Ķīnieši ēdīs mazāk. Agrāk viņi izmeta atkritumos miljoniem tonnu pārtikas

13
(atjaunots 10:31 15.09.2020)
Propaganda un novērošanas sistēmas palīdzēs iemācīt apieties ar pārtiku taupīgāk. Tomēr ķīniešiem nav viegli atteikties no agrākajiem paradumiem, portālā RIA Novosti stāsta Sofja Meļņičuka.

Propaganda un novērošanas sistēmas palīdzēs iemācīt apieties ar pārtiku taupīgāk. Tomēr ķīniešiem nav viegli atteikties no agrākajiem paradumiem, portālā RIA Novosti stāsta Sofja Meļņičuka.

"Vai esi paēdis?" – tā burtiskā tulkojumā no ķīniešu valodas skan frāze "Kā klājas?" – ja sarunbiedrs ir sātīgi pabrokastojis, tas nozīmē, ka viņam klājas tīri labi. Ķīnā daudz runā par ēdamo. Visas svarīgākās darīšanas pieņemts kārtot pēc maltītes. Bez bagātīga cienasta nekādi neaizritēs neviens kaut mazdrusciņ svarīgs notikums. Pat ikdienā vakariņu galdā ir papilnam gardumu. Protams, tik daudz apēst nav pa spēkam, un produktus vienkārši izmet. Tā ir izšķērdība – šķietami nevainīgas tradīcijas pretējā puse.

Tam jāpieliek punkts, nolēma valdība. Tautu uzrunāja pats Sji Dziņpins. Atkritumos izmesto svaigo produktu apjoms ir šokējošs, tas satrauc ĶTR priekšsēdētāju. Viņam piekritīs ikviens, kurš kaut reizi pabijis ķīniešu ēdamtelpā.

Vidēji Ķīnā utilizē 18 miljonus tonnu pārtikas atkritumu gadā, – un tie ir tikai ēdienreižu pārpalikumi. Ar to varētu pabarot 30-50 miljonus cilvēku. Aprēķināts, ka gada laikā ķīnietis izmet atkritumos 33,5 kilogramus pārtikas. Taisnības labad jāpiebilst, ka tas nav sliktākais rādītājs pasaulē. Uz vienu Austrālijas iedzīvotāju iznāk divreiz vairāk, bet amerikānis izmet gandrīz centneru.

Tomēr Ķīna nevar to atļauties. Pērn valsts saskārās ar cūku gripas epidēmiju, šogad piegādes apgrūtināja koronavīruss. Dienvidu rajonos plosās plūdi. Protams, produktu pietiks, tomēr ķīniešiem pret ēdamo jāizturas taupīgāk, ir pārliecināta Pekina.

Apēst nedrīkst atstāt

Uzdevums nav viegls, jo gardēdība ir svarīgs ķīniešu dzīves elements, kulinārija – viena no valsts galvenajām kultūras vērtībām. Gandrīz katrā novadā ir sava delikatese.

Receptes, sastāvdaļas, mērces un gaume valstī ir dažādas. Vietējā paruna pauž: "Dienvidi ir saldi, ziemeļi – sāļi, austrumi – pikanti, rietumi – skābi."

Daudzi ķīnieši gatavo mājās, tomēr sabiedriskās ēdināšanas iestādes nestāv tukšā. "Dzimšanas dienas, izlaidumi, pateicības vakariņas skolotājiem, cienasts par godu paaugstinājumam – tādos banketos vienmēr aktuāla ir izšķērdības problēma, tai jāpievērš uzmanība," Centrālajā televīzijā teica Čens Šenkou, Ķīnas zinātņu akadēmijas Ģeogrāfijas un dabas resursu institūta zinātniskais līdzstrādnieks.

Ķīnā pieņemts pasūtīt ēdienus "galdam": paņem vairākas porcijas visiem, individuāla ir tikai rīsu bļodiņa. Pie tam parasti loģika ir tāda: pasūtīsim vairāk, nogaršosim visu pa mazdrusciņai.

Nevar pieļaut, lai viesis aizietu izsalcis, tā ir kauna lieta saimniekam. Etiķete nepieļauj tukšus šķīvjus: ja viss apēsts, tas nozīmē, ka vēl nav paēduši. Galu galā liela daļa pasūtīto ēdienu nonāk atkritumos.

Tāds vēriens ir saprotams, ja atceramies vēsturisko traumu. Pagājušā gadsimta vidū, Ķīnas Tautas Republikas pirmsākumos apmēram 45 miljoni cilvēku nomira badā. Daudziem tālaika notikumi ir dzīvā atmiņā. Pārtikas kartiņas tika atceltas tikai 90. gados. Ekonomika strauji attīstījās. Sājās bulciņas un makaronus papildināja ne tikai gaļa, bet arī eksotiski ēdieni – haizivs spura un bezdelīgas ligzda. Jo labāk dzīvoja vienkāršie ķīnieši, jo vairāk auga apetīte, jo nevērīgāka kļuva attieksme pret ēdienu.

Nost ar rijību

Īpaši attapīgi restorānu īpašnieki jau cīnās ar rijību. Kafejnīcu tīkla "Čuijaņ ceptā liellopgaļa" Hunaņas provincē ieteica viesiem nosvērties un atbilstoši rezultātam piedāvāja ēdienus ar dažādu kaloriju daudzumu. Piemēram, firmas liellopgaļu un zivs galvu vai sautētu cūkgaļu – tikai sievietēm, kuru svars nepārsniedz 40 kilogramus, un vīriešiem zem 80 kilogramiem.

Attapība netika augstu novērtēta, restorānam pārmeta diskrimināciju. Vadība atvainojās un paskaidroja, ka centusies ievērot valdības kursu.

Keiteringa industrijas asociācija Uhaņā ieteica restorāniem ieviest noteikumu "N mīnus viens": pasniegt par vienu ēdienu mazāk nekā cilvēku pie galda. Ja nepaēdīs, pasūtīs vēl, tikai vēlāk.

Valdība iesaka sabiedriskās ēdināšanas iestādēm popularizēt galda piederumus, lai viesi nelīstu ar nūjiņām kopējā traukā. Turklāt tā ir vieglāk cīnīties ar infekcijām.

Šanhajā iesaka ziņot par cilvēkiem, kuri izmet ēdienu. Nav grūti atrast pārkāpēju: valstī ir desmitiem, iespējams, pat simtiem miljonu videonovērošanas kameru ar seju identifikācijas sistēmu.

Harbinā pat uzstādītas kameras pie restorānu atkritumu tvertnēm. Izmeti ēdienu trīs reizes – nokļūsi uz "kauna ekrāna"zālē.

Populāras platformas, piemēram, Douyin – ķīniešu Tik-Tok versija – sola pieskatīt rijīgus blogerus. Lieta tāda, ka Āzijā mīl video translācijas, kurās cilvēki aprij milzīgu daudzumu ēdienu.

Blogere Lana Vei Saņa kļuvusi slavena ar to, ka 9 minūšu laikā apēda desmit paciņas makaronu, iebāza mutē deviņus pelmeņus un 10 sekunžu laikā izdzēra 1,25 l kolas. To vēroja milzu auditorija – meitenei ir 33,41  miljons abonentu.

Gastronomiskā reakcija

Problēma patiešām pastāv, tomēr daudzi valdības lēmumus vērtē negatīvi. Sociālajos tīklos sašutuši jautā: "Tātad es par savu paša naudu nevaru pasūtīt tik daudz ēdiena, cik vēlos?"

Sods par produktu izšķiešanu vēl nav ieviests. Deputāti pie tā strādā, bet pagaidām atliek cerēt uz propagandu un pilsoņu apzinību.

Ķīnieši jau ir atradināti no ekstravagantiem banketiem, tagad tas ir slikts tonis. Goičžou, piemēram, 2017. gadā aizliedza kāzu banketus, ja līgavainim vai līgavai tās nav pirmās laulības.

Tomēr daudziem ķīniešiem bagātīgs galds nav kaprīze, tā ir relatīvi jauna iespēja demonstrēt labklājību. Tāpēc nebūs viegli panākt mērenību, turklāt vēl piespiedu ceļā. Pacietīga audzināšana ir efektīvāka nekā aizliegumi, turklāt vēl tik kārdinošā jautājumā.

13
Tagi:
pārtika, Ķīna
Pēc temata
Krieviete māca dāņus ekonomēt pārtiku
Paradumi ir stiprāki: veikali nav gatavi atdot produktus labdarībai
Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs

Lavrovs uzstājās ANO Ģenerālās Asamblejas sesijā

8
(atjaunots 15:06 22.09.2020)
Pēc viņa sacītā, reaģēt uz globālajām problēma katru gadu kļūst arvien grūtāk, sevišķi pieaugošās attālināšanās apstākļos.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Pasaule ir nogurusi no vienotības trūkuma, paziņoja Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs videouzrunā KDLO valstu vārdā ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļā, vēsta RIA Novosti.

"Šodien, diemžēl, dažādos pasaules reģionos turpina plosīties bruņoti konflikti. Tiem pievienojas asi mūsdienu draudi: starptautiskais terorisma, narkotiku noziegumi un kibernoziegumi, klimata izmaiņas. Šogad šo sarakstu papildinājis vēl viens bargs izaicinājums – koronavīrusa pandēmija, kura izprovocējusi nopietnas krīzes parādības sociālekonomiskajā un citās jomās," sacīja diplomāts.

Pēc viņa sacītā, reaģēt uz globālajām problēma katru gadu kļūst arvien grūtāk, sevišķi pieaugošās attālināšanās apstākļos. Šāda situācija lielā mērā ir saistīta ar atsevišķu valstu nevēlēšanos rēķināties ar citu valstu likumīgajām interesēm, uzsvēra Lavrovs.

Viņš norādīja, ka lietā tiek likta koncepciju un standartu uzspiešana līdzīgi "pasaules kārtībai, kura balstās uz noteikumiem". To papildina mēģinājumi iejaukties valstu iekšlietās, pielietojot vienpusējas sankcijas, pārkāpjot ANO Drošības Padomes prerogatīvas, ar neiecietības un naida izrādīšanu.

"Taču vēstures dabisko gaitu nevar salauzt. Šodien starptautiskajā arēnā nostiprinās jauni ekonomiskās izaugsmes centri, pastiprinās nepieciešamība bruņotu konfliktu noregulēšanā tikai un vienīgi ar miera līdzekļiem, pieaug savstarpējā atkarība. Pasaule ir nogurusi no atsvešināšanās līnijām, valstu iedalīšanas "savējās" un "svešajās", pasaule pieprasa palielināt vispusīgu savstarpēju palīdzību un sadarbību. Citiem vārdiem sakot, mērķi, kas tika noformulēti pirms 75 gadiem ANO izveidošanas laikā, kļūst arvien aktuālāki," uzskata ministrs.

Tāpat Lavrovs nosauca par absurdiem mēģinājumus pārskatīt vēsturi, samazināt tautu lomu, kuras veica izšķirošu pienesumu uzvarā pār fašismu. Viņš aicināja atcerēties pagātnes mācību, godāt karavīru-atbrīvotāju varoņdarbu, nodrošināt viņiem par godu uzcelto pieminekļu saglabāšanu.

Pēc Krievijas ĀM vadītāja sacītā, mūsdienu apstākļos ANO ir jāpaliek efektīvai struktūrai, kura veic sakārtotu darbu stingrā atbilstībā ar savu kārtības rulli. Nedrīkst pieļaut ANO sistēmas pamata iestāžu mandātu izskalošanu un to pilnvaru dublēšanu.

Par vienu no galvenajiem pasaules sabiedrības uzdevumiem, kā atzīmēja Lavrovs, ir jāpaliek konfliktu noregulēšanai tikai un vienīgi ar miera, diplomātiskajiem līdzekļiem pārrunu ietvaros, balstoties uz starptautisko tiesību normām. Savukārt neapšaubāma prioritāte ir sadarbības paplašināšana terorisma un tā apvienošanās ar organizēto noziedzību apkarošanā.

Tāpat ministrs aicināja nolikt barjeru centieniem vājināt ieroču, atbruņošanās un neizplatīšanas kontroles sistēmu globālās stabilitātes uzturēšanas nolūkos.

8
Tagi:
Lavrovs, ANO
Pēc temata
Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem
Lavrovs: KF ĀM uzstāj uz nepilsoņu problēmas atrisināšanas Baltijas valstīs
Krievija neplāno izdabāt ASV: KF ārlietu ministrs vēsta par situāciju ar līgumu START
"Absolūti nepieņemami": Lavrovs bargi aizrādīja Berlīnei saistībā ar Navaļnija lietu
Svetlana Tihanovska

ES nevienojās par sankcijām pret Baltkrieviju

5
(atjaunots 14:53 22.09.2020)
Kipra atkal neļāva ES ārlietu ministriem vienoties par sankciju ieviešanu pret Baltkrievijas ierēdņiem.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. ES valstu ārlietu ministri pagaidām nav vienojušies par sankcijām pret Baltkrieviju, raksta Sputnik Baltkrievija.

ES ārlietu ministru un Eiropas Parlamenta locekļu tikšanās laikā pirmdien Briselē tika apspriestas papildu personālās sankcijas pret Baltkrievijas ierēdņiem par pārkāpumiem, kuri, kā uzskata ES, tika pieļauti 9. augusta prezidenta vēlēšanu gaitā, kā arī par spēka pielietošanu pret protesta akcijas dalībniekiem Baltkrievijā.

Eiropas Komisijas viceprezidents, ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žozeps Borels pirms tikšanās sākuma paziņoja, ka saruna skars arī atbalstu pilsoņu sabiedrībai republikā un attiecību pārskatīšanu ar spēkā esošo varu.

Taču tikšanās beigās saraksts netika apstiprināts, savukārt jautājums nodots ES līderiem. Lēmuma pieņemšana tika atlikta vismaz līdz tuvākajai ES Padomes sēdei. Saskaņā ar aģentūras Reuters datiem, lēmumu joprojām bloķē Kipra, kura tādējādi cenšas panākt ES sankcijas pret Turcijas kompānijām, kuras veic gāzes izstrādi Vidusjūras austrumos.

​Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs nosauca šo aizkavējumu par "apbēdinošu" un paziņoja, ka viena no ES valstīm "paņēmusi ķīlniekus", un ka tas viss sūta nepareizu signālu Baltkrievijai un visai pasaulei.

Tāpat viņš aicināja ES sniegt atbalstu Baltkrievijas pilsoņu sabiedrībai, nosūtot finanšu līdzekļus cietušo ārstēšanai un reabilitācijai.

Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs arī nosodīja kolēģus par nespēju vienoties par sankcijām un paziņoja, ka tas iedragā ES demokrātiskās vērtības. Pēc viņa sacītā, dažiem viņa kolēģiem "nevajadzētu sasaistīt lietas, kurām nav jābūt saistītām" (acīmredzot, runa ir par Kipras centieniem sasaistīt sankcijas pret Baltkrieviju un Turciju).

Tihanovska: atgriezīšos Baltkrievijā, ja sāksies pārrunas

Baltkrievu opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kura atlidoja uz Briseli no Lietuvas, nepiedalījās ES diplomātijas vadītāju tikšanās reizē, taču pabrokastoja ar viņiem pirms tās sākuma. Tāpat viņa aprunājās ar saviem piekritējiem, kuri sapulcējās Luksemburgas laukumā blakus Eiropas Parlamenta ēkai.

​Tihanovska aicināja ES līderus nefinansēt Baltkrievijas varasiestādes un neatzīt Aleksandru Lukašenko par leģitīmu prezidentu, kā to jau izdarījis Eiropas Parlaments.

"Neatbalsties režīmu ar finansēm, neatzīstiet Lukašenko par leģitīmu līderi un izskatiet Koordinācijas padomi kā leģitīmu Baltkrievijas tautas iestādi dialoga veikšanai ar varu," uzsvēra viņa.

Tāpat viņa paziņoja, ka gaida iespēju nokļūt dzimtenē, taču ir gatava atgriezties tikai ar nosacījumu, ka varasiestādes un opozīcija uzsāks pārrunas.

"Es nespēju sagaidīt to brīdi, kad es varēšu iebraukt Baltkrievijā ar cerību, ka mums tūlīt, tūlīt viss izdosies. Es obligāti atbraukšu, kad sāksies pārrunas, kad izlaidīs visus politieslodzītos un es varēšu justies drošībā kopā ar saviem bērniem," pateica viņa.

Koordinācijas padomes loceklis Pāvels Latuško paziņoja, ka Baltkrievijas opozīcija atbalsta Polijas ierosinātā "Māršala plāna" izstrādi republikas ekonomikas atjaunošanai, un pavēstīja, ka pašlaik Koordinācijas padome izstrādā antikrīzes programmu.

"Padome prezentēs antikrīzes programmu mūsu valstij, kura tiks īstenota vienlaikus ar valsts pārvaldes un vietējo pašvaldību reformu," sacīja Latuško, piebilstos, ka Baltkrievija, viņaprāt, "atrodas uz ekonomiska bezdibeņa malas".

Borels: vienbalsīgumu panākt neizdevās

Pēcāk Borels apstiprināja, ka vienbalsīgumu  Baltkrievijas sankciju saraksta jautājumā panākt neizdevās.

​Pēc Borela sacītā, nav vienbalsīguma arī personālajās sankcijās pret Aleksandru Lukašenko. Sarakstu atkal izskatīs Eiropas Savienības valstu vadītāji gaidāmajā samitā.

Tāpat viņš atzīmēja, ka ES ārlietu ministri atbalstīja aicinājumu par jaunām vēlēšanām Baltkrievijā EDSO uzraudzībā, taču vēlēšanu leģitimitātes neatzīšana, pēc viņa sekām, vedīs pie sekām Balktrievijai "Austrumu partnerības" programmā.

Tāpat Borels precizēja, ka ES negrasās atsaukt no Baltkrievijas savu vēstnieku Dirku Šibelu.

5
Tagi:
sankcijas, Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, ES
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Tihanovska aicinājusi ES līderus neatzīt vēlēšanu rezultātus Baltkrievijā
Tihanovska plāno uzstāties ANO Drošības padomē un EPPA
Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti
Baltkrievijas opozīcijas koordinācijas padome ir gatava komunikācijai ar Krieviju