Organizācijas Islāma valsts kaujinieks, foto no arhīva

Ne tikai atmaksa vien: specvienības veterāns paskaidroja, ar ko saistīts terorakts Vīnē

50
(atjaunots 14:47 04.11.2020)
Terorakts nav organizēts tikai atriebības dēļ, kā to skaidro džihādisti, - uzbrukums Vīnē ir jānovērtē pasaules notikumu kontekstā.

RĪGA, 4. novembris – Sputnik. Nezināmu personu grupa pirmdienas vakarā organizēja uzbrukumu sēriju Vīnē. Vietējo varasiestāžu dati liecina, ka uzbrukumos sešās vietās Austrijas galvaspilsētā gājuši bojā 4 cilvēki, 18 – ievainoti. Viens no kaujiniekiem ir likvidēts. IeM ziņoja, ka likvidētais strēlnieks bija "Islāma valsts" (vairākās valstīs aizliegts teroristisks grupējums) piekritējs.

Ņemot vērā atklātos avotos pieejamo informāciju, var droši teikt, ka uzbrukumu nav organizējuši vientuļi teroristi, sarunā ar radio Sputnik norādīja antiterora grupas "Alfa" veterānu asociācijas loceklis, atvaļinātais apakšpulkvedis Andrejs Popovs.

"Tā ir izplānota akcija un labi sagatavota specoperācija. Kad sešos punktos sākas apšaude, tas nozīmē, ka teroristu pagrīdes rīcībā ir labi konspirētu aģentu tīkls, kuri dzīvo kā parasti Austrijas pilsoņi," paskaidroja Popovs.

Eksperts atzīmēja, ka pēdējo desmit gadu laikā terors tiek izmantots gandrīz jebkādu – gan ekonomisku, gan politisku problēmu risināšanai.

"Terorakti notiek ne tikai atriebības dēļ, kā to skaidro džihādisti. Vispirms terors paredzēts baiļu eskalācijai. Tas ir mēģinājums ietekmēt sabiedrisko viedokli un varasiestāžu lēmumus vai centieni novērst uzmanību no kaut kā. Tāpēc teroraktu Vīnē jāizskata paralēli notikumiem pasaulē," viņš teica.

Pie tam, pēc Popova domām, paši teroraktu izpildītāji tiek izmantoti akti. "Neviens viņiem neskaidro patiesos mērķus un uzdevumus. Izpildītāji no sirds tiks ideāliem, kuru labā strādā," uzsvēra eksperts.

Sputnik sarunbiedrs piebilda, ka tagad galvenais terorisma apkarošanā ir informācijas apmaiņa.

"Krievija to vairākkārt uzsvērusi un piedāvājusi sadarbību šajā jautājumā. Starp tiem, kas saistīti ar ISIS sagraušanu, galvenā ir Krievija ir milzīgo pieredzi, praktiskajām prasmēm un faktisko rezultātu: Krievijas specdienesti novērsuši milzīgu skaitu teroraktu," atgādināja Popovs.

Aizvadītajā nedēļā Francijā notika vairāki ar nažiem bruņotu ļaundaru uzbrukumi. Netālu no baznīcas Nicā nezināmas personas uzbrukumā gājuši bojā trīs cilvēki, noziedznieks ir aizturēts. Aviņonā vīrietis mēģināja nodurt policistus un tika likvidēts. Lionā policija aizturēja ar nazi bruņotu vīrieti, kurš gatavojās uzbrukt. Francijas varasiestādes apsolīja tūlītēju atbildi terora vilnim.

Oktobra vidū Parīzes priekšpilsētā gāja bojā vēstures skolotājs Semjuels Patī, kurš mācību nodarbībās demonstrēja karikatūras par pravieti Muhamedu. Viņam tika nogriezta galva. Uzbrucēju likvidēja policija.

50
Tagi:
Eiropa, teroristi, terorakts
Pēc temata
Terora vilnis Francijā: valdība sola stingru atbildi
Tunisijā aizturēts cilvēks, kurš uzņēmās atbildību par teroraktu Nicā
Pēc skolotāja slepkavības Francijā izdos reliģisku karikatūru grāmatu
Ramzans Kadirovs pauda viedokli par skolotāja slepkavību Francijā

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

13
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

13
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

50
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

50
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām
Policija Uzvaras parkā Rīgā, 9. maijā

Policisti slēdza piekļuvi Uzvaras piemineklim

0
(atjaunots 15:15 09.05.2021)
Brīdinājumus par to, ka piekļuve Uzvaras piemineklim tiks slēgta jebkurā brīdī, policisti sāka īstenot jau kopš paša rīta. Piekļuve piemineklim ir slēgta. Cilvēki stājās rindās.

RĪGA, 9. maijs — Sputnik. Policisti brīdināja: ja Uzvaras dienā pie Uzvaras pieminekļa Rīgā ieradīsies pārlieku daudz cilvēku, piekļuve piemineklim tiks slēgta.

Brīdinājumu policisti sāka īstenot jau kopš paša rīta.

Piekļuve piemineklim tika slēgta, monumentu apjoza ar nožogojumu, pie tā nolika galdus, uz kuriem cilvēki var nolikt atnestos ziedus. Pēc tam tos nolikšot pieminekļa pakājē.

Цветы предлагают оставлять на столах, установленных возле памятника
© Sputnik / Sergey Melkonov
Policija Uzvaras parkā Rīgā, 9. maijā

Cilvēki, kuri Uzvaras dienā vēlējās godināt varonīgo padomju karavīru piemiņu, stājās rindā pie pieminekļa.

Полиция в парке Победы 9 Мая
© Sputnik / Sergey Melkonov
Policija Uzvaras parkā Rīgā, 9. maijā

Individuālā kārtībā ziedus pie monumenta izdevās nolikt tikai Krievijas Federācijas pagaidu pilnvarotajam Latvijas Republikā V. Vasiļjevam. Citus diplomātus pie monumenta nelaida. Arī žurnālistiem piekļuve bija slēgta.

Sestdien, 8. maijā preses konferencē Latvijas Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks brīdināja, ka policisti var kuru katru brīdi slēgt piekļuvi monumentam, ja viņiem radīsies iespaids, ka cilvēku skaits pie pieminekļa ir pārāk liels.

0
Tagi:
policija, Uzvaras piemineklis, Uzvaras diena
Pēc temata
Uzvaras diena Rīgā būs! Piekļuve Uzvaras piemineklim netiks slēgta
Jūrmalā atļauta 9. maija akcija "Nemirstīgais pulks"
9. maijā Nacionālā apvienība dosies pie Uzvaras pieminekļa
Putins apsveica ārvalstu līderus un pilsoņus Uzvaras dienā