Bīstieties no krievu satelītiem-matrjoškām: ASV meklē ieganstus kosmosa militarizācijai

28
(atjaunots 23:37 11.03.2021)
ASV Kosmisko spēku komandieris ģenerālmajors Džons Reimonds mēģināja sabiedēt amerikāņus ar stāstiem par Krievijas jaunajām militārajām iespējām Zemei tuvajā kosmosa telpā.

RĪGA, 12. marts – Sputnik. Baumas par Krievijas jaunāko satelītu bruņojumu dāvājušas ieganstu Pentagonam attaisnot savus plānus par tuvākā kosmosa tālāko militarizāciju, vēsta Sputnik Meedia.

"Bīstamā" matryoshka

Par "matrjošku" ASV Kosmisko spēku komandieris ģenerālmajors Džons Reimonds nosauca vienu no Krievijas satelītiem inervijā izdevumam The New York Times. Viņaprāt, aparāts izstrādāts ar mērķi "likvidēt amerikāņu satelītus Zemes tuvajā orbītā".

"Draudi, ko mēs tagad novērojam, ir ļoti nopietni. Gan Ķīnai, gan Krievijai ir liels skaits dažāda jaudas līmeņa lāzera sistēmas. Iznīcināšanai vai sabojāšanai no Zemes, vai ar mērķi kaitēt mūsu iespējām izmantot satelītus. Abām valstīm ir iespējas, kas rada bažas," pastāstīja Reimonds.

Amerikāņu militārpersonas jau iepriekš vairākkārt norādījušas, ka Krievijas rīcībā ir raķetes, paredzētas satelītu likvidācijai. Pie tam pašas ASV jau sen sekmīgi izmanto tāda veida raķetes. Piemēram, izmēģinājumos 1985. gadā ar pretsatelītu raķetes ASM-135 ASAT palīdzību, kas palaista no iznīcinātāja F-15, 555 km augstumā tika notriekts amerikāņu zinātniskais satelīts Solwind. 2008. gadā 247 kilometru augstumā ar kuģa pretraķešu lādiņu SM-3 tika likvidēts militārais satelīts USA-193.

Krievijas orbitālais satelītu grupējums ir otrais lielākais pasaulē. Pats lielākais orbitālais grupējums ir ASV rīcībā, trešo vietu ieņem Ķīna.

Kas vēl var notriekt satelītus kosmosā

Saskaņā ar RIA Novosti rīcībā esošajām ziņām, 80. gados PSRS kaujas dežūrā bija kosmiskās aizsardzības sistēma "Satelītu iznīcinātājs", kas ietvēra nesējraķeti "Ciklon 2" ar kosmisko pārtvērējaparātu, kas tiek izvests Zemes orbītā no Baikonura kosmodroma.

2007. gadā Ķīna ar pretsatelītu raķeti, ko palaida no Sičana kosmodroma, notrieca savu meteoroloģisko kosmisko aparātu Fengyun-1C 865 kilometru augstumā. Rezultātā orbītā radās mākonis, ko rada vairāk nekā divi tūkstoši atlūzu, - tā dēļ visu valstu kosmiskie aparāti tagad ir spiesti manevrēt, lai izvairītos no tā.

2019. gada martā Indija ar pretraķešu lādiņu notriesa savu Zemes tālvadības zondēšanas militāro satelītu Microsat-R aptuveni 270 kilometrus augstā orbītā.

Kāpēc vajadzīgi stāsti par matrjoškām kosmosā

Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova jau norādīja, ka ar stāstiem par "Krievijas draudiem kosmosā" ASV pūlas attaisnot savus plānus dislocēt bruņojumu Zemes tuvējā kosmosa telpā.

Iepriekš stāstījām, kā Lielbritānijas Kosmiskie spēki organizējuši treniņu misijas – simulēja iznīcinātāju Eurofighter Typhoon uzbrukumus Krievijas un Ķīnas satelītiem. Reālā kaujā 18 kilometru augstumā britu pilotiem ir jāpalaiž speciālas pretsatelītu raķetes pret ienaidnieka kosmiskajiem aparātiem un jāatgriežas bāzē.

1967. gada līgums par valstu darbības principiem kosmiskās telpas pētīšanai un lietošanai, ieskaitot Mēnesi un citus debesu ķermeņus, aizliedz izvest kosmosā masu iznīcības līdzekļus, taču neaizliedz dislocēt orbītā cita veida bruņojumu.

2004. gadā Krievija vienpusēji brīvprātīgi uzņēmās saistības neizvietot ieročus kosmosā pirmajai. 2008. gadā Atbruņošanās konferencē Ženēvā tika iesniegts Krievijas un Ķīnas līguma projekts, kas aizliedz jebkāda bruņojuma dislokāciju kosmosā vai draudus pielietot spēku pret kosmiskajiem objektiem.

28
Tagi:
Krievija, ASV
Pēc temata
"Tur augšā ir nemierīgi": reportāža no Krievijas Kosmisko spēku "smadzeņu centra"
Iespēja aizsargāt suverenitāti: kas plāno iegādāties Krievijas PGA sistēmu S-500
Lielbritānija pārmet Krievijai bruņojuma izmēģinājumus kosmosā
"Pa ādu dabūs visi": ko ASV slēpj aiz vārdiem par "Krievijas draudiem"
Valletas ielās, foto no arhīva

Saņemiet 200 eiro par ceļojumu: kāda ES valsts izdomājusi, piesaistīt tūristus

15
(atjaunots 01:10 12.04.2021)
Tūrisma bizness pēc Covid-19 pandēmijas ir bēdīgā stāvoklī, taču daudzas valstis neskumst un izdomā, kā piesaistīt ceļotājus

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Kāda Eiropas Savienības valsts nolēmusi ar neparastu metodi piesaistīt tūristus, raksta Bb.lv.

Maltas Tūrisma ministrija informēja, ka izmaksās tūristiem 200 eiro, lai tikai viņi apmeklētu valsti un celtu tūrisma nozari pēc lejupslīdes Covid-19 pandēmijas un ar to saistīto ierobežoto avioceļojumu rezultātā.

Maltas tūrisma ministrs Kleitons Bartolo paskaidroja, ka valdība plāno izmaksāt naudu tūristiem, kuri pavadīs valstī vairāk nekā trīs dienas, kā arī rezerves naktsmītni caur vietējo viesnīcu. Jāpiebilst, ka izmaksas variēsies atbilstoši rezervētajiem apartamentiem. Piemēram tūristiem, kuri izvēlēsies pieczvaigžņu numurus, izmaksās 200 eiro, par četrzvaigžņu numuriem piedāvās 150 eiro, bet par trīszvaigžņu numuru valdība kompensēs 100 eiro.

Bez tam Kleitons pastāstīja, ka kompensācija tiem, kuri nolēmuši apstāties Maltas arhipelāgam piederošajā Gozo salā, būs par 10% lielāka.

"Shēmas mērķis ir panākt, lai Maltas viesnīcas būtu konkurētspējīgas, atjaunojoties starptautiskajam tūrismam," ieceri komentēja tūrisma ministrs.

Saskaņā ar drosmīgākajām prognozēm, Maltu gada laikā vajadzētu apmeklēt vismaz 35 tūkstošiem tūristu.

Iepriekš vēstīts, ka marta beigās Latvijā radās neizpratne par izbraukšanas noteikumiem uz trešajām valstīm nenozīmīgu iemeslu dēļ – lai arī tieša aviosatiksme ar vairākām valstīm ir organizēta, tūristus turp nelaida.

Ziņots, ka spēkā palicis noteikumus, saskaņā ar kuru ārvalstnieki var iebraukt Latvijā tikai svarīgu iemeslu dēļ: darbs, mācības, ģimenes apvienošanās, ārstēšanās, tranzīts vai nepilngadīgo pavadīšana, atgriešanās pastāvīgajā dzīves vietā, vai bēres. Tiem, kam ir nopietns iemesls Latvijas apmeklēšanai, pirms brauciena jāaizpilda blanka vietnē Сovidpass.lv. Iebraucot jāuzrāda dokumenti, kas apliecina brauciena nepieciešamību.

Atgriežoties no brauciena uz trešajām valstīm bez svarīga iemesla, uz sava rēķina jāveic Covid-19 tests. Ja tā rezultāts ir negatīvs, cilvēks var doties mājup un ievērot 10 dienas ilgu pašizolāciju. Ja testa rezultāts ir apstiprinošs, vai cilvēks atteicies to veikt, viņam jādodas obligātajā izolācijā uz vienu no viesnīcām, kas nodrošina šādu pakalpojumu.

15
Tagi:
Eiropas Savienība, koronavīruss, tūrisms
Pēc temata
Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā
Pat pēc vakcinācijas brīva ceļošana atsāksies ne agrāk par vasaru
Ģimenes ārsti neizsniedz igauņiem izziņas ieceļošanai Latvijā
"Bezizejas stāvoklis". ES valstis interesējas par "Sputnik V"
ASV prezidents Džo Baidens, foto no arhīva

Baidens pieprasījis 715 miljardus dolāru arī Krievijas un Ķīnas savaldīšanai

29
(atjaunots 00:53 11.04.2021)
Rietumvalstis ne vienu vien reizi apliecinājušas, ka uzskata Krieviju par draudu avotu, lai arī Kremlis uzsver, ka pūlas veidot labas attiecības ar visiem partneriem, tomēr mērķi nevar sasniegt vienatnē.

RĪGA, 11. aprīlis — Sputnik. ASV prezidents Džo Baidens lūdzis Kongresu piešķirt Pentagonam 715 miljardus, cita starpā arī draudu neitralizācijai, ko, pēc Vašingtonas domām, radot Ķīna un Krievija, teikts budžeta projektā, kas publicēts Baltā nama vietnē, vēsta RIA Novosti.

"Prezidenta pieprasījums 2022. gadam ietver 715 miljardus dolāru ASV Aizsardzības ministrijai... Summa ietver arī Ķīnas savaldīšanu. Pieprasījumā uzmanība pievērsta Ķīnas radīto draudu neitralizācijai kā Pentagona galvenajam uzdevumam. Tāpat Aizsardzības ministrija centīsies savaldīt destabilizējošo Krievijas uzvedību," teikts dokumentā.

Februārī Baidens, uzstājoties Minhenes drošības konferencē, paziņoja, ka Krievija it kā vēloties "vājināt Eiropas projektu un NATO savienību... vēlas sagraut transatlantisko vienotību un mūsu apņēmību."

Rietumvalstis ne vienu vien reizi apliecinājušas, ka uzskata Krieviju par draudu avotu. Lielbritānijas aizsardzības doktrīnā laika periodam līdz 2030. gadam, kas nāca klajā martā, stāstīts par nodomu stāties pretī visiem draudiem, ko radot Maskava. Mēneša sākumā ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens savā programmas runā ārpolitikas jautājumos, tāpat iekļāva Krieviju starp valstīm, kas rada draudus. Savukārt Kremlis uzsver, ka pūlas veidot labas attiecības ar visiem partneriem, tomēr mērķi nevar sasniegt vienatnē.

Iepriekš prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Krievijas valdība ir gatava ļaunākajiem scenārijiem attiecībās ar ASV. Vašingtonas politiku viņš nosauca par neprognozējamu, agresīvu un asu.

29
Tagi:
Ķīna, Krievija, drošība, aizsardzība, Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Kas rausta aiz mēles Džo Baidenu
Putins atbildēja uz Baidena izteikumiem
Uzmanība pievērsta Krimai. Kā NATO pārveidojas Baidena laikā
ASV izlūkdienests apsūdz Krieviju par mēģinājumiem neļaut Baidenam uzvarēt vēlēšanās
Modeles Andresa Sarda tērpos Mercedes-Benz Modes nedēļā Madridē

Covid-19 un kailums: modes nedēļa Madridē

0
(atjaunots 01:38 12.04.2021)
Modes nedēļā Madridē dizaineri iepazīstināja ar rudens un ziemas 2021./22. tendencēm. Spriežot pēc parādītajiem jaunumiem, sezona būs drosmīga un daudzveidīga.

Spāņu dizaineri demonstrēja fantastiskas krāsu un tekstūru kombinācijas Mercedes Benz modes nedēļā. Traci izcēla dizainers Andress Sards, kurš palaida uz podija modeles ļoti atklātos tērpos. Šovs atgādināja teātra izrādi ar 18+ elementiem – defilēja modeles ar kailām krūtīm, caurspīdīgos vai ādas tērpos, bieži vien – tikai mežģīņu apakšveļā.

Savukārt dizainere Agata Ruisa de la Prada sev raksturīgajā stilā pievērsās maigumam un nevainībai. Viņas šovs atgādināja "ceļojumu" bērnībā – krāsas 50. gadu stilā un elementi sirds, zvaigžņu, saules un mākoņu formā.

Dizainers Hannibals Laguna nolēma vēlreiz atgādināt par koronavīrusa pandēmiju. Visas modeles nēsāja dažādu krāsu un faktūru simboliskas maskas. Dizainere Maija Hansena izmantoja mediķu tērpa atribūtu – brilles. Tomēr arī viņai izdevās atstāt iespaidu uz skatītājiem – kolekcijā bija izmantoti BDSM atribūti, lielākā daļa modeļu izmantoja sejas aizsargekrānus.

0
Tagi:
mode, Spānija