Ziemeļu straume 2

Džo Baidens var palīdzēt "Ziemeļu straumei 2"? Polijas baisais sapnis

34
(atjaunots 18:44 17.11.2020)
Donalda Trampa četri prezidentūras gadi bijuši ļoti sarežģīti Maskavas un Vašingtoinas attiecību ziņā. Ar Džo Baidenu perspektīvas nav labākas. Tomēr atsevišķos aspektos tomēr ir iespējama iekustēšanās. Un tas liek ļoti saspringt… Poljiai.

RĪGA, 17. novembris – Sputnik. "Ziemeļu straume 2", lai arī jau gadu nevar normāli tikt būvēta dažādu politisko šķēršļu un sankciju dēļ, joprojām neļauj mierīgi gulēt daudziem ietekmīgiem cilvēkiem dažādās pasaules valstīs. Savukārt Polijai šis cauruļvads, acīmredzot, ir kļuvis par īstu nakts murgu. Citādi nevar izskaidrot to, cik stipri tur pārdzīvo par projekta likteni. Sliktā nozīmē. Izdevums Dziennik Gazeta Prawna laidusi klajā uztraukuma pilnu materiālu, kurā pievērš uzmanību baisai varbūtībai, ka Džo Baidens atteiksies no skarba sankciju spiediena uz "Ziemeļu straumi 2", ja tomēr kļūs par ASV līderi, raksta radio Sputnik autore Svetlana Holodnova.

No vienas puses skatoties, tas ir neloģisks pieņēmums, jo tieši pretošanās Krievijai jautājumos visās jomās Amerikas republikāņi un demokrāti demonstrē pārsteidzošu vienbalsīgumu. Un pat draudzīgi piekrita iekļaut nacionālajā aizsardzības budžetā punktu par šķēršļu likšanu gāzesvada būvniecībai. No otras puses, Polijas žurnālisti raizējas: redz, visas šīs skaļās deklarācijas par nodomiem tieši deklarāciju statusā arī var palikt, savukārt Baidens, ja vēlēsies sakārtot un uzlabot Trampa administrācijas sabojātās attiecības ar Berlīni, var arī mīkstināt sankciju cilpu uz Krievijas un Vācijas projekta metaforiskā kakla. Un arī Vācija cieši turas pie projekta, neraugoties pat uz situāciju ar Alekseju Navaļniju, kura slimībā VFR varasiestādes apsūdz Maskavu. Tas jau arī ir skaidrs: Eiropas valstij patiešām ir nepieciešama gāze, sevišķi nodomu fonā atteikties no oglēm un atomenerģijas. Un Amerikas SDG neder, jo pandēmijas fonā sašķidrinātās degvielas ražotāji paši sākuši atteikties no piegādēm un pat apturēt uzņēmumus, jo cieš kolosālus zaudējumus.

Ziemeļu straume 2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Īsāk sakot, "trubas" atbloķēšanas draudi, pēc Polijas analītiķu domām, atnāca no turienes, no kurienes negaidīja – no Vašingtonas. Un vēl arī vairāk nekā simts ietekmīgu Amerikas politiķu, ierēdņu un diplomātu augustā atklātā vēstulē aicināja Balto namu pārskatīt mijiedarbības  stratēģiju ar Krieviju, norādot, ka ir jāsāk kaut kā konstruktīvi sadarboties ar Kremli, jo "sapņu Krieviju" (ērtu un visam piekrītošu) Savienotās Valstis var tā arī nesagaidīt nekad. "Vanagi", protams, toreiz deva savu kareivīgo atbildi šim paziņojumam, taču parakstītāju skaits bija trīs reizes mazāks un viņu statuss bija zemāks.

Patiesībā, spriest par Džo Baidena hipotētiskajām darbībām ASV prezidenta amatā vēl ir pāragri – vēl nav skaidrs, kad un kā viņš ieņems vietu Ovālajā kabinetā. Savukārt Polijai gribas ieteikt nedaudz aizmirst par tematu "kas tur "Gazprom" darās" un pievērst beidzot uzmanību savām lietām, kuras, lai cik pārsteidzoši tas nebūtu, nebūt  ne visas ir saistītas ar "Ziemeļu straumi 2".

34
Tagi:
Džo Baidens, Polija, Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2 (225)
Pēc temata
Polija piedāvā Vācijai alternatīvu "Ziemeļu straumei 2"
Eiropa sodīs sevi ar dārgu gāzi, ja izlems pārmācīt KF Navaļnija dēļ
Politico nosauca Vācijas atteikšanās variantus no "Ziemeļu straumes 2"
Vai Amerikas SDG izdosies aizstāt Krievijas gāzi
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

14
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

14
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

14
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

14
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Tukša klases telpa

Šuplinska: vai nu skolēni nēsā maskas, vai arī visi pāriet pie "tālmācībām"

0
(atjaunots 08:59 05.12.2020)
1.-4. klašu audzēkņi varētu pāriet pie attālinātajām mācībām, ja parlaments neapstiprinās prasības par masku valkāšanu, paziņoja Ilga Šuplinska.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Ja Saeima noraidīs valdības prasību uzdot skolēniem un skolotājiem valkāt maskas mācību iestādēs un Covid-19 izplatība valstī pieaugs, valdība varētu pieņemt lēmumu par attālinātām mācībām 1.-4. klašu audzēkņiem, paziņoja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, vēsta Press.lv.

1. decembrī valdība pieņēmusi lēmumu par sejas masku obligāto valkāšanu 1.-4. klašu audzēkņiem, kuri pagaidām vēl mācās klātienē. 3. decembrī Saeimas spīkere Ināra Mūrniece paziņoja, ka Saeima varētu neapstiprināt valdības lēmumu par masku valkāšanu jaunāko klašu skolēniem.

Ilga Šuplinska norādīja, ka norma par sejas masku valkāšanu bērniem mācīu iestādēs izstrādāta, ņemot vērā Eiropas Savienības pieredzi, kur masku valkāšanu skolās oktobra sākumā ieviesa vairākas valstis.

Pirms nedēļas masku valkāšana bija obligāta 17 valstīm no 30 ES un EEZ valstīm. Deviņās valstīs maskas ir obligātas no sešu gadu vecuma, sešās – no 13 gadu, bet vēl divās – no 4 gadu vecuma. Šuplinska paziņoja, ka masku valkāšana skolās ne tikai skolotājiem, bet arī skolēniem lielākajā daļā ES valstu nodrošinājusi Covid-19 izplatības samazinašanos.

Ministre atzīmēja, ka janvārī IZM un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sameklēs līdzekļus masku iepirkumiem skolēniem un skolotājiem.

Tāpat ministrija iesaka tādus drošības pasākumus skolās, kā nodarbību skaita samazināšana, mūzikas un sporta nodarbību organizēšana attālinātā režīmā, daļēji attālināto mācību modeļa ieviešana un klašu sadalījums grupās.

Iepriekš sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss bija publicēta petīcija "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot" par obligātā masku režīma atcelšanu jaunāko klašu skolēniem. Vienas dienas laikā tā saņēma vairāk nekā 20 tūkstošus parakstu. Petīcijas iesniegšanai Saeimā pietiek ar 10 tūkstošiem.

0
Tagi:
Ilga Šuplinska, skola, izglītība
Pēc temata
Viņa saprot tikai spēka un agresijas valodu: LIZDA vadītāja par Šuplinsku
Īsta segregācija: nabadzīgās ģimenes nevar atļauties tālmācības
Mokas skolotājiem un vecākiem, plaisa sabiedrībā: skolu direktori par jaunajām prasībām
Skolas palikušas aci pret aci ar pandēmiju: kāpēc ministrei laiks demisionēt