Leģionāru gājiens Rīgā 2019. gada 16. martā

Pārskats: CIP vervēja slepkavas no SS latviešu leģiona

83
(atjaunots 13:29 18.03.2021)
Fonda "Vēsturiskā atmiņa" pārskatā publicētās ziņas liecina, ka liela daļa latviešu CIP aģentu rindās Otrā pasaules kara gados kalpoja nacistiem, daudzi piedalījušies noziegumos pret cilvēcību, arī Holokaustā.

RĪGA, 18. marts - Sputnik. Amerikāņu izlūkošanas dienests CIP aktīvi vervēja bijušos SS latviešu leģiona locekļus, kuri piedalījušies Padomju Savienības civiliedzīvotāju masu slepkavībās okupētajās teritorijās Lielā Tēvijas kara gados, - viņi tika izmantoti darbā pret Latvijas PSR. Par to liecina fonda "Vēsturiskā atmiņa" sagatavotais pārskats "Bendes pensijā. Nacistiskie noziedznieki no Latvijas CIP dienestā", vēsta RIA Novosti.

Pārskats tiek prezentēts šodien starptautiskas ziņu aģentūras "Rossija segodņa" platformā.

"Šajā pārskatā publicētās ziņas uzskatāmi liecina, ka lielākā daļa latviešu tautības CIP aģentu Otrā pasaules kara gados kalpoja nacistiem, daudzi piedalījušies noziegumos pret cilvēcību, arī Holokaustā, soda operācijās pret civiliedzīvotājiem, Ļeņingradas blokādēm" teikts ziņojumā, ko fonds iesniedza RIA Novosti.

Pētījumā cita starpā publicēti dati par latviešu leģionāra Jāņa Cīruļa sadarbību ar CIP, kurš aktīvi piedalījās civiliedzīvotāju, arī sieviešu un bērnu masu slepkavībās Žestjanaja Gorka ciema apkaimē Novgorodas apgabalā.

Pārskats, kura pamatā ir iepriekš atslepenoto CIP dokumentu analīze, rāda, ka īpaša loma starp šiem amerikāņu izlūkdienesta aģentiem bija organizācijas "Daugavas vanagi" locekļiem, arī tās valdes locekļiem. Organizāciju pēc Otrā pasaules kara karagūstekņu nometnē Beļģijā veidoja bijušie SS  leģionāri no Latvijas. Organizācijas centrs atradās Minsterē, Rietumvācijā, tās filiāles – 12 rietumvalstīs, arī ASV, Anglijā un Kanādā. Organizācijā bija aptuveni 130 vietējās nodaļas, kas apvienoja vairāk nekā 9 tūkstošus cilvēku.

Pēc PSRS sabrukuma organizācijas nodaļas atklātas arī Latvijā. Tagad "Daugavas Vanagu" filiāles ir visās valstīs, kur dzīvo lielākais SS Latviešu leģiona veterānu skaits. Ar viņu gādību ik gadus 16. martā Latvijā svin Latviešu leģiona piemiņas dienu.

"Nacistu līdzskrējēju un noziedznieku koncentrācija starp latviešu tautības CIP aģentiem bija milzīga, un organizāciju "Daugavas Vanagi" var droši uzskatīt par vienu no amerikāņu izlūkdienesta galvenajiem aktīviem Latvijas virzienā," teikts pārskatā.

Tā autori paskaidroja, kāpēc CIP izvēlējās vervēt cilvēkus, kuri neapšaubāmi bija iesaistīti noziegumos pret cilvēcību: "Šim jautājumam ir racionāla atbilde. Protams, pati par sevi dalība nacistu noziegumos nedeva priekšrocības vervējamiem kandidātiem. Priekšrocība bija dienests nacistu organizētajās policijas struktūrās."

Pārskata autori paskaidroja: bijušajiem policijas darbiniekiem bija plašs kontaktu loks un operatīvajam darbam noderīgas iemaņas. "CIP deva priekšroku policistiem, bet policisti bija ļoti aktīvi iesaistīti nacistu organizētajos noziegumos," uzsvēra vēsturnieki.

Pēdējā laikā Krievijas tiesībsargājošās iestādes, meklētāju vienības un vēsturnieki projekta "Bez noilguma termiņa" ietvaros fiksējuši lielu skaitu noziegumu, ko hitlerieši pastrādājuši pret PSRS civiliedzīvotājiem.

2020. gada oktobrī Krievijā tika pasludināts pirmais tiesas spriedums par genocīdu – tā tiesa nosauca nacistu izrēķināšanos ar Žestjanaja Gorka ciema iedzīvotājiem Novgorodas apgabalā: 1942.-1943. gados tur nogalināti vairāk nekā 2,5 tūkstoši cilvēku.

Vācijas politiku kara gados par genocīdu nosauca arī Izmeklēšanas komitejas vadītājs Aleksandrs Bastrikins – lielākā daļa PSRS zaudējumu pienākas uz civiliedzīvotājiem, viņš paskaidroja.

Šogad IK informēja, ka izveidos nodaļu noziegumu izmeklēšanai, kas saistīti ar nacisma reabilitāciju un vēstures falsifikāciju. Tā nodarbosies ar masu slepkavību izmeklēšanu un vēsturisko faktu izkropļošanas novēršanu.

83
Tagi:
CIP, SS Latviešu leģions, leģionāri
Pēc temata
SS Latviešu leģiona veterāni saņēmuši apbalvojumus Latvijā un ASV
Slepkavība pēc slepkavības: KF atklājusi latviešu noziedznieku zvērības Novgorodas zemē
Novgorodas zemē guldīti latviešu soda vienību upuri
Vēsturnieks: Baltijas valstīs nacistu noziedzniekus padara par varoņiem
Aleksandrs Lukašenko

"Likvidēt galveno": plānoja sarīkot asiņainu apvērsumu Baltkrievijā

73
(atjaunots 10:04 19.04.2021)
Baltkrievijā bija iecerēts valsts apvērsums un prezidenta Aleksandra Lukašenko slepkavība. Par apvērsuma organizāciju aizdomās turētie cilvēki aizturēti Maskavā. Vienam no viņiem ir dubultpilsonība - ASV un Baltkrievijas.

RĪGA, 19. aprīlis - Sputnik. Sestdien, 17. aprīlī, Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja par plānoto atentātu pret viņu — sazvērnieki cerēja sagūstīt viņa bērnus un sarīkot valstī apvērsumu, raksta RIA Novosti.

Saskaņā ar FDD sabiedrisko sakaru centra informāciju, par apvērsuma organizāciju aizdomās turētie cilvēki aizturēti Maskavā. Tas ir baltkrievu politologs Aleksandrs Feduta un advokāts Jurijs Zenkovičs. Zināms, ka Zenkovičam ir dubultpilsonība - ASV un Baltkrievijas.

Apvērsumu un atentātu viņi plānoja sarīkot 9. maijā. Turklāt vēlējās organizēt valstī "demokrātiju pēc Polijas pieredzes". Metodes gan izvēlējās asiņainas un tik tālas no demokrātiskām, cik tas vispār ir iespējams.

RIA Novosti ziņo: televīzijas kanāls "Rossija" parādīja aizdomās turamo aizturēšanas operatīvā videoieraksta kadrus. Reportāžā ir sadzirdami Zenkoviča vārdi par prezidenta likvidēšanas plānu.

Viņš saka, ka uzdevums numurs viens ir "likvidēt galveno". Kā otro punktu Zenkovičs min "iekšējā karaspēka un OMON bloķēšanu" Baltkrievijā. Trešais punkts ir "ieņemt vairākus simboliskus objektus pilsētas centrā, tostarp radiostaciju un televīziju, lai uzrunātu iedzīvotājus".

To visu viņš teica, tiekoties it kā ar baltkrievu ģenerāļiem Maskavā – restorānā Dārza lokā, kurp viņš uzaicināja šos cilvēkus "aprunāties".

Sazvērnieku rokās bija augstā līmeņa politiķu, ierēdņu un militārpersonu saraksts, kurus, apgalvo žurnālisti, gatavojās nogalināt vai "iesēdināt koncentrācijas nometnē".

Apvērsuma organizēšanai tika plānots piesaistīt arī ukraiņu nacionālistus.

Turklāt pat savas sarunas laikā organizatori nenoliedza, ka atkārtotās vēlēšanās Baltkrievijas pilsoņi nobalsotu par Lukašenko.

Aptuveni piecu gadu laikā viņi plānoja transformēt sabiedrību un valsti, lai izaudzētu Baltkrievijā "demokrātiju pēc Polijas pieredzes".

