Новогодние игрушки

Zaigo un iepriecina. izvēlēties un izrotāt eglīti Vērša gada priekšvakarā

18
(atjaunots 16:04 29.12.2020)
Līdz Jaunajam gadam atlikušas pāris dienas – īstais brīdis nopirkt svētku eglīti. Par to, kā pareizi izvēlēties meža skaistuli un kāpēc tai vajadzētu askorbīnskābi, stāsta īsti zinātāji.

RĪGA, 29. decembris — Sputnik.  Līdz Jaunajam gadam atlikušas pāris dienas – īstais brīdis nopirkt svētku eglīti. Par to, kā pareizi izvēlēties meža skaistuli un kāpēc tai vajadzētu askorbīnskābi, kādi Jaungada rotājumi modē šajā sezonā, kādas krāsas dekorā iepatiksies Vērsim, RIA Novosti stāsta Olga Raspopova.

Reiz mežā dzima eglīte

Tiem, kas dod priekšroku īstam, ne mākslīgam kokam, pieejamas gan dažādu sugu egles, gan priede. Egles smarža ir spilgta, "tā pati, bērnības smarža", bet skujas – īsas un asas, ātri nobirst, ka par kociņu neparūpēties. Tirdziņos pārsvarā pieejamas parastās egles.

Ja gribas egli "kā filmā", it kā no pasaku atklātnēm izkāpušu, jāpameklē Nordmaņa baltegle. Vadims Čerņikovs, kurš jau gadiem nodarbojas ar eglīšu tirdzniecību, stāsta, ka tā piemērota cilvēkiem, kam ir bērni un mājdzīvnieki, - skujas ir mīkstākas, ne tik durstīgas. Jāpiebilst, ka nav jēgas pirkt baltegli podā – tās aug citā klimatiskajā zonā un mūsu malā neiedzīvosies.

Askorbīnskābe un duša

Ja eglīte iesaiņota, vajadzētu palūgt pārdevējam tīklu noņemt. Pārvelciet ar roku pa zariem. Ja nokritušas pāris skujas, tas ir nieks, ja vesela sauja, tādu koku labāk nepērciet. Eglīte var būt zaļa un kupla, taču, ja tā nedabū ūdeni, nobirs pēc trim dienām. Tāpat jāpavēro, vai uz tās nav pelējuma, sēnīšu vai sūnu. Griezuma vietai jābūt svaigai. Varat pat palūgt pārdevēju griezumu atjaunot.

Kociņam jārotā māja vismaz pusotru nedēļu, tāpēc dzīvu eglīti labāk pirkt pašās decembra beigās. Ja gribas, lai tā pastāvētu ilgāk, pasekojiet, lai mitruma līmenis istabā nekristos zem 40–45%.

"Eglīti jānovieto tālāk no radiatoriem vai kamīna. Ja nekas neiznāk, vismaz apsmidziniet ar vēsu ūdeni reizi dienā, tad arī smarža būs stiprāka," iesaka Vadims Čerņikovs. Starp citu, mēdz ieteikt arī izšķīdināt ūdenī pustableti askorbīnskābes.

Eglīte podiņā un egles zari

Pēdējos gados aktīvi augumā aug interesanta tendence – podā iestādīts koks, ko pēc tam var pārstādīt vasarnīcā, lauku mājā vai mežā. Iezīmējusies arī cita tendence – bieži pieprasīti ir egļu zari, kas agrāk tika uzskatīti par papildu preci.

Tas saistīts ne tikai ar ekonomiju vien. "Nebūs ne visi var ienest mājā koku. Piemēram, kaķi kļūst vai traki, ieraugot eglīti, un labprāt to ēd. Egļu zari ar patīkamu skuju smaršu ir lielisks kompromiss," stāsta Čerņikovs.

Dažkārt floristi egļu zarus papildina ar čiekuriem, sarkanām ogām, sārtām rozēm, iecukurotām sausām apelsīna šķēlītēm un eglīšu rotaļlietām.

Dabiskus materiālus lieliski izmantot, iesaiņojot Jaungada dāvanas.

"Lieliski rotājumi būs gan bērnu zīmējumi, gan konditorejas izstrādājumi, piemēram, piparkūkas," atzīmēja Jeļena Medvedņikova, interjera dizainere un Lielbritānijas dizaina augstskolas pasniedzēja.

Ķersimies vērsim pie radiem

Medvedņikova atgādināja, ka 2021. gada krāsas būs neitrāls pelēkais (Ultimate Gray) un dzīvespriecīgs dzeltenais (Illuminating). "Tātad padomājiet par zeltainiem un sudrabainiem eglītes rotājumiem. Turklāt tuvojas Metāliskā Vērša gads," viņa ietica.

Tomēr interjera dekoratore Diāna Muhatarova, gluži pretēji, iesaka neierobežot sevi ar zelta un sudraba gammu. Pēc viņas domām, Jaungada dekors jāuzskata par interjera daļu. "Ja dzīvoklis iekārtots minimālistiskā skandināvu stilā, ne īpaši veiksmīgi izskatīsies kupla un krāšņa egle, rotāta ar dekoru visās varavīksnes krāsās un virteņu jūkli," viņa paskaidroja.

Muhtarova ir pārliecinata, ka pats galvenais, izvēloties Jaungada dekoru, ir kvalitāte, nevis kvantitāte: "Lēti plastmasas vainagi padarīs prastu par izsmalcinātāko interjeru. Ja budžets ierobežots, labāk izvēlēties dabiskus materiālus, tos pašus egļu zarus. Tos var izmantot galda dekoram, papildinot ar lentēm vai mandarīniem. Vai izrotāt kāpnes, ja runa ir par māju."

Tās jums nav nekādas spēlītes

Eglītes rotāšanai ir vairāki pamatprincipi. Lielas lodes ieteicams kārt tuvāk stumbram un apakšā, mazās, gluži pretēji, – augstāk un tuvāk zaru galiņiem. Pēc tam var padomāt par kaltētiem augļiem, paštaisītām sniegpārsliņām. Rotaļlietas kariet pa spirāli – šāds paņēmiens vizuāli padarīt eglīti garāku.

Diāna Muhtarova ir pārliecināta, ka viselegantāk izskatās lampiņu virtenes ar nelielām diodēm, kas dod siltu baltu gaismu. Mirgojošas un daudzkrāsainas rada prastāku iespaidu.

Jāpiebilst, ka šogad saticīgi sadzīvo vairākas eglīšu rotaļlietu tendences. Pirmkārt, Muhtarova iesaka pievērst uzmanību keramikai, kas eglītē izskatās ļoti eleganti. Otrkārt, starp neparastiem jaunumiem ir rotaļlietas ar aromātu, dekori no vates un papjēmašē.

Dažas dārgas rotaļlietas, kas piešķirs kompozīcijai akcentu, var papildināt ar "fonu" – vienkāršākām un lētākām, lai eglīte šķistu aizpildīta. Ja dekora nav daudz, izvēlieties mākslīgu, sniega klātu koku, kas turklāt izskatīsies reprezentablāk.

Visbeidzot, pameklējiet pa bēniņiem un skapjaugšu vecus padomju laika retumus, kas palikuši no vecmāmiņām un vectētiņiem. Tādi retroelementi padarīs atmosfēru omulīgāku. Un tā mums ļoti noderēs, lai atvadītos un atstātu aiz muguras šo grūto gadu.

18
Pēc temata
"Rīga neslīkst eglīšu skeletos": Ziemassvētku eglīšu noma kļūst populārāka
Urālos uzstādīta Jaungada eglīte no eiro un dolāru banknotēm vairāku miljonu vērtībā
Leģendāro GUM Maskavā izrotājusi Sputnik "runājošā" eglīte
ASV Finanšu ministrijas ēka

Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

19
(atjaunots 09:59 26.01.2021)
Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik, Natālija Dembinska. Amerikāņu valūta ir nokritusi līdz divu gadu minimumam, spiediens pret to vēŗšas no vairākām pusēm. Finansisti uzskata, ka galu galā dolārs zaudēs pusi savas vērtības. Daudzējādā ziņā tas ir amerikāņu Finanšu ministrijas nopelns, kuru drīz vien vadīs bijusī Federālās rezervju sistēmas vadītāja Džaneta Jelena. Cik dziļš var būt kritums, lasiet RIA Novosti materiālā.

Zems ienesīgums

Decembra beigās dolāra indekss samazinājās par piecarpus procentiem. Investoriem dara raizes milzīgi ieguldījumi ASV ekonomikā tikko izdrukāto un ne ar ko nenodrošināto dolāru veidā.

Kopš jūnija naudas masas izaugsmes tempi ne reizi nav samazinājušies zem 22 procentiem gadā. tas ir visaugstākais rādītājs vēsturē.

Drukāšanas mašīna stimulēs inflāciju, bet FRS jau ir mainījusi mērķa vērtību: "vidēji divi procenti" (iepriekšējo "divu procentu" vietā). Tas ir izdarīts, lai nepaceltu bāzes likmi, ja inflācija pārsniegs prognozes. Tas nozīmē, ka regulators ir nodomājis saglabāt procentus tuvu nullei. Tas atbalstīs ekonomiku, bet negatīvi ietekmēs dolāru.

Zaudējot ienesīgumu no ieguldījumiem dolāru aktīvos, investori meklē citus, lai arī riskantākus variantus, uzrādīja Reuters valūtas stratēģu aptauja.

"Dolārs joprojām ir ievērojami pārvērtēts praktiski pēc visiem rādītājiem, un FRS naudas un kredītu politika to novērsīs," norāda Kits Džukss, Societe Generale valūtas stratēģijas vadītājs.

Jau novembrī eksperti brīdināja: ar jauno prezidentu Džo Baidenu amerikāņu valūtu gaida neizbēgams kritums. Demokrātu plānos ir papildu fiskālie stimuli un jaunā palīdzības pakete gandrīz trīs triljonu dolāru apjomā. Ilgtermiņā tas samazinās dolāru, jo pārvērtīsies par budžeta deficīta palielināšanos un to segšanai nepieciešamo ārējo aizņēmumu pieaugumu.

Arī vakcīnas izplatīšana negatīvi ietekmēs amerikāņu valūtu, jo, respektīvi, tā veicinās ekonomisko aktivitāti, tādējādi sagraujot argumentus par labu "drošākajam investoru patvērumam". Gada nogalē ziņu par vakcinācijām fonā dolārs uzrādīja lielāko gada lejupslīdi kopš 2017. gada.

Par piecdesmit procentiem

Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem. Līdzīgu scenāriju pareģo bijušais Morgan Stanley Asia padomes priekšsēdētājs Stīvens Ročs, norādot uz pieaugošo ASV budžeta deficītu un FRS politiku turēt tuvu nullei bāzes procentu likmes.

Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Vēl drūmāku nākotni prognozē pazīstamais finansists Džims Rikards. Viņš norāda, ka ASV galu galā būs jāķeras klāt parāda problēmai, un tās lēmums prasīs dolāra devalvāciju par 50 procentiem.

Tajā pašā laikā, prognozē ekonomists, zelts sadārdzināsies līdz 15 tūkstošiem dolāru par unci, sudrabs - līdz 100 dolāriem. Viņš skaidro, ka ASV ir pakļautas vairāku valstu spiedienam, kas metušas izaicinājumu amerikāņu virskundzībai starptautiskajā finanšu sistēmā. Pirmkārt, runa ir par Krieviju un Ķīnu. Maskava un Pekina iepērk daudz zelta, izspiežot dolāru no rezervēm.

"Pēdējo gadu laikā Krievija ir ievērojami palielinājusi zelta valūtas rezerves. Turklāt Maskavai ir ļoti neliels ārējais parāds. Krievu likme uz dārgmetāliem jau sen nav noslēpums, rublis ir ar zeltu nodrošinātāka valūta pasaulē," skaidro analītiķis.

Savām rokām

Baidena komanda ķeras pie darba. Tiek nomainīti visu ministriju vadītāji. Tā, Finanšu ministrijas krēslu uzticēs Federālās rezerves sistēmas bijušajai vadītājai Džanetai Jelenai, kura, Bloomberg atgādina, vairākkārt "reklamēja vājā dolāra priekšrocības amerikāņu eksportā".

Tas dara raizes ekonomistiem. "Būtu neprātīgi izlikties par aktīvu devalvacionistu, kuram nerūp dolāra liktenis," saka Lerijs Samerss, finanšu ministrs Klintona laikā un Nacionālās ekonomiskās padomes vadītājs Baraka Obamas prezidentūras laikā. Pēc Samersa vārdiem, "dolāra dominējošā loma pasaules finanšu sistēmā uzliek Valsts kasei atbildību par pienākumu rūpīgu izpildi".

Ieteikumu Jelenai deva arī Henks Polsons, bijušais ASV finanšu ministrs un bijušais Goldman Sachs ģenerāldirektors. "Procentu likmes sasniegušas vēsturisko minimumu, bet federālais parāds ir lielāks nekā jebkad pēc Otrā pasaules kara," uzsver ekonomists. Citādi dolārs agri vai vēlu pazaudēs savu vērtību. Vašingtona nespēs apkalpot savas saistības.

"Savienotās Valstis netiecas pēc vājākas valūtas, lai iegūtu konkurences priekšrocības, un mums ir jāpretojas citu valstu centieniem to izdarīt," apliecināja Finanšu ministrijas vadītājas amata kandidāte, uzstājoties Senāta Finanšu komitejā.

Tomēr nākamā finanšu ministre jau ir nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, kas nesola neko labu amerikāņu valūtai: aicinājusi vērienīgai likviditātes ieplūdei ekonomikā. Investoriem tas ir signāls dolāra lejupslīdes tendencei ilgtermiņā, uzskata Bloomberg.

Jebkurā gadījumā ASV būs "jānomet" dolārs: tas ir svarīgi tirdzniecības deficīta samazināšanai. Un tas, iespējams, Baidenam ir vienīgais veids, kā atjaunot ekonomiku.

19
Tagi:
dolārs, Finanses, ASV
Pēc temata
Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Smags gadījums: ASV vēlas aizliegt pirkt Krievijas naftu
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs paziņoja par smagāko ekonomisko krīzi pēdējā simtgadē

15
(atjaunots 08:20 26.01.2021)
Pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas rezultātā pasaulē iestājusies smagākā ekonomiskā krīze pēdējā simtgadē, vēsta RIA Novosti. Viņa uzstāšanās pasākumā "Davosas darba kārtība" publicēta organizācijas oficiālajā mājaslapā.

ANO vadītājs atzīmēja, ka mūsdienu pasauli var aprakstīt ar vienu vārdu – "trauslums".

Vairāk nekā divi miljoni cilvēku miruši (pandēmijas dēļ. – red. piez.), un mēs atrodamies smagākajā ekonomiskajā krīzē pēdējo simt gadu laikā.

Diplomāts uzskata, ka pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte. Pēc viņa vārdiem, "karš ar dabu" noved pie tā, ka "tā dod atbildes triecienu". Gutērrešs aicina pasauli dialogam un sadarbībai.

"Valdībām, starptautiskajām organizācijām, privātajam sektoram un pilsoniskajai sabiedrībai, pilsētām ir jāstrādā kopā."

ANO ģenerālsekretārs uzsvēra, ka 2021. gadā pasaulei ir unikāla iespēja atjaunošanos no pandēmijas izmantot "pārejai no trausluma uz noturību".

15
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekonomiskā krīze, ANO
Pēc temata
Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"
ANO ģenerālsekretārs prognozē spēcīgāko lejupslīdi ekonomikā 80 gadu laikā
ANO prognozē katastrofālu 2021. gadu
Covid-19, ASV un krīzes: ko mums gatavo nākamais gads?
Rail Baltic

Dodiet, ko solījāt: Baltija šantažē Eiropas Savienību Rail Baltica finansēšanas dēļ

0
(atjaunots 16:31 26.01.2021)
Eiropas Parlaments, ES Padome un Eiropas Komisija apsprieda Baltijas valstu prasību garantēt naudas piešķiršanu Rail Baltica projektam, taču neko tā arī nenolēma, raksta Politico.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. Latvija, Lietuva un Igaunija kaulējas ar Eiropas Parlamentu par finansējumu piešķiršanu Rail Baltica projektam. Ja Baltijas valstis negūs jūlijā solītos 1,4 miljardus eiro, tās varētu ievilcināt nacionālo ekonomikas atjaunošanas plānu ratifikāciju vīrusa Covid – 19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, kas negatīvi ietekmēs arī citas valstis, raksta Politico.

Bija plānots, ka ES septiņgadu budžetā 2021. -2027. gadam dzelzceļa būvniecības projektam būs pieejami 1,4 miljardi eiro – šādu solījumu devuši ES līderi. Tomēr, lai piešķirtu projektam līdzekļus, ir nepieciešama Eiropas Parlamenta piekrišana – tas ir atsevišķs sarunu posms tā saucamās transporta infrastruktūras finansēšanas programmas "Savienojošā Eiropa" ietvaros 28,4 miljardu eiro apmērā.

Eiropas Parlamentā uzstājas pret to, lai rezervētu budžetā līdzekļus konkrētiem projektiem vai konkrētai valstu grupai. "Mēs nevaram nozīmēt noteikta projekta finansēšanu budžetā. Tā nav normāla prakse," paziņoja Marians Marinesku, EP deputāts no Rumānijas.

Viņš paskaidroja, ka saskaņā ar noteikumiem, līdzekļu sadale programmas "Savienojošā Eiropa" ietvaros notiek konkursa pamatā.

Baltijas valstis uzskata, ka Eiropas Parlaments nevar atcelt jūlija vienošanos starp ES valstu līderiem, kas paredz 1,4 miljardu eiro piešķiršanu septiņgadu budžetā Rail Baltica projektam. Latvijas un Igaunijas premjeri, kā arī Lietuvas prezidents uzrakstīja vēstuli Portugāles premjerministram Antoniu Koštam (Portugāle pašlaik ir ES padomes prezidentvalsts – red. piez.), kurā lūdz nodrošināt, ka transporta infrastruktūras finansēšanas sarunu gaitā tiks ņemts vērā ES līderu lēmums par 1,4 miljardu eiro piešķiršanu Rail Baltica projuektam. Baltijas politiķi norāda, ka tas ļaus trim valstīm bez problēmām ratificēt tā saucamos nacionālo ekonomiku atjaunošanas plānus.

Iepriekš ziņots, ka visām ES dalībvalstīm jāapstiprina nacionālie plāni, kuri pēc tam tiks iesniegti Eiropas Komisijas izskatīšanai, tad Eiropas Padome par katru plānu pieņems galīgo lēmumu. Lai piepildītu ES atjaunošanas fondu, kura kopējais apjoms būs 750 miljardi eiro, Eiropas Komisija plāno aizņemties līdzekļus. Nacionālo plānu apstiprināšanas un kredītu saņemšanas process aizņems vairākus mēnešus, un labākajā gadījumā EK rīcībā nauda nonāks vasarā. Gadījumā, ja Baltijas valstis ievilcinās savu plānu ratifikāciju, tas apturēs projektu, kas paredz palīdzības piešķiršanu Eiropas Savienības valstīm Covid-19 pandēmijas seku apkarošanai.

Tikmēr dažās valstīs jau sākās trešais Covid-19 izplatīšanas vilnis. Un valstīm ir vajadzīga palīdzība, tāpēc Portugāle steidzina dalībvalstu valdības pieņemt nacionālos plānus. Jo ātrāk tie tiks iesniegti izskatīšanai, jo ātrāk ES varēs aizņemties naudu un sadalīt starp dalībvalstīm.

Atgādinām, ka Eiropas Parlaments decembrī apstiprināja ES septiņgadu budžeta plānu 2021. -2027. gadam 1,074 triljonu eiro apmērā, kurā paredzēts naudas sadales mehānisms, ievērojot tiesību pārākuma principu.

Šo līdzekļu apjomu 2021. -2027. gadā papildinās vēl 750 miljardi eiro no ES atjaunošanas fonda, kas tiks sadalīti starp Savienības valstīm ekonomikas mērķtiecīgam atbalstam pēc pandēmijas. Naudu šīm fondam plānots aizņemties starptautiskajos finanšu tirgos, un atmaksāt līdz 2052. gadam.

Ekonomikas lietu komisārs Paolo Džentiloni paziņoja, ka ekonomikas atjaunošanas nacionālo plānu iesniegšanas termiņš sāksies februāra otrajā pusē. Eiropas Komisijai ir nepieciešami divi mēneši to izvērtēšanai un apstiprināšanai, pēc tam mēneša laikā Eiropas Padome pieņems galīgo lēmumu par katru plānu.

0
Tagi:
Rail Baltica, finansēšana, Baltija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Varēs uzņemt trīs vilcienus ar 300 tankiem: Rail Baltica aprīkos laukumus NATO
Ekonomikas brīnuma gaidās: Saeima apstiprināja 2021. gada budžetu
SDG termināļa lobēšana Skultē nomaskēta ar Rail Baltica un "gudrajām lampiņām"
"Valdība stāsta muļķības": kāpēc Latvijai nav izredžu uz ekonomikas augšupeju