Rīga

Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"

250
(atjaunots 15:38 27.12.2020)
Aizejošo gadu vēl ilgi atcerēsies, bet, ja iepriekšējo 12 mēnešu laikā lielākajai daļai cilvēku bija slikti, tas nebūt nenozīmē, ka nākamajos 12 mēnešos viņiem klāsies labāk. Mūs gaida jauni pārdzīvojumi.

RĪGA, 27. decembris - Sputnik. Ar prognozēm nākamajam gadam uzstājās Saxo Bank no Dānijas. Savu analīzi eksperti nosauca par "šokējošu" (it kā kādu vēl varētu pārsteigt). Tas nozīmē, ka prognozes ir vairāk pesimistiski, nekā optimistiski. Bet, atceroties, ar ko saskārusies pasaule 2020. gadā, diez vai mēs varam paļauties uz to, ka, skatoties uz dzīvi caur rozā brillēm, mēs labāk sagatavosimies nākotnei, raksta Grigorijs Antonovs Bb.lv.

Bankas analītiķi uzskata, ka vakcinācijas pret Covid-19 sākums izraisīs nepamatotu eiforiju, kas ietekmēs investoru noskaņojumus. Tādēļ tirgos uzpūtīsies "burbuļi", kuri drīz vien pārsprāgs. Ja bankrotēs lielākie uzņēmumi, ko iepriekš uzskatīja par uzticamiem, var rasties ķēdes reakcija, un tad nevienam neliksies par maz.

Vai var avansa veidā?

2009. gada krīze tā arī sākās. Tomēr šodien, salīdzinot ar tiem laikiem, Latvijas situācija ir nedaudz labākā. Vismaz tāpēc, ka valsts pievienojās eiro zonai. Nav jāglābj sava valūta, no kuras ir paspējuši veiksmīgi atteikties.

Turklāt nākamajos septiņos gados Eiropas Savienība dāvinās Latvijai 10 miljardus eiro. Diezgan labs drošības spilvens. Taču viss var mainīties. Vēl pirms desmit gadiem neviens pat padomāt nevarēja, ka Lielbritānija izstāsies no ES. Bet pēc dažām dienām tas notiks. Ņemot vērā situāciju, gribas pateikt "cienījamie kungi no Briseles, vai var naudu saņemt avansā?"

Jauna dzīve

Līdz ar ekonomiku nopietni satricinājumi gaidāmi sabiedriskajās attiecībās. Pēc Saxo Bank domām, nelabojamās sekas sabiedrībai rādīs vispārējā pamatienākumu ieviešana.

"Covid-19 pandēmija paātrināja praktiski katru pēdējo gadu makrotendenci... Tuvojas beznosacījumu pamatienākuma laikmets, kas nozīmē jaunu dzīvi un jaunas prioritātes," raksta analītiķi.

Dod naudu

Pie mums daudziem šķiet, ka beznosacījumu pamatienākums (BP) ir tāda debesmanna. Sak, strādāt nevajag, bet naudu dod! Bet viss nav tik vienkārši. Vismaz tāpēc, ka BP nekad nelīdzināsies normālai tirgus algai, tas vienmēr būs ievērojami mazāks. Vai esat gatavi neko nedarīt un pelnīt divreiz mazāk? Kāds, protams, nebūtu atteicies. Bet nez kāpēc šķiet, ka lielākai daļai iedzīvotāju šāda pieeja nepatiks.

Starp citu, jau tagad daudziem Latvijas iedzīvotājiem būs jāizdzīvo ar bāzes ienākumiem. Rupji sakot, ar valsts nabagdāvanām. Tieši tā var nosaukt bezdarba un citus pabalstus, kas ieviesti valstī sakarā ar ārkārtējās situācijas režīmu un citiem koronavīrusa ierobežojumiem. Taču nevar saskatīt laimi mūsu pamatienākuma saņēmēju acīs. Strādāt un pelnīt pašam, droši vien ir labāk nekā paļauties uz valsts žēlastību.

Grūti paredzēt

Tagadējai krīzei, starp citu, ir arī cita interesanta īpatnība. Virkne tautsaimniecības nozaru praktiski pilnīgi izbeidza savu darbību. Piemēram, viesmīlības industrija un tūrisms. Knapi dzīva sabiedriskās ēdināšanas joma. Ļoti lielas problēmas transportam (tranzītam). Turklāt virkne citu uzņēmējdarbības nozaru zied un plaukst (piegādes pakalpojumi, konservu ražošana, interneta pakalpojumi, lauksaimniecība). Tas sekmē nevienlīdzības palielināšanos iedzīvotāju vidū, kas nebūt nenāk sabiedrībai par labu. Īpaši Latvijas sabiedrībai, kur nevienlīdzības līmenis pēc Eiropas standartiem tā jau ir milzīgs.

Ir grūti paredzēt arī pāriešanas uz attālināto darbu sekas. Šis process, kā zināms, notiek arī Latvijā. Nez kāpēc šķiet, ka mums tas nekā laba nenesīs. Saxo Bank eksperti prognozē, ka tā dēļ mūsu pilsētas kļūs arvien tukšākas, bet, kā zināms tās, pat bez koronavīrusa, nevarēja palielieties ar iedzīvotāju daudzumu.

250
Tagi:
ekonomika
Pēc temata
Latvijas bijušais premjers: Covid-19 dēļ mēs iznīcinām 90% iedzīvotāju, lai glābtu pārējos
Strādā, lai izdzīvotu: finanšu situācija pasliktinājusies pusei Latvijas iedzīvotāju
Visa tirdzniecība ir saistīta ar Krieviju: eksperts pasmējās par Baltijas dalību ES
Ždanoka: ES jaunais budžets dāvā iespējas Latvijai, ja visa nauda netiks apēsta

Ekspertei radušās aizdomas par CIP dalību hakeru uzbrukumā cauruļvadam ASV

24
(atjaunots 12:40 15.05.2021)
Kompānijas "Info Watch" prezidente atgādināja, ka CIP ir speciāla nodaļa, kas maskējas par dažādām hakeru grupām no noteiktām valstīm.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. ASV Centrālajā izlūkošanas pārvaldē (CIP) ir speciāla nodaļa, kas maskējas par dažādām hakeru grupām no noteiktām valstīm. iespējams, tā saistīta ar uzbrukumu lielākajam cauruļvadu operatoram ASV – kompānijai "Colonial Pipeline". Par to RIA Novosti pastāstīja kompānijas "Info Watch" prezidente Nataļja Kasperska.

Viņa paskaidroja, ka WikiLeaks pētījumā 2017. gadā norādīts minētās nodaļas nosaukums – UMBRAGE.

"Un tur bija uzskaitītas valstis, ar kuru hakeru grupām šī UMBRAGE maskējas. Tās bija Krievija, Ziemeļkoreja, Ķīna un Irāna. Tāpēc nevar droši apgalvot, vai uzbrukumu organizējusi hakeru grupa no Krievijas, vai to izprovocējuši viņi paši tur, vai tas paveikts no kādas citas valsts," teica Kasperska.

Iepriekš "Colonial Pipeline" saskārās ar hakeru grupas "DarkSide" programmas-šantāžista kiberuzbrukumu. Tā dēļ kompānija atslēdza vairākas ar degvielas piegādēm saistītas sistēmas.

Cauruļvada dīkstāves dēļ ASV cēlās degvielas vairumtirdzniecības cenas un bija traucēts DUS darbs.

Amerikāņu mediji saistīja kiberuzbrukumu ar Krieviju, tomēr Baltais nams to neapstiprināja.

Izmeklēšana turpinās, tiek izskatīta versija par noziedzīgas organizācijas dalību. Pie tam ASV prezidents Džo Baidens apgalvoja, ka hakeri varēja atrasties Krievijā, un, pēc viņa domām, Maskava ir daļēji atbildīga par cīņu ar tādiem noziegumiem.

Krievijas vēstniecība Vašingtonā norādīja, ka apsūdzībām nav sniegts nekāds pamatojums.

24
Tagi:
CIP, hakeri, kiberuzbrukums, ASV
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību
Moka "krievu troļļi": Lielbritānija aicina visus nogurdinošai cīņai
Džo Baidens

"Krievijas pozīcijas panākumi". Eksperts par Baidena paziņojumu kiberdrošības jomā

24
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka plāno "tiešu sarunu" ar Krieviju jautājumā par kibernoziedzības apkarošanu. Politologs pastāstīja, kāpēc Baidena vārdi pelna īpašu uzmanību.

RĪGA, 15. maijs – Sputnik. ASV prezidents Džo Baidens Baltajā namā paziņoja, ka Krievijas valdība nav saistīta ar kiberuzbrukumu lielākajam cauruļvadu operatoram ASV – kompānijai "Colonial Pipeline". Tomēr hakeri var atrasties Krievijas teritorijā, viņš uzskata.

"Mēs neuzskatām, ka Krievijas valdība piedalījusies uzbrukumā, tomēr mums ir pamats domāt, ka uzbrukumā iesaistītie noziedznieki dzīvo Krievijā. Tas nācis no turienes, no Krievijas. Mēs tieši sazināmies ar Krieviju jautājumā par pasākumiem pret tīkliem, kas izspiež izpirkumu, un tiekties pie pasākumiem, lai mazinātu viņu iespējas rīkoties," teica Baidens.

"Colonial Pipeline" saskārās ar šantāžas programmas uzbrukumu, domājams, no hakeru grupas "DartSide" puses. Hakeru darbību rezultātā cauruļvada darbs apstājās un auga degvielas vairumtirdzniecības cenas Savienotajās Valstīs.

Trešdienas naktī cauruļvads atsāka darbu, taču tā atjaunošana aizņems zināmu laiku, atzīmēja ASV prezidents.

Politologs Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Salīdzinošās politoloģijas katedras pasniedzējs Aleksejs Zudins radio Sputnik ēterā pievērsa uzmanību faktam, ka Baidens ziņojis par nodomu apspriest ar Krieviju kiberdrošības jautājumus.

"Tieši par šiem jautājumiem Krievija aizcināja Savienotās Valstis sākt pārrunas, bet ASV tieši tikpat uzstājīgi atteicās apspriest šo jautājumu. Man šķiet, šis aspekts ir īpaši svarīgs, iepriekš neesmu dzirdējis, ka tāda veida ierosinājumi (no ASV puses – red.) vispār būtu nākuši klajā," teica politologs.

Aleksejs Zudins uzskata, ka šajā aspektā saskatāmas Krievijas pozīciju sekmes.

"Svarīgi ir tas, ka pirmo reizi izskanēja pārrunu tēma – kiberdrošība, no kuras ASV iepriekš konsekventi atteicās. Te saskatāmi Krievijas stingrās pozīcijas panākumi, kas jau sen piedāvāja tādas pāŗrunas," uzskata Zudins.

24
Tagi:
Džo Baidens, hakeri, Kiberdrošība, Krievija
Pēc temata
Kremlis komentēja ziņas par ASV iespējamo kiberuzbrukumu
ASV gāzīs pār Krieviju neredzamu atriebību
"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT
 Saber Strike

"Swift Response 21" Igaunijā: mācības beigušās, amerikāņi palikuši

0
(atjaunots 07:55 16.05.2021)
Daļa amerikāņu karavīru, kas piedalījās macībās "Swift Response", paliks Igaunijā līdz nākamajiem manevriem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. 14. maijā Igaunijā noslēgušās militārās mācības "Swift Response 21", kas turpinājās divas nedēļas ASV vadībā, vēsta Sputnik Meedia.

Lielākā daļa amerikāņu kareivju, kas piedalījās mācībās, atgriezīsies bāzē Ziemeļkarolīnā. Taču dažas vienības līdz ar ekipējumu palikušas Igaunijā līdz Aizsardzības spēku mācībām "Pavasara vētra", vēsta Igaunijas Aizsardzības ministrijas preses dienests.

Mācību "Swift Response" gaitā Igaunijā tika izspēlēts sabiedroto desants. Manevros piedalījās aptuveni 2 tūkstoši kareivju no ASV un Lielbritānijas, kuri izspēlēja valsts aizsardzības variantus krīzes situācijā.

""Swift Response 21" Igaunijā ir noslēgušās, bet "Defender Europe" turpināsies citās valstīs. Mums mācības ar sabiedrotajiem bija labs treniņš pirms "Pavasara vētras", kas nupat jau sāksies," paziņoja mācību vadītājs no Igaunijas puses, ģenerālmajors Indreks Sirels.

Gan desants, gan degvielas uzpilde

Mācības "Swift Response 21" sākā 5. maijā ar ZRK šaušanas mācībām – Aizsardzīas spēku centrālajā poligonā tika palaist vairāk neka divi desmiti raķešu no pieciem raķešu kompleksiem.

6. maija naktī aptuveni 700 desantnieki, 3 kaujas mašīnas un 2 artilērijas iekārtas sekmīgi piezemējās un iesaistījās mācību kaujā.

 Manevri noslēdzās ar šaušanas mācībām Igaunijas Aizsardzības spēku Centrālajā poligonā.

"Pasākumi aizritēja sekmigi. Mums kopā ar sabiedrotajiem izdevās izspēlēt svarīgus aizsardzības elementus. Daži no tiem tika izpildīti pirmo reizi," precizēja Indreks Sirels.

Mācību svarīgs elements bija operatīvā degvielas uzpilde transporta lidmašīnām, kas ieradās Igaunijas aviobāzē no ASV. Tās varēja izlidot mājup jau dažas stundas vēlāk. Līdz šim Emari aviobāzē ne reizi nav vienlaikus uzturējušas 9 kaujas lidmašīnas un apmēram 20 helikopteri.

""Swift Response 21" kļuva par praksi, kas ļāva saprast, cik ātri mēs varam nogādāt Igaunijā savus sabiedrotos draudu gadijumā. Mēs nospraudām jomas, kurās kaut ko iespējams nākotnē izdarīt vēl efektīvāk," atzīmēja Indrejs Sirels.

Manevri "Swift Response" ir mācību "Defender Europe" daļa – tās ir lielākās Eiropas teritorijā pēdējo 25 gadu laikā. Manevri notiek vienlaikus 16 Eiropas valstīs. Tajos kopumā iesaistīti 28 tūkstoši karavīru.

Krievija brīdina NATO par augsto aktivitāti

Tik plašas NATO mācības Krievijas robežu tiešā tuvumā, protams, radījušas satraukumu Maskavā – ASV un to partneri uzskata Krieviju par "potenciālo pretinieku".

Alianse jau vairākkārt norādījusi, ka militārā spēka audzēšana pie Krievijas robežām palīdzēšot apturēt mītiskos "Krievijas draudus", kā arī stiprināšot visas Eiropas drošību.

Krievija tādus spriedelējumus uzskata par absurdu, turklāt Maskava uz pastāvīgajiem aicinājumiem apspriest problēmas saņem nemainīgu NATO vadības atteikumu.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs konstatēja, ka ar fantāzijām par "Krievijas draudiem" alianse vienkārši attaisno bloka pastāvēšanu, kopš zaudēts "ideālais ienaidnieks" - PSRS.

0
Tagi:
militārās mācības, NATO, Igaunija
Pēc temata
Uz krievu lielgabalu dārdiem NATO Baltijā atbild ar karantīnu
Krievijā atbildēja uz Ukrainas un NATO spēku gatavošanos karam Krimā
"NATO roku darbs": kas sācies pie Krievijas robežām