Melnais kaķis, foto no arhīva

13. datums, piektdiena. Ko tas nozīmē, ko drīkst, ko nedrīkst darīt

50
(atjaunots 12:16 13.11.2020)
Vismaz reizi gadā 13. datums iekrīt piektdien. Šogad – veselas divas reizes: martā un novembrī. Kāpēc cilvēki baidās no šīs dienas, no kurienes radusies māņticība?

RĪGA, 13. novembris — Sputnik. Priekšstats par to, ka piektdiena, 13.datums ir pati nelaimīgākā diena gadā, sastopams daudzās valstīs un kultūrās. Cilvēki piedēvē šai dienai īpaši "tumšu" spēku un cenšas uzmanīties, lai nepiesauktu nelaimi.

Pie tam pētnieki apliecina, ka "melnajā" piektdienā incidentu risks nepieaug, gluži otrādi – redzama nelaimes gadījumu skata mazināšanās. Viņi uzskata: tas tāpēc, ka daudzi šajā dienā ir piesardzīgāki, stāsta Sputnik Lietuva.

Kāpēc piektdiena, 13. datums, tiek uzskatīta par nelaimīgu?

Ar piektdienu, 13. datumu saistītās māņticības un aizspriedumi veidojušies gadu simteņiem, pie tam priekšstati par skaitļa "13"un piektdienas mistisko elementu pastāvēja paralēli. Apvienojot abus faktorus un savā starpā nesaistītus notikumus, radās mīts par šausmīgi nelaimīgu dienu.

Kāda versija stāsta, ka tieši piektdien, 13. datumā Ādams un Ieva esot nobaudījuši aizliegto augli un izdzīti no paradīzes. Stāstu par nelaimīgo skaitli papildina fakts, ka Svētajā Vakarēdienā piedalījušies 13 cilvēki un starp viņiem bija Jūda, kurš nodeva Jēzu Kristu par trīsdesmit sudraba grašiem. Interesanti, ka katolicismā "13" varētu būt arī godājams cipars – tas simbolizē Kristu un 12 apustuļus.

Viduslaikos par "velna duci" bija savs priekšstats. Valdīja uzskats, ka raganu sabats var notikt tikai tad, ja tajā piedalās 12 raganas un sātans – 13 "dalībnieki".

Zināma loma mītos ir arī notikumiem 1307. gada 13. aprīlī, kad Francijas karalis Filips Skaistais pavēlēja arestēt visus templiešus (1119. gadā Jeruzalemē dibinātā varenā krustnešu bruņinieku ordeņa locekļus). Ordeņa brāļus sadedzināja uz sārtiem inkvizīcija.

Daži zinātnieki uzskata, ka arī senslāviem bija savs priekšstats par labiem un sliktiem skaitļiem, par labām un sliktām dienām. Piektdiena tika uzskatīta par neveiksmīgu dienu.

"Šī nedēļas diena saistīta ar kristiešu svēto Paraskevu Piektdieni. Starp citu, ticēja, ka viņa varējusi sodīt sievietes par darbu pēc noteiktā laika (šūšana, mazgāšana un tā tālāk). Tiesa, drīzāk gan šī pārliecība cēlusies jau pirms kristietības," uzskata Valsts Slāvu kultūras akadēmijas Lingvistikas un folkloras nodaļas zinātniskā līdzstrādniece Olga Trefilova.

"Taču ne rietumslāviem, ne dienvidslāviem nebija aizspriedumu par skaitli "13"," viņa ir pārliecināta.

Neskatoties uz māņticības izcelsmes daudzajām versijām, neviena no tām nav apstiprināta zinātniski. Tomēr ar šo dienu saistītajām bažām ir itin reālas ekonomiskās sekas, jo daudzi šajā dienā cenšas neko nepirkt, neslēgt darījumus, neplāno ceļojumus, daži pat cenšas neiziet no mājām.

Paniskas bailes no šīs dienas medicīna uzskata par psihes traucējumiem. To sauc par  paraskevidekatriafobiju vai triskaidekafobiju. Statistika liecina, ka no paraskevidekatriafobijas uz Zemes cieš aptuveni 60 miljoni cilvēku.

Piektdiena, 13. datums dažādās valstīs

Dažās valstīs, piemēram, Savienotajās Valstīs, skaitli "13" cenšas izmantot pēc iespējas retāk. Daudzās ēkās nav 13. stāva: pēc 12. stāva tūlīt seko 14., daudzās lidostās nav 13. izejas. Dažas aviokompānijas šo dienu svītro no grafikiem, slimnīcās un viesnīcās nav 13. palātas un 13. numura.

Lielbritānijā bailes no šīs dienas sākās, kad karaliste kļuva par jūras lielvalsti un paplašinājās sakari ar citu kultūru pārstāvjiem. Šī iemesla dēļ māņticība par piektdienu, 13. datumu, parādījās jūrnieku vidū – daži šajā dienā atteicās iziet jūrā.

Piedevām no "melnās" piektdienas Lielbritānijā vēl līdz šim baidās ārsti – operācijas un procedūras viņi cenšas nozīmēt citos datumos. Turklāt valsts kinoteātros nav krēslu ar 13. numuru.

Francijā dažviet, ja pie galda sēžas 13 cilvēki, viņiem noteikti piesēdina klāt kādu figūru, manekenu.

Toties hakeri dievina piektdienu, 13. datumu. Šajās dienās iekrīt lielākais skaits DDOS-uzbrukumu, visbiežāk tiek palaisti vīrusi. Pirmais plašais uzbrukums notika 1988. gadā. Vīruss "Jerusalem" nodzēsa vairāk nekā tūkstoš datnes datoros visā pasaulē.

Piektdiena, trīspadsmitais. Ko drīkst, ko nedrīkst darīt?

Pastāv pat noteiktas ar šo dienu saistītas zīmes. Daudzi tām patiešām tic:

- neaizlienē naudu – valda uzskats, ka ar naudu tiek nodota negatīva enerģija;

- šajā dienā neplāno nekādus ceļojumus, braucienus;

- īpaši jāuzmanās pie autotransporta stūres;

- šajā dienā nesāk jaunas darba gaitas;

- nesvin kāzas

- nesāk jaunus darbus.

Tomēr Sputnik iesaka nepievērst uzmanību māņticībai un ticējumiem, noskaņoties pozitīvi – tad piektdiena, 13. datums būs mierīga, parasta diena.

50
Tagi:
piektdiena

ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija

3
(atjaunots 15:32 02.12.2020)
Šodien ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija, paziņoja Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Otrajā decembrī Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO un Veselības ministrija rīkos vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V prezentāciju.

"Pasākumā piedalīsies Krievijas Federācijas Veselības ministrijas vadītājs Mihails Muraško, Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasīlijs Ņebenzja, Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs," paziņoja RIA Novosti Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Михальчевский

Viņš piebilda, ka virtuālais pasākums "Sputnik V: vakcīna pret Covid-19" notiks ANO Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros. Sēdē tiks prezentēta detalizētāka informācija par Krievijas preparātu, paskaidroja aģentūras sarunbiedrs.

Krievijas Veselības ministrija augustā piereģistrēja pasaulē pirmo Covid-19 profilakses vakcīnu ar nosaukumu Sputnik V, kuru izstrādāja Gamaleja centrs. Vakcīna tika radīta uz izpētītas un pārbaudītas cilvēka adenovīrusa vektoru bāzes. Tās svarīgākās priekšrocības ir drošums, efektivitāte un ilgstošu negatīvu seku trūkums.

3
Tagi:
ANO, koronavīruss, vakcīna
Pēc temata
ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ungārijai drīkst, pārējiem – nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

100
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

100
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju