ASV prezidents atzinis armēņu genocīdu

24
(atjaunots 18:17 25.04.2021)
Džo Baidena priekšgājēji valsts vadītāja postenī centās izvairīties no vārda "genocīds" savos izteikumos.

RĪGA, 25. aprīlis – Sputnik. ASV prezidents Džo Baidens oficiāli atzinis par genocīdu armēņu masveida slepkavības, kas organizētas un pastrādātas XX gadsimta sākumā Osmaņu impērijā. Par to liecina informācija, kas publicēta ASV prezidenta paziņojumā Baltā nama vietnē.

"Katru gadu šajā dienā mēs atsaucam visus cilvēkus, kuri gājuši bojā armēņu genocīda laikā Osmaņu impērijas laikā, un no jauna apņemamies nepieļaut tamlīdzīgu zvērību atkārtošanos.

Kopš 1915. gada 24. aprīļa, kad osmāņu varasiestādes arestēja armēņu inteliģences pārstāvjus un kopienu līderus Konstantinopolē, pusotrs miljons armēņu tika deportēti, nogalināti vai sūtīti navē iznīcināšanas kampaņas ietvaros," teikts Baidena paziņojumā.

© Sputnik / Ministry of Defence of Armenia

"Mēs godājam Meds Yeghern upuru piemiņu, lai notikušā šausmas vēsture nekad neaizmirstu," uzsvēra ASV prezidents.

Bīstoties no attiecību pasliktināšanās ar Turciju, Džo Baidena priekšgājēji valsts vadītāja postenī centās izvairīties no vārda "genocīds" savos izteikumos. Cita starpā ASV vadītāji, ieskaitot Donaldu Trampu, izmantoja terminu Meds Yeghern, kas nozīmē "lielā ļaundarība", un tādas frāzes, kā "viena no ļaunākajām masveida zvērībām XX gadsimtā". 2019. gadā ASV Kongresa Senāts un Pārstāvju palāta pieņēma rezolūciju, kurā atzina armēņu masveida slepkavības Osmaņu impērijā par genocīdu.

Jāpiebilst, ka ASV vadība pieņēmusi lēmumu uz divām dienām – 26. un 27. martā – slēgt diplomātiskās misijas Turcijā, bīstoties no iespējamiem incidentiem, ņemot vērā valsts vadītāja paziņojumu.

"Armēņu genocīdā Osmaņu impērijas laikā bojāgājušo cilvēku piemiņai veltītā Baltā nama paziņojuma, kas izskanēja 24. aprīlī, iespējamas demonstrācijas vai protesti. Drošības apsvērumu labad pirmdien, 26. aprīlī un otrdien, 27. aprīlī ASV vēstniecība Ankarā, ASV ģenerālkonsulāts Stambulā, ASV konsulāts Adanā un ASV konsulārā aģentūra Izmirā būs slēgti ikdienas apkalpošanai un ASV pilsoņu vīzu atbalstam," teikts preses relīzē.

Armēņu genocīds

XIX gs. beigās un XX gs. sākumā Osmaņu impērijā regulāri tika vajāti armēņi. 1915. gadā, saskaņā ar vēsturnieku datiem, nogalināti vairāk nekā pusotrs miljons cilvēku. Armēņu tautas genocīda faktu atzijušas 23 valstis, kā arī Eiropas Parlaments un Vispasaules baznīcu padome.

Turcija ļoti sāpīgi reaģē uz kritiku šajā jautājumā. Ankara pieprasa atteikties no termina "genocīda" 1915. gada notikumu kontekstā, norādot, ka tajā cietuši gan armēņi, gan turki. Turcija pieprasa radīt starptautisku vēsturnieku komisiju ar mērķi iepazīties ar arhīvu dokumentiem un izstrādātu objektīvu viedokli par notikumiem.

24
Tagi:
Džo Baidens, genocīds, Vēsture, ASV
Pēc temata
Vīrišķība un piemiņa
Ankarā notiek Merkeles un Erdogana tikšanās
Rīgā godā armēņu – genocīda upuru piemiņu
Redžeps Tajips Erdogans

Erdogans paziņoja, ka Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju

14
(atjaunots 08:46 15.05.2021)
Turcijas prezidents uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Turcija atbalstīs palestīniešus Jeruzalemē tikpat apņēmīgi kā Azerbaidžānas cīņu par "Kalnu Karabahas okupēto zemju atbrīvošanu", paziņoja valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans, vēsta RIA Novosti.

"Mūs sadusmojuši Izraēlas teroristiskās valsts spaidi. Viņi ir pārkāpuši visas robežas. (..) Apturēt viņus – cilvēces goda pienākums," paziņoja Turcijas līderis uzrunā par godu musulmaņu svētkiem – Uraza-bairamam.

Erdogans uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības, un piebilda, ka viņam notikušas pārrunas ar 19 valstu prezidentiem un valdību vadītājiem.

Pēc viņa vārdiem, Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju pat tad, ja visa pasaule pievērs uz to acis.

Situācija uz Izraēlas un Palestīnas anklāva robežas krasi saasinājās pirmdienas vakarā. Musulmaņu sadursmes ar Izraēlas policiju, kas sākās pēc vairāku palestīniešu ģimeņu padzīšanas no mājām Džarraha rajonā, pārauga karadarbībā.

Gandrīz nepārtrauktās raķešu apšaudēs gājuši bojā septiņi Izraēlas pilsoņi, vairāk neka 200 ievainoti. Telaviva organizēja uzbrukumus Gazai, ziņojot, ka nogalināto vairāki kaujinieki, arī lauka komandieri. Palestīnas Veselības ministrija norādīja, ka Izraēlas uzbrukumos gājuši bojā 119 cilvēki, vairāk nekā 600 cietuši.

Pasaule aicina puses ievērot savaldību. Tuvākajā laikā plānota ANO Drošības padomes sēde, kas veltīta situācijai reģionā.

Gazas sektors ir viens no Palestīnas rajoniem, kuras teritorijas sadalīšanu apstrīd ilgadējā arābu-izraēliešu konflikta dalībnieki. 1947. gadā ANO Ģenerālasambleja izstrādāja Palestīnas sadalīšanas plānu, ko arābi vēl aizvien nav pieņēmuši.

Pēc Sešu dienu kara 1967 gadā Izraēla ieņēma Jordānas upes Rietumu krastu, ieskaitot Austrumu Jeruzālemi un ierīkoja tur apdzīvotas vietas. Savukārt Palestīna vēlas šajās zemēs (ieskaitot Gazas sektoru, ko kopš 2007. gada pārvalda islāmiskā organizācija HAMAS) radīt savu valsti, un pieprasa, lai nākamās robežas starp suverēnajām arābu un izraēliešu valstīm vestu pa līnijām, kas pastāvēja pirms konflikta.

Izraēla tam nepiekrīt un jau pasludinājusi Jeruzālemi par savu "mūžīgo un nedalāmo galvaspilsētu". Konflikta mierīgas noregulēšanas process ir apstājies.

14
Tagi:
Erdogans, agresija, konflikts, Izraēla, Turcija
Pēc temata
Palestīņu kaujinieki ar raķetēm apšauda Izraēlas teritoriju
Tramps aiziet ar troksni. Vai ASV gatavojas triecienam Irānai
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

57
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

57
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību

95 gadīgs kara veterāns Krimā pārvarējis koronavīrusu

0
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
Decembra beigās AleksandrA Markeviča pašsajūta ievērojami pasliktinājās. Ārsti diagnosticēja koronavīrusu, uzņēmumi parādīja, ka pacientam daļēji skartas plaušas. Slimnīcā veterāns pavadīja vairāk nekā mēnesi, tomēr, pateicoties ārstu pūlēm, viņš ir izveseļojies.

Sirmais frontinieks atzina: neskatoties uz pārciesto slimību, viņš joprojām nav zaudējis dzīvesprieku. Šajā ziņā viņam palīdz dzīvesbiedre Taisija. Viņi kopā ilgi staigā pa dārzu, dzied karalaiku dziesmas, bieži pārlapo vecos albumus ar fotogrāfijām.

Aleksandrs Markevičs izkarojis visu karu. 1941. gadā viņam bija 16 gadi, tāpēc uz fronti puisi neņēma, un viņš palīdzēja mātei hospitālī pie Brjanskas. 1943. gadā jau pilngadīgais Aleksandrs 522. artilērijas pulka sastāvā piedalījās Ļeņingradas aizsardzībā.

Par nopelniem kareivis saņēmis dažādus apbalvojumus: medaļu "Par uzvaru pār Vāciju lielajā Tēvijas karā", kā arī II pakāpes Tēvijas kara ordeni.

0