Aleksandra Lukašenko inaugurācija, foto no arhīva

Minska atbildēja uz Rietumu atteikšanos atzīt Lukašenko par leģitīmo prezidentu

86
(atjaunots 22:20 24.09.2020)
Baltkrievijas Ārlietu ministrija uzsvēra, ka baltkrievu tauta – vienīgais varas avots un suverenitātes nesējs – ir izdarījusi savu izvēli.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Dažu rietumvalstu centieni apšaubīt Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko leģitimitāti neataino visas starptautiskās sabiedrības viedokli, uzskata valsts Ārlietu ministrija.

Baltkrievija
© Sputnik / Виктор Толочко

Ministrija preses dienesta paziņojumā uzsvērts, ka baltkrievu tauta – vienīgais varas avots un suverenitātes nesējs – ir izdarījusi savu izvēli, vēsta RIA Novosti.

"Tieši tam ir noteicošā nozīme. Kaut kādas atsevišķu darboņu izgudrotas ārējas leģitimācijas procedūras no visiem viedokļiem ir nenozīmīgas. Mēs jau sen esam starptautiski atzīta neatkarīga valsts un esam līdztiesīgi visiem pārējiem starptautiskajā arēnā," konstatēja ĀM.

Ministrija atgādināja, ka "aizliegums iejaukties iekšējās lietās ir viens no starptautisko tiesību stūrakmeņiem, kas nostiprināts ANO Statūtu 2. pantā".

"Tāpēc baltkrievi patstāvīgi un bez ārējas iejaukšanās izvēlas savas valsts vadītāju, parlamentu un vietējās padomes. Baltkrievu tautai nav vajadzīga savas varas "leģitimācija" no patvaļīgu fakultatīvu "leģitimatoru" puses," piebilda diplomāti.

23. septembrī bez iepriekšēja paziņojuma Aleksandrs Lukašenko stājās prezidenta amatā. Ceremonija notika Neatkarības pilī.

Pēc tam Eiropas Savienības diplomātijas vadītājs Žozeps Borels paziņoja, ka Lukašenko inaugurācijai trūkst demokrātiskās leģitimitātes un tā ved pie krīzes padziļināšanās Baltkrievijā.

Protesti Baltkrievijā

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas notika 9. augustā. Saskaņā ar CVK datiem, tajās uzvaru izcīnīja Lukašenko, kurš saņēmis 80,1% balsu. Opozīcija un Eiropas Savienība neatzina balsojuma rezultātus, republikā sākās protesti.

Pirmajās dienās policija un speciālo uzdevumu vienības izkliedēja protestu akcijas ar asaru gāzes, ūdensmetēju, gaismas un trokšņa granātu, gumijas ložu palīdzību, vairāki tūkstoši cilvēku aizturēti. Pēc tam tika pieņemts lēmums atteikties no spēka metodēm.

Trešdien, pēc Lukašenko inaugurācijas protesti pastiprinājās. Ielās izgājušie cilvēki tika izkliedēti ar ūdensmetējiem un stekiem, varasiestāžu pārstāvji tika apmētāti ar pudelēm, olām un kartupeļiem. Cietuši vairāki speciālo uzdevumu vienības darbinieki.

86
Tagi:
Eiropa, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Pēc temata
Es neesmu prezidente: Tihanovska atzinusi, ka Baltkrievijai ir nepieciešams līderis
ES nevienojās par sankcijām pret Baltkrieviju
Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā
Lockheed Martin F-35 Lightning II

ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju

8
(atjaunots 20:25 24.10.2020)
Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājs F-35 ir vienīgā lidmašīna, kura spēs pretoties Krievijai iespējamā konflikta gadījumā Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Par to teikts stratēģiskās analītikas centra RAND ziņojumā.

"NATO iespējas intensīva konflikta apstākļos ar Krieviju uzlabosies līdz ar simtiem piektās paaudzes iznīcinātāju parādīšanos 2020. gados," pārliecināti amerikāņu eksperti.

Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

Tādējādi, alianses valstīm, kuras parakstījušas F-35 piegādes līgumus, būs jāpilnveido sava gaisa flote, lai nākotnē rīkotu savstarpējas operācijas ar jaunā iznīcinātāja dalību, uzskata organizācijā.

F-35 ir piektās paaudzes iznīcinātājs-bumbvedējs, kurš, izņemot ASV, atrodas vairāku to sabiedroto bruņojumā (nelielā skaitā). Lockheed Martin F-35 Lightning II radīšanas programma jau ir izmaksājusi aptuveni 1,5 triljonus dolāru – tā ir dārgākā ieroču ražošanas programma vēsturē.

Pērnā gada novembrī ASV Valsts kontrole paziņoja, ka Pentagons saskāries ar problēmām jaunā iznīcinātāja apkalpošanā rezerves daļu trūkuma dēļ un nepilnībām autonomās loģistikas informācijas sistēmas darbā.

8
Tagi:
ieroči, NATO, ASV
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
COVID-19

Vēl vienam pasaules politiskajam līderim atklāts koronavīruss

9
(atjaunots 13:34 24.10.2020)
Oktobra sākumā kļuva zināms, ka ASV prezidentam Donaldam Trampam izrādījās pozitīvs koronavīrusa tests, viņš ātri atlaba, tagad Covid-19 ir atklāts vēl vienam valsts vadītājam.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Vakar veiktais Polijas prezidenta Andžeja Dudas koronavīrusa tests izrādījies pozitīvs, par to savā Twitter lapā paziņoja Dudas preses sekretārs Blažejs Spihaļskis, raksta RIA Novosti.

​Tāpat Spihaļskis pastāstīja, ka Polijas līderis jūtas labi, viņš pastāvīgi konsultējas ar mediķiem.

Zināms, ka pagājušajā nedēļā Polijas līderis viesojās Kijevā, kur tikās ar savu kolēģi Vladimiru Zeļenski.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aizgāja attālinātā darba režīmā, jo viņam bijis kontakts ar inficētu cilvēku.

​Tāpat vakar kļuva zināms, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar savu Slovēnijas kolēģi Anže Logaru arī devās pašizolācijā, jo Logaram izrādījās pozitīvs Covid-19 tests. Latvijas ministrs savā Twitter lapā paziņoja, ka turpinās darbu attālināti.

9
Pēc temata
Otrais Covid-19 vilnis: cik Latvijas iedzīvotāju plāno ierobežot sociālos kontaktus
Latvijā antirekords pēc Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita, viens cilvēks miris
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi