ASV un ES karogs, foto no arhīva

ASV "slepus" samazinājušas savu kodolarsenālu Eiropā

50
(atjaunots 15:43 19.03.2021)
Vācu eksperts Olivers Maijers atklāja savas pārdomas par amerikāņu kodolieroču skaita būtisko samazināšanos Eiropas kontinentā.

RĪGA, 19. marts – Sputnik. Eksperti no Amerikas zinātnieku federācijas apgalvo, ka ASV izvedušas no Eiropas trešo daļu sava kodolarsenāla. Tas izdarīts "paslepus, paklusām un klusējot", raksta vācu izdevums Die Zeit, uz ko atsaucās Sputnik Meedia.

Saskaņā ar amerikāņu ekspertu rīcībā esošo informāciju, B61 tipa ūdeņraža bumbu kopskaits Beļģija, Vācijā, Itālijā, Nīderlandē un Turcijā sarucis no 150 līdz 100 vienībām, raksta Olivers Maijers, Hamburgas universitātes Miera un drošības institūta zinātniskais līdzstrādnieks.

Pēc viņa domām, fakts, ka uz šo bezprecedenta soli nav saņemta nekāda Briseles un Berlīnes politiskā reakcija, rada neviennozīmīgu slēdzienu. Pašreizējais klusums ir daiļrunīgs, uzskata Maijers.

"Pirmkārt, jāatzīmē, ka runa ir nevis par bruņojuma izvešanu pilnībā, bet gan par tā skaita samazināšanu, un, spriežot pēc reakcijas trūkuma, ekspertu aprindas pret to neiebilst. Otrkārt, kļuva skaidrs, ka savu kodolpolitiku NATO pārsvarā īsteno aiz slēgtām durvīm," raksta autors, kura materiālu pilnā apjomā pārpublicēja portāls InoTV.

"Iepriekš visas pārmaiņas iebiedēšanas stratēģijā raisīja asas politiskās debates bundestāgā un partijās. 1982. gadā tās pat noveda pie valdības maiņas. Tagad visi lēmumi tiek pieņemti slepenās sēdēs Briselē vai vienkārši nodiktēti no Vašingtonas," norāda zinātnieks.

Viņš pieļāva, ka ASV kodolbumbas zaudējušas vērtību kā kaulēšanās priekšmets pārrunās par bruņojuma kontroli.

"Ceturtkārt, kļūst acīmredzams, ka Eiropā dislocētais amerikāņu  bruņojums nāk par ļaunu drošībai," rakta pētnieks.

"NATO acīs šie ieroči aizvien izteiktāk pārvēršas par "politisko un militāro balastu"," secināja autors.

Kopumā, pēc Maijera domām, jāpanāk, lai Eiropas teritorija būtu brīva no kodolieročiem.

"Berlīnei nav jābaidās rīkoties vienai pašai, jo kodolarsenāla saglabāšanu atbalsta aizvien mazāks deputātu skaits ne tikai Vācijā, bet arī Beļģijā, kā arī Nīderlandē," piezīmēja eksperts.

Maskava piekrīt: ASV kodolieročiem Eiropā nav jābūt

Maskava jau vairākkārt norādījusi, ka ASV kodolieroči apdraud Eiropas kontinentu.

Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova atgādināja: valstis, kuru rīcībā kodolieroču nav, taču kuru teritorijā tiek uzglabāti kodolieroči, faktiski pārkāpj savas vienošanās par garantijām ar IAEA.

"Šai nopietnajai problēmai ir tikai viens reālistisks risinājums, un tam jāparedz visa amerikāņu kodolbruņojuma atgriešanās ASV teritorijā," Zaharova uzsvēra brīfingā pērnā gada decembrī.

Viņa norādīja, ka ir jālikvidē visa infrastruktūra, kas ļauj nodrošināt ASV kodolieroču glabāšanu, apkalpošanu un ātru izvēršanu NATO valstīs Eiropā, un tām jāatsakās no mācībām, ka saistītas ar kodolieroču pielietošanas apgūšanu alianses "nekodola" valstu bruņotajos spēkos.

50
Tagi:
kodolieroči, ASV, Eiropas Savienība
Pēc temata
ASV pastāstīja, kā NATO mācības teju vai izraisījušas kodolkaru ar PSRS
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
ASV zaudē sabiedrotos pirms NATO samita Londonā
Piesavinājušies un ekspluatē Baltiju: Lietuvas AM ir sajūsmā par NATO un ASV
Valletas ielās, foto no arhīva

Saņemiet 200 eiro par ceļojumu: kāda ES valsts izdomājusi, piesaistīt tūristus

13
(atjaunots 01:10 12.04.2021)
Tūrisma bizness pēc Covid-19 pandēmijas ir bēdīgā stāvoklī, taču daudzas valstis neskumst un izdomā, kā piesaistīt ceļotājus

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Kāda Eiropas Savienības valsts nolēmusi ar neparastu metodi piesaistīt tūristus, raksta Bb.lv.

Maltas Tūrisma ministrija informēja, ka izmaksās tūristiem 200 eiro, lai tikai viņi apmeklētu valsti un celtu tūrisma nozari pēc lejupslīdes Covid-19 pandēmijas un ar to saistīto ierobežoto avioceļojumu rezultātā.

Maltas tūrisma ministrs Kleitons Bartolo paskaidroja, ka valdība plāno izmaksāt naudu tūristiem, kuri pavadīs valstī vairāk nekā trīs dienas, kā arī rezerves naktsmītni caur vietējo viesnīcu. Jāpiebilst, ka izmaksas variēsies atbilstoši rezervētajiem apartamentiem. Piemēram tūristiem, kuri izvēlēsies pieczvaigžņu numurus, izmaksās 200 eiro, par četrzvaigžņu numuriem piedāvās 150 eiro, bet par trīszvaigžņu numuru valdība kompensēs 100 eiro.

Bez tam Kleitons pastāstīja, ka kompensācija tiem, kuri nolēmuši apstāties Maltas arhipelāgam piederošajā Gozo salā, būs par 10% lielāka.

"Shēmas mērķis ir panākt, lai Maltas viesnīcas būtu konkurētspējīgas, atjaunojoties starptautiskajam tūrismam," ieceri komentēja tūrisma ministrs.

Saskaņā ar drosmīgākajām prognozēm, Maltu gada laikā vajadzētu apmeklēt vismaz 35 tūkstošiem tūristu.

Iepriekš vēstīts, ka marta beigās Latvijā radās neizpratne par izbraukšanas noteikumiem uz trešajām valstīm nenozīmīgu iemeslu dēļ – lai arī tieša aviosatiksme ar vairākām valstīm ir organizēta, tūristus turp nelaida.

Ziņots, ka spēkā palicis noteikumus, saskaņā ar kuru ārvalstnieki var iebraukt Latvijā tikai svarīgu iemeslu dēļ: darbs, mācības, ģimenes apvienošanās, ārstēšanās, tranzīts vai nepilngadīgo pavadīšana, atgriešanās pastāvīgajā dzīves vietā, vai bēres. Tiem, kam ir nopietns iemesls Latvijas apmeklēšanai, pirms brauciena jāaizpilda blanka vietnē Сovidpass.lv. Iebraucot jāuzrāda dokumenti, kas apliecina brauciena nepieciešamību.

Atgriežoties no brauciena uz trešajām valstīm bez svarīga iemesla, uz sava rēķina jāveic Covid-19 tests. Ja tā rezultāts ir negatīvs, cilvēks var doties mājup un ievērot 10 dienas ilgu pašizolāciju. Ja testa rezultāts ir apstiprinošs, vai cilvēks atteicies to veikt, viņam jādodas obligātajā izolācijā uz vienu no viesnīcām, kas nodrošina šādu pakalpojumu.

13
Tagi:
Eiropas Savienība, koronavīruss, tūrisms
Pēc temata
Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā
Pat pēc vakcinācijas brīva ceļošana atsāksies ne agrāk par vasaru
Ģimenes ārsti neizsniedz igauņiem izziņas ieceļošanai Latvijā
"Bezizejas stāvoklis". ES valstis interesējas par "Sputnik V"
ASV prezidents Džo Baidens, foto no arhīva

Baidens pieprasījis 715 miljardus dolāru arī Krievijas un Ķīnas savaldīšanai

27
(atjaunots 00:53 11.04.2021)
Rietumvalstis ne vienu vien reizi apliecinājušas, ka uzskata Krieviju par draudu avotu, lai arī Kremlis uzsver, ka pūlas veidot labas attiecības ar visiem partneriem, tomēr mērķi nevar sasniegt vienatnē.

RĪGA, 11. aprīlis — Sputnik. ASV prezidents Džo Baidens lūdzis Kongresu piešķirt Pentagonam 715 miljardus, cita starpā arī draudu neitralizācijai, ko, pēc Vašingtonas domām, radot Ķīna un Krievija, teikts budžeta projektā, kas publicēts Baltā nama vietnē, vēsta RIA Novosti.

"Prezidenta pieprasījums 2022. gadam ietver 715 miljardus dolāru ASV Aizsardzības ministrijai... Summa ietver arī Ķīnas savaldīšanu. Pieprasījumā uzmanība pievērsta Ķīnas radīto draudu neitralizācijai kā Pentagona galvenajam uzdevumam. Tāpat Aizsardzības ministrija centīsies savaldīt destabilizējošo Krievijas uzvedību," teikts dokumentā.

Februārī Baidens, uzstājoties Minhenes drošības konferencē, paziņoja, ka Krievija it kā vēloties "vājināt Eiropas projektu un NATO savienību... vēlas sagraut transatlantisko vienotību un mūsu apņēmību."

Rietumvalstis ne vienu vien reizi apliecinājušas, ka uzskata Krieviju par draudu avotu. Lielbritānijas aizsardzības doktrīnā laika periodam līdz 2030. gadam, kas nāca klajā martā, stāstīts par nodomu stāties pretī visiem draudiem, ko radot Maskava. Mēneša sākumā ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens savā programmas runā ārpolitikas jautājumos, tāpat iekļāva Krieviju starp valstīm, kas rada draudus. Savukārt Kremlis uzsver, ka pūlas veidot labas attiecības ar visiem partneriem, tomēr mērķi nevar sasniegt vienatnē.

Iepriekš prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Krievijas valdība ir gatava ļaunākajiem scenārijiem attiecībās ar ASV. Vašingtonas politiku viņš nosauca par neprognozējamu, agresīvu un asu.

27
Tagi:
Ķīna, Krievija, drošība, aizsardzība, Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Kas rausta aiz mēles Džo Baidenu
Putins atbildēja uz Baidena izteikumiem
Uzmanība pievērsta Krimai. Kā NATO pārveidojas Baidena laikā
ASV izlūkdienests apsūdz Krieviju par mēģinājumiem neļaut Baidenam uzvarēt vēlēšanās
Maize, foto no arhīva

Skarba konkurence maizes cepēju vidū: pircēji skaita naudu pat maizei

0
(atjaunots 01:27 12.04.2021)
Iedzīvotāji rūpīgi apsver savus izdevumus, ienākot ceptuvē, turklāt nevienam negribas stāvēt rindā. Tāpēc maizes cepēji un konditori spiesti konkurēt par katru pircēju.

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmuma "Liepkalni" īpašnieks Dagnis Čakurs pastāstīja, kā maizes cepēju nozarē Latvijā Covid-19 pandēmijas apstākļos pieaugusi konkurence, vēsta Mixnews.lv.

Čakurs atzīmēja, ka konkurence valstī šajā nozarē bija nopietna arī agrāk, taču tagad tā būtiski saasinājusies.

Ceptuves tagad spiestas cīnīties par katru klientu, jo cilvēkiem valstī rada neprognozējamus apstākļus, kuru dēļ pircēji visnotaļ negribīgi šķiras no naudas.

Iedzīvotāji tagad retāk apmeklē ceptuves, un visus izdevumus rūpīgi apsver – cilvēki daudz rūpīgāk plāno izdevumus.

Pie tam vidējā pirkuma summa uzņēmumā "Liepkalni" pieaugusi. Čakurs uzskata, kas tas liecina par pircēju izdevumu rūpīgāku plānošanu. Tomēr biznesu tas neglābj – pats pircēju skaits ir sarucis.

Lielākā loma šajā procesā ir valdības ierobežojumiem, ko tā pieņēma ar mērķi apturēt Covid-19 izplatību. Ņemot vērā noteikumus par telpu platību katram pircējam, cilvēki ir spiesti drūzmēties uz ielas. Daudzi nelabprāt stāv tādās rindās un dodas mājup bez pirkuma.

Pie tam no uzņēmēja stāstītā izriet, ka cilvēki jau skaita naudu maizei, tāpēc viņus neinteresē konditoreja – cepumi, kūkas, eklēri un tortes.

Pirktspējas kritums ir jūtams, uzsvēra Čakurs.

Ceptuve "Liepkalni" strādā saskaņā ar ģimenes tradīcijām. Saimniecību "Liepkalni" 1929. gadā Naukšēnu pagastā nodibināja fermeris Jānis Mendziņš. Tā strādāja līdz 70. gadiem.

90. gadu sākumā Mendziņa mazbērni – Dlagnis Čakurs un viņa brālis atguva dzimtas zemes. Vēlāk viņi sāka cept maizi pēc senlaicīgām receptēm.

Atgādināsim, ka 2017. gadā "Liepkalni" ziņoja, ka pārceļ daļu savas darbības uz Igauniju, ņemot vērā konfliktu ar valsts iestādēm Latvijā.

0
Tagi:
maize, Latvija, nauda
Pēc temata
Kā bizness Latvijā izdzīvo pandēmijas laikā
Saeimas komisija neatbalstīja PVN samazināšanu pienam, maizei un gaļai
Uzskrūvēs cenas un piebeigs mazo biznesu: eksperts par "tīklu" triumfu Latvijā
Maizes cepšana latviski: pirmklasnieka tēvu šokē mājturības mācība