Rīga

Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"

232
(atjaunots 15:38 27.12.2020)
Aizejošo gadu vēl ilgi atcerēsies, bet, ja iepriekšējo 12 mēnešu laikā lielākajai daļai cilvēku bija slikti, tas nebūt nenozīmē, ka nākamajos 12 mēnešos viņiem klāsies labāk. Mūs gaida jauni pārdzīvojumi.

RĪGA, 27. decembris - Sputnik. Ar prognozēm nākamajam gadam uzstājās Saxo Bank no Dānijas. Savu analīzi eksperti nosauca par "šokējošu" (it kā kādu vēl varētu pārsteigt). Tas nozīmē, ka prognozes ir vairāk pesimistiski, nekā optimistiski. Bet, atceroties, ar ko saskārusies pasaule 2020. gadā, diez vai mēs varam paļauties uz to, ka, skatoties uz dzīvi caur rozā brillēm, mēs labāk sagatavosimies nākotnei, raksta Grigorijs Antonovs Bb.lv.

Bankas analītiķi uzskata, ka vakcinācijas pret Covid-19 sākums izraisīs nepamatotu eiforiju, kas ietekmēs investoru noskaņojumus. Tādēļ tirgos uzpūtīsies "burbuļi", kuri drīz vien pārsprāgs. Ja bankrotēs lielākie uzņēmumi, ko iepriekš uzskatīja par uzticamiem, var rasties ķēdes reakcija, un tad nevienam neliksies par maz.

Vai var avansa veidā?

2009. gada krīze tā arī sākās. Tomēr šodien, salīdzinot ar tiem laikiem, Latvijas situācija ir nedaudz labākā. Vismaz tāpēc, ka valsts pievienojās eiro zonai. Nav jāglābj sava valūta, no kuras ir paspējuši veiksmīgi atteikties.

Turklāt nākamajos septiņos gados Eiropas Savienība dāvinās Latvijai 10 miljardus eiro. Diezgan labs drošības spilvens. Taču viss var mainīties. Vēl pirms desmit gadiem neviens pat padomāt nevarēja, ka Lielbritānija izstāsies no ES. Bet pēc dažām dienām tas notiks. Ņemot vērā situāciju, gribas pateikt "cienījamie kungi no Briseles, vai var naudu saņemt avansā?"

Jauna dzīve

Līdz ar ekonomiku nopietni satricinājumi gaidāmi sabiedriskajās attiecībās. Pēc Saxo Bank domām, nelabojamās sekas sabiedrībai rādīs vispārējā pamatienākumu ieviešana.

"Covid-19 pandēmija paātrināja praktiski katru pēdējo gadu makrotendenci... Tuvojas beznosacījumu pamatienākuma laikmets, kas nozīmē jaunu dzīvi un jaunas prioritātes," raksta analītiķi.

Dod naudu

Pie mums daudziem šķiet, ka beznosacījumu pamatienākums (BP) ir tāda debesmanna. Sak, strādāt nevajag, bet naudu dod! Bet viss nav tik vienkārši. Vismaz tāpēc, ka BP nekad nelīdzināsies normālai tirgus algai, tas vienmēr būs ievērojami mazāks. Vai esat gatavi neko nedarīt un pelnīt divreiz mazāk? Kāds, protams, nebūtu atteicies. Bet nez kāpēc šķiet, ka lielākai daļai iedzīvotāju šāda pieeja nepatiks.

Starp citu, jau tagad daudziem Latvijas iedzīvotājiem būs jāizdzīvo ar bāzes ienākumiem. Rupji sakot, ar valsts nabagdāvanām. Tieši tā var nosaukt bezdarba un citus pabalstus, kas ieviesti valstī sakarā ar ārkārtējās situācijas režīmu un citiem koronavīrusa ierobežojumiem. Taču nevar saskatīt laimi mūsu pamatienākuma saņēmēju acīs. Strādāt un pelnīt pašam, droši vien ir labāk nekā paļauties uz valsts žēlastību.

Grūti paredzēt

Tagadējai krīzei, starp citu, ir arī cita interesanta īpatnība. Virkne tautsaimniecības nozaru praktiski pilnīgi izbeidza savu darbību. Piemēram, viesmīlības industrija un tūrisms. Knapi dzīva sabiedriskās ēdināšanas joma. Ļoti lielas problēmas transportam (tranzītam). Turklāt virkne citu uzņēmējdarbības nozaru zied un plaukst (piegādes pakalpojumi, konservu ražošana, interneta pakalpojumi, lauksaimniecība). Tas sekmē nevienlīdzības palielināšanos iedzīvotāju vidū, kas nebūt nenāk sabiedrībai par labu. Īpaši Latvijas sabiedrībai, kur nevienlīdzības līmenis pēc Eiropas standartiem tā jau ir milzīgs.

Ir grūti paredzēt arī pāriešanas uz attālināto darbu sekas. Šis process, kā zināms, notiek arī Latvijā. Nez kāpēc šķiet, ka mums tas nekā laba nenesīs. Saxo Bank eksperti prognozē, ka tā dēļ mūsu pilsētas kļūs arvien tukšākas, bet, kā zināms tās, pat bez koronavīrusa, nevarēja palielieties ar iedzīvotāju daudzumu.

232
Tagi:
ekonomika
Pēc temata
Latvijas bijušais premjers: Covid-19 dēļ mēs iznīcinām 90% iedzīvotāju, lai glābtu pārējos
Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju
Visa tirdzniecība ir saistīta ar Krieviju: eksperts pasmējās par Baltijas dalību ES
Ždanoka: ES jaunais budžets dāvā iespējas Latvijai, ja visa nauda netiks apēsta
Ziemeļu straume 2

"Acīmredzama viltība": Vācijas un ASV strīda par "ZS 2" jaunais posms

9
(atjaunots 09:53 20.01.2021)
Bundestāgā noraidīja Džo Baidena padomnieka ierosinājumu attiecībā uz "Ziemeļu straumes 2" likteni. Politologs Jurijs Svetovs radio Sputnik ēterā pastāstīja par situāciju ar Krievijas gāzes vada būvniecību.

Bundestāga Enerģētikas komitejas vadītājs Klauss Ernsts nosauca par nepiedienīgu Džo Baidena padomnieka ierosinājumu attiecībā uz "Ziemeļu straumi 2".

Nikolass Bērnss, kas iepriekš konsultēja ASV prezidentu, piedāvāja Vašingtonai uz laiku atcelt sankcijas pret gāzes vadu, bet Eiropas uzņēmumiem ‒ apturēt tā būvniecību. Tas tiek ierosināts, lai puses varētu saskaņot pozīcijas.

"Es joprojām uzskatu, ka tas ir nepiedienīgi, lai mēs apspriestu ar ASV mūsu enerģētikas politiku. Tāpēc es noraidu šo priekšlikumu... "Ziemeļu straumes 2" būvniecība tā ir vienīgi Eiropas lieta, tai ir visas nepieciešamās atļaujas un tāpēc tai jābūt ātri pabeigtai," norādīja Ernsts.

Politologs un žurnālists Jurijs Svetovs radio Sputnik ēterā novērtēja to, kas pašreiz notiek amerikāņu un eiropiešu diskusijā par Krievijas gāzes vada būvniecību.

"Ir tāda laba paruna: lai tur vai plīst, vai lūst. Amerikāņu mērķis ir par katru cenu apturēt "Ziemeļu straumes" celtniecību. Un šajā ziņā demokrāti un republikāņi neatšķiras. Viņi grib iespiest Eiropas tirgū savu sašķidrināto gāzi, kas ir daudz dārgāka. Un tagad izdomāja jaunu paņēmienu: "runāsim par to". Taču kas ir galvenais? "Apturēsim to (būvniecību ‒ red.), tad runāsim." Tātad tā ir tāda acīmredzama viltība," uzskata Jurijs Svetovs.

Pēc viņa vārdiem, turpmāka situācijas attīstība daudzējādā ziņā ir atkarīga no Vācijas pozīcijas.

"Tas, ka tagad par Kristīgo demokrātu apvienību ievēlēja (Armīnu) Lašetu ‒ cilvēku, kurš ir ne vien politiķis, bet vada valsts lielāko federālo zemi un saprot Vācijas reālās ekonomikas vajadzības, dod cerību, ka viņš turpinās (kancleres Angelas) Merkeles līniju, proti, ka "Ziemeļu straume 2" ir nepieciešama Vācijai ekonomisku apsvērumu dēļ un tas jāpabeidz," domā Jurijs Svetovs.

Sestdien Ziemeļreinas-Vestfālenes premjerministrs Armīns Lašets tika ievēlēts par jauno Vācijā valdošās Kristīgo demokrātu savienības līderi. Tagad Lašets tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem kandidātiem kanclera amatam.

"Ziemeļu straume 2" piegādās gāzi no Krievijas uz Eiropu pa Baltijas jūras gultni. Gāzesvada jauda ir 55 miljardi kubikmetru gāzes gadā. Tā nav pirmā reize, kad ASV ievieš sankcijas pret projekta dalībniekiem, lai izgāztu tā realizāciju. Krievijā un Eiropā uzskata, ka tādējādi amerikāņi vēlas uzspiest ES savu dārgāko sašķidrināto gāzi.

1. janvārī ASV Senāts nobalsoja par budžetu 2021. finanšu gadam. Dokuments tai skaitā paredz pirms gada ieviesto sankciju paplašināšanu pret "Ziemeļu straumi 2".

Decembrī tika pabeigta 2,6 kilometru cauruļvada būvniecība Vācijas ūdeņos.

9
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Norvēģu kompānija DNV GL atteikusies no "Ziemeļu straumes 2" sertifikācijas
Analītiķis ierosinājis risinājumu "Ziemeļu straumes 2" sertifikācijas problēmai
"Ziemeļu straumes 2" pēdējo posmu sāks būvēt 15. janvārī
Eksperts paskaidroja, kāpēc Eiropa nevar atteikties no "Ziemeļu straumes 2"
Mihails Hazins

Ekonomists: ASV jaunā administrācija pat necentīsies saglabāt valsts varenību

28
(atjaunots 16:19 19.01.2021)
Ne Trampam, ne Baidenam nav nekādas konstruktīvas pozīcijas par to, kā rīkoties krīzes apstākļos, uzskata ekonomists Mihails Hazins.

RĪGA, 19. janvāris – Sputnik. Uzbrukums Kapitolijam parādīja, ka ASV iestājas jauna ēra, kurā vairs noteikti nebūs "tāpat kā agrāk", radiostacijas "Govorit Moskva" ēterā konstatēja ekonomists Mihails Hazins.

"ASV jaunā administrācija pat nepūlēsies saglabāt Savienoto Valstu varenību. Vienīgais, kas tai ir vajadzīgs, ir vispasaules dolāru sistēma, kas ļauj iekasēt no visiem nodevas," Hazina viedokli citēja Sputnik Baltkrievija.

Viņš atgādināja, ka sākotnēji amerikāņu sistēmas pamatā bija globālā konservatīvā projekta idejas. Tomēr vispirms varu ASV pārtvēra liberāļi, pēc tam 1913. gadā radīja modeli ar Federālo rezervju sistēmu pamatā, un 1944. gadā pacēla vispasaules līmenī Rietumu darba dalīšanas sistēmu.

"Ne Trampam, ne Baidena nav ne jausmas, ko darīt krīzes apstākļos. Paši Baidens un Tramps ir veidojušies pirms 1975. gada, bet visi viņu padotie – jau pēc tam, kad visu sistēmu, arī ekonomiku jau pārtvēra baņķieri. Un cilvēki nesaprot, kā darīt kaut ko atšķirīgu no šī liberālā modeļa," uzskata eksperts.

Pēc Hazina domām, ASV jaunā vadība jau tagad cenšas likvidēt vecos – konservatīvos un arhetipiskos fundamentus, jo tie nepieļauj straujas kustības. Taču bez straujām kustībām vairs nav iespējams saglabāt status quo.

28
Tagi:
ASV
Pēc temata
Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām
Impīčments Trampam un Baidena inaugurācija: kas notiek Vašingtonā
Demokrāti iznīcina Ameriku. Pasaulei nāktos gatavoties
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Daugavpils satiksme

"Daugavpils satiksme" iepirks autobusus un tramvajus par 33 miljoniem eiro

0
(atjaunots 12:55 20.01.2021)
Kā informēja SIA "Daugavpils satiksme" valdes loceklis Sergejs Blagoveščenskis, pilsētas autobusu un tramvaja parkos tehnika ir morāli un tehniski novecojusi un nepieciešama jaunās tehnikas iegāde.

RĪGA, 20. janvāris - Sputnik. Nauda no ES fondiem, kas tika piešķirta draudzīgas vides attīstībai, tiks atvēlēta jaunu autobusu un tramvaju iepirkšanai Daugavpilī, raksta Lsm.lv. Kopumā plānots tērēt aptuveni 33 miljonus eiro. Iepirkumu paredzēts īstenot līdz 2023. gada beigām.

Pašvaldības uzņēmumā "Daugavpils satiksme" pastāstīja, ka plānots iepirkt 35 autobusus, 12 tramvajus, kā arī izbūvēt jaunu tramvaja līniju. Uzņēmuma vadītājs Sergejs Blagoveščenskis paziņoja, ka no 33 miljoniem eiro 10 miljoni tiks atvēlēti videi draudzīgu autobusu iegādei.

"Tika izsludināts konkurss, kur ir divas lotes. Pirmā ir 15 mazākas ietilpības autobusu iegāde. Un 20 lielākas ietilpības autobusu iegāde. Mazos autobusos ir aptuveni 20 sēdvietas. Liels autobuss ir lielāks par 12 metriem, trīsdurvju, obligāti ar zemo grīdu, bet tā ietilpība ir lielāka par 80 vietām," sacīja Blagoveščenskis.

Viņš atzīmēja, ka Daugavpils autobusu parks ir morāli un tehniski novecojis, daži autobusi ir ekspluatācijā jau vairāk nekā 30 gadus. Autoparka pamatdaļa ir Solaris markas autobusi, tie tika iepirkti 2000. gadā, otra daļa – Volvo markas autobusi, to vidu ir 1989. gadā un 1998. gadā un daži 2006. gadā iepirktie eksemplāri.

"Bija nopietnas avārijas, un šobrīd mums ļoti pietrūkst mašīnu," piebilda Daugavpils satiksmes direktors.

Papildus autobusiem tiks atjaunots arī tramvaju parks. Pašlaik pilsētā kursē 36 vagoni, no kuriem 12 tiek uzskatīti par veciem, tie tika iegādāti vēl 80. gados.

"Pie mums bieži vēršas no invalīdu biedrībām ar lūgumiem palaist zemās grīdas tramvajus, bet diemžēl mēs nevaram tos apmierināt, jo pietrūkst transporta. Ja mēs īstenosim šo projektu, tad ceru, ka visi vecie tramvaji ar augstu grīdu tiks nomainīti pret zemās grīdas tramvajiem," stāsta Blagoveščenskis.

Kopumā tramvaja projektiem Rīgā, Liepājā un Daugavpilī ir piešķirti gandrīz 75 miljoni eiro.

0
Tagi:
ceļu satiksme, Daugavpils
Pēc temata
Drīzumā rīdzinieki varēs apmaksāt braucienu sabiedriskajā transportā ar telefonu
Plānots slēgt dzelzceļa kases: elektroniskā biļete ir lētāka
Latvija aizliegusi lidojumus uz trim valstīm un atjaunoja satiksmi ar Lielbritāniju
Latvija ieceļojošajiem varētu uzlikt pienākumu uzrādīt negatīvu Covid-19 testu