ASV un Ķīnas karogi, foto no arhīva

Ķīna asi reaģēja uz ASV kritisko PVO komisijas darba vērtējumu

34
(atjaunots 16:08 15.02.2021)
Amerikāņiem nepatīk PVO komisijas slēdzieni, kas izmeklēja Covid-19 izcelsmi Uhaņā. Ķīna pārmeta ASV tās negatīvos soļus un smaga kaitējuma nodarīšanu starptautiskajai sadarbībai.

RĪGA, 15. februāris — Sputnik. Nesen Pasaules veselības organizācijas (PVO) starptautiskā ekspertu grupa publicēja izmeklēšanas rezultātus, kas veltīti Covid-19 izcelsmei un pandēmijas sākuma apstākļiem, ko eksperti veica Uhaņas pilsētā Ķīnā.

Eksperti apmeklēja Uhaņas Virusoloģijas institūta laboratoriju, lai novērtētu, cik ticama bija jaunā koronavīrusa "noplūde", un secināja, ka tamlīdzīga incidenta risks ir minimāls.

Līdztekus speciālisti novērtēja Uhaņas tirgu, no kura vīruss it kā esot sācis izplatīties. Pēc viņu domām, tirdzniecības vietā bija visi apstākļi jaunās koronavīrusa infekcijas izplatībai, tomēr, nav iespējams viennozīmīgi apgalvot, ka vīruss radies tieši tur.

Amerikāņiem, kuri pieturas pie teorijas par to, ka koronavīruss "aizbēdzis" no Ķīnas laboratorijas, PVO starptautiskās komisijas slēdzieni nepatika. ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Sallivans konstatēja, ka Vašingtonai sagādā raizes PVO slēdzieni par SARS-CoV-2 izcelsmi, un izteica mājienu, ka Ķīna esot ietekmējusi ekspertu slēdzienu.

Ķīna bija sašutusi par tādu ASV izlēcienu, un Ķīnas vēstniecība Vašingtonā aicināja Savienoto Valstu valdību pārtraukt kaitniecisko darbību starptautisko attiecību jomā, vēsta RIA Novosti.

"Pēdējos gados ASV nopietni kaitē dažādiem institūtiem, ieskaitot Pasaules veselības organizāciju, un nodarījuši lielu ļaunumu starptautiskajai sadarbībai Covid-19 jautājumos. Pie tam ASV, rīkojoties tā, it kā nekas nebūtu noticis, rāda ar pirkstiem uz PVO un valstīm, kas godīgi atbalstīja PVO," uzsvēra Ķīnas vēstniecība.

Diplomāti konstatēja: diezin vai ASV veikumu saraksts palīdzēs iekarot visas pasaules uzticību un pauda cerību, ka Vašingtona tomēr varēs atbilst augstajiem standartiem un beidzot ieņems nopietnu, patiesu, pārskatāmu un atbildīgu pozīciju, uzņemoties pelnīto atbildību.

Ķīnas diplomāti pauda cerību, ka ASV atbalstīs PVO darbu ar reālām darbībām un dāvās pienācīgu ieguldījumu starptautiskajā sadarbībā cīņā ar koronavīrusa infekciju.

"Pasaule tam sekos," apliecināja diplomāti.

Atgādināsim, ka PVO ekspertu grupā, kas izmeklē Covid-19 izcelsmi, strādā Krievijas, Japānas, Kataras, ASV, Vācijas, Vjetnamas, Austrālijas, Nīderlandes, Lielbritānijas un Dānijas speciālisti. Krieviju pārstāv Pastēra vārdā nosauktā Sanktpēterburgas Epidemioloģijas un mikrobioloģijas ZPI zinātniskā direktora vienieks Vladimirs Dedkovs.

ASV iepriekšējā administrācija pauda gatavību izstāties no PVO. Baltais nams apgalvoja, ka PVO Pekinas ietekmē palīdz tai slēpt datus par pandēmijas izcelsmi. Ķīna tādus izteikumus noliedz. Džo Baidena administrācija informēja par valsts atgriešanos PVO.

34
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss, Ķīna, ASV
Pēc temata
Ķīnas Ārlietu ministrija pastāstīja par pandēmijas Covid-19 izcelsmi
Koronavīruss meklē jaunu saimnieku: eksperts paskaidroja, kas būs pēc pandēmijas
Covid-19 padodas vakcīnu spiedienam: PVO ziņoja par vīrusa izplatības palēnināšanos
Baidens atvedis ASV atpakaļ PVO. Ko vēl nolēmis jaunais prezidents?
 COVID-19

Eiropas diplomātiem atļāva vakcinēties ar "Sputnik V"

8
(atjaunots 17:12 03.03.2021)
Eiropas ārpolitikas dienests piešķīra saviem darbiniekiem tiesības vakcinēties ar ES neapstiprinātajām vakcīnām.

RĪGA, 3. marts - Sputnik. ES ārpolitikas dienests neiebilst, ja pārstāvniecību darbinieki vēlēsies vakcinēties pret koronavīrusu ar Eiropas Savienībā neautorizēto vakcīnu. Kā vēsta RIA Novosti, par to paziņoja dienesta pārstāve Nabiļa Masrali.

Pēc viņas vārdiem, ES pārstāvniecību personāls patstāvīgi pieņem lēmumu par to, vai būtu jāvakcinējas principā un ar kādu vakcīnu. Darbiniekiem būs iespēja vakcinēties vai nu ar EZA (Eiropas Zāļu aģentūra) apstiprināto vakcīnu, vai nu ar uzņemošajā valstī autorizētiem preparātiem.

"Lēmums par vakcināciju – tas ir individuāls lēmums. To, ar kādu preparātu vakcinēties, arī ir personisks lēmums. Mums nav iebildumu, ja pārstāvniecību darbinieki saņems vakcīnas, kuras nav apstiprinātas ES, tas ir arī personisks lēmums," sacīja Masrali.

Ja cilvēks izvēlas EZA apstiprināto vakcīnu, bet uz vietas nebūs pieejas preparātam, tad viņš var vakcinēties Eiropas Savienībā.

"Tas tiek darīts, lai garantētu darbiniekiem un viņu ģimenēm maksimālu aizsardzību ārvalstīs un nodrošinātu viņiem tādus pašus medicīnas pakalpojumus, kā citiem ES pilsoņiem," paskaidroja ārpolitikas dienesta pārstāve.

Patlaban ES tirgū apstiprināti kompāniju Pfizer/BioNTech, Moderna un AstraZeneca preparāti. ES noslēdza līgumus 2,3 miljardu devu koronavīrusa vakcīnu piegādei. Plānots līdz vasaras beigām vakcinēt apmēram 70% eiropiešu. Tomēr pēdējās nedēļās ES saskārusies ar grūtībām - Pfizer/BioNTech un AstraZeneca piegādes kavējas. Šķēršļi varētu kavēt Briseles ambiciozos plānus vakcinācijas aspektā.

Pērnā gada augustā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja ZPC. Vakcīna ieguva nosaukumu "Sputnik V".  

Janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF) iesniedzis pieteikumu vakcīnas "Sputnik V" reģistrācijai Eiropas Savienībā.

Krievija patlaban ir vienīgā valsts, kurā izstrādātas un masveidā tiek ražotas trīs vakcīnas koronavīrusa infekcijas profilaksei: preparātiem "Gam-COVID-Vak" un "EpiVakKorona" pievienojies Čumakova institūta izstrādātais preparāts "KoviVak". Martā tā nonāks civilajā apgrozījumā, proti, Krievijas pilsoņi varēs izvēlēties jau vienu no trim vakcīnām.

8
Tagi:
Sputnik V, vakcinācija, vakcīna, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem
Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Covid-19

Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam

24
(atjaunots 08:29 02.03.2021)
Vienīgais veids, kā pasaules mērogā panākt kolektīvo imunitāti, ir vakcinācija, uzsver eksperti.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Bez vakcinācijas kolektīvā imunitāte nevar būt sasniedzama – gada laikā mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, paziņojusi Pasaules Veselības organizācijas galvenā zinātniskā darbiniece Sumija Svaminatana.

​"PVO seko līdzi šiem seroloģiskiem pētījumiem, saskaņā ar pēdējām aplēsēm, tādu bija aptuveni 500. Un, ja to izskatam kopā, izrādās, ka mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir antivielas pret šo vīrusu," paziņoja Svaminatana.

Kā rāda Covid-19 perēkļu dažādās pasaules pilsētās pētījumu rezultāti, lai gan pašlaik pusei vai vairāk pilsētas iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, tas neļauj runāt par kolektīvās imunitātes sasniegšanu.

"Protams, vietām, piemēram, blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, ir perēkļi, kuros 50 – 60% iedzīvotāju bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un viņiem izveidojušās antivielas. Taču no tā neizriet tas, ka visa pilsēta, province vai valsts ir sasniegusi kolektīvo imunitāti," atzīmēja Svaminatana.

Pēc viņas vārdiem, kad tādas apdzīvotas vietas iedzīvotāji, kuriem nav antivielu, izbrauc ārpus tās robežām, viņi joprojām ir pakļauti inficēšanās riskam.

Vienīgais veids, kā panākt kolektīvo imunitāti pasaules mērogā, ir vakcinācija, uzsvēra Svaminatana.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

24
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums