Krievija iesaka ASV atturēties no divu kara kuģu reisa uz Melno jūru

79
(atjaunots 08:39 10.04.2021)
Mediji ziņo, ka nākamajā nedēļā divi ASV kara kuģi šķērsos Bosfora šaurumu un ieies Melnajā jūrā domājamās "Krievijas militaritātes aktivitātes pieauguma" fonā uz Ukrainas robežas.

RĪGA, 10. aprīlis — Sputnik. Krievijas politiķi un eksperti brīdināja ASV par sekām, ko var radīt lēmums nosūtīt uz Melno jūru kara kuģus, vēsta RIA Novosti

Iepriekš medijos parādījās informācija, ka nākamajā nedēļā divi ASV kara kuģi šķērsos Bosfora šaurumu un ieies Melnajā jūrā domājamās "Krievijas militaritātes aktivitātes pieauguma" fonā uz Ukrainas robežas. Vēlāk informācijas avots Turcijas Ārlietu ministrijā komentārā RIA Novosti to apstiprināja.

Lēmumu pārvietot kuģus senators no Krimas Sergejs Cekovs nosauca par demonstratīvu procesu. "ASV demonstrē savu spēku, pavairo spriedzi attiecībā pret Ukrainas dienvidaustrumiem," viņs teica.

Politiķis piezīmēja, ka ASV nesniedz Kijevai reālu militāro palīdzību. Pēc viņa domām, Vašingtona cenšas uzturēt konfrontāciju starp Krieviju un Ukrainu.

Pie tam Cekovs uzsvēra: ja sāksies uzbrukums Donbasam un agresīvi soļi pret pašpasludinātajām DTR un LTR, Krievija neatstās savus līdzpilsoņus vienus pret Ukrainas agresiju.

Senators piezīmēja: Rietumi provocē Maskavu kaut kadām darbībām pret Kijevu, bet Krievija tādām spēlēm nepakļaujas.

Valsts domes deputāte Jeļena Paņina konstatēja, ka ar kuģiem Melnajā jūrā ASV var sarežģīt situāciju Donbasā un atgādināja, ka amerikāņu karavīri "ļoti nervozi uztver tādos gadījumos neizbēgamo Krievijas kolēģu parādīšanos."

"Tāda veida precesenti Melnajā jūrā jau bijuši, atliek atcerēties amerikāņu eskadras kuģa "Donald Cook" ekipāžas panisko reakciju uz Krievijas Su-24 tuvošanos 2014. gada aprīlī," viņa atgādināja un aicināja "neradīt augsni" tālākām šāda veida situācijām.

Krievijas Melnās jūras flotes bijušais komandieris admirālis Vladimirs Komojedovs sarunā ar RIA Novosti ieteica JKF ne tikai pavadīt amerikāņu kuģus, bet arī turēt tos tēmēklī, lai nepieļautu provokācijas.

"Kontrolēsim viņus. Protams, nekaunības ASV pietiek, tāpēc līdztekus kuģu izsekošanai vajadzēs sākt sekot ar ieročiem, dot norādes par mērķi kuģa trieciena sistēmām, lai izvairītos no jebkādām provokācijām," teica admirālis.

Viņš atgādināja, kā augusi ASV flotes aktivitāte Melnajā jūrā pēdējos gados un uzsvēra, ka ASV regulāri pārkāpj Montrē konvenciju, kas ierobežo reģionā esošo kara kuģu izmērus un uzturēšanās laiku.

Viceadmirālis, bijušais MJF štāba priekšnieks Pjotrs Svjatošovs savukārt sarunā ar НСН apliecināja: ja amerikāņu kara kuģi ieies Melnās jūras akvatorijā, viņi to "ļoti nožēlos".

"Lai tikai viņiem ienāk prātā tāda muļķība. Viņi nožēlos," viņs teica.

Svjatašovs atgādināja Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova neseno paziņojumu par to, ka Krievija neatstās bez atbildes ASV provokācijas.

"Mums nav jābaidās no tā, ko mēs darām, organizējam bruņoto spēku mācības. Lai viņi dreb," piebilda karavīrs.

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Viņš atgādināja, ka Krievijai ir tiesības darīt savā teritorijā visu, ko tā uzskata par vajadzīgu.

"Mēs aizstāvam savu svētumu – teritoriju, kas pieder Krievijas tautai, mēs nedrīkstam nevienam ļaut par mums ņirgāties, mūsu pienākums ir svēti aizstāvēt savējo," teica viceadmirālis.

Viņš piebilda: pagaidām ir priekšlaicīgi runāt par amerikāņu kuģu iespējamo triecienu.

"Padomju laikā mēs viņus dzinām prom, ar enkuriem lauzām viņiem bortus, un viņi aizgāja. Viņi taču nepielietoja ieročus pat šajā gadījumā," atcerējās karavīrs.

Viņš uzsvēra, ka ASV uzbrūk nelielām valstīm, piemēram, Gvatemalai vai Vjetnamai, un piezīmēja: Krievijai ir gan zemūdenes, gan aviācija.

"Cik reizes esmu ar viņiem sadūries, esmu pat ticies ar ASV 6. flotes bijušo komandieri viceadmirāli Džozefu Prueru: amerikāņi ir gļēvuļi," Svjatošovs secināja.

79
Tagi:
agresija, Krievija, Ukraina, ASV
Pēc temata
Krievijas vēstniecība vērsusies pie ASV jautājumā par eskadras kuģiem Melnajā jūrā
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

15
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

15
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību
Gaisa uzraudzības lidmašīna Tu-214 (Atvērtās debesis)

Militārais eksperts: Krievija kompensēs izlūkošanas iespējas bez ADL

16
(atjaunots 12:41 12.05.2021)
Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma denonsāciju. Militārais eksperts atklāja, kādu iemeslu dēļ Krievijas dalība līgumā kļuvusi bezjēdzīga.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma (ADL) denonsāciju. Par to liecina parlamenta apakšpalātas datu bāze.

Aprīlī Krievijas delegācijas vadītājs pārrunās Vīnē militārās drošības un bruņojuma kontroles jautājumos Konstantīns Gavrilovs paziņoja, ka Krievija līdz maija beigām noslēgs visas procedūras, kas paredzētas pirms izstāšanās no ADL.

Žurnāla "Nacionalnaja oborona" galvenais redaktors, militārais eksperts Igors Korotčenko radio Sputnik ēterā uzsvēra, ka pēc ASV lēmuma izstāties no līguma Krievijas tālāka dalība tajā kļuvusi bezjēdzīga.

"Atklāto debesu līgums bija ārkārtīgi svarīgs, tam bija stabilizējoša loma starptautiskajā militāri politiskajā situācijā. Taču diemžēl Vašingtonas politika, kas ņem vērā šauri egoistiskas intereses, novedusi tiktāl, ka šis līgums zaudējis spēku – tas nav dzīvotspējīgs. Un Krievija tikai konstatēja šo situāciju. Pamatojoties uz mūsu valsts interesēm, tālāka dalība šajā līgumā bez ASV ir vienkārši bezjēdzīga.

Mūsu izlūkošanas iespējas tiks kompensētas uz satelītu un radioelektroniskās izlūkošanas līdzekļu rēķina," konstatēja militārais eksperts.

Atvērto debesu līgums bija parakstīts 1992. gadā un stājās spēkā no 2002. gada. Tas bija viens no pasākumiem ar mērķi stiprināt uzticību militārajā jomā pēc aukstā kara beigām. Līguma dalībvalstis saņēma tiesības aplidot viena otras teritoriju, izmantojot noteiktām prasībām atbilstošu aparatūru. Līgumam pievienojās 34 valstis, taču 2020. gada 22. novembrī ASV no tā izstājās. 2021. gada janvāra vidū Krievija informēja, ka iniciēta analoģiska procedūra.

16
Tagi:
Krievija, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Lidojumu vairs nebūs: Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma
Atbilde ASV: politologi komentēja KF izstāšanos no Atvērto debesu līguma
ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie kā tas novedīs
Ieroču kontroles sistēma ir apdraudēta: ASV izstājās no Atvērto debesu līguma
  COVID-19

Linkaits aicina atcelt pašizolāciju un Covid-19 testus vakcinētiem ceļotājiem

0
(atjaunots 08:26 13.05.2021)
Tālis Linkaits uzskata, ka Latvijā ir jāievieš nosacījums, ka vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un nav jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. Latvijā pēc iespējas ātrāk ir jāievieš nosacījums, ka, iebraucot valstī, vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, tādējādi pielāgojot šo nosacījumu Igaunijā un Lietuvā ieviestajām prasībām, paziņojis satiksmes ministrs Tālis Linkaits, raksta Press.lv.

Ministrs norādīja, ka pretējā gadījumā rodas absurda situācija, kad vakcinēts Latvijas pilsonis drīkst bez ierobežojumiem ieceļot Igaunijā, bet pēc atgriešanās Latvijā viņam jāuzrada tests un jādodas pašizolācijā.

Satiksmes ministrs norādīja, ka līdzīga kārtība ir spēkā daudzviet Eiropā, piemēram, Dānijā, Polijā, Bulgārijā, Čehijā, Grieķijā, kā arī tuvākajā laikā šādu kārtību plānots noteikt Austrijā. "Šāda regulējuma ieviešanu Latvijā nevajadzētu atlikt, ņemot vērā arī to, ka skaidra atvieglojumu kārtība būs papildu motivācija iedzīvotājiem vakcinēties," sacīja Linkats.

Tāpat viņš piebilda, ka šāda kārtība atbilst Eiropas Komisijas 3. maijā publicētajām rekomendācijām attiecībā uz iebraukšanu no trešajām valstīm un nebūtisku ceļojumu ierobežojuma atcelšanu.

Patlaban pēc iebraukšanas Latvijā nav nepieciešams ievērot pašizolāciju tikai atgriežoties no Lielbritānijas, Islandes un Vatikāna - valstīm, kurās kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem nepārsniedz 50.

Atgādinām, ka 17. martā Eiropas Komisija ierosināja ļaut Eiropas Savienībā ieceļot pret Covid-19 vakcinētiem ārvalstniekiem, turklāt vakcīnām jābūt ES atzītām.

Tāpat plānots ieviest jaunu ārkārtējo instrumentu, kas ļautu strauji ierobežot ieceļošanu no valstīm, kur strauji pieaug inficēšanās.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"