Boriss Džonsons

Boriss Džonsons pastāstīja par tirdzniecības darījuma noslēgšanu ar ES

29
(atjaunots 10:01 08.09.2020)
Lai 2021. gadā īstenotu tirdzniecības darījumu par brīvo tirdzniecību starp Lielbritāniju un ES, atbilstošā vienošanās jāpanāk pirms Eiropas Padomes sēdes 15. oktobrī.

RĪGA, 8. septembris – Sputnik. Lielbritānijai un Eiropas Savienībai ir laiks līdz 15. oktobrim, lai vienotos par tirdzniecības darījumu pēc Brexit. Pretējā gadījumā vienošanās netiks noslēgta, un sekojas abu pušu tālāko tirdzniecisko attiecību stingrais scenārijs. Par to liecina Lielbritānijas premjerministra Borisa Džonsona paziņojums pirms Londonas un Briseles pārrunu noslēguma posma sākuma, kas norit Londonā, vēsta RIA Novosti.

Lai 2021. gadā īstenotu tirdzniecības darījumu par brīvo tirdzniecību starp Lielbritāniju un ES, atbilstošā vienošanās jāpanāk pirms Eiropas Padomes sēdes 15. oktobrī.

"Ja līdz tam brīdim mēs nevarēsim vienoties, nedomāju, ka noslēgsim vienošanos par brīvo tirdzniecību, um mums tas būs jāpieņem un jādodas tālāk," konstatēja Džonsons.

Ja darījums netiks noslēgts, Lielbritānijas un ES tirdznieciskās attiecības no 2021. gada 1. janvāra turpināsies tāpat kā patlaban – starp ES un Austrāliju.

"Es gribu absolūti skaidri paziņot: kā jau mēs teicām pašā sākumā, tas būtu labs rezultāts Lielbritānijai," paskaidroja Džonsons.

Premjerministrs akcentēja, ka Lielbritānijas valdības prioritāte ir savas valsts likumu, noteikumu un zvejas kontrole: "Mēs varēsim brīvi noslēgt tirdzniecības darījumus ar visām pasaules valstīm. Un rezultātā mūs gaida uzplaukums."

Vienlaikus Lielbritānija neatsakās apspriest sadarbību ar ES arī pēc pārrunu izgāšanās. "Mēs būsim gatavi atrast saprātīgus risinājumus praktiskos aspektos, piemēram, jautājumā par aviosatiksmi, kravas pārvadājumiem vai zinātnisko sadarbību, ja ES to vēlēsies. Mūsu durvis nekad nebūs slēgtas, mēs tirgosimies kā draugi un partneri – tikai bez vienošanās par brīvo tirdzniecību," paskaidroja politiķis.

Lielbritānijas valdība apņēmusies saspringti strādāt pie pārrunām par tirdzniecības darījumu ar ES, tomēr nepieļaus kompromisu "par to, ko tas nozīmē – būt neatkarīgai valstij".

Iepriekšējā pārrunu posma gaitā puses nespēja vienoties par jautājumiem, kas skar zvejniecību. Pusēm radās domstarpības par zvejas zonu robežām.

Lielbritānija izstājās no ES 31. janvārī. Līdz šī gaa beigām ilgs pārejas periods, kurā puses cenšas vienoties par savu tālāko attiecību modeli.

Šajā laikā uz valsti attiecināti ES noteikumi, taču tā nepiedalās lēmumu pieņemšanā savienībā un nodrošina iemaksas ES kopējā budžetā. Ja puses nevarēs vienoties līdz gada beigām, viņu attiecībās iestāsies "stingrais" formāts.

29
Tagi:
Boriss Džonsons, Lielbritānija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Pat par brīvu nevajag: eksperts paskaidroja, kādēļ Londona noraida migrantus no Baltijas
Krievijas "diversija": caurums budžetā liek grīļoties Eiropas Savienībai
Eiropa pārdzīvos epidēmiju. Bet kā būs ar Eiropas Savienību?
ES karogi pie Eiropas Komisijas ēkas, foto no arhīva

ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas

4
(atjaunots 22:45 24.09.2020)
Krievija paplašinājusi ES amatpersonu sarakstu, kam liegta iebraukšana valstī, ņemot vērā nesenos ES nedraudzīgus soļus attiecībā uz Krieviju un Krievijas pilsoņiem.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Eiropas Savienība noraida Krievijas izsludinātās atbildes sankcijas. Savienība uzskata tās par nepamatotām paziņoja ES oficiālais pārstāvis Pīters Sano, vēsta RIA Novosti.

Trešdien Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova informēja, ka Krievijas puse pieņēmusi lēmumu paplašināt atbildes sarakstu ar ES dalībvalstu un institūciju pārstāvjiem, kuriem aizliegta iebraukšana Krievijā, atbildot uz Eiropas Savienības darbībām.

Viņa norādīja: "Krievijas saraksta figurantu skaits palielināts līdz paritātei ar esošo Eiropas Savienības sarakstu."

Norādītie ierobežojumi ieviesti atbilstoši 1996. gada 15. augusta federālajam likumam par iebraukšanu Krievijā un izbraukšanu".

Zaharova paziņoja, ka "pēdējā laikā Eiropas Savienība ir atzīmējusies ar virkni nedraudzīgu soļu attiecībā uz mūsu valsti un Krievijas pilsoņiem".

"Mēs noraidām šīs atbildes sankcijas, ko izsludinājusi Krievija, tāpat kā jebkuras citas Krievijas atbildes sankcijas, piemēram, lauksaimniecības sektorā, jo tās ir neattaisnotas," klāstīja Pīters Stano.

ES oficiālais pārstāvis paskaidroja, ka ES sankcijas, kas pieņemtas pret Krieviju un Krievijas pilsoņiem "ir adresētas un atbilst starptautiskajām tiesībām".

"Iekļaušana (ES – red.) sarakstos notiek uz precīzu kritēriju un juridiski pamatotu pierādījumu pamata," viņš skaidroja.

ES pārstāvis piezīmēja, ka ES sankcijas noteiktas ar mērķi "mainīt konkrētu uzvedību". Tāpat viņš aicināja Krievijas Ārlietu ministriju precizēt minēto sankciju ieviešanas iemeslu un juridisko pamatu.

4
Tagi:
sankcijas, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
Opozīcijas līderis Melnkalnē uzskata, ka sankcijas pret Krieviju ir kļūda
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
Pret Krieviju vērstās sankcijas apstādina vilcienus Latvijā
Krievijas prezidenta V. Putina uzstāšanos ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā

KF vēstniecība: Valsts departaments demonstrē nekompetenci ar Putina iniciatīvas kritiku

4
(atjaunots 22:25 24.09.2020)
Marta beigās Vladimirs Putins koronavīrusam veltītajā G20 samita laikā ieteica, ka krīzes periodā vajadzētu veidot tā saucamos zaļos koridoros, kas būtu brīvi no tirdzniecības kariem un sankcijām, savstarpējām medikamentu, pārtikas, iekārtu un tehnoloģiju piegādēm.

RĪGA, 25. septembris - Sputnik. ASV Valsts departaments demonstrējis savu nekompetenci, komentējis Krievijas prezidenta Vladimira Putina ideju veidot "zaļos koridorus" tirdzniecībai bez tirdzniecības kariem un sankcijām krīzes periodā, norādīja KF vēstniecība Vašingtonā.

Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs
© Sputnik / Владимир Астапкович

Vladimirs Putins otrdien, uzstājoties ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā, paziņoja, ka Krievijas ierosinājums ieviest "zaļos koridorus" vēl joprojām ir aktuāls, vēsta RIA Novosti.

ASV Valsts departamenta oficiālā pārstāve Morgana Ortagusa, komentējot viņa ieceri, nosauca "zaļo koridoru" jēdzienu par kļūdainu, ko amerikāņu sankcijas nav attiecinātas uz produktiem, medikamentiem un individuālās  aizsardzības līdzekļiem. Viņa klāstīja Twitter, ka "Krievija aizliegusi daudzu ASV lauksaimniecības produkcijas veidu piegādes kā atbildes pasākumu uz ASV un ES sankcijām par Krievijas darbībām Ukrainā", un, "lai importētu vairāk pārtikas, Krievijai jāatceļ embargo".

Krievijas diplomāti savukārt atgādināja Twitter tīklā, ka iniciatīva par "zaļajiem koridoriem pirmo reizi tika ierosināta G20 ārkārtas samitā martā".

"Runa nav par Krieviju. Taču, kad jums Maskavā nav atašeja lauksaimniecības jautājumos, kurš varētu pastāstīt par Krievijas augošo pārtikas produktu eksportu, paziņojums izskatās visnotaļ nekompetents," atzīmēja vēstniecība.

Marta beigās Vladimirs Putins koronavīrusam veltītajā G20 samita laikā ieteica, ka krīzes periodā vajadzētu veidot tā saucamos zaļos koridoros, kas būtu brīvi no tirdzniecības kariem un sankcijām, savstarpējām medikamentu, pārtikas, iekārtu un tehnoloģiju piegādēm.

2014. gada augustā Krievija aizliedza vairāku lauksaimniecības produkcijas, izejvielu un produktu importu no valstīm, kas ieviesušas sankcijas pret Krieviju – tostarp arī no ASV, ES valstīm, Kanādas, Austrālijas un Norvēģijas. Embargo sarakstā iekļauta gaļa, desas, zivis un jūras produkti, dārzeņi, augļi, piena produkcija. Pakāpeniski, pagarinoties ierobežojumiem, Maskava pagarināja arī savus atbildes pasākumus. Šobrīd importa aizliegums ir spēkā līdz 2020. gada beigām.

4
Tagi:
ASV Valsts departaments, Krievijas vēstniecība
Pēc temata
"Neskatoties uz strīdiem un neuzticību". Ko ANO Ģenerālajai asamblejai piedāvāja Putins
ASV gatavas sagraut ANO, Krievija apņēmusies to glābt
"Kopīga nākotne": Putins ierakstīja uzstāšanās video priekš ANO Ģenerālās Asamblejas