Dārzeņi

Populāras diētas var būt kaitīgas

10
(atjaunots 10:23 06.09.2020)
Ātra informācijas izplatīšana par jaunajām modernajām diētām internetā un sociālajos tīklos apsteidz oficiālas medicīnas reakciju uz tām.

RĪGA, 5. septembris - Sputnik. Amerikāņu zinātnieki ir izpētījuši dažādas populāras diētas, ieskaitot ketogēno diētu un periodisko badošanos, un novērtējuši to priekšrocības un riskus veselībai. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā American Journal of Medicine, vēsta RIA Novosti.

Ātra informācijas izplatīšana par jaunajām modernajām diētām internetā un sociālajos tīklos apsteidz oficiālas medicīnas reakciju uz tām. Dietologi no klīnikas National Jewish Health nolēma izlabot šo situāciju un sagatavoja apskatu, kurā apkopoti pieejamie zinātnisko pētījumu rezultāti.

Zinātnieki secina, ka ketogēnā diēta un periodiskā badošanās, šķiet, ir ļoti efektīvas gadījumos, kad cilvēki vēlas nomest svaru īsā laikā. Turklāt ketogēnā diēta, pēc autoru domām, ir daudzsološs diabēta ārstēšanas līdzeklis. Pētījumu rezultāti liecina par glikozes un insulīna līmeņa uzlabošanos pelēm, ko baroja saskaņā ar ketogēno diētu.

Tomēr pētnieki ir satraukti par to, ka cilvēki, kas ievēro ketogēno diētu, patērē lielu daudzumu neveselīgu piesātinātu tauku, kas izraisa lipīdu līmeņa paaugstināšanos asinīs un asinsvadu slimību attīstības risku. Ir dati, kas norāda, ka ilgstošs ketogēnās diētas produktu patēriņš izraisa izmaiņas artēriju sienās un asinsvadu trauslumu.

"Mediji ir pārpildīti ar solījumiem un informāciju par ketogēno diētu un periodisko badošanos, kas labākajā gadījumā nav apstiprināta, bet sliktākajā gadījumā ir kaitīga jūsu veselībai," izdevniecības preses relīzē publicēti viena no pētījuma autoriem, medicīnas zinātņu doktora Endrjū Frīmena (Andrew Freeman) vārdi.

Ketogēnās diētas laikā ļoti zema ogļhidrāta satura dēļ organisms pāriet citā metaboliskā stāvoklī – ketozē, kad glikozes vietā kā galveno enerģijas avotu tas sāk izmantot taukus. Uzsākot šādu diētu, cilvēki parasti ātri zaudē svaru, bet, kā rāda pētījumu rezultāti, aptuveni pēc 12 mēnešiem svars atgriežas.

Tāpēc autori atzīst ketogēnās diētas efektivitāti kā īstermiņa atveseļošanās metodi, bet aicina dietologus atturēties no tās iekļaušanas vispārējās uztura rekomendācijās, kamēr nav klīnisku apliecinājumu par tās drošību ilgtermiņā.

Tas pats attiecas uz periodisko badošanos. Pētnieki ar optimismu raugās uz tās potenciālo labumu veselībai, bet baidās no iespējamiem zemūdens akmeņiem.

Pastāv lērums periodiskās badošanās veidu. Vieni iztiek bez ēdiena visas dienas garumā, bet citi noteiktajā laikā ierobežo maltītes. Eksperti ir satraukti par to, ka badošanās izraisītais bads liek daudziem cilvēkiem pārēsties, kad iestājas ēdienreize, vai izvēlēties neveselīgu maltīti, kas negatīvi ietekmē viņu sirds un asinsvadu veselību.

Autori norāda, ka pārsvarā esošie dati par tāda uztura režīma iespējamām priekšrocībām ir iegūti pētījumos ar dzīvniekiem veiktiem, kas parādīja dzīves ilguma pieaugumu, svara zudumu, arteriālā spiediena samazināšanos, glikozes tolerances uzlabošanos un kontrolēto lipīdu līmeni, bet klīniskie testi uz cilvēkiem, tāpat kā ketogēnās diētas gadījumā, netika veikti.

"Periodiskās badošanās potenciālais risks prasa tālāku izpēti, - Frīmens turpina. - Diabētiķiem būtu īpaši svarīgi aprunāties ar savu ārstu, pirms izmēģināt periodisko badošanos, lai apspriestu, kā kontrolēt savu slimību un hipoglikēmijas risku, kas var rasties, kad tiek izlaistas regulāras ēdienreizes."

Turklāt pētnieki uzsver, ka pastāv diētas veselības atjaunošanai, kuru drošība un efektivitāte ir rūpīgi izpētītas un labi sevi parādījušas klīniskajos testos, kā arī der visiem un uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas veselību. Runa ir par augu valsts izcelsmes produktu un Vidusjūras diētu.

10
Pēc temata
Zinātnieki devuši piecus vienkāršus padomus, kā paildzināt dzīvi par desmit gadiem
Zinātnieki pastāstīja, kāda diēta nodrošinās veselību nākotnes paaudzēm
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

37
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

37
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Kravu tranzīts, foto no arhīva

"Dīvaina laime": KF izvērtēja Latvijas panākumus pēdējo 16 gadu laikā

36
(atjaunots 00:11 01.12.2020)
Tranzīta sabrukums, zivsaimniecības nozares iznīcināšana un masveida migrācija: kā varasiestādes "padarīja laimīgus" Latvijas iedzīvotājus tās dalības laikā Eiropas Savienībā.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas ir ieguvusi ​"dīvainu laimi​" pēc iestāšanās Eiropas Savienībā: ekonomika ir sagrauta, cilvēki aizbraukuši – konstatēja Krievijas politiķis, KF Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

​"2004. gadā iestājoties ES, Latvija nolēma, ka ir ieguvusi laimi. Iznākums: Latvijas tranzīta krahs, zivsaimniecības nozares, gandrīz visas rūpniecības iznīcināšana, alus darītavu slēgšana (PSRS laikā bija aptuveni 80, palikušas 3-4). 370 tūkstoši cilvēku pa šo laiku pametuši valsti. Dīvaina laime," uzrakstīja Puškovs Twitter.

​Krievijas politiķis jau bija atzīmējis, ka Latvijas ekonomikas sabrukums kļuva par Baltijas republikas varasiestāžu rusofobas politikas rezultātu. Pēc viņa sacītā, Latvija tik cītīgi pārrāva visas saiknes ar Krieviju, ar tik lielu sajūsmu uzbruka Maskavai EDSO un EPPA, ka Krievija sāka uz to reaģēt ilgi pirms Ukrainas krīzes. Uz ko cerēja Rīgā – nav skaidrs, pauž neizpratni Puškovs.

Krievijas senators pieņēma, ka Latvijas varasiestādes nedomāja par savas politikas un retorikas sekām, un "saņēma to, ko nevarēja nesaņemt". Puškovs piedāvāja adresēt jautājumus par tranzīta nozari Latvijas ĀM vadītājam Edgaram Rinkēvičam – "karstasinīgam politiskā kara ar Krieviju piekritējam": varbūt viņš atradīs kravas Latvijas dzelzceļiem un Rīgas ostām.

Latvijas Satiksmes ministrija aizvadītajā nedēļā vērsās pie Krievijas Transporta ministrijas ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjoma kritumu Latvijā. Iestādes vadītājs Tālis Linkaits pauda ieinteresētību "katrā kravas tonnā, kas varētu nākt cauri Latvijai vai uz Latviju".

Krievija konsekventi strādā ar mērķi pārorientēt savu tranzītu uz iekšzemes ostām. Baltijas valstis jau zaudējušas lielu daļu kravu no Krievijas, Latvijas ostas vienu mēnesi pēc otra ziņo, ka pārkraušanas apjomi krītas, bez Krievijas tranzīta cieš arī "Latvijas Dzelzceļš", kurš jau ir paziņojis par masveida darbinieku atlaišanu.

36
Tagi:
tranzīts, Latvija, Aleksejs Puškovs
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

0
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi