Šķīvis, foto no arhīva

Nosaukts vienkāršs un ātrs notievēšanas veids bez diētām

50
(atjaunots 19:24 19.09.2020)
Piedāvātā "šķīvja metode" palīdz saprast, kādu noteikta tipa produktu daudzumu var iekļaut uzturā.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Barselonas klīnikas "Alimmenta" dietoloģe Adriana Orosa nosauca vienkāršu un ātru veidu, kas palīdz sekot līdzi savam uzturam un koriģēt svaru. Par to vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu ABC.

Tiek atzīmēts, ka "šķīvja metode" palīdz saprast, kādu noteikta tipa produktu daudzumu var iekļaut uzturā. Puse šķīvja jāsastāda dārzeņiem svaigā vai pagatavotā veidā. Ceturtā daļa šķīvja paredzēta olbaltumvielām ar augstu bioloģisko vērtību, piemēram, olas, liesa gaļa, jūras veltes, zivis un pupiņas. Vēl viena ceturtā daļa tiek atvēlēta saliktiem ogļhidrātiem – pastai, rīsiem, kartupeļiem vai pilngraudu maizei. Tāpat dietoloģe piedāvāja papildināt šķīvi ar nelielu daudzumu veselīgo tauku – avokado, riekstiem vai sēklām.

Lai sistematizētu ēdiena pagatavošanas kārtību, Orosa sākumā piedāvā paņemt jēlus vai pagatavotus dārzeņus, kuri satur maz kaloriju, taču padara ēdienreizi sātīgu. Pēc tam viņa piedāvā pievienot olbaltumvielas un ogļhidrātus – to porcija ir atkarīga no ikdienas enerģijas tēriņa, – savukārt pabeigt ēdienu ar veselīgiem taukiem.

Taču dietoloģe Elisa Eskoriuela atzīmēja, ka ne vienmēr cilvēki atceras par rekomendācijām lietot uzturā saliktos ogļhidrātus, piemēram, izmantot uzturā pilngraudu maizi. Vēl viena kļūda – nepareiza olbaltumvielas saturošo produktu izvēlē, piemēram, pusfabrikāti – tie satur daudz cukura, sāls un piesātināto tauku. Tāpat Orosa atzīmēja, ka bieži cilvēki aizmirst par daudzveidību: gaļu ēd biežāk, nekā zivis, jūras veltes vai pupiņas.

Viņa paskaidroja, ka šī metode patiešām var palīdzēt nomest svaru. Uztura pamatu veido dārzeņi, kuri veicina piesātinājumu, pateicoties pārtikas šķiedrām un ūdenim, savukārt olbaltumvielām ir augsta bioloģiskā vērtība. Turklāt tie ir veselīgāki un satur mazāk piesātināto tauku. Ogļhidrātiem lēni jāizšķīst ūdenī un jābūt saliktiem. Tas viss ļauj tiem būt sātīgākiem.

Rēķinot porcijas, jāpievērš uzmanība ogļhidrātiem un taukiem: to daudzums ir atkarīgs no cilvēka vajadzībām un mērķiem. Turklāt, gremošanas problēmu dēļ, vai atsevišķu produktu nepanesamības gadījumā vajag precīzi noteikt dārzeņu porcijas izmēru. Orosa uzsvēra, ka uzturam jābūt individuālam un jābalstās uz nepieciešamību. Turklāt nevajag aizmirst par fiziskiem vingrinājumiem, ūdens patēriņa normu un censties izvairīties no stresa.

Eskoriuela paskaidroja, ka veģetāriešiem ir divi šāda uztura veida varianti. Pirmajā gadījumā pusei šķīvja jāsastāv no dārzeņiem un neliela augļu daudzuma, bet otrajai – no augu olbaltumvielām. Citā variantā puse šķīvja arī ir jāsastāda dārzeņiem un augļiem, ceturtā daļa – olbaltumvielām, bet atlikusī daļa – saliktiem ogļhidrātiem.

50
Tagi:
Veselīgs uzturs, veselība
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību (30)
Pēc temata
Populāras diētas var būt kaitīgas
Zinātnieki pastāstīja, kāda diēta nodrošinās veselību nākotnes paaudzēm
Zinātnieki pierādījuši, ka diēta ar nelielu sāls daudzumu nenes labumu

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

6
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

6
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

16
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

16
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām

Pandēmija nav iemesls stiprināt divvalodību: VVC vadītājs neatbalsta avīzi krievu valodā

0
(atjaunots 12:47 08.05.2021)
Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš paskaidroja, kāpēc informatīvos materiālus par vakcināciju nedrīkst izplatīt latviešu un krievu valodās.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik, Dmitrijs Oleiņikovs. VVC vadītājs Māris Baltiņš, komentējot iespēju publicēt informatīvu avīzi par vakcinēšanas pret Covid-19 jautājumiem tai skaitā krievu valodā, paziņoja, ka Valsts valodas centrs joprojām uzstājas pret to. Pēc viņa vārdiem, "pastāv citi veidi, kā krievu valodā runājošos valsts iedzīvotājus informēt par vakcinēšanu pret Covid-19".

Baltiņš atzīmēja, ka pastāv normatīvs regulējums, kas aizliedz izplātīt visiem valsts iedzīvotājiem informatīvos materiālus divās valodās. VVC par to esot brīdinājis vakcinācijas projekta organizatorus, aicinot viņus "meklēt citus risinājumus".

Pēc Baltiņa vārdiem, izplatīt informāciju krievu valodā būtu iespējams šaurākā un mērķētākā veidā. Piemēram, sadarbībā ar pašvaldībām, kas labāk zina, kurā mājā kādā valodā runā cilvēki. Attiecīgi "izplatīt materiālus svešvalodā tieši konkrētām mājsaimniecībām, nevis bez skatīšanās visiem valsts iedzīvotājiem".

Tāpat Baltiņš komentēja savu nesenāko iekļaušanos Krievijas sankciju sarakstā un aizliegumu ieceļot valstī. Pēc viņa vārdiem, "šī vēsts viņam bijusi pārsteigums, kas gan viņa dzīvē neko diži nemainot, jo Krievijā neesot bijis jau gadus desmit un arī neesot plānojis turp doties". Pēc viņa domām, Krievijas lēmums liecina, ka Latvija konsekventi īsteno savu valodas politiku un nostiprina latviešu valodas pozīcijas.

Atzīmēsim, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gadā veiktajiem pētījumiem 60,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata par savu dzimto valodu latviešu, 36% - krievu valodu un 3,2% - citas valodas.

0
Tagi:
Valsts valodas centrs, VVC, krievu valoda, latviešu valoda, vakcinācija, vakcīna, pandēmija, koronavīruss
Pēc temata
Kļūda vai draudi? Sociālās reklāmas tulkojums sūta krievus pie senčiem
Miljoniem eiro! Ušakovs pastāstīja, kur nonāk lielākie dīkstāves pabalsti Latvijā
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
"Lai dzīvo mana tauta": latviešu zvaigznes vakcinācijas kampaņā