"Visu saņēmu, paldies": labā Latvijā spiegoja pāris no Kaļiņingradas

89
(atjaunots 16:27 30.04.2021)
"Par šo man paredzēta kriminālatbildība": kaļiņingradiete Antoņina Zimina apzinājās, ka pārkāpj likumu, bet, kā liecina sarakste, turpināja nodot informāciju Latvijas izlūkdienestiem.

RĪGA, 25. aprīlis - Sputnik. Baltnews rīcībā nonāca materiāli, kas liecina par Kaļiņingradas iedzīvotāju Antoņinas Ziminas un Konstantīna Antoņeca ilggadīgo darbu Latvijas izlūkdienestu labā.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, 20. aprīlī apelācijas tiesa atstājusi negrozītu spriedumu par valsts nodevību Ziminai un Antoņecam. Ziminai tika piespriesti 13 gadi kolonijā, Antoņecam - 12,5 gadi stingrā režīma kolonijā. Tāpat katram no laulātajiem tika piespriests naudassods 100 000 rubļu apmērā.

Kā noskaidrojās, Zimina regulāri apmeklēja Latviju "tūrisma nolūkos" kopš 2012. gada. Apmēram šajā laikā viņa iepazinās ar bijušo Rīgas domes deputātu, Latvijas specdienestu lielo draugu Jāni Mārtiņu Skuju. Krievvalodīgā auditorija viņu pazīst kā aktīvu cīnītāju par latvisku Latviju.

Tieši pēc Skujas lūguma 2012. gadā Zimina tikās ar Latvijas Satversmes aizsardzības biroja darbinieku vārdā "Andress", kurš vēlāk viņu savervējis. Kopā ar "Andresu" Ziminas kurators bija viņa kolēģis "Aleksandrs". Skujam bija atvēlēta ziņneša loma, personiskajā sarakstē Zimina un biroja darbinieki sauca viņu JMS.

Pirmā Baltnews rīcībā nonākusī Ziminas vēstule "Andresam" datēta ar 2014. gada 3. decembri. Tajā Antoņina ziņo, ka nodeva Skujam kādus datus, vienojas par tikšanos Rīgā un lūdza finansiālu atbalstu.

"Sveiks, nodevu JMS info par dialoga dalībniekiem, otrā vēstule – programma... plānoju braucienu uz Berlīni, noteikti piezvanīšu. Līdz 8. plānoju būt ārzemēs. Uz Rīgu, iespējams, ap 15. janvāri, gribu atbraukt viena ceturtdien un satikties ar tevi ceturtdien - piektdien, bet sestdien atbrauks mans draugs un mēs ar viņu pastaigāsim pa pilsētu. Paskaties kalendārā, kā visu saskaņot. Klau, man ļoti neērti par to jautāt, bet vai es varētu cerēt uz kādu naudiņu, kaut nelielu, jo brīvdienās, kad viņš atbrauks, man gribētos apmesties spa-viesnīcā Opera, tāpat lai arī restorānam pietiktu, lieta tāda, ka es braucu uz Berlīni uz viņa rēķina, un, kamēr vēl neesam precējušies, man negribētos lai viņš uzņemtos visus tēriņus. Taču kāzas jau ir ieplānotas aprīļa beigās, lūk tādas ziņas, nezinu, vai es rīkojos pareizi, bet šķiet, ka jāriskē. (pareizrakstība un punktuācija saglabāta – red. piez.).

Скриншот переписки Антонины Зиминой
Antoņinas Ziminas sarakstes ekrānuzņēmums

Pēc divām dienām, 5. decembrī, Antoņina saņem latviešu izlūka atbildi, viņš sīki instruē Ziminu, kā uzvesties sarunās ar Krievijas specdienestu darbiniekiem, sola atbalstīt finansiāli un apliecina, ka saņēmis Skujam nodoto informāciju.

"Par tavu ierašanos esmu sapratis, arī par taviem plāniem Rīgā ;) obligāti sagatavošos ;) par tavu lūgumu atbalstīt finansiāli esmu sapratis, darīšu visu, kas no manis atkarīgs :)). Kas attiecas uz tavu sarunu – domāju, ka tas ir tavu daudzo paziņu un kontaktu dēļ Rīgā, jo tu pazīsti daudz cilvēku Rīgā. Viņi tikai grib saprast, kuru tu pazīsti labi un kuru ne visai labi, lai izmantotu tos ar tavu palīdzību ;) es uzskatu, ka tev nav nekāda pamata stresam, bet jebkurā gadījumā esi uzmanīga! Vēl viņi pajautās, kāpēc tu esi noraizējusies, saki, ka tas ir dabiski:), jo viņi ir cilvēki no "turienes"! Ja lūgs palīdzību, esi laipna ar viņiem un pasaki, lai tev palīdz ar labu amatu, jo tas tev ir svarīgi un vajadzīgs "laulībai". <…> Es tik nesapratu, kas tāds ir V?! Taču šo niansi un "sarunu" pārrunāsim Rīgā, tikšanas laikā :) Liels paldies, visu esmu saņēmis, viss ir super."

Скриншот переписки Антонины Зиминой
Antoņinas Ziminas sarakstes ekrānuzņēmums

2016. gadā Antoņina Zimina iekārtojās darbā Pensiju fondā Kaļiņingradā. Divu nedēļu laikā, ko viņa tur bija nostrādājusi, viņai izdevies nozagt paroles no datubāzes ar Krievijas pilsoņu datiem, par ko liecina 12. jūnija vēstule.

"Sveika, esmu *** (nozagusi – red. piez.) paroles no kolēģu seifa un tos noskenēju. Tās der visām datu bāzēm. Par to man ir draud kriminālatbildība. Paroles maina martā. Tu pats netiksi ar tām galā, te vajadzīgi prof. hakeri, jo aizsardzības pakāpe ir augsta. Kur ir vārdi, jāievada katra vārda pirmie 3 burti. Apskauju. Tas ir ļoti svarīgi, tur ir info par katru pilsoni. Apskauju," paziņoja Antoņina.

Скриншот переписки Антонины Зиминой
Antoņinas Ziminas sarakstes ekrānuzņēmums

Jau tad Zimina apzinājās, ka pārkāpj likumu. Latvijas aģents "Andress" atbildēja Antoņinai pēc četrām dienām, 16. jūnijā:

"....Kas attiecās uz parolēm un piekļuves vārdiem, uzmanies, lūdzu! Īpaši neriskē ;))) un atceries, ka tu esi jauns darbinieks, un vecākie kolēģi tevi novēro."

Vīrs un sieva

2015. gada aprīļa beigās Antoņina Zimina apprecējās ar Kaļiņingradas apgabala Ekonomikas ministrijas juristu Konstantīnu Antoņecu. Sākumā Konstantīns neko nezināja par dzīvesbiedres darbību, bet 2016. gada sākumā, kā rakstīja pati Zimina, visu saprata un lūdza "nekur viņu neiejaukt", taču vienlaikus neatteicās palīdzēt sievai. Sarakstē ar "Andresu" Zimina sīki rakstīja par savu vīru.

"Kas attiecas uz vīru, te ir sarežģīti, viņš principā nav muļķis, un es domāju viņš sen jau nopratis, man viņš teica: "Tikai mani nekur neiejauc, neko negribu zināt, bet, ja vajag, tev palīdzēšu." Viņš jau apskatījis grāmatvedības dokumentus savā ministrijā, kam maksā par slepenību. 4 uzvārdi. 1. Ekonomikas ministrs... 2... 3.... kadri. 4.... - jur. nodaļa. Pārējās nodaļās viņam nav piekļuves dokumentiem, bet es domāju, ka kaut kas vēl parādīsies. Es vīru nespiežu, jo viņam paranoja jau sākas:) Viņš man reiz teica: LT [Lietuva] un LV [Latvija] tās nav nopietnas valstis, ja es ar kādu sadarbotos, izvēlētos Vāciju vai ASV. Es caur JMS nosūtīšu Valdības rokasgrāmatu, lai būtu vieglāk orientēties nākotnē."

Скриншот переписки Антонины Зиминой
Antoņinas Ziminas sarakstes ekrānuzņēmums

Citu vēstuļu saturs liecina par to, ka pakāpeniski Ziminai izdevās iesaistīt Antoņecu spiegošanā. 2016. gada 26. jūnija vēstulē viņa stāsta par slepeno saraksti, ko atradis viņas vīrs.

"Vīrs atradis kādu slepenu saraksti par īpašo ekonomisko zonu un plāniem, jautāja, vai man būtu vajadzīga, es teicu, ka nē, jo tas muļķis var izgāzties kopēšanas laikā :)) Labi, jauku atvaļinājumu, tuvākajā laikā jaunumi nav gaidāmi, bet, ja kaut kas būs, tad nodošu JMS. Apskauju, atā," rakstīja Zimina.

Скриншот переписки Антонины Зиминой
Antoņinas Ziminas sarakstes ekrānuzņēmums

Taču jau 4. augustā Ziminai bija steidzami jāsazinās ar "Andresu". Vēstulē ar atzīmi "Ļoti svarīgi!!!" Antoņina ziņoja, ka vīram izdevies nokopēt slepenus dokumentus, un lūdza kuratoru organizēt informācijas nodošanas kanālu – piemēram, caur Latvijas diplomātiskās misijas darbiniekiem.

"Sveiks. Supersvarīgas ziņas. Vīrs nokopēja visu slepeno, kas bija seifā. Liela dokumentu mape, viss, kas ir, pielaides, to darba grāmatiņas, kuriem ir pielaide un daudz kas cits. Es nevaru to nosūtīt pa internetu. Lūdzu, ātrāk izdomā kanālu. Kā to nodot, es negribu to glabāt pie sevis. Varbūt pa diplomātisko pastu, jo ir diplomāti..."

Tajā pašā dienā "Andress" gādīgi instruēja Ziminu par turpmākajiem soļiem: ieteica būt uzmanīgai ar materiāliem, lūdza vai nu izdarīt fotokopijas, vai pārrakstīt galveno ar roku, ieteica uzglabāt datus tur, kur neviens nevarētu tos atrast.

"Sveika Toņa, ar šiem materiāliem esi ļoti uzmanīga... tos nevar vienkārši nosūtīt, jo pastāv ļoti liels risks ne tikai tev un vīram, bet arī tiem, kuri tos vedīs, proti kurjeriem. Un sekas var būt ļoti nopietnas.... 1) Ja ir iespēja, nofotografē tos, ja nav, tad pārraksti ar roku dokumentu būtību, bet paskaties, kas ir svarīgs un kas ne īpaši! 2) Paši dokumenti jāatstāj tur, kur tie bija, lai neradītu aizdomas! 3) Kopijas/foto/pārrakstītās kopijas (SD karti vai zibatmiņu) <... > 4) Es padomāšu kā to varētu nosūtīt."

Скриншот переписки Антонины Зиминой
Antoņinas Ziminas sarakstes ekrānuzņēmums

Zimina nolēmusi atbraukt ar dokumentiem uz Latviju, taču noskaidrots, ka Lietuva aizliegusi viņai iebraukšanu. Tad Zimina piezvanīja Lietuvas Valsts drošības departamentam un piedāvāja resoram informāciju apmaiņā pret robežas šķērsošanu. "Lieta tāda, ka es varētu palīdzēt jūsu departamentam, man ir svarīga informācija," skaidroja viņa telefonsarunā.

Viņas sarunbiedrs piedāvāja nosūtīt dokumentus pa e-pastu. "Es nevaru, man par to Krievijā cietumsods draud..." – Zimina centās pārliecināt Valsts drošības departamenta pārstāvi, taču lietuvieši palikuši nelokāmi.

2018. gada aprīlī pārim izdevās tikt Rīgā un nodot kuratoram dokumentus. Šī gada jūlijā Ziminu aizturēja Kaļiņingradā. 2019. gadā Antoņecs tika aizturēts Maskavā. 2020. gada decembrī tiesa atzina abus laulātos par vainīgiem valsts nodevībā.

89
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

15
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

15
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību
Gaisa uzraudzības lidmašīna Tu-214 (Atvērtās debesis)

Militārais eksperts: Krievija kompensēs izlūkošanas iespējas bez ADL

16
(atjaunots 12:41 12.05.2021)
Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma denonsāciju. Militārais eksperts atklāja, kādu iemeslu dēļ Krievijas dalība līgumā kļuvusi bezjēdzīga.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma (ADL) denonsāciju. Par to liecina parlamenta apakšpalātas datu bāze.

Aprīlī Krievijas delegācijas vadītājs pārrunās Vīnē militārās drošības un bruņojuma kontroles jautājumos Konstantīns Gavrilovs paziņoja, ka Krievija līdz maija beigām noslēgs visas procedūras, kas paredzētas pirms izstāšanās no ADL.

Žurnāla "Nacionalnaja oborona" galvenais redaktors, militārais eksperts Igors Korotčenko radio Sputnik ēterā uzsvēra, ka pēc ASV lēmuma izstāties no līguma Krievijas tālāka dalība tajā kļuvusi bezjēdzīga.

"Atklāto debesu līgums bija ārkārtīgi svarīgs, tam bija stabilizējoša loma starptautiskajā militāri politiskajā situācijā. Taču diemžēl Vašingtonas politika, kas ņem vērā šauri egoistiskas intereses, novedusi tiktāl, ka šis līgums zaudējis spēku – tas nav dzīvotspējīgs. Un Krievija tikai konstatēja šo situāciju. Pamatojoties uz mūsu valsts interesēm, tālāka dalība šajā līgumā bez ASV ir vienkārši bezjēdzīga.

Mūsu izlūkošanas iespējas tiks kompensētas uz satelītu un radioelektroniskās izlūkošanas līdzekļu rēķina," konstatēja militārais eksperts.

Atvērto debesu līgums bija parakstīts 1992. gadā un stājās spēkā no 2002. gada. Tas bija viens no pasākumiem ar mērķi stiprināt uzticību militārajā jomā pēc aukstā kara beigām. Līguma dalībvalstis saņēma tiesības aplidot viena otras teritoriju, izmantojot noteiktām prasībām atbilstošu aparatūru. Līgumam pievienojās 34 valstis, taču 2020. gada 22. novembrī ASV no tā izstājās. 2021. gada janvāra vidū Krievija informēja, ka iniciēta analoģiska procedūra.

16
Tagi:
Krievija, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Lidojumu vairs nebūs: Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma
Atbilde ASV: politologi komentēja KF izstāšanos no Atvērto debesu līguma
ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie kā tas novedīs
Ieroču kontroles sistēma ir apdraudēta: ASV izstājās no Atvērto debesu līguma
  COVID-19

Linkaits aicina atcelt pašizolāciju un Covid-19 testus vakcinētiem ceļotājiem

0
(atjaunots 08:26 13.05.2021)
Tālis Linkaits uzskata, ka Latvijā ir jāievieš nosacījums, ka vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un nav jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. Latvijā pēc iespējas ātrāk ir jāievieš nosacījums, ka, iebraucot valstī, vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, tādējādi pielāgojot šo nosacījumu Igaunijā un Lietuvā ieviestajām prasībām, paziņojis satiksmes ministrs Tālis Linkaits, raksta Press.lv.

Ministrs norādīja, ka pretējā gadījumā rodas absurda situācija, kad vakcinēts Latvijas pilsonis drīkst bez ierobežojumiem ieceļot Igaunijā, bet pēc atgriešanās Latvijā viņam jāuzrada tests un jādodas pašizolācijā.

Satiksmes ministrs norādīja, ka līdzīga kārtība ir spēkā daudzviet Eiropā, piemēram, Dānijā, Polijā, Bulgārijā, Čehijā, Grieķijā, kā arī tuvākajā laikā šādu kārtību plānots noteikt Austrijā. "Šāda regulējuma ieviešanu Latvijā nevajadzētu atlikt, ņemot vērā arī to, ka skaidra atvieglojumu kārtība būs papildu motivācija iedzīvotājiem vakcinēties," sacīja Linkats.

Tāpat viņš piebilda, ka šāda kārtība atbilst Eiropas Komisijas 3. maijā publicētajām rekomendācijām attiecībā uz iebraukšanu no trešajām valstīm un nebūtisku ceļojumu ierobežojuma atcelšanu.

Patlaban pēc iebraukšanas Latvijā nav nepieciešams ievērot pašizolāciju tikai atgriežoties no Lielbritānijas, Islandes un Vatikāna - valstīm, kurās kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem nepārsniedz 50.

Atgādinām, ka 17. martā Eiropas Komisija ierosināja ļaut Eiropas Savienībā ieceļot pret Covid-19 vakcinētiem ārvalstniekiem, turklāt vakcīnām jābūt ES atzītām.

Tāpat plānots ieviest jaunu ārkārtējo instrumentu, kas ļautu strauji ierobežot ieceļošanu no valstīm, kur strauji pieaug inficēšanās.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"