Summer Shield XIV

Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu

120
(atjaunots 14:09 13.09.2020)
Baltkrievijas aizsardzības ministrs Viktors Hreņins paziņoja, ka ASV pārdislocējušas uz Lietuvu, pie Baltkrievijas robežas, tanku bataljonu. Un tas nevar neizraisīt uztraukumu.

RĪGA, 13. septembris – Sputnik. Baltkrievijas Aizsardzības ministrijas vadītājs Viktors Hreņins telekanāla STV ēterā paziņoja par amerikāņu tankiem, kuri praktiski piegājuši pie pašas Baltkrievijas robežas, vēsta RIA Novosti.

Pēc Hreņina sacītā, amerikāņi pārdislocējuši uz Lietuvu 69. tanku pulka 2. tanku bataljonu, kurš izvietojies poligonā Pabradē, 15 kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Hreņins paskaidroja, ka šādas karaspēku pārvietošanās tika veiktas NATO mācību Enhanced Forward Presence un Atlantic Resolve ietvaros. Taču īpašu uztraukumu izraisa tas, ka aptuveni 500 kareivju, 29 tanki un 43 Bradley kaujas mašīnas veiks manevrus tiešā tuvumā valsts robežai.

Turklāt Baltkrievijas Aizsardzības ministrijas vadītājs paziņoja par pastiprinātiem NATO un amerikāņu aviācijas lidojumiem gar Baltkrievijas valsts robežu, kā arī ārvalstu kareivju izlūkošanas pasākumiem, kuri, pēc Hreņina sacītā, noskaidro, kas notiek republikas teritorijā.

NATO pie robežām

Iepriekš Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka NATO virza savus karaspēkus pie Baltkrievijas robežām. Viņš apgalvoja, ka "iznīcinātāji F-16 atrodas tikai 15-20 minūtes ilga lidojuma attālumā" no Baltkrievijas. Pirms tam viņš  teica, ka NATO bruņotais kontingents "žvadzina kāpurķēdes" pie Baltkrievijas vārtiem, un pauda ārkārtīgu uztraukumu par bruņoto spēku komponentes palielināšanu Polijā un Lietuvā, kur NATO kareivji regulāri rīko militārās mācības.

Tāpat Baltkrievijas līderis atzīmēja, ka jau 2019. gadā, kad NATO izsludināja mācības, Baltkrievijai kļuva skaidrs, ka NATO kaut ko plāno pie tās robežām. Taču 2020. gadā "ieceri" piebremzēja koronavīruss, bet tagad, kad valstī nemieri, nekas netraucē NATO kareivjiem izvērst karaspēkus. Lukašenko atzīmēja, ka bija spiests dot līdzvērtīgu pavēli.

NATO reaģēja uz Baltkrievijas prezidenta vārdiem. Tur paziņoja, ka nekāda spēku palielinājuma Rietumeiropā nav, bet ir Ziemeļatlantijas alianses spēku klātbūtne. Taču šie spēki atrodas tur ne ar mērķi draudēt kādai no valstīm, bet gan ar nolūku "novērst konfliktus un saglabāt mieru".

120
Tagi:
NATO
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
Šauj paši sev kājā: ekonomists minēja sekas, ko nesīs Latvijas sankcijas pret Baltkrieviju
Lavrovs: Lietuva pārkāpusi visas robežas centienos sakaitēt situāciju Baltkrievijā
Kāpēc žvadzināt ieročus pie robežas? Krievija uzskata mācības Igaunijā par provokāciju
Politologs: Baltija pieprasa NATO nodemonstrēt "vairogu"
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

7
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

7
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

14
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

14
Tagi:
Ukraina
Militārās mācības Lietuvā, foto no arhīva

NATO izteicās par situāciju pie Lietuvas un Baltkrievijas robežas

0
(atjaunots 14:47 26.09.2020)
Patlaban Lietuvas un Baltkrievijas robežas abās pusēs norit militārās mācības. Lietuvā – "Tobrukas mantojums 2020", Baltkrievijā – "Slāvu brālība 2020".

RĪGA, 26. septembris – Sputnik. NATO neapdraud Baltkrieviju, paziņoja NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, aviācijas maršals Stjuarts Pičs, kurš patlaban uzturas Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva.

"Nekādas alianses militārās darbības neapdraud Baltkrieviju un tās iedzīvotājus," militārpersonas teikto citēja TASS.

Ziemeļatlantijas alianses pārstāvis paziņoja, ka situācija Baltkrievijā galvenokārt ir atkarīga no valsts vadības pozīcijas attiecībās ar pilsonisko sabiedrību.

"NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs aicināja Baltkrievijas valdību cienīt vārda brīvību un tiesības uz protestiem," atgādināja maršals.

Iepriekš kļuva zināms, ka novembrī Lietuvā ieradīsies jauns militārais kontingents no ASV, ko veidos ne tikai karavīri, bet arī vairāki desmiti tehnikas vienību, ieskaitot tankus Abrams un bruņumašīnas Bradley.

Bez tam patlaban Lietuvā uzturas vēl viens kontingents no ASV – tas dislocēts netālu no Baltkrievijas robežas.

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis apgalvoja, ka amerikāņu karavīru ierašanās nekādi nav saistīta ar situāciju kaimiņvalstī.

Patlaban Lietuvas un Baltkrievijas robežas abās pusēs norit militārās mācības. No 14. septembra Lietuvā turpinās NATO valstu pretgaisa aizsardzības vienību mācības Tobruq Legacy 2020 ("Tobrukas mantojums 2020"), kurās piedalās aptuveni tūkstotis karavīru no dažādu valstu bruņotajiem spēkiem. Savukārt Baltkrievijā, poligonā Brestas apgabalā notiek Krievijas un Baltkrievijas mācības "Slāvu brālība 2020". Šie manevri tiek organizēti regulāri kopš 2015. gada.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko iepriekš informēja, ka Minska pastiprinājusi robežu apsardzi rietumvalstu virzienā.

0
Tagi:
militārās mācības, Baltkrievija, Lietuva, NATO
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Lietuva atteikusies atzīt Lukašenko par Baltkrievijas leģitīmo prezidentu
Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti