Pasaules tirdzniecības organizācija

PTO pārskatījusi vispasaules tirdzniecības lejupslīdi koronavīrusa pandēmijas apstākļos

14
(atjaunots 07:42 10.10.2020)
Tirdzniecība pasaulē uzrāda atjaunošanās pazīmes pēc dziļās lejupslīdes, ko radījusi Covid-19 pandēmija. PTO-parskatijusi

RĪGA, 10. oktobris - Sputnik. Pasaules tirdzniecības organizācija uzlabojusi prognozes par vispasaules tirdzniecības lejupslīdes apjomiem, ko radījusi Covid-19 pandēmija. Patlaban prognozes liecina par kritumu 9,2% apmērā, taču tagad eksperti uzskata, ka 2021. gadā gaidāms pieaugums tikai par 7,2%. Par to liecina PTO pārskats, vēsta RIA Novosti.

Aprīlī organizācija uzskatīja, ka vispasaules tirdzniecības apjomi 2020. gadā var kristies par 13-32% atbilsoši pandēmijas attīstības scenārijam, taču izaugsme 2021. gadā tika vērtēta 21,3% apmērā.

"PTO prognozē preču vispasaules tirdzniecības apjoma kritumu par 9,2% 2020 gadā, ar tālāko izaugsmi 7,2% apmērā 2021. gadā. Šim vērtējumam raksturīga neparasti augsta nenoteiktības pakāpe, jo tas atkarīgs no pandēmijas attīstības un valdības reakcijas uz to," teikts dokumentā.

Pārskata autori atzīmē, ka tirdzniecība pasaulē uzrāda atjaunošanās pazīmes pēc dziļās lejupslīdes, ko radījusi Covid-19 pandēmija, tomēr PTO eksperti brīdina: jebkādai atdzimšanai var kaitēt ilgstošie pandēmijas efekti.

"Pašreizējie dati paredz prognozējamu kritumu šogad, kas būs mazāk nopietns nekā kritums par 12,9%, ko paredzēja optimistiskākais no abiem PTO tirdzniecības prognozē aprīlī aprakstītajiem scenārijiem," precizēja eksperti.

Organizācijas dati rāda, ka augstie tirdzniecības rādītāji jūnijā un jūlijā dāvāja zināmu optimismu jautājumā par vispārējo tirdzniecības pieaugumu 2020. gadā. "Ar Covid-19 saistīto preču tirdzniecības pieaugums šajos mēnešos bija īpaši augsts, un tas liecina par tirdzniecības spēku palīdzēt valdībām saņemt vajadzīgās piegādes," ziņoja PTO.

Pie tam atzīmēts, ka prognoze nākamajam gadam ir pezimistiskāka nekā agrākais izaugsmes vērtējums 21,3% apmērā, jo preču tirdzniecība 2021. gadā būs ievērojami zemāka nekā bija gaidāms pirms pandēmijas.

14
Tagi:
ekonomiskā krīze, pandēmija, koronavīruss, Pasaules tirdzniecības organizācija
Pēc temata
IKP lejupslīde Savienotajās Valstīs sasniegusi rekordu
Ekonomists: Brisele izvēlas – zaudēt ienākumus vai riskēt ar cilvēku veselību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Ekonomists: ES varasiestādes nedalīs naudu par baltu velti
Solitaire

Eksperts nosauca "Ziemeļu straumes 2" palaišanas termiņu

3
(atjaunots 16:17 24.02.2021)
Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai "pēc padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Krievijas valdības Finanšu universitātes eksperts, Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs nosaucis gāzesvada "Ziemeļu straume 2" nodošanas ekspluatācijā provizorisko termiņu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai pēc "padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

Juškovs atzīmēja, ka tie ir tikai Ukrainas izlūkošanas aģentūras minējumi.

Eksperts precizēja, ka "Ziemeļu straumes 2" ieviešana ekspluatācijā norisināsies četros posmos. Pirmajā posmā jāpabeidz cauruļvadu izbūve Vācijas ūdeņos. Otrajā - Dānijas zonā. Trešais posms ietver regulēšanas un palaišanas darbus, tostarp kompresijas pārbaudi, bufera gāzes iesūknēšanu, cauruļvada dažādu darbības režīmu pārbaudi. Ceturtais posms ir projekta komerciāla palaišana.

"Palaišana ekspluatācijā notiks ne ātrāk kā septembrī, nevis 12. jūnijā," viņš atzīmēja.

Juškovs paskaidroja, ka "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu pabeigšana netiks saistīta ne ar kādu kalendāra dienu.

"Ukraina cenšas radīt iespaidu, ka Krievija ir Padomju Savienības mantinieks, kur bija pieņemts saistīt kārtējās būves pabeigšanu ar svētku datumu," viņš secināja.

Projekts paredzēts divu gāzesvada cauruļu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apmērā gadā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Cauruļvads tiek izbūvēts caur Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālajiem ūdeņiem vai ekskluzīvajām ekonomiskajām zonām.

Pret "Ziemeļu straumi 2" iebilst Ukraina, kas nevēlas zaudēt Krievijas gāzes tranzīta nestos ienākumus, ASV, kas aktīvi cenšas pārdot ES savu sašķidrināto dabasgāzi, kā arī Polija, Latvija un Lietuva, kas to uzskata par politisku projektu.

3
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni
ASV paskaidroja, kādu pozīciju ieņem "Ziemeļu straumes 2" jautājumā
Vācija varētu "izpirkt" "Ziemeļu straumi 2", lai izvairītos no ASV sankcijām
Berlīnē aicināja nesaistīt "Ziemeļu straumi 2" ar Navaļniju
Krievijas armijas karavīri, foto no arhīva

The National Interest: kara gadījumā Krievija saraus NATO gabalos

76
(atjaunots 22:52 22.02.2021)
Eksperti atzīmē, ka Krievija pastiprinājusi un modernizējusi Rietumu militāro apgabalu un tajā "koncentrētas kompetentākās militārās vienības".

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Amerikāņu izdevuma The National Interest analītiķis Džons Rosomando pastāstīja, kas sagaida NATO konflikta gadījumā ar Krieviju Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Raksta autors atgādināja par manevriem "Ziema 20" Polijā – to gaitā domājamais pretinieks no austrumu puses sakāva valsts armiju tikai piecu dienu laikā. Polijas armija tika sagrauta, lai arī teorētiskajā konfliktā tika ņemti vērā tādi faktori, kā piektās paaudzes lidmašīnas F-35, ko Polijas Bruņotie spēki vēl nav saņēmuši, pretraķešu aizsardzības sistēmas Patriot un zalves uguns reaktīvās sistēmas HIMARS.

"Mācības parādīja, ka Ziemeļatlantijas alianses austrumu flangs ir viegli ievainojums Krievijas iebrukuma gadījumā," raksta eksperts.

Viņš atzīmēja ka Krievija pastiprinājusi un modernizējusi Rietumu militāro apgabalu un tajā "koncentrētas kompetentākās militārās vienības", kas bruņotas ar mūsdienīgajiem tankiem T-90, T-72B3M, bruņutransportieriem BTR-82, BMP-3, kā arī sarežģītām pretgaisa aizsardzības sistēmām, kas ietver zenītkompleksus "Tunguska", "Pancir S1" un S-400.

Speciālists uzskata, ka Krievijas spēku grupējums ātri sakaus NATO vienības Polijā un Baltijā, ja ASV nepaplašinās savu klātbūtni šajā flangā.

"Kara gadījumā Krievijas un Baltkrievijas armijas ieņems NATO teritoriju gar robežu un tādējādi saraus alianses spēkus uz pusēm, pārraujot loģistikas mezglus, kas savieno Poliju un Lietuvu," uzskata raksta autors.

Autors piedāvā ASV palīdzēt Polijai nomainīt novecojušo bruņojumu pret mūsdienīgiem ieročiem, kas atbilst alianses standartiem. Turklāt sabiedrotajiem NATO ir jāatjauno sagādes līnijas, kas pastāvēja Rietumeiropā līdz aukstā kara beigām, viņš secināja.

Maskava jau vairākkārt uzsvērusi, ka nelolo agresīvus nodomus pret citām valstīm, pie tam konstatē ASV un NATO bloka augošo militāro aktivitāti pie savām robežām. Aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu norāda, ka Ziemeļatlantijas alianses darbībām raksturīgi Krievijai naidīgi soļi. Viņš uzsvēra, ka resors dara visu iespējamo, lai robežas būtu droši aizsargātas.

76
Tagi:
militārās mācības, NATO, Krievija
Pēc temata
NATO uzveļ Krievijai atbildību par konfrontāciju
Diplomāts paskaidroja, kādi NATO soļi demonstrē Krievijai naidīgo noskaņojumu
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Militārie zinātnieki: Krievijas aizsardzībai no NATO vajadzīgs preventīvs trieciens