ASV noraizējušās par PVO slēdzieniem koronavīrusa izcelsmes jautājumā

42
(atjaunots 08:44 15.02.2021)
PVO starptautiskā speciālistu grupa gandrīz mēnesi uzturējās Ķīnā un veica koronavīrusa izcelsmes pētijumus sadarbībā ar vietējiem ekspertiem.

RĪGA, 15. februāris — Sputnik. ASV satraukuši Pasaules veselības organizācijas (PVO) provizoriskie slēdzieni par koronavīrusa izcelsmi, kas publicēti pēc organizācijas ekspertu brauciena uz Ķīnu, paziņoja ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džeiks Sallivans, vēsta RIA Novosti.

No 14. janvāra PVO starptautiskā speciālistu grupa gandrīz mēnesi uzturējās Ķīnā un veica koronavīrusa izcelsmes pētījumus sadarbībā ar vietējiem ekspertiem. PVO eksperti apmeklēja Uhaņas virusoloģijas institūtu, ari maksimāli izolēto laboratoriju BSL-4, ar kuru bija saistītas baumas par vīrusa "noplūdi" vai SARS-CoV-2 iespējamo mākslīgo izcelsmi. Viņi pabija arī vietējā slimnīcā, jūras produktu tirgū "Huanaņ", kā arī slimību kontroles un profilakses centrā.

9. februārī eksperti pastāstīja, ka pagaidām nav noskaidrots, kāda loma vīrusa izplatībā bijusi tirgum Uhaņā, tomēr, pēc viņu domām, SARS-CoV-2 tiešs ceļš uz "Huanaņ" no sikspārņiem ir maz ticams – viņi uzskata, ka tas bijis infekcijas starpposma pārnēsātājs.

PVO eksperti apņēmušies turpmāk izpētīt šo hipotēzi. Pie tam viņi uzsvēra, ka vīrusa nodošana cilvēkam noplūdes rezultātā no laboratorijas ir maz ticama.

"Mēs esam dziļi noraizējušies par to, kā tika sniegti agrīnie slēdzieni Covid-19 veltītajā izmeklēšanā, un par jautājumiem, kāds process tika izmantots, lai pie šiem slēdzieniem nonāktu. Svarīgi, lai atskaite būtu neatkarīga, ekspertu slēdzieni – brīvi no iejaukšanās vai Ķīnas valdības izdarītiem grozījumiem," teikts Sallivana paziņojumā.

Viņš norāda, ka Ķīnai ir jāiesniedz dati par pašām agrīnākajām slimības uzliesmojuma dienām, lai "labāk saprastu tagadējo pandēmiju un sagatavotos nākamajai".

ASV prezidenta padomnieks atzīmēja arī to, ka augstākā prioritāte ir PVO reputācija.

"Nākotnē visām valstīm, ieskaitot Ķīnu, jāpiedalās pārskatāmā un aktīvā procesā, lai novērstu ārkārtas situācijas veselības aprūpes jomā un atbildētu uz tām, lai pasaule pat to uzzinātu pēc iespējas vairāk un pēc iespējas ātrāk," viņš piebilda.

Džeika Sallivana paziņojums izskanēja avīzes Wall Street Journal publikācijas fonā, kurā žurnālists apgalvoja, ka Ķīnas valdība atteikusies izsniegt PVO ekspertiem neapstrādātus datus par SARS-CoV-2 infekcijas pirmajiem gadījumiem. Tie varētu palīdzēt noteikt, kad un kā sākās vīrusa izplatība valstī.

ASV iepriekšējā administrācija pauda gatavību izstāties no PVO. Baltais nams apgalvoja, ka PVO Pekinas ietekmē palīdz tai slēpt datus par pandēmijas izcelsmi. Ķīna tādus izteikumus noliedz. Džo Baidena administrācija informēja par valsts atgriešanos PVO.

42
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss, Ķīna, ASV
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (806)
Pēc temata
Ķīnas Ārlietu ministrija pastāstīja par pandēmijas Covid-19 izcelsmi
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Koronavīruss meklē jaunu saimnieku: eksperts paskaidroja, kas būs pēc pandēmijas
Baidens atvedis ASV atpakaļ PVO. Ko vēl nolēmis jaunais prezidents?
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

6
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

6
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

17
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

17
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"