Moldovas parlamenta loceklis Bogdans Cirdja, foto no arhīva

"Kā darbojās Sorosa fonds": deputāta pētījums

123
(atjaunots 16:54 25.12.2020)
Rietumvalstu struktūru finansētās nevalstiskās organizācijas postpadomju telpā izmanto divas ietekmes līnijas - mīksto un stingro, uzskata Moldovas parlamenta loceklis Bogdans Cirdja.

RĪGA, 25. decembris - Sputnik. Gandrīz visās bijušajās padomju republikās var novērot Rietumu nevalstisko organizāciju ietekmi, pārliecināts Moldovas parlamenta deputāts Bogdans Cirdja. Viņš pastāstīja Sputnik, kā darbojās un ko grib panākt šīs struktūras.

Jāpierāda ar faktiem

Sorosa fonds un Konrāda Adenauera fonds finansē virkni bezpeļņas organizāciju (BPO) Moldovā, pasatāstīja Bogdans Cirdja. Bet šīs nevalstiskās organizācijas koordinē savas darbības, rīkojoties sponsoru – arī politiskajās – interesēs. Savas domas politiķis apstiprināja ar pusotru tūkstoti atsauču savā grāmatā "Moldovas pilsoniskā sabiedrība: Sponsori. BPO-krātija. Kultūras kari."

"Pēc tās publicēšanas moldāvu valodā (publikācija krievu valodā ieplānota 2021. gada pavasarī – red.) reakcija sekoja nekavējoties. Uzreiz reaģēja Eiropas Savienības misijas vadītājs Moldovā Peters Mihalko, pēc tam - Nīderlandes vēstnieks un Sorosa fonds," viņš stāsta.

Bogdana Cirdjas grāmatā ir 759 lappuses. Dienas gaismu darbs ieraudzīja šī gada 21. oktobrī. Tajā pašā vakarā Sorosa fonds to nosauca par "rupjiem uzbrukumiem Moldovas pilsoniskajai sabiedrībai".

"Sanāca, kā reiz mēdza teikt: neesmu lasījis, bet nosodu. Manam darbam pārmeta demokrātijas, tiesību pārākuma un vispārējo Eiropas vērtību apdraudējumu. Bet, ja fonds uzstājas par vārda brīvību, kāpēc tad sākumā neapspriest grāmatu? Ja uzskatāt, ka tajā ir meli un falsifikācijas, lūdzu, te 1519 saites un 600 avoti, esmu gatavs diskusijai," stāsta Bogdans Cirdja.

Oponenti atbildē vien klusē, uzsver deputāts.

"Sākumā BPO teica, ka mēs manipulējam ar skaitļiem. Tad es preses konferencē parādīju viņu pašu finanšu pārskatu ekrānuzņēmumus. Šos faktus tās, protams, nevarēja atspēkot, ja nu vienīgi ar kādiem neskaidriem formulējumiem, ka mana grāmata kādu apdraud," spriež autors.

Darbības lauks

Postpadomju telpā aktīvi tiek virzīta doma, kas liek vienlīdzības zīmi starp nevalstiskajām organizācijām un pilsonisko sabiedrību. Tomēr tā nav, saka Cirdja. No ārpuses finansējamās organizācijas maz interesē reālās lokālās problēmas - tikai sponsoru problēmas.

"Kā piemēru ņemsim Moldovu. Kādas problēmas izvelk gaismā vietējas BPO? Radikālais feminisms, juvenilā justīcija, demokratizācija – tā, kā viņi to izprot. Kāds tam visam ir sakars ar mūsu problēmām? Mūsu problēmas ir nabadzība (mēs esam visnabadzīgākā Eiropas valsts), korupcija, kurā mēs sacenšamies ar Ukrainu un bezdarbs. Trešdaļa mūsu pilsoņu atrodas ārzemēs," stāsta autors.

Rietumu fondu darbībai vārdos ir cēli mērķi — cīņa pret korupciju un demokrātijas tapšana, norāda politiķis. Tomēr realitātē viss beidzas ar novērojumiem un dažādu sarakstu — piemēram, vārda brīvības vai demokrātijas indeksa reitingu sastādīšanu.

"Patiesībā viņi nekādi nemaina situāciju, - Bogdans Cirdja saka. — Paskatieties uz Moldovas BPO budžetiem — tie ir miljoniem dolāru. Bet izglītības budžets ir daudz mazāks, lai gan sabiedrības attīstībai tieši šī joma ir viena no svarīgākajām. Tāpat Eiropas institūcijas mēdz teikt, ka piešķir Moldovai naudu. Bet kur tā reāli ir? No simt miljoniem eiro, kas tika piešķirti tieslietu reformai, tikai desmit iztērēti tieši tiesu aprīkošanai. Lielākā daļa — kafijas pauzēm kantorim, kas it kā nodarbojas ar justīcijas reformēšanu. Izrādās, fonds piešķir naudu pats sev.

Visās valstīs Sorosa fonda finansētās organizācijas uzvedas vienādi un izmanto divus rīcības variantus, saka Bogdans Cirdja.

"Kā piemērs: Sorosa fonds parādījās vienlaikus visur, un sākumā finansēja vēstures grāmatu publicēšanu. Kas tur bija teikts? Iegalvoja, cik katra valsts ir atpalikusi un kā tai tagad palīdzēs. Pēc tam fonds uzsāka grantu projektus. Kādēļ? Lai piesaistītu jauniešu prātus. Viņus it kā piesaistīja semināriem un pētījumiem, taču paši to neapzinoties, jaunie cilvēki sniedza izlūkinformāciju par savām valstīm. Tam taču neviens nav sekojis, jo 1990. gados visur bija bardaks," norāda politiķis.

Pirmais rīcības variants ir mīksts, skaidro Cirdja.

"Sākumā valstī tiek atvērts fonds, tad tas izveido BPO un nekomerciālās organizācijas, tad tas sāk finansēt citas struktūras, un tā veidojas tīkls, kas darbojas nevis valsts, bet sponsoru interesēs. Pēc tam fonds pēc tīkla principa fonds iebīda savus cilvēkus varas institūcijās."

Kā piemēru Bogdans Cirdja minēja Armēniju, kur Nikola Pašiņana darbības laikā augstus amatus saņēma cilvēki no Sorosa struktūrām.

Ilustrējot dažādu fondu stingro ietekmi, politiķis minēja nekārtības Baltkrievijā.

"Rietumi atklāti atbalsta Baltkrievijas opozīciju (11. decembrī Eiropas Komisija apstiprinājusi 24 miljonu eiro piešķiršanu pilsoniskās sabiedrības atbalstam republikā - red.). Es domāju, ka neviens Baltkrievijā necentās iedziļināties vietējo fondu darbībā. Taču no zilām debesīm revolūcija nekrīt, tai jāsagatavo noteikti apstākļi," norādīja Cirdja.

123
Tagi:
Moldova, Soross
Pēc temata
Soross prognozē Eiropas Savienības sabrukumu pēc PSRS scenārija
Sorosa partneris: esam sagatavojuši jaunu, trīskārt spēcīgāku vispasaules krīzi
Sorosisti šaubīgu personu sabiedrībā vēlas ieņemt Saeimu
Kā Džordžs Soross mēģina mainīt pasauli
Aviācijas novērošanas lidmašīna Tu-214ОN (Atvērtās debesis)

Atbilde ASV: politologi komentēja KF izstāšanos no Atvērto debesu līguma

15
(atjaunots 13:51 17.01.2021)
Pēc ASV izstāšanās no Atvērto debesu līguma tas zaudējis jēgu, uzskata Krievijas Federācijas padomes deputāts.

RĪGA, 17. janvāris – Sputnik. Krievijas lēmums izstāties no Atvērto debesu līguma (ADL), pēc būtības, nozīmē valsts atbildes reakciju pēc Savienoto Valstu vadības lēmuma drošības jomā. Par to intervijā telekanālam "360"  pastāstīja politologs Iļja Graščenkovs.

"Krievijas izstāšanās no ADL faktiski ir atbilde uz ASV lēmumiem, kas izstājās no līguma pērnā gada novembrī. Tas nozīmē, ka beidzas divu bijušo superlielvalstu mierīgas līdzāspastāvēšanas ēra – "aukstā kara" laikā tās konkurēja viena ar otru par ieročiem, bet pēc tam tika pieņemts Atvērto debesu līgums, kas ļāva kontrolēt militāros un citus objektus," politologa teikto citēja RIA Novosti.

Politologs atgādināja, ka amerikāņi nolēma izstāties no ADL ar izdomātu ieganstu un apsūdzēja Krieviju par tā izmantošanu, izsekojot Vašingtonas darbības.

Līdz ar ASV izstāšanos no līguma tas zaudē savas pastāvēšanas tālāko jēgu, uzskata politologs.

Ту-214ОН (Atvērto debesu līgums
© Sputnik / Максим Блинов

Iepriekš Krievijas izstāšanos no ADL komentēja arī Krievijas Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas priekšsēdētājs Konstantins Kosačovs. Pēc viņa domām, nākotnē nekādas radikālas pārmaiņas nav sagaidāmas.

"Nekas radikāli nemainīsies, kosmiskās izlūkošanas līdzekļi ļauj saņemt lielu informācijas apjomu. Šis apjoms nebūs simtprocentīgs, tomēr esošie kontroles līdzekļi pasargās no kaut kādiem lieliem satricinājumiem," politiķis konstatēja piektdien Federācijas Padomes telekanāla "Vmeste.RF" ēterā.

Viņš atzīmēja, ka pēc ASV un vēlāk – arī Krievijas – izstāšanās no līguma tas zaudē savu jēgu.

Politiķis ar nožēlu konstatēja, ka izstāšanās no ADL ir vēl viens solis, attālinoties no pasākumiem un līgumiem, ko valstis izstrādājušas pēc izstāšanās no aukstā kara.

"Perspektīvā mūs sagaida spriedzes pilns periods starptautiskajās attiecībās, tomēr tā nav mūsu izvēle," teica politiķis.

Atvērto debesu līgums parakstīts 1992. gadā. Tas bija viens no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara. Vienošanās ir spēkā no 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atklāti vākt informāciju viens par otra bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumā piedalījās 34 valstis. Maija beigās ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Savienotās Valstis no tā izstājas. Vašingtona apgalvoja, ka lēmums pieņemts pēc vairākkārt konstatētiem ADL pārkāpumiem no Krievijas puses.

Cita starpā ASV apsūdzēja Maskavu par to, ka tā izmantojot ADL kā "militāro spaidu" instrumentu. Krievija šādus apgalvojumus atspēkoja. Pērnā gada 21. novembrī ASV noslēdza izstāšanās procedūru.

15. janvārī KF informēja, ka iniciēta valsts iekšējā procedūra ar mērķi izstāties no līguma.

15
Tagi:
Krievija, ASV, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie kā tas novedīs
Vai Latvija spēs atteikt ASV: KF gaida garantijas Atvērto debesu līguma saglabāšanai
KF ĀM paziņoja par Atvērto debesu līguma sabrukuma draudiem ASV dēļ
Ieroču kontroles sistēma ir apdraudēta: ASV izstājās no Atvērto debesu līguma
ASV aviācijas bāzes kuģis USS Eisenhower

Atklāts ASV aviācijas bāzes kuģa likvidācijas metode pie Krievijas krastiem

29
(atjaunots 13:45 17.01.2021)
Militāro zinātņu doktors uzskata, ka NATO valstu augošā aktivitāte pie Krievijas robežām liecina par to, ka tās gatavojas karam ar Krieviju.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Savienoto Valstu, NATO valstu un to sabiedroto augošā militārā aktivitāte pie Krievijas robežām liecina, ka tās gatavojas karam ar Krieviju. Šādu viedokli rakstā izdevumā "Vojenno-promishlennij kurjer" pauda Krievijas Zinātņu akadēmijas prezidenta vietnieks informācijas politikas jautājumos, militāro zinātņu doktors Konstantins Sivkovs, vēsta RIA Novosti.

Viņš konstatēja, ka NATO valstu un to sabiedroto spēki un līdzekļi ir pārāki nekā Krievijai. Tāpēc konflikta apstākļos Krievijas bruņotajiem spēkiem, arī JKF nāksies risināt aizsardzības uzdevumus. Tagad, pēc eksperta domām, flote svarīgākais ir uzdevumu komplekss ar mērķi aizsargāt piekrastei tuvējo okeānu un jūru akvatoriju. Sivkovs atzīmēja, ka ir jāmeklē jauni JKF spēku stratēģiskā pielietojuma paņēmieni. Viņš atgādināja par gadījumiem, kad vāja flote sadūrusies ar pretinieka pārspēku.

"Tieši tāda situācija pašlaik veidojas mūsu JKF, jo amerikāņu flotei ir būtisks pārspēks. Saglabājoties pašreizējām tendencēm no kuģu sastāva pieauguma tempa, bruņojuma un militārās tehnikas apgādes viedokļa jau netālā nākotnē būtiski pārspēku pār mums gūs arī Ķīnas flote," brīdināja eksperts.

Viņš atzīmēja Krievijas flotes stratēģiskās aizsardzības formējuma pieredzes lielo nozīmi Baltijā Pirmā pasaules kara gados un Turcijas flotes pieredzi šajā periodā. Eksperts norādīja, ka vājāka flote var gūt panākumus, ja valstās uz spēcīgu aizsardzības pozīciju sistēmu salu zonās un šaurumos. Tagad, pēc viņa vārdiem, situācija jūrā ļoti atgādina stāvokli Pirmā pasaules kara gados.

Sivkovs atgādināja, ka pašlaik ir krasta raķešu kompleksi, piemēram, "Kalibr" un "Oniks", kuru darbības rādiuss salīdzināms ar klāja aviācijas darbības attālumu un sasniedz aptuveni 300 kilometrus. Eksperts atgādināja arī par hiperskaņas "Cirkon", kura darbības rādiuss sasniedz 1000 kilometrus.

Пресс-служба Минобороны РФ

Eksperts atzīmēja, ka amerikāņu aviācijas bāzes kuģu klāja aviācija var uzbrukt lielās aviācijas grupās ne vairāk kā 700 kilometru attālumā, tāpēc triecienam pa svarīgiem objektiem Krievijas dziļienē tai jāpietuvojas Krievijas krastam 450-600 kilometru attālumā. Tā aviācijas bāzes kuģis nonāks lielā darbības rādiusa krasta raķešu komplektu "redzamības zonā".

"Par alternatīvu var kļūt savas aviācijas uzbrukumam paredzēti krasta aerodromi. No vienas puses, tas būtiski ierobežos viņa operatīvās iespējas, no otras – likvidēs klāja aviācijas galveno priekšrocību – neatkarību no krasta aerodromiem, ko iespējams sagraut," viņš raksta.

Bez tam eksperts atgādināja arī par platjoslas mīnām, ko var uzstādīt dziļūdens rajonos. Ja tās izmantot līdz 5 kilometru dziļumā, tas dāvās iespēju radīt "mīnu draudus" vietās, kur var strādāt ārvalstu aviācijas bāzes kuģi.

29
Tagi:
aviācijas bāzes kuģis, Krievija, NATO
Pēc temata
"Rietumi to uzskata par galveno apdraudējumu". Krievijas flotē nomainīsies flagmanis
"Sodīsim visus". Kādiem mērķiem Pentagons iztērēs rekordlielo militāro budžetu
"Būs pagrūti iznīcināt": amerikāņi atgriežas bunkurā Ziemeļos
Krievu ieroči: 2020. gada provizoriskie rezultāti
Rīgas Brīvosta, foto no arhīva

Absolūts fiasko: Dombrovskis komentēja Baltijas ostu rādītājus

27
(atjaunots 14:18 17.01.2021)
Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Pērn Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedza Ventspils, Rīgas un Liepājas kopējos rādītājus.

RĪGA, 17. janvāris — Sputnik. Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis komentēja Latvijas un Lietuvas ostu darbības rezultātus 2020. gadā. Dati liecina: Latvijas politika tranzīta jomā ir cietusi absolūtu fiasko, uzskata politiķis.

Klaipēdas osta jau piekto gadu no vietas ieņem līdera vietu Baltijas valstīs kravu apjomu ziņā. Osta vēstīja, ka pērn pārkrāvusi 47,7 miljonus tonnu kravu – par 3,2% vairāk nekā 2019. gadā.

Savukārt kravu plūsma caur Latvijas ostām aizvadītajā gadā joprojām samazinājās.

Rīgas ostas kravu apgrozījums pērn krities par 27,6%, līdz 23,7 milj. tonnu, Ventspils ostas – par 36,9%, līdz 12,9 milj. tonnu, Liepājas – par 10%, līdz 6,6 milj. tonnu.

Koncerns "Tallinna Sadam" (Tallinas osta), kas kontrolē piecas ostas, paziņoja, ka to kravu apgrozījums pērn bijis par 7% lielāks, nekā 2019. gadā – 21,3 milj. tonnu.

Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot rādītājus, paziņoja, ka kravu apstrādes lejupslīde Latvijas ostās cita starpā skaidrojama arī ar valdības politiku.

"Absolūts fiasko Latvijas tranzīta politikā vienā grafikā. Aizvadītajā gadā Klaipēdas kravu apgrozījums pārsniedzis triju pašu lielāko Latvijas ostu (Rīgas, Ventspils un Liepājas) summāro kravu apgrozījumu. Bet 2003. gadā Klaipēda vairāk nekā 2 reizes atpalika no Latvijas "trijnieka"!

Grafiks liecina, ka pēdējo divu gadu laikā tagadējā valdība paspējusi ieguldīt savu artavu Rīgas un Ventspils ostu attīstībā," Dombrovskis konstatēja savā lapā Facebook.

27
Tagi:
tranzīts, Liepāja, Ventspils, Rīgas brīvosta, osta, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Nevar kompensēt apjomus no Krievijas: kravu apgrozījums Ventspilī krities par 37%
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Rīgas osta izdomājusi, kā konkurēt ar Krievijas ostām Baltijas jūrā