Krievijas JKF pirmo reizi desmit gadu laikā organizēs kopīgas mācības ar NATO

31
(atjaunots 08:23 11.12.2020)
Krievijas Jūras kara spēku kuģi piedalīsies kopīgās mācībās ar NATO pie Pakistānas krastiem Karači akvatorijā.

RĪGA, 11. decembris — Sputnik. Krievijas Jūras kara spēku kuģi pirmo reizi desmit gadu laikā piedalīsies kopīgās mācībās ar NATO valstīm, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Melnās jūras flotes preses dienestu.

Manevri "AMAN 2021" notiks nākamā gada februārī pie Pakistānas krastiem Karači akvatorijā.

"Mācībās (..) līdz ar Pakistānas Jūras spēku un Krievijas JKF kuģiem piedalīsies ASV Jūras kara spēki, Lielbritānijas Karaliskā jūras kara flote, Ķīnas Tautas Republikas JKS, Japānas Pašaizsardzības jūras spēki, Turcijas Republikas JKS, Filipīnu JKD, Malaizijas Karaliskie jūras spēki, Šrilankas JKS un Indonēzijas JKS," teikts informācijā presei.

Krieviju manevros pārstāvēs fregate, patruļas kuģis, glābšanas velkonis, jūras kājnieku vienība, atmīnēšanas vienība un jūras bāzes helikopteris.

NATO patlaban informē, ka neplāno kopīgas mācības ar Krieviju, jo praktiskā sadarbība ar Maskavu apturēja jau 2014. gadā, pēc RIA Novosti pieprasījuma ziņoja alianses preses pārstāve Oana Lungesku.

"Mūsu praktiskā sadarbība apturēta, ņemot vērā Krievijas nelegālo Krimas aneksiju 2014. gadā," paziņoja Lungesku.

Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs informēja, ka Kremlis nav saņēmis ziņas par iespējamām kopīgām mācībām un ieteica vērsties pēc komentāriem Aizsardzības ministrijā.

Iepriekš Krievijas JKF pēdējo reizi strādāja kopā ar Ziemeļatlantijas kuģiem 2011. gadā pie Spānijas krastiem mācībās "Bold Monarch".

31
Tagi:
militārās mācības, Krievijas Jūras kara flote, NATO, Krievija
Pēc temata
Krievijas Melnās jūras flotes mācības pie Krimas krastiem
Kāpēc sistēma HIMARS apdraud Rumāniju un Baltijas valstis, nevis Krieviju
ASV karavīri organizējuši raķešu mācības Krimas apkaimē
NATO iziet Melnajā jūrā. Vai alianse pabīdīs malā Krieviju Krimā
AstraZeneca vakcīna, foto no arhīva

Eiropas Komisija apņēmusies iesniegt tiesā prasību pret AstraZeneca

14
(atjaunots 00:43 23.04.2021)
Kompānija AstraZeneca jau vairākus mēnešus nepilda savas līgumsaistības, kas saistītas ar Covid-19 vakcīnu piegādēm Eiropas Savienībā.

RĪGA, 23. aprīlis - Sputnik. Eiropas Komisija gatavojas sākt tiesvedību pret vakcīnu ražotāju "AstraZeneca", ņemot vērā problēmas ar vakcīnu piegādēm Eiropas Savienības valstīm, vēsta Politico, atsaucoties uz pieciem diplomātiem no ES.

Saskaņā ar izdevuma datiem, EK šo jautājumu apsprieda vēstnieku sapulcē trešdien, un lielākā daļa ES valstu pārstāvju paziņoja, ka atbalstīs prasību pret kompāniju, ņemot vērā sūdzības par to, ka tā nav varējusi piegādāt Eiropas Savienībai lielu daļu apsolīto vakcīnas devu.

Viens no diplomātiem paskaidroja, ka tiesvedības pamatā ir nepieciešamība uzlikt saistību "AstraZeneca" piegādāt vakcīnas saskaņā ar kompānijas līgumu ar ES. Vēl divi diplomāti paziņoja, ka šonedēļ beidzas pēdējais termiņš, līdz kuram ES valstīm ir jādod piekrišana tiesvedības sākumam.

Problēmas ar "AstraZeneca" sākās janvārī, kad kompānija informēja, ka nevarēs piegādāt iepriekš atrunāto vakcīnu skaitu. Pirmā ceturkšņa beigās kompānija piegādāja ES 30 miljonus vakcīnas devu, nevis līgumā paredzēto apjomu – 100 miljonus devu. Otrā ceturkšņa beigās "AstraZeneca" plāno piegādāt aptuveni 70 miljonus devu agrāk atrunātā apjoma – 300 miljonu devu – vietā.

Pēdējās nedēļās ES saskārusies ar virkni grūtību savienībā lietošanai apstiprināto vakcīnu piegādes jautājumā no kompānijām "Pfizer/BioNTech", "Moderna" un "AstraZeneca". Aizkavētās piegādes var kaitēt Briseles ambiciozajiem vakcinācijas plāniem.

14
Tagi:
vakcīna, Eiropas Komisija, AstraZeneca
Pēc temata
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
NYT: fabrika ASV pārtraukusi AstraZeneca vakcīnas ražošanu
ES apstiprinājusi saikni starp vakcīnu AstraZeneca un trombu embolijas blaknēm
Eiropa atriebjas AstraZeneca

Global Times: Rietumi nespēj samierināties ar Krievijas pastāvēšanu

51
(atjaunots 13:07 22.04.2021)
Ķīniešu žurnālists uzskata, ka ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

RĪGA, 22. aprīlisSputnikĶīniešu žurnālists Hu Siczins savā rakstā Global Times pastāstīja, ka Krievija ir milzīgs baltais lācis, pret ko Rietumi pastāvīgi jūt nepatiku, vēsta RIA Novosti.

Žurnālists konstatēja, ka pēdējā laikā pret Kremli uzstājas valstis, kas agrāk bija PSRS sastāvā vai veidoja Varšavas līguma organizāciju. Pēc viņa domām, ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

Raksta autors atgādināja, ka, lai arī Krievija īstenojusi demokrātiskās reformas un kļuvusi par Rietumu parauga konstitucionālu valsti ar daudzpartiju sistēmu, to joprojām dēvē par "autoritatīvu" un nemana valstī notikušās pārmaiņas.

Pēc žurnālista domām, tas ir "ļoti bēdīgi". Viņš izteica pieņēmumu, ka pārmaiņas valsts politiskajā sistēmā nekādi neietekmē Rietumu viedokli: tas atkarīgs no ģeopolitisko attiecību rakstura ar Krieviju, tomēr ar tās pastāvēšanu citas valstis nevar samierināties.

51
Tagi:
Krievija, Rietumvalstis
Pēc temata
Vladimirs Putins: Krievijas nākotnes pamatā ir patriotisms
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām
Putina preses sekretārs novērtēja aukstā kara varbūtību starp ASV un Krieviju
ASV atkal vēlas mācīt, kā dzīvot. Īpaši aicināta Krievija un Ķīna
Lidmašīna F-15E Strike Eagle, foto no arhīva

Dubulti standarti: mācības Krievijā slikti, manevri Baltijā normāla lieta

0
(atjaunots 15:51 23.04.2021)
Krievijas bruņoto spēku pārvietošanu KF teritorijā un dažu valsts teritoriālo ūdeņu rajonu slēgšanu ārvalstu karakuģiem Vašingtona uzskata par neizprovocētu eskalāciju.

Taču vienlaikus ASV Gaisa spēku iznīcinātāji Baltijas valstīs agresīvi izspēlē aviācijas triecienus "avangardā" – 150 kilometru attālumā no Sanktpēterburgas un 6000 kilometrus no Amerikas krasta. Krievija adekvāti atbild uz nepārprotamo eskalāciju un militārajiem draudiem – Rietumu kara apgabala PGA sistēmas S-400 un S-350 kontrolē katra amerikāņu iznīcinātāja lidojumu no pacelšanās līdz nosēšanās brīdim, atgādināja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Amerikāņu iznīcinātāji-bumbvedēji F-15E Strike Eagle ieradušies Igaunijā, lai tās gaisa telpā izspēlētu pilotu sadarbību ar aviācijas tēmētājiem, aviācijas triecienus avangardā un gaisa mērķu pārtveršanu. Mācību zona 21. aprīlī aptvēra Emari aviobāzes, Sāremā un Hījumā salu apkaimi, tātad aviācijas triecienu prioritārie mērķi ir iespējamā pretinieka kuģi.

Tamlīdzīgas mācības Baltijas valstīs ASV GKS organizē regulāri, it kā ar mērķi pārbaudīt cīņas gatavību. Tomēr Latviju, Lietuvu un Igauniju nekad neapdraud un nekas netraucē 48. iznīcinātāju spārna pilotiem celt cīņasspēju pastāvīgās dislokācijas vietā – Leikenhitas aviobāzē Lielbritānijā (vai dzimtenē – ASV). Patiesībā Pentagons izraudzījies Baltiju, lai izspēlētu agresīvas operācijas pret Krieviju. Tādu manevru taktiskā bezjēdzība var novest pie reģionālās krīzes. Kādā no saviem lidojumiem amerikāņu iznīcinātājs var nejauši noiet no kursa, pārkāpt Krievijas robežu. Un saņemt Krievijas PGA sistēmu triecienu, kuru redzes un darbības lokā bez grūtībām iekļaujas Baltijas valstu gaisa telpa.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins vēstījumā Federālajai sapulcei atklāti brīdināja partnerus: tie, kas organizē jebkādas provokācijas pret Krievijas drošības interesēm, "nožēlos nodarīto tā, kā jau sen neko nav nožēlojuši". Krievijas Bruņoto spēku koncentrācija, piemēram, Melnās jūras reģionā ļauj Pentagonam un NATO tuvāk pavērot Krievijas neverbālos argumentus.

Neveiksmīgs uzdevums

19. aprīlī vairāki desmit ASV GKS iznīcinātāju F-15 un F-16 uz nenoteiktu laiku pārvietoti no Lielbritānijas uz Poliju, uz 32. aviobāzi netālu no Laskas pilsētas, 310 kilometru attālumā no Brestas pilsētas Baltkrievijā. No šejienes ir ērtāk izspēlēt lielāku vienību gaisa operācijas.

Krievijai jebkurā virzienā savu robežu tuvumā ir liels – kvalitatīvs un kvantitatīvs – militārais pārspēks. Un tā spēj operatīvi radīt spēcīgu militāro grupējumu satriecošai atbildei (pat bez kodolieročiem).

Pentagona preses sekretārs Džons Kirbijs bumbvedēju pārvietošanu uz Baltijas reģionu novērtēja kā standarta mācības, kas nekādi nav saistītas ar situāciju uz Krievijas un Ukrainas robežas. Taču Krievija vērīgi seko partneru darbiem – viņu paziņojumi pēdējā laikā pamatīgi kritušies cenā. Vladimirs Putins pauda cerību, ka "nevienam ne prātā nenāks attiecībās ar Krieviju pārkāpt tā saucamo sarkano līniju, un to, kur tā būs iezīmēta, to mēs katrā konkrētā gadījumā noteiksim paši".

Nejaušība?

20. aprīlī, kad amerikāņu iznīcinātāji jau atradās Polijā, virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem absolūti "nejauši" lidoja divi Krievijas stratēģiskie bumbvedēji-raķešnesēji Tu-160 "Baltais gulbis". Krievijas AM atzīmēja, ka Tu-160 piesedza GKS lidmašīnu Su-35S un jūras aviācijas Su-27 ekipāžas. Stratēģi pavadīja lidojumā astoņas stundas (tātad paveica vairākus "apļus" virs Baltijas). Lidojums notika atbilstoši gaisa telpas lietošanas starptautiskajiem noteikumiem. Tomēr Krievijas stratēģiskās aviācijas patruļas ir metode stabilitātes stiprināšanai.

Stratēģiskie raķešnesēji Tu-160 lidojumā izspēlē tuvošanos vietai, no kuras tiks palaistas spārnotās raķetes pa domājamā pretinieka objektiem. Ja kādam Varšavā, Viļņā, Rīgā vai Tallinā, šķiet, ka amerikāņu iznīcinātāji padara sabiedrotos Baltijā stiprākus, viņiem nav taisnība. ASV trieciena aviācijas koncentrācija Krievijas robežu tuvumā padara valstis, kurās tā uzturas, par ļoti viegli ievainojamām un patiesi bīstamām dzīvei. Lieta tāda, ka Tu-160M var uzņemt savās tilpnēs 45 tonnu arsenālu – līdz 12 mazpamanāmās un precīzās spārnotās raķetes X-101 ar darbības attālumu līdz 5500 km, ko iespējams pielietot, neieejot pretinieka PGA darbības zonā. X-101 parastās modifikācijas lādiņš sasniedz aptuveni 400 kilogramus trotila ekvivalentā. Speciālā (X-102) aprīkota ar kodoltermisko lādiņu ar jaudu no 250 kilotonnām līdz 1 megatonnai. Divi "stratēģi" Tu-160 – tās ir 24 spārnotās raķetes, un nav grūti iztēloties iznīcības mērogu Laskas, Emari aviobāzēs un citviet reāla militārā konflikta situācijā ar Krieviju.

0
Tagi:
Pentagons, ASV GS, militārās mācības, Baltija, Krievija, PGA
Pēc temata
"NATO roku darbs": kas sācies pie Krievijas robežām
Kāpēc Latvija ielaida Rīgas gaisa telpā amerikāņu bumbvedējus?
"Pavisam citas iespējas": ko ASV vēlas izmantot cīņām gaisā
"Viņi jau pārvieto kuģus un lidmašīnas": kas notiek Melnajā jūrā