Zinību diena Rīgas 88. vidusskolā

Atgriežamies pie mācībām: psiholoģe sniedza padomus skolēnu vecākiem

9
(atjaunots 10:19 06.09.2020)
Visvienkāršākais būs iztēloties skolu kā savdabīgu dzīves modeli: padomājiet, kāds tas ir jūsu bērnu acīs?

RĪGA, 6. septembris — Sputnik. Līdz ar mācību gada sākumu nodarbības sākas ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem. Dienas režīma maiņa, palīdzība ar mājas darbiem – tā ir mammu un tētu dzīves neatņemama sastāvdaļa, stāsta RIA Novosti.

Lai atvieglotu visai ģimenei pāreju pie "rudens laika", Maskavas psiholoģiskās palīdzības dienesta psiholoģe Ekaterina Igoņina sniedza vairākus vērtīgus padomus.

Pirmkārt, speciāliste ieteica veidot pareizu attieksmi pret mācību procesu. Viņa konstatēja, ka jebkura vecuma bērnam jāsaprot, kāpēc viņš iet uz skolu, kāpēc vecāku un skolotāju galvenais uzdevums ir palīdzēt bērniem "iemācīties mācīties".

"Visvienkāršākais būs iztēloties skolu kā savdabīgu dzīves modeli: padomājiet, kāds tas ir jūsu bērnu acīs? Droši vien, jūs piekrītat tam, ka dzīvē gadās neveiksmes, vilšanās, sarūgtinājumi un atklātas sakāves, grūtības un nepārvaramas varas apstākļi, sliktas dienas un pat slikta rīcība. Tomēr ir svarīgi prast pārvarēt grūtības, izlabot situācijas un mācīties tās novērst gan ar pašu pieredzes, gan gadu simteņiem senu patiesību palīdzību," teica psiholoģe.

Viņa piebilda: ja bērns skaita dienas līdz brīvdienām, vecāki var mēģināt mainīt savu viedokli par dzīvi un censties atrast prieku katrā dienā, vienalga, kas notiek skolā vai darbā.

Pareizs atbalsts

Bērniem ir jāsaprot, ka vecāki nepilda mājas darbus viņu vietā, viņi palīdz tos paveikt. Ja notiek otrādi, bērnam var rasties priekšstats, ka sekmes vajadzīgas vecākiem, ne viņam pašam.

Sociālie tīkli
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Īsta palīdzība būs organizēt apstākļus skolēna nodarbībām un atbalstīt optimālu režīmu – to bērniem pagaidām ir grūti organizēt pašiem. Gadās, ka vecāki paši ierosina izpildīt mājas darbus bērnu vietā, un vēlāk, slodzei augot, tas nāk par ļaunu viņiem pašiem," norādīja Igoņina.

Tāpēc ir svarīgi laikus izlemt, ka mājas darbi ir bēŗna pienākums. Lai to atvieglotu, vecāki var sniegt jebkādu atbalstu: atzinība, uzslava, lepnums par panākumiem un mierinājums par neveiksmēm nekad nebūs lieks.

"Apbalvojums var būt dažāds atkarībā no skolēna vecuma, tomēr vienmēr ir kaut kas, kas viņu iepriecinās un motivēs uz lielākiem darbiem," piebilda psiholoģe.

Režīma ievērošana

Ekaterina Igoņina atgādināja, ka režīma ievērošana bieži vien tiek pieprasīta tikai no bērniem. Tomēr paradums plānot darbus iepriekš un ievērot to izpildes grafiku dod ne tikai lielisku piemēru skolēniem, bet arī palīdz izvairīties no pārslodzes.

Ja aizvien biežāk un biežāk atgadās, ka mājas darbi aiztiepjas pēc pusnakts, ir jānoskaidro, kas par lietu: iespējams, ārpusskolas nodarbības rada pārslodzi, taču pie vainas var būt arī elementārs slinkums.

Protams, dažkārt gadās liels mācību apjoms, tomēr tie ir reti izņēmumi. Ja esat ievērojuši, ka tie ir sistemātiski, laiks noskaidrot, kas par lietu: piemēram, pārslodze dažādos priekšmetos vai pedagoga nevērība.

"Pieradiniet bērnus, ka jūs esat viņu rīcībā mājas darbiem atvēlētajā laikā; agrāk vai vēlāk ir citi darbi, piemēram, jūr gatavojat pusdienas, ejat uz veikalu un... atpūšaties, arī atpūtas laikā mammu nevajag novērst," teica speciāliste.

Atpūtas laiks

Psiholoģe atgādināja: lai kāda būtu jūsu atpūta – aktīva vai pasīva, ar grāmatu uz dīvāna, tai savs laiks ir jāvelta, pie tam regulāri!

"Tieši izklaides, daiļrade un iemīļotie hobiji palīdz saglabāt pozitīvu emocionālo fonu, dāvā prieku un iespēju relaksēties, uzlabo noskaņojumu un atjauno resursus, piešķir spēkus un pārliecību par sevi. Citiem vārdiem sakot, - padara vecākus labsirdīgus, un ir ļoti noderīgi tas bērniem, viņu sekmēm un panākumiem, tāpēc nežēlojiet laiku un naudu, lai savestu sevi kārtībā – tas atmaksāsies trīskārt," teica Igoņina.

Vēršanās pēc palīdzības

Psiholoģe teica, ka vecāki ir paši kompetentākie savu bērnu audzinātāji, viņiem savu atvašu īpatnības zināmas vislabāk, tomēr dažkārt gadās, ka pat pieredzējušākajiem var rasties problēmas. Tas var būt saistīts ar bērna uzvedību, problēmām mācībās vai pat grūtībām savstarpējās sapratnes aspektā.

Patiesībā gandrīz visas audzināšanas grūtības ir pārvaramas – vienas pazūd laika gaitā, citas pagaist, ja mainās attieksme pret tām. Tomēr nesekmība vai slikta uzvedība skolā var sagādāt milzum daudz problēmu bērnam un viņa ģimenei, ietekmēt raksturu, kontaktus ar vienaudžiem un pasauli," piebilda Igoņina.

Tāpēc ir svarīgi paturēt prātā, ka speciālisti var prātīgi un iedarbīgi palīdzēt. Runa nav tikai par psihologiem, atbalstu var sniegt pedagogi, logopēdi, spēļu terapeiti, aukles, mājskolotāji un treneri, kam vienmēr var palūgt padomu.

"Ja parūpēsieties par profesionāļu atbalstu, būs daudz vieglāk tikt vaļā no bažām par skolēna audzināšanas un mācību specifiku. Jums vēl joprojām būs svarīgākā loma katra bērna dzīvē – viņa mīlošo vecāku loma," noslēgumā piebilda speciāliste.

9
Tagi:
izglītība, skola, bērni
Pēc temata
Psihologs: svētki var izraisīt stresu
Psiholoģe Svetlana Nefedkina: kā uzveikt rudens depresiju
Psiholoģe: stress sakarā ar atgriešanos darbā ir salīdzināms ar šķiršanās stresu
B-1B Lancer

Amerikāņu eksperts skaidro, kāpēc ASV nevar sagraut Kaļiņingradu

11
(atjaunots 17:26 23.09.2020)
Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, uzskata eksperts.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Krievijas un ASV kara gadījumā Kaļiņgradas pretgaisa aizsardzības sistēmu pārraušanai ASV vajadzīgs lielāks skaits stratēģisko bumbvedēju, nekā pašlaik, vēsta RIA Novosti. Šādu viedokli paudis Demokrātiju aizsardzības fonda Militārās un politiskās varas centra militārais analītiķis Šeins Preizvoters, vēsta Defence One.

Eksperts konstatēja, ka Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, taču patlaban bruņojumā ir tikai 140 lidmašīnas. Raksta autors atgādināja, ka līdz 2040. gadam plānots palielināt aviācijas parku līdz 175 eksemplāriem.

"Pat neskatoties uz to, ka ASV ir bāzes un sabiedrotie reģionā, milzīgais pretdarbības līdzekļu skaits, kas nepieciešami, piemēram Kaļiņingradas PGA integrētās sistēmas likvidēšanai, prasīs lielu skaitu bumbvedēju," klāstīja Preizvoters.

Tāpat viņš atzīmēja arī stratēģisko bumbvedēju lielo nozīmi arī gadījumā, ja sāksies karš ASV un Ķīnas startā. "Neredzamās" lidmašīnas varēšot iekļūt aizsargātos rajonos Ķīnas teritorijā, savukārt parastie bumbvedēji būšot noderīgi, sākoties karadarbībai rajonos, ko neaizsniedz Ķīnas PGA sistēmas.

11
Tagi:
pretgaisa aizsardzība, aizsardzība, karš, Krievija, ASV
Pēc temata
Eksperts: amerikāņu bumbvedēji – viegls mērķis Krievijas S-400
"Tas ir kaut kas jauns": NATO izdomājuši, kā karot ar krievu tankiem
Pavērsts pret Baltiju un Melno jūru: "Prometei" satriec mērķus 550 km attālumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Eiropas Komisija

Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos

9
(atjaunots 17:22 23.09.2020)
Vairākās Eiropas valstīs vērojams koronavīrusa infekcijas gadījumu pieaugums, tāpēc tūrisma nozares atjaunošanai un stabilas tūristu plūsmas atbalstam vajadzīgi kopīgi principi visām valstīm šajos sarežģītajos apstākļos.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Latvija aicinās Eiropas Komisiju izstrādāt vienotus principus tūrisma nozarei Covid-19 apstākļos, stāsta Ekonomikas ministrijas ziņojums par jautājumiem, kas tiks izskatīti ES tūrisma ministru videokonferencē, stāsta Tvnet.lv.

Konference sasaukta pēc Vācijas iniciatīvas.

Eiropā patlaban tiek reģistrēts aizvien lielāks infekcijas gadījumu skaits, tāpēc Vācija vēlas kopīgiem spēkiem izstrādāt risinājumus, kā labāk atjaunot tūrisma nozari un atbalstīt stabilu tūrisma plūsmu, atklāja ministrija.

Latvijas pārstāvji videokonferencē pastāstīs par kritisko situāciju tūrisma nozarē valstī.

Latvija uzskata, ka sabiedriskā veselība ir prioritārs jautājums, tomēr vienlaikus nepieciešama sabalansēta pieeja, lai nodrošinātu ekonomika atjaunošanu un Šengenas zonas veselumu.

Jautājumā par Baltijas valstīm Latvija uzskata, ka transporta un tūrisma plūsmu uzturēšanai valstīm ir jāvienojas par kopīgu kumulatīvo rādītāju, kura apstākļos ir jāievēro pašizolācija, kā arī par citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

ES tūrisma ministru videokonference notiks septembra beigās.

9
Tagi:
koronavīruss, tūrisms, Eiropas Komisija, Latvija
Pēc temata
Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības
Vīrusa viļņos. Valstis gatavojas jauniem uzliesmojumiem
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

0
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

0
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu