Militārie zinātnieki: Krievijas aizsardzībai no NATO vajadzīgs preventīvs trieciens

129
(atjaunots 12:36 09.02.2021)
NATO izstrādātā jaunā daudzšķautņaino militāro operāciju koncepcija pieprasa no Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem preventīvu triecienu, kas garantētu valsts aizsardzību, uzskata Krievijas militārie zinātnieki.

RĪGA, 9. februāris — Sputnik. Krievijas militārie zinātnieki ierosinājuši Gaisa kosmisko spēku (GKS) pielietojuma variantu, kas garantēs aizsardzību no NATO iespējamās operācijas, vēsta RIA Novosti. Jaunā konceocija publicēta žurnālā "Gaisa kosmiskie spēki. Teorija un prakse", ko laiž klajā GKS Militārais mācību un zinātniskais centrs.

Iepriekš NATO un ASV izstrādājušas daudznozaru militāro operāciju koncepciju – tās notiks vienlaikus uz zemes, jūrā, gaisā, kosmosā un kibertelpā. Saskaņā ar amerikāņu militāristu ieceri, tās sāksies ar ilntegrētu masveida gaisa uzbrukumu, lai dažu stundu laikā izsistu no ierindas pretinieka kodolspēku objektus, cīņasspējīgākās armijas daļas, vadības un sakaru punktus, enerģētiku un tā tālāk.

Militāro zinātņu doktors Vladilens Stučinskis un militāro zinātņu kandidāts Mihails Koroļkovs savā rakstā konstatēja, ka tādu uzbrukumu ietvaros NATO plāno vienlaikus vērst pret ienaidnieku hiperskaņas, operatīvi taktisko un spārnoto raķešu triecienus, izmantot uzbrukuma bezpildota lidaparātus, vēlāk – pilotējamo aviāciju, kas tikpat kā necietīs.

Iespējamo daudznozaru operāciju izjaukšanai autori piedāvā atbildes vai preventīvu triecienu ar GKS spēkiem, izmantojot visus līdzekļus vienotā izlūkošanas un uzbrukuma telpā. Tas radīs nepieņemamu kaitējumu pretiniekam jau agresijas sākumposmā.

"Izjaucot pretinieka integrēto masveida gaisa uzbrukumu "daudzpusīgās operācijas" sākumposmā, koordinēti jāizmanto aviācija līdz ar bezpilota lidaparātiem, dažādu funkciju raķetes, REC līdzekļus, uz jaunajiem fizikas principiem balstītos ieročus karaspēku formējamā izlūkošanas un trieciena sistēmas grupējuma ietvaros," atzīmēja zinātnieki.

Pētījuma autori norādīja, ka līdz 2025.-2040. gg. Krievijas izlūkošanas un uzbrukuma sistēmas pamatelementi būs lidmašīnas, helikopteri, spārnotās un ballistiskās taktiskās un operatīvi taktiskās raķetes, droni utt. Publikācijā minēts arī konkrēts sistēmas elementu piemērs: hiperskaņas raķetes "Kinžal", kuru nesējs patlaban ir MiG-31K.

Ņemot vērā Krievijas BS Ģenerālštāba priekšnieka Valērija Gerasimova uzrunu Militāro zinātņu akadēmijas konferencē un Krievijas militārās doktrīnas aizsardzības raksturu, autori uzskata, ka iespējamās agresijas atvairīšanas svarīgākais princips ir preventīvas darbības ("par vienu vai diviem soļiem priekšā"). Tas ir, rodoties lokāla kara draudiem, uzskata zinātnieki Krievijai jābūt spējīgai pāriet no kodolsavaldīšanas politikas pie preventīva nepieņemama kaitējuma nodarīšanas ar visiem bruņojuma veidiem.

NATO integrētā trieciena izjaukšana no paša sākuma neļaus sasniegt "daudzpusīgās operācijas" mērķus, un militārā bloka vadība garantēti atteiksies to turpināt, uzsvēra pētījuma autori.

Pēdējos gados Krievija ne vienu vien reizi paudusi bažas par NATO nebijušo aktivitāti pie tās rietumu robežām. Alianse to dēvē par "Krievijas agresijas savaldīšanu" un turpina audzēt spēkus. Maskava jau vairākkārt uzsvērusi, ka Krievija neplāno nekādus uzbrukumus, tomēr pievērsīs uzmanību tās interesēm potenciāli bīstamiem soļiem.

129
Tagi:
gaisa kara spēki, aizsardzība, Krievija, NATO
Pēc temata
Politologs: NATO "spēles" pie Krievijas robežas nebeigsies labi
Krievija garantē: agresoram atmaksās dzelmes SBR "Skif"
Pentagonu nomāc Krievijas kaujas gatavība. Top jauna doktrīna
 COVID-19

Eiropas diplomātiem atļāva vakcinēties ar "Sputnik V"

8
(atjaunots 17:12 03.03.2021)
Eiropas ārpolitikas dienests piešķīra saviem darbiniekiem tiesības vakcinēties ar ES neapstiprinātajām vakcīnām.

RĪGA, 3. marts - Sputnik. ES ārpolitikas dienests neiebilst, ja pārstāvniecību darbinieki vēlēsies vakcinēties pret koronavīrusu ar Eiropas Savienībā neautorizēto vakcīnu. Kā vēsta RIA Novosti, par to paziņoja dienesta pārstāve Nabiļa Masrali.

Pēc viņas vārdiem, ES pārstāvniecību personāls patstāvīgi pieņem lēmumu par to, vai būtu jāvakcinējas principā un ar kādu vakcīnu. Darbiniekiem būs iespēja vakcinēties vai nu ar EZA (Eiropas Zāļu aģentūra) apstiprināto vakcīnu, vai nu ar uzņemošajā valstī autorizētiem preparātiem.

"Lēmums par vakcināciju – tas ir individuāls lēmums. To, ar kādu preparātu vakcinēties, arī ir personisks lēmums. Mums nav iebildumu, ja pārstāvniecību darbinieki saņems vakcīnas, kuras nav apstiprinātas ES, tas ir arī personisks lēmums," sacīja Masrali.

Ja cilvēks izvēlas EZA apstiprināto vakcīnu, bet uz vietas nebūs pieejas preparātam, tad viņš var vakcinēties Eiropas Savienībā.

"Tas tiek darīts, lai garantētu darbiniekiem un viņu ģimenēm maksimālu aizsardzību ārvalstīs un nodrošinātu viņiem tādus pašus medicīnas pakalpojumus, kā citiem ES pilsoņiem," paskaidroja ārpolitikas dienesta pārstāve.

Patlaban ES tirgū apstiprināti kompāniju Pfizer/BioNTech, Moderna un AstraZeneca preparāti. ES noslēdza līgumus 2,3 miljardu devu koronavīrusa vakcīnu piegādei. Plānots līdz vasaras beigām vakcinēt apmēram 70% eiropiešu. Tomēr pēdējās nedēļās ES saskārusies ar grūtībām - Pfizer/BioNTech un AstraZeneca piegādes kavējas. Šķēršļi varētu kavēt Briseles ambiciozos plānus vakcinācijas aspektā.

Pērnā gada augustā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja ZPC. Vakcīna ieguva nosaukumu "Sputnik V".  

Janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF) iesniedzis pieteikumu vakcīnas "Sputnik V" reģistrācijai Eiropas Savienībā.

Krievija patlaban ir vienīgā valsts, kurā izstrādātas un masveidā tiek ražotas trīs vakcīnas koronavīrusa infekcijas profilaksei: preparātiem "Gam-COVID-Vak" un "EpiVakKorona" pievienojies Čumakova institūta izstrādātais preparāts "KoviVak". Martā tā nonāks civilajā apgrozījumā, proti, Krievijas pilsoņi varēs izvēlēties jau vienu no trim vakcīnām.

8
Tagi:
Sputnik V, vakcinācija, vakcīna, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem
Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Covid-19

Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam

24
(atjaunots 08:29 02.03.2021)
Vienīgais veids, kā pasaules mērogā panākt kolektīvo imunitāti, ir vakcinācija, uzsver eksperti.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Bez vakcinācijas kolektīvā imunitāte nevar būt sasniedzama – gada laikā mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, paziņojusi Pasaules Veselības organizācijas galvenā zinātniskā darbiniece Sumija Svaminatana.

​"PVO seko līdzi šiem seroloģiskiem pētījumiem, saskaņā ar pēdējām aplēsēm, tādu bija aptuveni 500. Un, ja to izskatam kopā, izrādās, ka mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir antivielas pret šo vīrusu," paziņoja Svaminatana.

Kā rāda Covid-19 perēkļu dažādās pasaules pilsētās pētījumu rezultāti, lai gan pašlaik pusei vai vairāk pilsētas iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, tas neļauj runāt par kolektīvās imunitātes sasniegšanu.

"Protams, vietām, piemēram, blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, ir perēkļi, kuros 50 – 60% iedzīvotāju bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un viņiem izveidojušās antivielas. Taču no tā neizriet tas, ka visa pilsēta, province vai valsts ir sasniegusi kolektīvo imunitāti," atzīmēja Svaminatana.

Pēc viņas vārdiem, kad tādas apdzīvotas vietas iedzīvotāji, kuriem nav antivielu, izbrauc ārpus tās robežām, viņi joprojām ir pakļauti inficēšanās riskam.

Vienīgais veids, kā panākt kolektīvo imunitāti pasaules mērogā, ir vakcinācija, uzsvēra Svaminatana.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

24
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums