Cilvēki mēru doktora maskās, foto no arhīva

Zinātnieki biedē pasauli ar Melno nāvi

116
(atjaunots 16:23 22.02.2021)
Jaunu izaicinājumu cilvēcei var mest nāvējoši bīstamais Nipa vīruss. Salīdzinājumā ar to koronavīruss šķitīs tīrais sīkums.

RĪGA, 22. februāris — Sputnik. Koronavīrusa vietu var ieņemt paramiksovīruss, kas nes nāvējošus draudus visai pasaulei, raksta RIA Novosti, atsaucoties uz izdevumu The Sun.

Kentuki universitātes Molekulārās un šūnu bioķīmijas katedras vadītāja Rebeka Dača brīdināja, ka Nipa vīruss spēj novest pie jaunas pandēmijas.

Tikai tās mērogi būs salīdzināmi nevis ar Covid-19 pandēmiju, bet gan ar Melnās nāves mērogiem – tā dēvē otru mēra epidēmiju vēsturē – tā bija ļoti ilga un aiznesa desmitiem miljonu cilvēku dzīvības.

Nipa vītusa letalitāte sasniedz 45-75%, tātad Covid-19 tam nestāv ne blakus.

Cita starpā Dača atgādināja, ka Nipa vīruss var mutēt un kļūt vēl virulentāks.

Kentuki universitātes zinātnieces teikto apstiprināja arī doktore Melānija Sevila – viņa atzīmēja, ka pasaulei vajadzētu gatavoties "ļoti lielai" pandēmijai. Savukārt rakstnieks un ekologs Džons Vidāls, eksperts no dzīvniekiem pārejošo slimību jautājumos, prognozēja Melnās nāves mērogu katastrofu.

Vidāls ieminējās, ka jaunā "mēra" izplatību veicinās aviopārlidojumi un starptautiskā tirdzniecība. Turklāt, pēc viņa domām, nāvējošais vīruss var dažu nedēļu laikā izplatīties ar bezsimptomu pārnēsātāju starpniecību.

Patiešām, saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas (PVO) datiem, Nipa vīrusa infekcija var noritēt bez simptomiem vieniem slimniekiem, bet citi var saslimt ļoti smagi, līdz pat letālam encefalītam. PVO sarakstā Nipa vīruss ir atzīmēts kā viens no cilvēcei bīstamākajiem vīrusiem.

Slimība var sākties ar simptomiem, kas atgādina gripas izpausmes: paaugstināta temperatūra, galvas un muskuļu sāpes, vemšana un kakla sāpes. Vēlāk var parādīties reiboņi, miegainība, izmainītas apziņas stāvokļi un neiroloģiskie simptomi, kas norāda uz akūtu encefalītu. Nipa vīruss var iniciēt atipisko pneimoniju un smagas elpošanas problēmas, arī akūtu elpošanas mazspēju.

Laboratorijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алекс Аминев

Slimības smaga gaita noved pie konvulsijām un komas.

Inkubācijas periods var ilgt 4-45 dienas. Zinātniekiem šis fakts ļoti nepatīk, jo pagaidām nav izdevies precīzi uzzināt, vai inficētais var aplipināt citus cilvēkus šajā periodā.

Tāpat kā koronavīrusa gadījumā, zinātnieki uzskata, ka vīrusa galvenie pārnēsātāji ir sikspārņi. Nipa vīrusa dabiskie pārnēsātāji ir dižsikspārņu saimes augēdāju pārstāvji, piemēram, dižsikspārņi.

Tomēr vīrusu cilvēkam var nodot arī cūkas. 1999. gadā šī vīrusa dēļ radās nepieciešamība likvidēt aptuveni miljonu cūku. Tikai tādējādi izdevās novērst epidēmiju.

Slikti ir arī tas, ka pagaidām nav nekādas vakcīnas, kas ļautu cīnīties pret bīstamo vīrusu. Nav arī zāļu, ar ko stāties tam pretī. Saslimušos ārstē, izmantojot simptomātisku intensīvo terapiju.

116
Tagi:
epidēmija, zinātnieki
Pēc temata
Mediķis brīdināja: pasauli pārņem par koronavīrusu bīstamāka epidēmija
Ķīnā apstiprinājies buboņu mēra gadījums
PVO vadītājs: pasaulei jābūt gatavai jaunām epidēmijām
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

5
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

5
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"
COVID-19

Ņujorkā reģistrēts jauns koronavīrusa variants

21
(atjaunots 13:59 26.02.2021)
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Zinātnieki uzskata, ka tā variācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitāti.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.

Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.

"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.

Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.

Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.

Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.

Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.

21
Tagi:
ASV
Pēc temata
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Nosauktas metodes plaušu nostiprināšanai pirms un pēc Covid-19
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Ko varam gaidīt no "EpiVakKorona". Informācija par peptīdu vakcīnu Covid-19 profilaksei
Latvijas dzelzceļš

Latvijas dzelzceļš pārdod 12 nevajadzīgas lokomotīves

0
(atjaunots 11:26 27.02.2021)
Pērnā gada nogalē "Latvijas dzelzceļam" neizdevās pārdot padomju lokomotīves M62. Koncerns organizēs atkārtotu izsoli.

RĪGA, 27. februāris — Sputnik. Koncerns "Latvijas dzelzceļš" organizes atkārtotu izsoli, kurā plāno pārdot 12 dīzeļlokomotīves no sērijas M62. Sākotnējā kopējā cena – 465 tūkstoši eiro, liecina informācija oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Desmit lokomotīves tiks piedāvātas par sākumcenu 38 224 eiro apmērā, divas – par sākumcenu 41 530 eiro apmērā.

LDz paskaidroja: kompānijai patlaban ir pietiekams skaits lokomotīvju, ir rezerve gadījumam, ja kravu pārvadājumu apjoms pieaugs. Tāpēc pieņemts lēmums pārdot lokomotīves, kas nav nepieciešamas saimnieciskās darbības veikšanai. Turklāt kravu pārvadājumiem LDz pārsvarā izmanto spēcīgākas lokomotīves nekā izsolē piedāvātās.

Iepriekš vēstīts, ka kravu pārvadājumu lejupslīdes fonā "Latvijas dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kam vajadzētu palīdzēt kompānijai pārvarēt krīzi. LDz jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašinašanu, iekļaujot tajā jūras un auto pārvadājumu ekspedīcijas pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Līdztekus "Latvijas dzelzceļš" pārskatījis plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta īstenošanas. To bija plānots veikt līdz ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

Bez tam "Latvijas dzelzceļš" līdz gada beigām būs spiests atlaist 1500 darbiniekus – aptuveni 24% štata.

Vienlaikus koncerns atbrīvojas no nevajadzīgiem nekustamajiem īpašumiem un neprofila aktīviem.

0
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli
Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca var atlaist pusi darbinieku
Latvijas dzelzceļš izpārdod īpašumus par zemām cenām
Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav