Kalnu Karabaha

Par ko vienojusies Krievija, Armēnija un Azerbaidžāna Kalnu Karabahā

37
(atjaunots 10:23 10.11.2020)
Armēnijas premjerministrs Nikols Pašiņans konstatēja, ka vienošanās Kalnu Karabaha jautājumā ir ļoti smaga, tomēr atzīmēja, ka citas izejas nebija. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs norādīja, ka vienošanās pieliek punktu konfliktā, kas ilgst kopš 1988. gada.

RĪGA, 10. novembris — Sputnik. Krievijas, Armēnijas un Azerbaidžānas valstu vadītāji parakstījuši rezolūciju par uguns pārtraukšanu Kalnu Karabahā, īpašā uzrunā informēja Krievijas prezidents Vladimirs Putins, vēsta RIA Novosti.

Vienošanās tekstu publicēja "Sputnik Armēnija". Tās galvenie punkti ir sekojoši:

IL-76 MD
Министерство обороны РФ

- No 10. novembra pusnakts pēc Maskavas laika tiek izsludināta pilnīga uguns pārtraukšana. Azerbaidžānas un Armēnijas karavīri apstājas viņu ieņemtajās pozīcijās.

- Puses  apņemas veikt karagūstekņu apmaiņu.

- Līdz 15. novembrim Erevānai jāatdod Baku Kelbadžaras rajons, līdz 1. decembrim – Lačinas rajons, pie tam saglabājot 5 km platu Lačinas koridoru, kas nodrošinās Kalnu Karabaha sakarus ar Armēniju. Šis punkts neattiecas uz Šušas pilsētu, par kuras atbrīvošanu iepriekš ziņoja Baku. Līdz 20. novembrim Armēnijai jāatdod Agdamas rajons un daļa Gazahas rajona.

- Gar saskares līniju Kalnu Karabahā un gar Lačinas koridoru tiek izvērsts Krievijas miernešu kontingents – karavīri ar šaujamieročiem, bruņutransportieriem, automašīnām un speciālo tehniku.

- Mierneši tiek izvērsti paralēli Armēnijas karavīru izvešanai. Viņu uzturēšanās termiņš – pieci gadi – tiek automātiski pagarināts par kārtējo piecu gadu periodu, ja neviena no līguma pusēm nelems par tā laušanu.

- Vienošanās noteikumu izpildes kontrolei tiks izvērsts miernešu centrs, kas kontrolēs uguns pārtraukšanu.

- Tuvāko triju gadu laikā jāizstrādā jauns kustības maršruta plāns Lačinas koridorā, kas nodrošinās sakarus starp Stepanakertu un Armēniju, ar Krievijas miernešu kontingenta vēlāku pārdislokāciju maršruta apsardzei. Pie tam Azerbaidžāna garantē transporta satiksmes drošību Lačinas koridorā.

- Pārvietotajām personām un bēgļiem jāatgriežas Kalnu Karabahā un tuvējos rajonos ANO Augstā komisāra bēgļu lietās pārvaldes kontrolē.

- Visi ekonomiskie un transporta sakari reģionā tiek atbloķēti, pie tam Armēnija apņemas nodrošināt transporta satiksmi starp Azerbaidžānas rietumu rajoniem un Nahičevānas autonomiju. Satiksmi kontrolēs Krievijas robežsargi. Vienlaikus plānots nodrošināt jaunu transporta komunikāciju izbūvi, kas saistīs Azerbaidžānas teritoriju ar Nahičevānas autonomiju.

Armēnijas premjerministrs Nikols Pašiņans konstatēja, ka vienošanās Kalnu Karabaha jautājumā ir ļoti smaga, tomēr atzīmēja, ka citas izejas nebija. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs norādīja, ka vienošanās pieliek punktu konfliktā, kas ilgst kopš 1988. gada.

Lādiņš pie Karabahas pilsētas Martuni pēc apšaudes.
© Sputnik / Валерий Мельников

Situācija Kalnu Karabahā saasinājās 27. septembra. Baku un Erevāna apsūdzēja viena otru apšaudēs. Puses jau trīs reizes noslēgušas vienošanos par pamieru, tomēr kaujas turpinās vēl joprojām.

Visi konflikta dalībnieki izsludinājuši pilnīgu vai daļēju mobilizāciju. Konfliktā ir bojāgājušie civiliedzīvotāju vidū.

Situāciju padara vēl ļaunāku tas, ka Azerbaidžāna aktīvi atbalsta Turcija – NATO dalībvalsts. Savukārt Armēnija ir Kolektīvās drošības līguma organizācijas dalībvalsts.

10. novembrī parakstītais dokuments ir ceturtais mēģinājums panākt stabilu deeskalāciju – iepriekš pieņemtās vienošanās izrādījās nesekmīgas. Pašreizējās vienošanās panāktas pēc incidenta Armēnijas gaisa telpā, kur ārpus karadarbības zonas no PZRK notriekts Krievijas helikopteris.

37
Tagi:
Nikols Pašiņans, Kalnu Karabaha, Azerbaidžāna, Armēnija, Krievija
Pēc temata
"Šeit slepkavo". Kas sagaida miernešus no KF Kalnu Karabahā
Erdogans paziņojis, ka Krievija, ASV un Francija piegādā ieročus Armēnijai
Kravu tranzīts, foto no arhīva

"Dīvaina laime": KF izvērtēja Latvijas panākumus pēdējo 16 gadu laikā

7
(atjaunots 00:11 01.12.2020)
Tranzīta sabrukums, zivsaimniecības nozares iznīcināšana un masveida migrācija: kā varasiestādes "padarīja laimīgus" Latvijas iedzīvotājus tās dalības laikā Eiropas Savienībā.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas ir ieguvusi ​"dīvainu laimi​" pēc iestāšanās Eiropas Savienībā: ekonomika ir sagrauta, cilvēki aizbraukuši – konstatēja Krievijas politiķis, KF Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

​"2004. gadā iestājoties ES, Latvija nolēma, ka ir ieguvusi laimi. Iznākums: Latvijas tranzīta krahs, zivsaimniecības nozares, gandrīz visas rūpniecības iznīcināšana, alus darītavu slēgšana (PSRS laikā bija aptuveni 80, palikušas 3-4). 370 tūkstoši cilvēku pa šo laiku pametuši valsti. Dīvaina laime," uzrakstīja Puškovs Twitter.

​Krievijas politiķis jau bija atzīmējis, ka Latvijas ekonomikas sabrukums kļuva par Baltijas republikas varasiestāžu rusofobas politikas rezultātu. Pēc viņa sacītā, Latvija tik cītīgi pārrāva visas saiknes ar Krieviju, ar tik lielu sajūsmu uzbruka Maskavai EDSO un EPPA, ka Krievija sāka uz to reaģēt ilgi pirms Ukrainas krīzes. Uz ko cerēja Rīgā – nav skaidrs, pauž neizpratni Puškovs.

Krievijas senators pieņēma, ka Latvijas varasiestādes nedomāja par savas politikas un retorikas sekām, un "saņēma to, ko nevarēja nesaņemt". Puškovs piedāvāja adresēt jautājumus par tranzīta nozari Latvijas ĀM vadītājam Edgaram Rinkēvičam – "karstasinīgam politiskā kara ar Krieviju piekritējam": varbūt viņš atradīs kravas Latvijas dzelzceļiem un Rīgas ostām.

Latvijas Satiksmes ministrija aizvadītajā nedēļā vērsās pie Krievijas Transporta ministrijas ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjoma kritumu Latvijā. Iestādes vadītājs Tālis Linkaits pauda ieinteresētību "katrā kravas tonnā, kas varētu nākt cauri Latvijai vai uz Latviju".

Krievija konsekventi strādā ar mērķi pārorientēt savu tranzītu uz iekšzemes ostām. Baltijas valstis jau zaudējušas lielu daļu kravu no Krievijas, Latvijas ostas vienu mēnesi pēc otra ziņo, ka pārkraušanas apjomi krītas, bez Krievijas tranzīta cieš arī "Latvijas Dzelzceļš", kurš jau ir paziņojis par masveida darbinieku atlaišanu.

7
Tagi:
tranzīts, Latvija, Aleksejs Puškovs
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Stepanakerta 2020. gada 10. novembrī, foto no arhīva

Krievijas karavīri ierīkoja mobilo hospitāli Stepanakertā

13
(atjaunots 15:52 30.11.2020)
Hospitālī iekārtotas reanimācijas, funkcionālās diagnostikas, laboratorijas diagnostikas nodaļas, zobārsta un acu ārsta kabinets.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Krievijas Aizsardzības ministrija Kalnu Karabahā ierīkoja mobilo hospitāli, vēsta RIA Novosti korespondents.

"Pneimatisko karkasu moduļu izbūve ir pabeigta. pirmām kārtām mēs orientējamies uz miernešu kontingenta medicīnisko nodrošinājumu. Un mēs esam gatavi sniegt palīdzību mierīgajiem iedzīvotājiem. Savos fondos esam gatavi izvietot līdz 40 cilvēkiem," pateica žurnālistiem medicīniskās vienības priekšnieks Jaroslavs Ivanovs.

Pēc viņa sacītā, hospitālī iekārtotas reanimācijas, funkcionālās diagnostikas, laboratorijas diagnostikas nodaļas, zobārsta un acu ārsta kabinets. Ir arī MPV, ultrasonogrāfijas un rentgena aparāti.

Krievijas mierneši tiek izvietoti Kalnu Karabahā saskaņā ar vienošanos, kuru 10. novembrī parakstīja Krievijas, Azerbaidžāna un Armēnijas līderi. Tas paredz pilnu karadarbību izbeigšanu, kuras turpinājās no 27. septembra, gūstekņu un bojāgājušo apmaiņu. Tāpat Armēnijai ir jāatgriež Azerbaidžānai Keļbadžaras, Lačinas un Agdama rajons.

Baku vienošanos nosauca par Erevānas kapitulāciju. Prezidents Ilhams Alijevs uzsvēra, ka dokuments ir maksimāli izdevīgs Azerbaidžānai: tagad, pēc viņa sacītā, kara posms ir noslēdzies un var pāriet pie politiskiem jautājumiem.

Armēnijas premjerministrs Nikols Pašiņans atzinās, ka lēmums par mieru viņam bija grūts, tomēr tas ļāva saglabāt to, ko Karabaha būtu zaudējusi. Pēc tam Erevānā sākās protesta akcijas ar prasību par premjera demisiju.

13
Tagi:
Krievijas Bruņotie spēki, Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā
Pēc temata
Darbu pietiek gadiem uz priekšu: Krievijas sapieri Kalnu Karabahā
Sīrijas kaujinieki Karabahā: brauca karot vai apmesties uz dzīvi?
Miernešu operācijas reitings Kalnu Karabahā
Sapieru darba perspektīvas Kalnu Karabahā