process ir apstājies.

14
Tagi:
Erdogans, agresija, konflikts, Izraēla, Turcija
Pēc temata
Palestīņu kaujinieki ar raķetēm apšauda Izraēlas teritoriju
Tramps aiziet ar troksni. Vai ASV gatavojas triecienam Irānai
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

57
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

57
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību

95 gadīgs kara veterāns Krimā pārvarējis koronavīrusu

0
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
Decembra beigās AleksandrA Markeviča pašsajūta ievērojami pasliktinājās. Ārsti diagnosticēja koronavīrusu, uzņēmumi parādīja, ka pacientam daļēji skartas plaušas. Slimnīcā veterāns pavadīja vairāk nekā mēnesi, tomēr, pateicoties ārstu pūlēm, viņš ir izveseļojies.

Sirmais frontinieks atzina: neskatoties uz pārciesto slimību, viņš joprojām nav zaudējis dzīvesprieku. Šajā ziņā viņam palīdz dzīvesbiedre Taisija. Viņi kopā ilgi staigā pa dārzu, dzied karalaiku dziesmas, bieži pārlapo vecos albumus ar fotogrāfijām.

Aleksandrs Markevičs izkarojis visu karu. 1941. gadā viņam bija 16 gadi, tāpēc uz fronti puisi neņēma, un viņš palīdzēja mātei hospitālī pie Brjanskas. 1943. gadā jau pilngadīgais Aleksandrs 522. artilērijas pulka sastāvā piedalījās Ļeņingradas aizsardzībā.

Par nopelniem kareivis saņēmis dažādus apbalvojumus: medaļu "Par uzvaru pār Vāciju lielajā Tēvijas karā", kā arī II pakāpes Tēvijas kara ordeni.

0