Interesanti gan, ka viens no jaunās "demokrātiskās" valsts tapšanas pamatpunktiem bija esošā prezidenta mantas izlaupīšana un atsavināšana.

Baltkrievijā tāpat paziņoja, ka apvērsumu plānoja veikt, vadoties pēc krāsaino revolūciju shēmām ar ārzemju finansējumu.

73
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Lukašenko paziņoja nosacījumus, ar kādiem ir gatavs atstāt prezidenta amatu
Lukašenko palūdzis Putinam iznīcinātājus. Kāpēc Baltkrievijai vajadzīgi Su-30SM?
Iemācīs demokrātiju. ASV izvēlējušās iejaukšanās metodes
Banāni, foto no arhīva

Die Welt: banāniem draud izzušana

38
(atjaunots 23:41 17.04.2021)
Bīstamas augsnes sēnītes infekcijas rezultātā cilvēce var zaudēt lietderīgo augli, ko daudzās valstīs lieto ikdienas uzturā, gluži kā kartupeļus un rīsus.

RĪGA, 18. aprīlis — Sputnik. Cilvēce var palikt bez banāniem, kuru vidū strauji izplatās patogēna augsnes sēnīte, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Die Welt.

Slimība ar nosaukumu Tropical Race 4 (TR4) sāka strauji izplatīties Āzijā un Austrālijā XX gadsimtā, bet 2019. gadā to pirmo reizi reģistrēja Dienvidamerikā – reģiona, kas nodrošina lielāko banānu eksportu uz visu pasauli.

Ursula Šokemele, eksperte augļu jautājumos no mārketinga kompānijas AMI, pastāstīja, ka Kolumbijā un Hondurasā jau slēgtas pirmās plantācijas. Viņa atzīmēja, ka slimību nav iespējams izārstēt ar ķimikāliju palīdzību, tāpēc inficētās augsnes nāksies svītrot no apgrozījuma vismaz uz 30-40 gadiem.

Die Welt atzīmēja, ka TR4 pārsvarā skar Cavendish šķirnes augus, kuri nodrošina 95% vispasaules banānu tirdzniecības apjoma.

Speciālisti brīdina, ka pat neliela daļiņa inficētas augsnes uz fermera pazoles var novest pie infekcijas izplatības. Turklāt viņi paskaidroja, ka slimība ātri izplatās, jo augi nodod viens otram vienus un tos pašus gēnus.

"Banānu palmas vīrišķie ziedi ir sterili, sievišķie veido augļus bez apputekšņošanas. Cavendish vairojas bezdzimuma ceļā – ar atvasēm," uzsvēra eksperti.

Zinātnieki ir pārliecināti, ka dabā nav atrodama otra tikpat ražīga banānu šķirne kā Cavendish. Turklāt daudzās Āzijas, Āfrikas un Amerikas valstīs šie augļi ir tikpat svarīgs produkts ikdienas uzturā kā kartupeļi un rīsi.

"Ņemot vērā to, ka uz Zemes dzīvo vairāk nekā septiņi miljardi cilvēku, augošais pārtikas produktu pieprasījums augošā iedzīvotāju skaita vidū jaunattīstības valstīs ir banānu ražošanas pieauguma galvenais iemesls," konstatēja ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijā.

Tātad cilvēce var palikt bez garšīgā, turklāt arī nepieciešamā pārtikas produkta.

38
Tagi:
banāns

"Kura izlūkdienesta labā strādājat?": Krimas vadītājs pajokoja par jaunajām ASV sankcijām

0
(atjaunots 08:13 20.04.2021)
"Kura izlūkdienesta labā" strādā tie, kuri netika iekļauti ASV sankciju sarakstā? Krimas Republikas prezidents Sergejs Aksjonovs ironiski izteicās par kārtējiem amerikāņu ierobežojumiem.

ASV pret Krieviju vērstās sankcijas Ķīnā nosauca par "hegemona pasākumiem". Pekinā atzīmēja, ka tas nav tikai Ķīnas, bet arī pasaules kopienas viedoklis. Tāpat aicināja Krieviju un Ameriku sarunāties, nevis apmainīties ar ierobežojumiem. Tomēr Krievijas Ārlietu ministrija jau ir atbildējusi Vašingtonai. "Kuras izlūkdienesta labā" ir jāstrādā, lai netiktu iekļautam ASV sankciju sarakstā? Un ko Baidens piedāvāja Putinam apspriest šovasar?

0