Dārzeņi

Populāras diētas var būt kaitīgas

10
(atjaunots 10:23 06.09.2020)
Ātra informācijas izplatīšana par jaunajām modernajām diētām internetā un sociālajos tīklos apsteidz oficiālas medicīnas reakciju uz tām.

RĪGA, 5. septembris - Sputnik. Amerikāņu zinātnieki ir izpētījuši dažādas populāras diētas, ieskaitot ketogēno diētu un periodisko badošanos, un novērtējuši to priekšrocības un riskus veselībai. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā American Journal of Medicine, vēsta RIA Novosti.

Ātra informācijas izplatīšana par jaunajām modernajām diētām internetā un sociālajos tīklos apsteidz oficiālas medicīnas reakciju uz tām. Dietologi no klīnikas National Jewish Health nolēma izlabot šo situāciju un sagatavoja apskatu, kurā apkopoti pieejamie zinātnisko pētījumu rezultāti.

Zinātnieki secina, ka ketogēnā diēta un periodiskā badošanās, šķiet, ir ļoti efektīvas gadījumos, kad cilvēki vēlas nomest svaru īsā laikā. Turklāt ketogēnā diēta, pēc autoru domām, ir daudzsološs diabēta ārstēšanas līdzeklis. Pētījumu rezultāti liecina par glikozes un insulīna līmeņa uzlabošanos pelēm, ko baroja saskaņā ar ketogēno diētu.

Tomēr pētnieki ir satraukti par to, ka cilvēki, kas ievēro ketogēno diētu, patērē lielu daudzumu neveselīgu piesātinātu tauku, kas izraisa lipīdu līmeņa paaugstināšanos asinīs un asinsvadu slimību attīstības risku. Ir dati, kas norāda, ka ilgstošs ketogēnās diētas produktu patēriņš izraisa izmaiņas artēriju sienās un asinsvadu trauslumu.

"Mediji ir pārpildīti ar solījumiem un informāciju par ketogēno diētu un periodisko badošanos, kas labākajā gadījumā nav apstiprināta, bet sliktākajā gadījumā ir kaitīga jūsu veselībai," izdevniecības preses relīzē publicēti viena no pētījuma autoriem, medicīnas zinātņu doktora Endrjū Frīmena (Andrew Freeman) vārdi.

Ketogēnās diētas laikā ļoti zema ogļhidrāta satura dēļ organisms pāriet citā metaboliskā stāvoklī – ketozē, kad glikozes vietā kā galveno enerģijas avotu tas sāk izmantot taukus. Uzsākot šādu diētu, cilvēki parasti ātri zaudē svaru, bet, kā rāda pētījumu rezultāti, aptuveni pēc 12 mēnešiem svars atgriežas.

Tāpēc autori atzīst ketogēnās diētas efektivitāti kā īstermiņa atveseļošanās metodi, bet aicina dietologus atturēties no tās iekļaušanas vispārējās uztura rekomendācijās, kamēr nav klīnisku apliecinājumu par tās drošību ilgtermiņā.

Tas pats attiecas uz periodisko badošanos. Pētnieki ar optimismu raugās uz tās potenciālo labumu veselībai, bet baidās no iespējamiem zemūdens akmeņiem.

Pastāv lērums periodiskās badošanās veidu. Vieni iztiek bez ēdiena visas dienas garumā, bet citi noteiktajā laikā ierobežo maltītes. Eksperti ir satraukti par to, ka badošanās izraisītais bads liek daudziem cilvēkiem pārēsties, kad iestājas ēdienreize, vai izvēlēties neveselīgu maltīti, kas negatīvi ietekmē viņu sirds un asinsvadu veselību.

Autori norāda, ka pārsvarā esošie dati par tāda uztura režīma iespējamām priekšrocībām ir iegūti pētījumos ar dzīvniekiem veiktiem, kas parādīja dzīves ilguma pieaugumu, svara zudumu, arteriālā spiediena samazināšanos, glikozes tolerances uzlabošanos un kontrolēto lipīdu līmeni, bet klīniskie testi uz cilvēkiem, tāpat kā ketogēnās diētas gadījumā, netika veikti.

"Periodiskās badošanās potenciālais risks prasa tālāku izpēti, - Frīmens turpina. - Diabētiķiem būtu īpaši svarīgi aprunāties ar savu ārstu, pirms izmēģināt periodisko badošanos, lai apspriestu, kā kontrolēt savu slimību un hipoglikēmijas risku, kas var rasties, kad tiek izlaistas regulāras ēdienreizes."

Turklāt pētnieki uzsver, ka pastāv diētas veselības atjaunošanai, kuru drošība un efektivitāte ir rūpīgi izpētītas un labi sevi parādījušas klīniskajos testos, kā arī der visiem un uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas veselību. Runa ir par augu valsts izcelsmes produktu un Vidusjūras diētu.

10
Pēc temata
Zinātnieki devuši piecus vienkāršus padomus, kā paildzināt dzīvi par desmit gadiem
Zinātnieki pastāstīja, kāda diēta nodrošinās veselību nākotnes paaudzēm
Baltkrievija

Lukašenko slepeni stājies Baltkrievijas prezidenta postenī

7
(atjaunots 15:56 23.09.2020)
Prese nebija informēta par Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko inaugurācijas ceremonijas dienu un laiku.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Aleksandrs Lukašenko stājies Baltkrievijas prezidenta postenī, informēja Sputnik Baltkrievijaь.

Inaugurācijas diena un laiks tika turēti slepenībā. Augstie viesi tika ielūgti ierasties Neatkarības pilī – Baltkrievijas prezidenta rezidencē – pēdējā brīdī. Centrālā vēlēšanu komisija pat pusstundu pirms svinīgās ceremonijas atteicās apstiprināt, ka CVK vadītāja Lidija Jermošina piedalās prezidenta inaugurācijā.

Ceremonijā piedalījās parlamenta deputāti, ierēdņi, kā arī valsts mediju pārstāvji un sabiedriskie darbinieki.

Lukašenko nodeva zvērestu baltkrievu valodā. Viņš zvērēja "uzticīgi kalpot Baltkrievijas Republikas tautai, cienīt un sargāt cilvēka un pilsoņa tiesības un brīvības, ievērot un aizsargāt Baltkrievijas Republikas Konstitūciju, svēti un godprātīgi pildīt uzliktos pienākumus".

Pēc tam valsts vadītājs parakstīja aktu par zvēresta nodošanu, un CVK vadītāja Lidija Jermošina pasniedza viņam Baltkrievijas Republikas prezidenta apliecību.

Valsts vadītājs paziņoja, ka ir lepns par baltkrieviem, kuri pārvarējuši pārbaudījumu par uzticību saviem uzskatiem.

"Diena, kad prezidents stājas amatā – tā ir visu mūsu uzvaras diena, pārliecinošas un liktenīgas. Mēs ne tikai ievēlējām valsts prezidentu, mēs aizsargājām savas vērtības, savu mierīgo dzīvi, suverenitāti un neatkarību. Un šajā ziņā mums vēl daudz darba ir priekšā," Lukašenko brīdināja.

Viņš konstatēja, ka šis gads ieies valsts vēsturē kā ļoti emocionāls gads, jo valstiskumam mests izaicinājums uz suverēnu valstu iznīcināšanas tehnoloģijas bāzes.

"Taču mēs esam vieni no retajiem, iespējams, pat vienīgie, kur krāsainā revolūcija nenotika. Un tā ir baltkrievu izvēle, kuri nekādā gadījumā nevēlas zaudēt valsti," viņš uzskata.

Pie tam, pēc viņa vārdiem, notikumi valstī parādīja, ka lielākā daļa baltkrievu mīl savu valsti un vēlas dzīvot mierā.

"Neskatoties uz velnišķīgi izmalcinātajiem pamudinājumiem no ārienes, saglabājām savstarpēju cieņu," uzsvēra prezidents.

Opozīcijas Koordinācijas padome paziņoja, ka pieprasa jaunas vēlēšanas un atbalsta beztermiņa nepakļaušanās akciju. Pie Neatkarības pils notikusi kārtējā protesta akcija.

Augusta beigās Baltijas valstis noteica sankcijas pret 30 Baltkrievijas amatpersonām, ieskaitot valsts prezidentu Aleksandru Lukašenko. Latvija, Lietuva un Igaunija apsūdz ierēdņus prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanā un mierīgu protestu apspiešanā. 

Baltkrievijas CVK informēja, ka prezidenta vēlēšanās uzvaru izcīnījis pašreizējais valsts vadītājs. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un izveidoja Koordinācijas padomi "varas nodošanai". Ģenerālprokuratūra uzskata to par nacionālo apdraudējumu un ierosinājusi krimināllietu saskaņā ar pantu par aicinājumiem sagrābt varu.

7
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Aiz saprāta robežas: Baltkrievijas ĀM izvērtēja ANO Cilvēktiesību padomes rezolūciju
Sočos tikušies Krievijas un Baltkrievijas prezidenti
Krievijas iedzīvotāji pauda viedokli par Krievijas un Baltkrievijas apvienošanos
Avangard

National Interest novērtējis Krievijas "Avangardu" draudus ASV

9
(atjaunots 10:49 23.09.2020)
"Avangard" pārvietojas hiperskaņas ātrumā, turklāt spēj manevrēt atmosfērā. Tā iespējas apgrūtina pretošanos ierocim.

RĪGA, 23. septembrisSputnikAmerikāņu publicists Pīters Sučiu savā rakstā izdevumam National Interest pastāstījis par Krievijas hiperskaņas bloku "Avangard". Viņš izteica pieņēmumu, ka ierocis metīs nopietnu izaicinājumu ASV, vēsta RIA Novosti.

Publikācijas autors atgādināja, ka "Avangard" pārvietojas hiperskaņas ātrumā, turklāt spēj manevrēt atmosfērā. Tā iespējas apgrūtina pretošanos ierocim. Viņš norādīja, ka, pēc Pekinas domām, Krievijas hiperskaņas starpkontinentālās ballistiskās raķetes ar kodollādiņiem var likvidēt ASV aizsardzību.

Sučiu uzsvēra, ka "Avangard" ir tikai viens no Krievijas lielā arsenāla komponentiem – tajā ir 528 starpkontinentālās sauszemes un zemūdens ballistiskās raķetes, kā arī kodolieroči, ko nogādā bumbvedēji.

Pie tam Savienoto Valstu pretraķešu aizsardzība ir paredzēta tikai "nelielam skaitam" starpkontinentālo ballistisko raķešu, ko var palaist Ziemeļkoreja, sūkstījās publicists.

Par hiperskaņas raķešu kompleksu "Avangard" Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmo reizi pastāstīja savā vēstījumā Federālajai sapulcei 2018. gadā. Toreiz viņš iepazīstināja arī ar citiem jaunajiem ieročiem. Tagad Krievija ir vienīgā valsts pasaulē, kas oficiāli informējusi: tās rīcībā ir hiperskaņas ieroči.

"Avangard" spēj lidot atmosfēras blīvajos slāņos, pārvietojoties starp kontinentiem ātrumā, kas pārsniedz Maha skaitli vairāk nekā 20 reizes. Dodoties uz mērķi, planējošais spārnotais bloks izpilda tā saucamos dziļos manevrus – gan uz sāniem par vairākiem tūkstošiem kilometru, gan augstumā. Šī iemesla dēļ tas ir absolūti neaizniedzams visiem pretgaisa un pretraķešu aizsardzības līdzekļiem.

9
Tagi:
ieroči, Krievija, ASV
Pēc temata
Hiperskaņas komplekss "Avangard" stājies kaujas dežūrā
Trieciens no dzīlēm. Ar ko Krievijai draud ASV hiperskaņas ieroči
"Solis pretī pasaules galam". Kas sekos pēc ASV izstāšanās no NEW START
Ķīnā jauno Krievijas ieroci uzskata par biedējošāku, salīdzinājumā ar kodolbumbu
COVID-19

Dārgāk nekā Valdnieku pils: cik Lietuvai izmaksās vakcīna pret Covid-19

0
(atjaunots 17:18 23.09.2020)
Covid-19 vakcīnas iepirkums Viļņai var izmaksāt 100 miljonus eiro – dārgāk nekā Lietuvas Lielkņazu pils galvaspilsētā.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Veriga apgalvo, ka Covid-19 vakcīna valstij var izmaksāt 100 miljonus eiro, bet premjerministrs Sauļus Skvernelis uzskata, ka vakcīna var izmaksāt vēl vairāk, ziņoja Sputnik Lietuva.

Iepriekš Veriga poētiski paziņoja, ka vakcīna var izmaksāt "dārgāk nekā Valdnieku pils". Runa ir par Lietuvas Lielkņazu pili galvaspilsētā. 80. gadu beigās izrakumos atrastās pils atjaunošana bija neatkarīgās Lietuvas vērienīgākais restaurācijas projekts. Tā ir trešā valsts teritorijā pilnībā atjaunotā Lietuvas Lielkņazistes laiku pils.

Eiropas komisija parakstījusi provizorisku vienošanos par vakcīnas iepirkumu ar Lielbritānijas un Zviedrijas farmaceitisko kompāniju AstraZeneca, kas plāno sākt ražošanu viena no pirmajām. Valstij paredzēto vakcīnas devu skaits būs atkarīgs no iedzīvotāju skaita. ES valstis varēja izlemt, vai saglabāt līgumu par vakcīnas iepirkumu vai izstāties no tā. Lietuva, tāpat kā Latvija, nolēma to saglabāt.

Sauļus Skvernelis konstatēja, ka Lietuva nevar atļauties nepirkt vakcīnu, neskatoties uz tās augsto cenu, jo atteikšanās no vakcinācijas var izmaksāt valstij daudz vairāk. Viņš pauda izbrīnu par to, ka Nacionālās aizsardzības padome šo jautājumu nerisina.

Patlaban Lietuvā reģistrēti vairāk nekā 3,8 tūkstoši Covid-19 gadījumu. 87 slimnieki gājuši bojā.

0
Tagi:
vakcīna, pandēmija, koronavīruss, Lietuva
Pēc temata
Krievijas koronavīrusa vakcīnas kritiķiem būs jāmeklē baļķis pašiem savā acī
Pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 partijas nosūtītas uz visiem KF reģioniem
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes