Eiropas astronautus iemācīs runāt krieviski

66
(atjaunots 16:09 18.02.2021)
Astronauti, kurus atlasa Eiropas Kosmosa aģentūra, var kļūt par pirmajiem eiropiešiem uz Marsa.

RĪGA, 18. februāris — Sputnik. Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) meklē jaunus astronautus, tostarp cilvēku ar invaliditāti vidū, ziņo BBC.

Martā, pirmo reizi 11 gados EKA sāks pieņemt pieteikumus astronauta vakancēm, turklāt aģentūra vēlas padarīt šo procesu maksimāli inkluzīvu.

Potenciālo astronautu ar invaliditāti meklēšana notiks paralēli pamatpieteikumu iesniegšanai. Aģentūra vērsusies pie Starptautiskās paralimpiskās komitejas pēc padomiem par atlases kritērijiem.

"Es vēlētos atsevišķi uzsvērt, ka mēs nemeklējam kosmosa tūristu ar invaliditāti, — atzīme doktors Deivids Pārkers, EKA Cilvēku un robotu izpētes nodaļas direktors, —Šīs cilvēks veiks apzinātu kosmisku misiju un piedalīsies visās Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) misijās. Mēs gribam parādīt visiem tiem, kas mūs finansē, ieskaitot cilvēkiem ar invaliditāti, ka tas, ko mēs darām, ir svarīgi visiem."

Aģentūra gaida pieteikumus no cilvēkiem ar ierobežotām iespējām - tiem, kam nestrādā kājas vai konstatēts nanisms. Šajā posmā viņi kļūs par tehniski ekonomiskā pamatojuma projekta daļu, tādējādi aģentūrā varētu izprast īpašas prasības, ieskaitot drošību un tehniku, cilvēku ar invaliditāti kosmiskajiem lidojumiem. Taču EKA ir apņēmusies nākotnē padarīt "parastronautus" par realitāti.

Inklūziju attīstīs arī citās jomās - piemēram, astronautu vidū vēlas redzēt vairāk sieviešu. Šobrīd Eiropas astronautu vidū ir tikai viena sieviete (itāliete Samanta Kristoforetti), līdzīgā situācija izveidojusies arī aģentūras pārvaldē (Elodi Vio, komunikāciju direktore). Lielākā daļa cilvēku, kas ieņem vadošos amatus robotizēto lidojumu programmā, ir vīrieši.

2008. gadā, kad EKA pēdējo reizi veica astronautu atlasi, interesentu vidū bija tikai 16% sieviešu. Aģentūra vēlas, lai šoreiz situācija mainītos.

Kandidātiem jābūt dabaszinātņu, medicīnas, inženierzinātņu, matemātikas vai datorzinātņu maģistra grādam vai lidotāja-izmēģinātāja kvalifikācijai.

"Viņiem jārunā labā angļu valodā un labi jāprot vēl viena valoda, vienalga, kāda," saka Lusija van der Tasa, EKA talantu meklēšanas nodaļas vadītāja.

Krievu valodas stundas, kas ir otrā SKS darba valoda, tiks iekļautas astronautu apmācības programmā.

Pēc atlases vismaz četri cilvēki iestāsies EKA astronautu pamatvienībā, kas bāzējas Ķelnē. Vēl divdesmit cilvēki veidos rezervi un varēs nokļūt kosmosā, ja kāds no pamatvienības dalībniekiem ies pensijā, vai arī ja kāda no valstīm organizēs savu misiju SKS, kas ir iespējams, jo Amerikas kosmosa kompānijas SpaceX and Boeing ir nolēmušas pārdot vietas savos kosmoplānos.

Arī kandidāts ar invaliditāti pagaidām paliks rezervē, kamēr EKA ar saviem partneriem no SKS izstrādās veidus, kā nogādāt kosmosā parastronautu.

"Mēs neesam pietiekami evolucionējuši lidojumiem kosmosā, tāpēc kosmosā mēs visi esam invalīdi," saka Samanta Kristoforetti.

Pēc Lielbritānijas astronauta Tima Pika stāstītā, pašlaik EKA strādā pie programmas "Artemīda", kas ļaus nogādāt cilvēkus uz Mēnesi, un no turienes uz Marsu. Tātad astronauti, ko atlasa EKA, var kļūt par pirmajiem eiropiešiem uz Marsa.

66
Tagi:
krievu valoda, kosmoss, Eiropa
Pēc temata
Iespēja zinātniekiem un uzņēmējiem? Latvija tiecas pretī zvaigznēm
Unikāla Latvijas ierīce palīdzēs pasargāt Zemi no asteroīdiem
Unikālas galaktiku fotogrāfijas: visinteresantākie oktobra kosmosa kadri
Parakstīti līgumi ar tūristiem, kuri 2021. gadā dosies kosmosā ar "Sojuz"
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

5
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

5
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"
COVID-19

Ņujorkā reģistrēts jauns koronavīrusa variants

21
(atjaunots 13:59 26.02.2021)
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Zinātnieki uzskata, ka tā variācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitāti.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.

Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.

"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.

Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.

Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.

Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.

Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.

21
Tagi:
ASV
Pēc temata
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Nosauktas metodes plaušu nostiprināšanai pirms un pēc Covid-19
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Ko varam gaidīt no "EpiVakKorona". Informācija par peptīdu vakcīnu Covid-19 profilaksei

Skabarga latviešu acīs: kam nedeva mieru piemineklis karavīriem Jēkabpilī

0
(atjaunots 11:31 27.02.2021)
Piemineklis padomju karavīriem – Jēkabpils atbrīvotājiem no nacistiskajiem okupantiem sagrauts 23. februāra naktī.

Jēkabpilī pazudis lielgabals no pieminekļa karavīru brāļu kapos. Kāds to naktī demontēja un aizveda nezināmā virzienā. Vietējie iedzīvotāji pieļāva, ka lielgabals norauts no postamenta ar smago tehniku un izvilkts cauri parkam, pa ceļam laužot kokus.

Videonovērošanas kameras ierakstā redzams traktors, no kura kausa vīd lielgabals. Kas apgānījis padomju karavīru memoriālu? Kā ziņu uztvēra nacionālisti? Vai kāds spēs apturēt vandāļus Latvijā? Par to – Sputnik video.

0