Aleksandrs Rārs

Varas kļūmes, cilvēki stresā: kāpēc ES sākušies "kovida" grautiņi

102
(atjaunots 09:25 31.01.2021)
Brīvību mīlošajiem eiropiešiem šausmīgi nepatīk valdības eksperimenti sabiedrības kontroles jomā, konstatēja vācu politologs Aleksandrs Rārs.

RĪGA, 31. janvāris - Sputnik. Covid-19 ierobežojumi, pirmkārt, izolācija mājoklī, kļuva ne tikai par piespiedu pasākumu cīņai ar pandēmiju, bet arī par iemeslu masu protestiem Eiropā. Nemaz ne visiem patika ievērot mājsēdes režīmu, zaudēt biznesu un sociālekonomisko aktivitāti - cilvēki nolēma aizstāvēt savas tiesības, izejot ielās.

Rietumeiropas valstu iedzīvotāji nonākuši spēcīgā sociālajā stresā – to izprovocēja ilgstoši ierobežojumi un neapmierinātība ar varas iestādēm, radio Sputnik ēterā atzīmēja vācu politologs Aleksandrs Rārs.

"Kad sākās pandēmija, cilvēki bija šokā, bet Rietumeiropas valdības vien attīstīja paniku, lai iesēdinātu cilvēkus mājās. Tā vietā, lai turētu iedzīvotājus stingrā karantīnā, kā to darīja Āzijā, vasarā visus izlaida, tad sāka pievilkt skrūves - arvien stiprāk un stiprāk. Tagad atkal nežēlīga izolācija, un nav skaidrs, kad tā beigsies. Protams, cilvēki ir nonākuši sociālajā stresā, tāpēc ir daudz protestu," skaidro Rārs.

Politologs apgalvo, ka tagad, kad sāka veikt aprēķinus, kļuva skaidrs, ka ekonomiskās struktūras sabrūk, bezdarbs var pieaugt, valstij vairs nepietiek līdzekļu biznesa glābšanai. Ekonomiskie satricinājumi noved pie sociālajiem satricinājumiem, tā notiek visās Eiropas valstīs, konstatēja politologs.

"Eiropā gandrīz nepalika cilvēku, kuri atceras Otrā pasaules kara šausmas. Cilvēki ir pieraduši pie komfortablas dzīves. Valdībām nav ne jausmas, ko darīt. Sākumā teica, ka masku valkāšana nelīdz, tad lika tās valkāt. Izdomāja mobilo aplikāciju tālrunim, kam jārada ar koronavīrusu inficētos, - tas nestrādā, un visi par to sūdzas. Tā ir varas kļūme," Rārs norādīja.

"Tad izdomāja vakcīnu un teica, ka visus vakcinēs. Trīs mēnešus lēma, kā organizēt vakcīnas ražošanu un kur to nopirkt. Visi gaidīja šo solīto vakcīnu un tagad noskaidrojas, ka tās nav. Pilnīgi loģiski, ka politiķiem par to ir jāatbild," saka eksperts.

Pēc Rāra vārdiem cilvēki likumīgi uzdod varas iestādēm jautājumus par viņu rīcību, bet vācu valdība uzkrauj atbildību Briselei.

"Politiķi ir pārslogoti ar koronavīrusa problēmu, baidās izdarīt kļūdas, netiek galā ar procesa koordināciju visā Eiropas Savienībā... Daudzus aizkaitina, ka valsts varas sniedz atšķirīgu informāciju. Šķiet, ka valdības veic eksperimentus sabiedrības kontroles jomā, un tas ļoti nepatīk brīvību mīlošajiem eiropiešiem. Tāpēc Eiropu pārņem nopietni protesti," eksperts secināja.

Koronavīrusa pandēmija aptvērusi gandrīz visas pasaules valstis. Džonsa Hopkinsa universitātes aprēķini rāda, ka ar Covid-19 inficējušies vairāk nekā 101,5 miljoni cilvēku, vairāk nekā 2,2 miljoni ir miruši. Pērnā gada beigās dažādās valstīs sākusies vakcinācija pret koronavīrusu, kas pēc speciālistu apgalvojumiem palīdzēs apturēt pandēmiju.

Проколы властей, люди в стрессе: Рар о природе "ковидных" погромов в ЕС
102
Tagi:
ierobežojumi, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (808)
Pēc temata
Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā
Cilvēkiem ir reālas vajadzības: Latviju aicina atvērt veikalus
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
"Zvanu pārdevējam, kurš atrodas blakus": "kovida šopinga" farss
 COVID-19

Eiropas diplomātiem atļāva vakcinēties ar "Sputnik V"

8
(atjaunots 17:12 03.03.2021)
Eiropas ārpolitikas dienests piešķīra saviem darbiniekiem tiesības vakcinēties ar ES neapstiprinātajām vakcīnām.

RĪGA, 3. marts - Sputnik. ES ārpolitikas dienests neiebilst, ja pārstāvniecību darbinieki vēlēsies vakcinēties pret koronavīrusu ar Eiropas Savienībā neautorizēto vakcīnu. Kā vēsta RIA Novosti, par to paziņoja dienesta pārstāve Nabiļa Masrali.

Pēc viņas vārdiem, ES pārstāvniecību personāls patstāvīgi pieņem lēmumu par to, vai būtu jāvakcinējas principā un ar kādu vakcīnu. Darbiniekiem būs iespēja vakcinēties vai nu ar EZA (Eiropas Zāļu aģentūra) apstiprināto vakcīnu, vai nu ar uzņemošajā valstī autorizētiem preparātiem.

"Lēmums par vakcināciju – tas ir individuāls lēmums. To, ar kādu preparātu vakcinēties, arī ir personisks lēmums. Mums nav iebildumu, ja pārstāvniecību darbinieki saņems vakcīnas, kuras nav apstiprinātas ES, tas ir arī personisks lēmums," sacīja Masrali.

Ja cilvēks izvēlas EZA apstiprināto vakcīnu, bet uz vietas nebūs pieejas preparātam, tad viņš var vakcinēties Eiropas Savienībā.

"Tas tiek darīts, lai garantētu darbiniekiem un viņu ģimenēm maksimālu aizsardzību ārvalstīs un nodrošinātu viņiem tādus pašus medicīnas pakalpojumus, kā citiem ES pilsoņiem," paskaidroja ārpolitikas dienesta pārstāve.

Patlaban ES tirgū apstiprināti kompāniju Pfizer/BioNTech, Moderna un AstraZeneca preparāti. ES noslēdza līgumus 2,3 miljardu devu koronavīrusa vakcīnu piegādei. Plānots līdz vasaras beigām vakcinēt apmēram 70% eiropiešu. Tomēr pēdējās nedēļās ES saskārusies ar grūtībām - Pfizer/BioNTech un AstraZeneca piegādes kavējas. Šķēršļi varētu kavēt Briseles ambiciozos plānus vakcinācijas aspektā.

Pērnā gada augustā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja ZPC. Vakcīna ieguva nosaukumu "Sputnik V".  

Janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF) iesniedzis pieteikumu vakcīnas "Sputnik V" reģistrācijai Eiropas Savienībā.

Krievija patlaban ir vienīgā valsts, kurā izstrādātas un masveidā tiek ražotas trīs vakcīnas koronavīrusa infekcijas profilaksei: preparātiem "Gam-COVID-Vak" un "EpiVakKorona" pievienojies Čumakova institūta izstrādātais preparāts "KoviVak". Martā tā nonāks civilajā apgrozījumā, proti, Krievijas pilsoņi varēs izvēlēties jau vienu no trim vakcīnām.

8
Tagi:
Sputnik V, vakcinācija, vakcīna, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem
Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Covid-19

Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam

24
(atjaunots 08:29 02.03.2021)
Vienīgais veids, kā pasaules mērogā panākt kolektīvo imunitāti, ir vakcinācija, uzsver eksperti.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Bez vakcinācijas kolektīvā imunitāte nevar būt sasniedzama – gada laikā mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, paziņojusi Pasaules Veselības organizācijas galvenā zinātniskā darbiniece Sumija Svaminatana.

​"PVO seko līdzi šiem seroloģiskiem pētījumiem, saskaņā ar pēdējām aplēsēm, tādu bija aptuveni 500. Un, ja to izskatam kopā, izrādās, ka mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir antivielas pret šo vīrusu," paziņoja Svaminatana.

Kā rāda Covid-19 perēkļu dažādās pasaules pilsētās pētījumu rezultāti, lai gan pašlaik pusei vai vairāk pilsētas iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, tas neļauj runāt par kolektīvās imunitātes sasniegšanu.

"Protams, vietām, piemēram, blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, ir perēkļi, kuros 50 – 60% iedzīvotāju bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un viņiem izveidojušās antivielas. Taču no tā neizriet tas, ka visa pilsēta, province vai valsts ir sasniegusi kolektīvo imunitāti," atzīmēja Svaminatana.

Pēc viņas vārdiem, kad tādas apdzīvotas vietas iedzīvotāji, kuriem nav antivielu, izbrauc ārpus tās robežām, viņi joprojām ir pakļauti inficēšanās riskam.

Vienīgais veids, kā panākt kolektīvo imunitāti pasaules mērogā, ir vakcinācija, uzsvēra Svaminatana.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

24
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (808)
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums