Zinību diena Rīgas 88. vidusskolā

Atgriežamies pie mācībām: psiholoģe sniedza padomus skolēnu vecākiem

10
(atjaunots 10:19 06.09.2020)
Visvienkāršākais būs iztēloties skolu kā savdabīgu dzīves modeli: padomājiet, kāds tas ir jūsu bērnu acīs?

RĪGA, 6. septembris — Sputnik. Līdz ar mācību gada sākumu nodarbības sākas ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem. Dienas režīma maiņa, palīdzība ar mājas darbiem – tā ir mammu un tētu dzīves neatņemama sastāvdaļa, stāsta RIA Novosti.

Lai atvieglotu visai ģimenei pāreju pie "rudens laika", Maskavas psiholoģiskās palīdzības dienesta psiholoģe Ekaterina Igoņina sniedza vairākus vērtīgus padomus.

Pirmkārt, speciāliste ieteica veidot pareizu attieksmi pret mācību procesu. Viņa konstatēja, ka jebkura vecuma bērnam jāsaprot, kāpēc viņš iet uz skolu, kāpēc vecāku un skolotāju galvenais uzdevums ir palīdzēt bērniem "iemācīties mācīties".

"Visvienkāršākais būs iztēloties skolu kā savdabīgu dzīves modeli: padomājiet, kāds tas ir jūsu bērnu acīs? Droši vien, jūs piekrītat tam, ka dzīvē gadās neveiksmes, vilšanās, sarūgtinājumi un atklātas sakāves, grūtības un nepārvaramas varas apstākļi, sliktas dienas un pat slikta rīcība. Tomēr ir svarīgi prast pārvarēt grūtības, izlabot situācijas un mācīties tās novērst gan ar pašu pieredzes, gan gadu simteņiem senu patiesību palīdzību," teica psiholoģe.

Viņa piebilda: ja bērns skaita dienas līdz brīvdienām, vecāki var mēģināt mainīt savu viedokli par dzīvi un censties atrast prieku katrā dienā, vienalga, kas notiek skolā vai darbā.

Pareizs atbalsts

Bērniem ir jāsaprot, ka vecāki nepilda mājas darbus viņu vietā, viņi palīdz tos paveikt. Ja notiek otrādi, bērnam var rasties priekšstats, ka sekmes vajadzīgas vecākiem, ne viņam pašam.

Sociālie tīkli
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Īsta palīdzība būs organizēt apstākļus skolēna nodarbībām un atbalstīt optimālu režīmu – to bērniem pagaidām ir grūti organizēt pašiem. Gadās, ka vecāki paši ierosina izpildīt mājas darbus bērnu vietā, un vēlāk, slodzei augot, tas nāk par ļaunu viņiem pašiem," norādīja Igoņina.

Tāpēc ir svarīgi laikus izlemt, ka mājas darbi ir bēŗna pienākums. Lai to atvieglotu, vecāki var sniegt jebkādu atbalstu: atzinība, uzslava, lepnums par panākumiem un mierinājums par neveiksmēm nekad nebūs lieks.

"Apbalvojums var būt dažāds atkarībā no skolēna vecuma, tomēr vienmēr ir kaut kas, kas viņu iepriecinās un motivēs uz lielākiem darbiem," piebilda psiholoģe.

Režīma ievērošana

Ekaterina Igoņina atgādināja, ka režīma ievērošana bieži vien tiek pieprasīta tikai no bērniem. Tomēr paradums plānot darbus iepriekš un ievērot to izpildes grafiku dod ne tikai lielisku piemēru skolēniem, bet arī palīdz izvairīties no pārslodzes.

Ja aizvien biežāk un biežāk atgadās, ka mājas darbi aiztiepjas pēc pusnakts, ir jānoskaidro, kas par lietu: iespējams, ārpusskolas nodarbības rada pārslodzi, taču pie vainas var būt arī elementārs slinkums.

Protams, dažkārt gadās liels mācību apjoms, tomēr tie ir reti izņēmumi. Ja esat ievērojuši, ka tie ir sistemātiski, laiks noskaidrot, kas par lietu: piemēram, pārslodze dažādos priekšmetos vai pedagoga nevērība.

"Pieradiniet bērnus, ka jūs esat viņu rīcībā mājas darbiem atvēlētajā laikā; agrāk vai vēlāk ir citi darbi, piemēram, jūr gatavojat pusdienas, ejat uz veikalu un... atpūšaties, arī atpūtas laikā mammu nevajag novērst," teica speciāliste.

Atpūtas laiks

Psiholoģe atgādināja: lai kāda būtu jūsu atpūta – aktīva vai pasīva, ar grāmatu uz dīvāna, tai savs laiks ir jāvelta, pie tam regulāri!

"Tieši izklaides, daiļrade un iemīļotie hobiji palīdz saglabāt pozitīvu emocionālo fonu, dāvā prieku un iespēju relaksēties, uzlabo noskaņojumu un atjauno resursus, piešķir spēkus un pārliecību par sevi. Citiem vārdiem sakot, - padara vecākus labsirdīgus, un ir ļoti noderīgi tas bērniem, viņu sekmēm un panākumiem, tāpēc nežēlojiet laiku un naudu, lai savestu sevi kārtībā – tas atmaksāsies trīskārt," teica Igoņina.

Vēršanās pēc palīdzības

Psiholoģe teica, ka vecāki ir paši kompetentākie savu bērnu audzinātāji, viņiem savu atvašu īpatnības zināmas vislabāk, tomēr dažkārt gadās, ka pat pieredzējušākajiem var rasties problēmas. Tas var būt saistīts ar bērna uzvedību, problēmām mācībās vai pat grūtībām savstarpējās sapratnes aspektā.

Patiesībā gandrīz visas audzināšanas grūtības ir pārvaramas – vienas pazūd laika gaitā, citas pagaist, ja mainās attieksme pret tām. Tomēr nesekmība vai slikta uzvedība skolā var sagādāt milzum daudz problēmu bērnam un viņa ģimenei, ietekmēt raksturu, kontaktus ar vienaudžiem un pasauli," piebilda Igoņina.

Tāpēc ir svarīgi paturēt prātā, ka speciālisti var prātīgi un iedarbīgi palīdzēt. Runa nav tikai par psihologiem, atbalstu var sniegt pedagogi, logopēdi, spēļu terapeiti, aukles, mājskolotāji un treneri, kam vienmēr var palūgt padomu.

"Ja parūpēsieties par profesionāļu atbalstu, būs daudz vieglāk tikt vaļā no bažām par skolēna audzināšanas un mācību specifiku. Jums vēl joprojām būs svarīgākā loma katra bērna dzīvē – viņa mīlošo vecāku loma," noslēgumā piebilda speciāliste.

10
Tagi:
izglītība, skola, bērni
Pēc temata
Psihologs: svētki var izraisīt stresu
Psiholoģe Svetlana Nefedkina: kā uzveikt rudens depresiju
Psiholoģe: stress sakarā ar atgriešanos darbā ir salīdzināms ar šķiršanās stresu
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

36
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

36
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Kravu tranzīts, foto no arhīva

"Dīvaina laime": KF izvērtēja Latvijas panākumus pēdējo 16 gadu laikā

36
(atjaunots 00:11 01.12.2020)
Tranzīta sabrukums, zivsaimniecības nozares iznīcināšana un masveida migrācija: kā varasiestādes "padarīja laimīgus" Latvijas iedzīvotājus tās dalības laikā Eiropas Savienībā.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas ir ieguvusi ​"dīvainu laimi​" pēc iestāšanās Eiropas Savienībā: ekonomika ir sagrauta, cilvēki aizbraukuši – konstatēja Krievijas politiķis, KF Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

​"2004. gadā iestājoties ES, Latvija nolēma, ka ir ieguvusi laimi. Iznākums: Latvijas tranzīta krahs, zivsaimniecības nozares, gandrīz visas rūpniecības iznīcināšana, alus darītavu slēgšana (PSRS laikā bija aptuveni 80, palikušas 3-4). 370 tūkstoši cilvēku pa šo laiku pametuši valsti. Dīvaina laime," uzrakstīja Puškovs Twitter.

​Krievijas politiķis jau bija atzīmējis, ka Latvijas ekonomikas sabrukums kļuva par Baltijas republikas varasiestāžu rusofobas politikas rezultātu. Pēc viņa sacītā, Latvija tik cītīgi pārrāva visas saiknes ar Krieviju, ar tik lielu sajūsmu uzbruka Maskavai EDSO un EPPA, ka Krievija sāka uz to reaģēt ilgi pirms Ukrainas krīzes. Uz ko cerēja Rīgā – nav skaidrs, pauž neizpratni Puškovs.

Krievijas senators pieņēma, ka Latvijas varasiestādes nedomāja par savas politikas un retorikas sekām, un "saņēma to, ko nevarēja nesaņemt". Puškovs piedāvāja adresēt jautājumus par tranzīta nozari Latvijas ĀM vadītājam Edgaram Rinkēvičam – "karstasinīgam politiskā kara ar Krieviju piekritējam": varbūt viņš atradīs kravas Latvijas dzelzceļiem un Rīgas ostām.

Latvijas Satiksmes ministrija aizvadītajā nedēļā vērsās pie Krievijas Transporta ministrijas ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjoma kritumu Latvijā. Iestādes vadītājs Tālis Linkaits pauda ieinteresētību "katrā kravas tonnā, kas varētu nākt cauri Latvijai vai uz Latviju".

Krievija konsekventi strādā ar mērķi pārorientēt savu tranzītu uz iekšzemes ostām. Baltijas valstis jau zaudējušas lielu daļu kravu no Krievijas, Latvijas ostas vienu mēnesi pēc otra ziņo, ka pārkraušanas apjomi krītas, bez Krievijas tranzīta cieš arī "Latvijas Dzelzceļš", kurš jau ir paziņojis par masveida darbinieku atlaišanu.

36
Tagi:
tranzīts, Latvija, Aleksejs Puškovs
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

0
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi