Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 izbūvei, foto no arhīva

"Pielikts punkts". Kāpēc Berlīne atteikusies apspriest "Ziemeļu straumi 2" ar ASV

57
(atjaunots 13:36 16.02.2021)
Bundestāga deputāts paziņoja, ka Vācija neapspriedīs ar ASV "Ziemeļu straumes 2" "apturēšanas mehānisma" ideju. Paziņojumu radio Sputnik ēterā komentēja KZA Eiropas institūta Vācijas pētījumu centra vadītājs Vladislavs Belovs.

RĪGA, 16. februāris – Sputnik. Vācijas parlamenta Ekonomikas un enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Klauss Ernsts iebilda pret "Ziemeļu straumes 2" "apturēšanas mehānisma" "apspriešanu ar Savienotajām Valstīm.

Intervijā RIA Novosti Ernsts informēja, atzinīgi novērtē faktu, ka prezidenta Džo Baidena darbības laikā ASV sākušas demonstrēt "lielāku gatavību sarunāties".

"Taču "Ziemeļu straumes 2" apturēšana nav apspriežama, tāpat kā apturēšanas mehānisms, kas saistīs gāzes piegādes ES ar Ukrainas nodrošināšanu," norādīja deputāts.

Iepriekš Vācijas avīze Handelsblatt informēja, ka no ASV administrācijas saņemti jauni ierosinājumi par projektam noteikto ierobežojumu iespējamu atcelšanu. Cita starpā runa ir par gāzes tranzīta "apturēšanas mehānisma" ieviešanu gadījumā, ja Krievija "pārkāpj" cilvēktiesības. Tāpat ASV vēlas garantēt Ukrainai gāzes tranzīta saglabāšanu cauri tās teritorijai.

Krievijas zinātņu akadēmijas Eiropas institūta Vācijas pētījumu centra vadītājs Vladislavs Belovs radio Sputnik ēterā atzīmēja, ka bundestāga komitejas vadītājs paudis deputātu vairākuma viedokli.

"Pretinieki ir "Savienība 90/Zaļie", viņi bija un ir projekta pretinieki, taču citu, no ASV atšķirīgu iemeslu dēļ. Izņemot "Zaļos", lielas opozīcijas projektam bundestāgā nav...

Vācijas viedoklis ir daudzpusība enerģētiskās drošības jomā, bet šos jautājumus lemj nevis ASV, bet ES un Vācija. Tā ir skaidra pozīcija, un te nav nekā, ko apspriest ar ASV," teica Vladislavs Belovs.

Eksperts atgādināja, ka Berlīne pieturas pie šī viedokļa jau kopš brīža, kad ASV sāka savus mēģinājumus iejaukties Eiropas enerģētiskās drošības jautājumos.

"2017. gada vasarā bija toreizējā ārlietu ministra Gabriēla un Austrija federālā kanclera paziņojums. Tajā bija skaidri teikts: enerģētiskā drošība ir Eiropas Savienības iekšējā lieta, nevajag iejaukties. Viss, punkts ir pielikts," teica KZA Eiropas institūta Vācijas pētījumu centra vadītājs.

Toreizējais Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriels un Austrijas federālais kanclers Kristiāns Kerns paziņoja, ka Eiropas energoapgāde ir pažas Eiropas, nevis ASV darīšana. "Kas un kā piegādā mums energoresursus, mēs lemjam saskaņā ar tirgus atvērtības un konkurences noteikumiem," teikts politiķu kopīgajā paziņojumā.

"Ziemeļu straume 2" paredz divu maģistrālo cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apmērā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai uz Vāciju.

2019. gada decembrī ASV ieviesa sankcijas pret projektā iesaistītajām kompānijām. Darbi tika atsākti 2020. gada decembrī: cauruļvadu izbūves kuģis "Fortuna" izbūvēja 2,6 km cauruļu Vācijas ūdeņos. Saskaņā ar projekta operatora Nord Stream 2 AG datiem, nepaveikti ir aptuveni 148 km cauruļvadu: 120 km Dānijas ūdeņos, 28 km – Vācijas ūdeņos.

57
Tagi:
Vācija, ASV, Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2 (257)
Pēc temata
Medvedevs: "Ziemeļu straumi 2" uzbūvēs, ja Vācija nepadosies ASV spiedienam
ASV paskaidroja, kādu pozīciju ieņem "Ziemeļu straumes 2" jautājumā
Berlīnē aicināja nesaistīt "Ziemeļu straumi 2" ar Navaļniju
"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

6
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

6
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

16
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

16
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"