Antarktīda

Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā

27
(atjaunots 10:27 06.09.2020)
Pašreizējās prognozes liecina, ka, saglabājoties tagadējiem kušanas tempiem, globālais jūras līmenis līdz 2100. gadam pieaugs par 1 metru, līdz 2500. gadam – vairāk nekā par 15 metriem.

RĪGA, 6. septembris — Sputnik. Japāņu zinātnieki noskaidrojuši, ka Sirase ledāja apakšdaļā Austrumantarktīdā ledus kūst neparasti ātri, vēsta RIA Novosti. Šīs parādības iemeslu pētījumi publicēti žurnālā Nature Communications.

Japānas 58. antarktiskās ekspedīcijas laikā ar ledlauzi "Sirase" zinātnieki fiksēja Austrumantarktīdā, zem ledāja Sirase neparasti karstu punktu.

2017. gada janvārī un februārī pētniekiem bija reta iespēja veikt pētījumus pie ledāja Sirase gala, kad smagā ledus iecirkņi pašķīrās un ledlauzim izdevās iekļūt aizsalušajā Lutcovholma līcī, kurā iestiepjas ledājs.

Zinātnieki savāca datus par ūdens temperatūru, sāļainību un skābekļa līmeni 31 punktā. Apvienojot šo informāciju ar ledāja radara novērumuma datiem un ziņām par vējiem šajā reģionā, zinātnieki izstrādāja okeāna cirkulācijas modeli zem ledāja mēles.

"Mūsu novērojumi rāda, ka tieši zem ledāja Sirase mēles ledus kūst ar 7-16 metru ātrumu gadā, - Hokaido universitātes informācijā presei sniegts Zemtemperatūras zinātņu institūta docenta Daisuke Hirano viedoklis. – Tas līdzinās vai pat pārsniedz kušanas ātrumu zem Totena šelfa ledāja, kas tika uzskatīts par visātrāk kūstošo Austrumantarktīdā – 10-11 metri gadā."

Izrādījās, ka neparastās parādības cēlonis ir siltais ūdens no Lutcovholma līča, kas pastāvīgi apskalo ledāja pamatni. Siltasi ūdens pārvietojas pa dziļu zemūdens ieleju, bet pēc tam paceļas uz augšu, pie ledāja pamatiem, sasilda ledu no apakšas un pēc tam izplūst no ledāja apakšdaļas, sajaucoties ar kušanas ūdeni.

Zinātnieki konstatējuši, ka kušana turpinās cauru gadu, taču to ietekmē austrumu piekrastes vēji, kas mainās atbilstoši sezonai. Vasaras periodā vēji pieklust, un dziļā siltā ūdens pieplūdums pieaug, tāpēc kušana paātrinās.

"Mēs plānojam iekļaut šos un citus datus mūsu datormodeļos, kas palīdzēs izstrādāt precīzākas jūras līmeņa svārstību un klimata pārmaiņu prognozes," konstatēja Hirano.

Liela daļa agrāko okeāna un ledus mijiedarbības pētījumu notika Rietumantarktīdas šelfa ledājos, Austrumantarktīdai tika veltīta daudz mazāka uzmanība, jo valdīja uzskats, ka ūdens dobumos zem tiem pārsvarā ir auksts, tāpēc ledāji ir pasargāti no kušanas. Izrādījies, ka tā nepavisam nav.

Antarktīdas ledus sega, kuras lielākā daļa izveidojusies kontinenta austrumu daļā, joprojām ir lielākais saldūdens rezervuārs uz Zemes. ja tā izkusīs pilnībā, Pasaules okeāna līmenis pieaugs par 60 metriem.

Pašreizējās prognozes liecina, ka, saglabājoties tagadējiem kušanas tempiem, globālais jūras līmenis līdz 2100. gadam pieaugs par 1 metru, līdz 2500. gadam – vairāk nekā par 15 metriem. Tātad zinātniekiem ir ļoti svarīgi gūt skaidru priekšstatu par to, kā kūst Antarktīdas kontinentālais ledus, un precīzāk prognozēt jūras līmeņa svārstības.

27
Tagi:
klimata pārmaiņas, zinātnieki, Antarktīda
Pēc temata
Klimatologs: globālās sasilšanas dēļ XXI gs. gaidāmas ekstremālas dabas parādības
Meteorologi uzskata: aizvadītā desmitgade bija pati karstākā
Biedējoši tempi: jūra aizvien biežāk atņem zemi tās īpašniekiem Latvijā
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

7
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

7
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

14
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

14
Tagi:
Ukraina
Laborante, foto no arhīva

Krievijas zinātnieki atklājuši revolucionāru dabisku antibiotiku

0
(atjaunots 14:55 26.09.2020)
Atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Tjumeņas valsts universitātes zinātnieki atklājuši universālu dabisku antibiotiku, kas pārvar patogēnu noturību pret farmaceitiskajiem preparātiem, vēsta RIA Novosti. Pētījuma teksts publicēts žurnālā Applied Biochemistry and Microbiology.

Autori apgalvo, ka atrastā viela palīdz efektīvi cīnīties ar lielāko daļu cilvēku un dzīvnieku infekcijas slimību, ko izraisa baktērijas un sēnītes.

Raksta autori atzīmē, ka viens no farmakoloģijas uzdevumiem ir meklēt dabiskas antibiotikas, kas spēj cīnīties ar mikroroganismiem, kam raksturīga multirezistence (multi-drug resistant, MDR) vai absolūta rezistence (extreme-drug resistant, XDR) pret tirgū esošajām antibiotikām.

Pētnieki no TVU pirmie pasaulē nodemonstrēja no alkalofilas miceliālās sēnes Emericellopsis alkaline izdalītā peptīda emericilipsīna A unikālo īpašību. Eksperti pastāstīja, ka viela slāpē baktēriju spēju veidot bioplēvītes, tāpēc šo patogēnu rezistence pret antibiotikām tiek nivelēta.

Darba autori paskaidroja, ka izpētītās vielas galvenā terapeitiskā īpatnība ir universālā iedarbība. Pret emericilipsīnu A neaizsargātas ir ne tikai MDR un XDR baktēriju formas, bet arī gandrīz jebkuri patogēnie eikarioti, piemēram, miceliālās sēnes un raugs.

"Emericilipsīns A iedarbojas uz eikariotiem un prokariotiem, pateicoties dažādiem molekulārajiem mehānismiem. Eikarioti – sēnes un audzēju šūnas – iet bojā, jo peptīds iznīcina to šūnu membrānas, bet prokariotu virulence tiek apspiesta, pateicoties bioplēvīšu veidošanās novēršanai," pastāstīja TUV Antimikrobu rezistences labrotarorijas X-BIO vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Jevgeņijs Rogožins.

Zinātnieki atzīmēja, ka emericilipsīns A palīdzēs cīnīties gan ar audzējiem, gan ar visdažādākajām bakteriālajām un sēnīšu infekcijām.

TUV speciālisti uzskata, ka emericilipsīns A ir perspektīvs gan kā patstāvīgs farmaceitiskais līdzeklis, gan kā kompleksu preparātu elements. Terapijā iespējams pielietot injekcijas vai izmantot vietējo ārstēšanu – tieši apstrādājot cietušos audus.

Pētījums veikts ciešā sadarbībā ar kolēģiem no Gauzes Jauno antibiotiku zinātniski pētnieciskā institūta, Rospotrebnadzor Centrālā epidemioloģijas zinātniski pētnieciskā institūta un Krievijas Zinātņu akadēmijas Šemjakina un Ovčiņņikoca Bioorganiskās ķīmijas institūta.

Nākotnē zinātnieku kolektīvs plāno pāriet no darba ar šūnu modeļiem pie preparāta izmēģinājumiem laboratorijā.

0
Tagi:
Krievija, zinātnieki
Pēc temata
Krievijas zinātnieki izdomājuši, kā gūt labumu no toksiskajiem atkritumiem
"Ātrs un precīzs". Krievijā izgudrojuši ierīci, kura nosaka Covid-19 klātbūtni gaisā
Zinātnieki novērtējuši iespēju ārstēt Covid-19 ar radiāciju