Эксперт, доктор медицинских наук, врач-иммунолог Владислав Жемчугов

Ārsts paskaidroja, pie novedīs koronavīrusa izplatības straujš pieaugums

131
(atjaunots 08:07 22.12.2020)
Koronavīrusam neticami paveicās, kad mutācijas rezultātā tas ieguva spēju vairoties cilvēka organismā. Līdz ar masveida imunitātes parādīšanos tam nāksies atrast jaunu saimnieku.

RĪGA, 22. decembris – Sputnik. Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs informēja, ka jaunais, Lielbritānijā atrastais koronavīrusa štamms ir lipīgāks, taču ne bīstamāks kā jau esošie. SPKC nodaļas vadītājs Jurijs Perevoščikovs precizēja, ka pietiekams pētījumu skaits apstiprina šī štamma atšķirības no Sars-Cov-2, kas izraisa Covid-19, taču nav zinātnisku pierādījumu, ka būtu pieaugusi tā bīstamība. Iepriekš Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons ziņoja, ka reģistrēts jauns koronavīrusa štamms, par 70% lipīgāks nekā līdz šim zināmie.

Medicīnas zinātņu doktors, imunologs, īpaši bīstamu infekciju speciālists Vladislavs Žemčugovs rado Sputnik ēterā paskaidroja, ko nozīmē koronavīrusa lipīguma pieaugums par 70% un kā to aprēķina.

"Ir infekciozitātes jēdziens – cik cilvēkus var inficēt viens inficētais. Pastāv noteikta aprēķinu tehnoloģija. Tagad infekciozitātes līmenis sastāda 1,2-1,5 cilvēkus, tātad, pieaugot par 70%, iznāk 2-2,5 cilvēki. Salīdzinājumam: masalu gadījumā (tā ir vislipīgākā infekcija) viens cilvēks var inficēt 18," pastāstīja Žemčugovs.

Speciālists atgādināja, ka aizvadītā gada laikā koronavīruss mutējis jau vairākus tūkstošus reižu un nekas īpaši šausmīgs nav konstatēts.

"Tai pašai gripai, izejot no nogalinātās šūnas, ir mutācijas. Tā ir normāla vīrusa evolūcija – tas pielāgojas apkārtējai videi. Izmaiņas vīrusos un baktērijās notiek pastāvīgi, to var salīdzināt ar kaleidoskopu – mazliet pagriez, un aina jau ir citāda," norādīja eksperts.

Žemčugovs piezīmēja, ka vīrusa genoms satur pārmaiņu mehānismu.

"Ja jaunā "konstrukcija" dāvā vīrusam priekšrocības izplatībā, tā noteiktā laikā izspiedīs iepriekšējo. Kad koronavīruss mutācijas rezultātā ieguva spēju vairoties cilvēka organismā, tā bija viņa globālā veiksme. Kad visi būs vakcinēti, tas spiedīsies cauri organismiem, meklējot saimnieku bez imunitātes, saskarsies ar grūtībām izplatībā, un pandēmija noslāps. Tad vīruss atgriezīsies dabā, sameklēs citu saimnieku un pārvērtīsies par jaunu infekciju ar perēkļiem dabā," konstatēja eksperts.

Viņš uzsvēra, ka vakcīna koronavīrusa profilaksei izstrādāta prātīgi: tā ieteikē konservatīvās konsekvences, kas saistītas ar vīrusa dzīvības nodrošināšanu un spēju iespiesties šūnās. "Tie ir fundamentāli mehānismi, kas mainās daudz retāk," precizēja Sputnik sarunbiedrs.

"Es gribētu vērsties pie kolēģiem no Portondaunas, zinātniskā centra, kurā strādā labākie zinātnieki Lielbritānijā, ar lūgumu nomierināt savi publiku. Lai viņi nekrīt panikā, britiem ir jāsaglabā miers," piebilda Žemčugovs.

Covid-19 izplatības vērā ņemamo pieaugumu pēdējo divu nedēļu laikā Lielbritānijas valdība skaidroja ar patogēna mutāciju. Vairākos valsts reģionos pieņemti stingrāki karantīnas ierobežojumi. ES valstis informēja, ka aviosatiksme ar karalisti ir aizliegta.

Koronavīrusa pandēmija, kas gada sākumā izplatījās no Ķīnas, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopumā reģistrēti gandrīz 77 miljoni Covid-19 gadījumi, kuru vidū 1,6 miljoni noslēgušies ar letālu gadījumu, vairāk nekā 43 miljoni cilvēku izveseļojušies.

Жемчугов рассказал, что означает рост заразности коронавируса на 70%
131
Tagi:
koronavīruss, Lielbritānija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (794)
Pēc temata
"Nespēlēsim krievu ruleti": ārsts pastāstīja, ko nogādā slimnīcā smagā stāvoklī
Risinājuma nav: Eiropā pasākumi pret koronavīrusu bija bezjēdzīgi
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles
Londonas panorāma, foto no arhīva

Mediji uzzinājuši, kas noticis ar britu emigrantu finansēm Baltijas valstīs

38
(atjaunots 14:10 24.01.2021)
Pēc Brexit britu bankas sāka slēgt savus tekošos kontus, turklāt daudzas no tām pat nav iepriekš brīdinājušas par to savus klientus.

RĪGA, 24. janvāris – Sputnik. Baltijas valstīs dzīvojošie britu emigranti saskārušies ar finansiālām grūtībām, ņemot vērā Lielbritānijas banku kontu slēgšanu, stāsta Daily Mail.

Ar tādu problēmu saskārušies britu emigrantu visā Eiropas Savienībā pēc Brexit – britu bankas slēdz savus tekošos kontus, bet Eiropas bankas palielina tarifus naudas pārskaitīšanai uz ārzemēm.

Tāda ir situācija ar lielākajām Lielbritānijas bankām – Barclays, Lloyds un Nationwide Building Society.

Piemēram, Barclays slēdz savus tekošos un krājkontus, kā arī anulē kredītkartes Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Beļģijā, Horvātijā, Ungārijā, Slovākijā un Itālijā, ja klienti nevar uzrādīt adresi Lielbritānijā.

Pie tam klientiem sniegta informācija: ja viņi dzīvotu citā Eiropas ekonomiskās zonas rajonā, viņu konti būtu saglabāti, taču viņi nevarētu atvērt jaunus kontus pēc Brexit.

Dažas bankas, piemēram, Lloyds kopš pērnā gada augusta brīdināja savus emigrējušos klientus par to, ka viņu konti bus slēgti, jo banka zaudējusi Eiropas atļaujas, kas ļāva tai strādāt visā kontinentā.


Banku pienākums bija informēt klientus divus mēnešus pirms konta slēgšanas, tomēr kopaina noskaidrojusies vien nesen, tāpēc klientiem-emigrantiem radušās nopietnas grūtības. 

Daily Mail atzīmēja, ka Eiropas maksājumu zonā (SEPA) iekļautās bankas, kuras locekle Lielbritānija ir arī pēc Brexit, nevar iekasēt lielāku maksu par pārrobežas maksājumiem, nekā par iekšējiem, vienalga, vai maksājumi veikti eiro vai ne. Šī shēma līdz ar ES noteikumiem, kas stājās spēkā 2019. gada decembrī, ļāva Lielbritānijas bankām, piemēram, Metro Bank un NatWest samazināt izdevumus par naudas sūtījumiem uz kontiem Eiropas bankās.

Pirms diviem gadiem NatWest vēstīja klientiem, ka atsakās no visām komisijām par starptautiskajiem pārskaitījumiem digitālajā formātā, bet Metro Bank samazināja komisiju par maksājumiem eiro no desmit sterliņu mārciņām līdz 20 pensiem (no 11 eiro līdz 0,2 eiro).

Tomēr dažas Eiropas bankas tagad, šķiet, palielina tarifus par maksājumiem uz Lielbritāniju un no Lielbritānijas pēc Brexit, lai arī Lielbritānija joprojām ir SEPA locekle.

Iepriekš Lielbritānija un Eiropas Savienība noslēdza Brexit pārejas periodu, spēkā stājās vienošanās par tirdzniecību un sadarbību abu pušu starpā. Lielbritānija ieguvusi neatkarību pēc 47 gadus ilgas dalības ES un 4,5 gadus pēc referenduma Brexit jautājumā.
Vēsturiskā vienošanās par Lielbritānijas un ES sadarbību tika panākta 24. decembrī, pēc vairākus mēnešus ilgām sarežģītām pārrunām. Saskaņā ar darījuma noteikumiem, Lielbritānija ir pametusi ES vienoto tirgu un Muitas savienību, tomēr puses turpinās brīvo tirdzniecību bez nodevām un kvotām.

 

38
Tagi:
Brexit, Finanses, bankas, Baltija, Lielbritānija
Pēc temata
Ekonomists: reemigrantu plūsma pēc Brexit radīs krīzi Baltijā
Eksperti pastāstīja, ko gaidīt pārtikas produktu eksportētājiem no Latvijas pēc Brexit
Brexit un Baltija: tautiešu deportācija un katastrofa ekonomikā
Vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans, foto no arhīva

Gasparjans: Ukraina un Lietuva labprātāk runā par Baltkrievijas likteni nekā par savējo

19
(atjaunots 14:00 24.01.2021)
Diskusijām par Baltkrievijas likteni nav nekādas saiknes ar reģionālo drošību, tas ir politisks stāsts, uzskata vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans.

RĪGA, 24. janvāris – Sputnik. Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Aleksejs Daņilovs un Polijas Nacionālās drošības biroja vadītājs Pāvels Solohs organizēja videokonferenci par situāciju Baltkrievijā.

Sarunas gaitā Daņilovs izteicās, ka nepieciešama pastāvīga darba grupa, kas risinās reģiona drošības jautājumus, un tajā būtu iespējams iesaistīt Lietuvu.

Intervijā Sputnik Lietuva vēsturnieks un publicists Armens Gasparjans pastāstīja, ka Polija vēlas kļūt par politisko centru Austrumeiropā, tāpēc tās uzmanība piesaistīta Baltkrievijai.

"Ziņai par tādām vērienīgām Ukrainas NDAP sekretāra, Polijas Nacionālās drošības biroja vadītāja sarunām par to, ka vajagot iesaistīt arī Lietuvu un padomāt, kas īsti notiek Baltkrievijā, nav nekāda sakara ne ar reģiona drošību, ne ar kaut kādu valstu sadarbību. Pirmkārt, tas ir tīri politisks stāsts. Tas izriet no sankciju politikas, ko Eiropas Savienība īsteno ap Baltkrieviju. Otrkārt, protams, tas izriet no Polijas vēlēšanās kļūt par politisko centru, vismaz Austrumeiropā. Un, tā kā Baltkrievija ir kaimiņvalsts, protams, poļi tai pievērsuši nopietnu uzmanību – gan politisko, gan ekonomisko, gan jebkādu citu," atzīmēja žurnālists.

Gasparjans konstatēja, ka Ukrainu neinteresē, kas notiek valsts iekšienē, tai daudz interesantāk šķiet apspriest ar citām valstīm, kas notiek Baltkrievijā.

"Vienkārši atgādināšu, ka lielākā daļa Telegram kanālu, videoblogeru, kuri strādāja baltkrievu protestu laikā, ir dislocēti Polijā. Ukraina tādējādi grib parādīt, ka ir šīs reģionālas politikas nozīmīgs elements. No otras puses, viņiem jāiegūst svars Eiropas Savienības acīs, jāparāda "re, mēs rūpējamies par demokrātiju". Tomēr, ja patiešām ir kāds, kam vajadzētu parūpēties par kaut kādu demokrātiju, pirmām kārtām, tā ir Ukraina, kam vajadzētu padomāt par to, kas notiek valsts iekšienē. Tomēr viņus tas neinteresē. Daudz vienkāršāk ir domāt kopā ar poļiem, kopā ar Lietuvu – ko vēl mēs varētu padarīt Baltkrievijas teritorijā," konstatēja publicists.

Pēc Gasparjana domām, šī situācija vairs nav aktuāla, to var pat pamanīt pat spriežot pēc tā, ka Tihanovksas vārds jau sen pazudis no pasaules mediju slejām.

"Cita lieta tā, ka tam visam nav absolūti nekādu perspektīvu: ja tas viss neizdevās protestu eskalācijas periodā augustā un septembrī, tad janvāri, kur nu vēl februārī, kad notiks visas Baltkrievijas tautas sapulce, tas zaudē jebkādu jēgu. Ikviens interesents par paskatīties, kā Tihanovska (bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte) no šī viedokļa pazudusi no pasaules mediju pirmajām lappusēm. Tomēr jautājums dienas kārtībā ir, tas jāizspriež. Tā nu Ukraina ar to lieliski nodarbojas," teica eksperts.

19
Tagi:
Lietuva, Ukraina, Baltkrievija, Armens Gasparjans
Pēc temata
"Kā darbojās Sorosa fonds": deputāta pētījums
Agrārajā superlielvalstī atkal beigušies kartupeļi
Kādēļ Lietuva pamet baltkrieviem "ēsmu" – bezmaksas vīzas?
ES atzina, ka Ukraina no Baltkrievijas neiznāks
Dzelzceļš, foto no arhīva

Lietuva un Igaunija elektrificē dzelzceļu līdz KF robežai. Latvijai naudas nav

0
(atjaunots 14:45 24.01.2021)
Lietuva plāno elektrificēt dzelzceļa iecirkņus, kuros pastāv pietiekamas slodzes un rentabilitātes potenciāls.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. Pēc dzelzceļa iecirkņa no Kaišadores līdz Klaipēdai, kā ari Viļņas dzelzceļa mezgla elektrifikācijas noslēguma 2023. gadā Lietuva plāno elektrificēt vēl vairākus iecirkņus, tostarp – Kaļiņingradas virzienu, ko uzskata par perspektīvu, vēsta obzor.lt.

Uzņēmuma "LTG Infra" vadītājs Karolis Sankovskis informēja, ka, iespējams, tiks elektrificēti aptuveni 50% valsts dzelzceļu.

"Domāju, ir pilnīgi reāli, ka mums būs gan Rail Baltica, gan (elektrificēts iecirknis – red.) Viļņa-Klaipeda un vēl divi vai trīs papildu iecirkņi – šobrīd tiek izskatīti virzieni uz Kaļiņingradu, kā arī Baltkrieviju, bet pēc tam, kad mums būs šie iecirkņi, būs elektrificēti jau 50%," plānoja Sankovskis.

Viņš paskaidroja, ka lēmumi par nākamo iecirkņu elektrifikāciju tiks pieņemti atbilstoši to noslogojumam un pārvadātāju vajadzībām. "Izvēlēsimies atbilstoši slodzei, rentabilitātei, pārvadātāju vajadzībām. Lielu potenciālu saskatām Kaļiņingradas virzienā," viņš uzsvēra.

Iepriekš Igaunijas dzelzceļi ziņoja par iniciatīvu sadarbībā ar Krieviju elektrificēt 35 kilometrus garu dzelzceļa iecirkni no Kingisepas (Krievija) līdz Igaunijas robežai, kas ļautu izmantot elektriskos vilcienus reisos no Tallinas uz Sanktpēterburgu un organizēt preču sastāvu blīvāku kustību. Pašā Igaunijā jau pieņemts lēmums par dzelzceļa iecirkņu Tallina-Tartu un Tallina-Narva elektrifikāciju četru gadu laikā.

Latvijas dzelzceļš, ņemot vērā kravu pārvadājumu lejupslīdi, ir pārskatījis iespējas īstenot plānotos un sāktos projektus, kas saņem ES struktūrfondu līdzfinansējumu.

Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā pievedceļu attīstības projektu.

0
Tagi:
Rail Baltica, Igaunija, dzelzceļš, Lietuva, Latvija
Pēc temata
"Latvijas Dzelzceļa" peļņa sastādījusi nulli eiro
Latvieši aizbrauks, bet atbrauks bagāti amerikāņi: fantastiskais Latvijas attīstības plāns