Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs: Lietuva pārkāpusi visas robežas centienos sakaitēt situāciju Baltkrievijā

48
(atjaunots 12:02 02.09.2020)
Lietuva centienos sakaitēt situāciju Baltkrievijā pārkāpj visas robežas un darbā ar bijušo prezidenta kandidāti Svetlanu Tihanovsku izmanto metodes, kas pārkāpj republikas suverenitāti, uzskata Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

RĪGA, 2. septembris — Sputnik. Rietumvalstu līderu paziņojumi Baltkrievijas kontekstā ir neētiski, taču Lietuva ir pārkāpusi visas pieklājības robežas, paziņoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, vēsta RIA Novosti.

1. septembrī Lavrovs uzrunāja Krievijas ĀM Maskavas starptautisko attiecību institūta, kā arī Diplomātiskās akadēmijas pirmā kursa studentus, profesorus un pasniedzējus.

Komentējot situāciju Baltkrievijā, politiķis paziņoja, ka republikas pilsoņiem vajadzīga iespēja pašiem atrisināt savas problēmas bez ārējas iejaukšanās. Visas problēmas, kas satrauc baltkrievu sabiedrību, ir jārisina dialoga ietvaros. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko ierosinājis konstitucionālo reformu. Pēc Maskavas domām, tā ir forma, kuras ietvaros var organizēt dialogu ar pilsonisko sabiedrību, atzīmēja Lavrovs.

Ministrs akcentēja, ka daži rietumvalstu līderu paziņojumi Baltkrievijas kontekstā ir neētiski, republikā nav nepieciešamības meklēt citu valstu starpniecības pakalpojumus situācijas pārvarēšanai, bet mēģinājumi piespiest Minsku ar sankciju palīdzību nav pieļaujami.

"Paskatieties, kā par situāciju Baltkrievijā izsakās NATO ģenerālsekretārs, Eiropas Savienības pārstāvji, Rietumu līderi, kas nokļuvuši Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas vadībā. Kādas pamācības izteiktas tonī, kas nepieļauj pat mazākās šaubas, ka visi pārējie varētu to neuzskatīt par pamācību," teica ministrs. Lavrovs piebilda, ka Maskava tam pievērš uzmanību un uzskata par "elementāru diplomātisko iemaņu" trūkumu. "Tas ir neētiski principā ne tikai no diplomātiskā, bet arī no cilvēciskā viedokļa," teica ministrs.

Īpaši ministrs izcēla Lietuvu.

"Manuprāt, mūsu lietuviešu kaimiņi jau pārkāpuši visas pieklājības robežas. Mums ir pamats uzskatīt, ka viņi ar Svetlanu Tihanovskas kundzi strādā nebūt ne ar demokrātiskām metodēm, un metodēm, kurās ne īpaši izpaužas cieņa pret Baltkrievijas Republiku," teica Lavrovs.

Krievija uzskata, ka nav nepieciešamības piesaistīt citas valstis kā starpniekus pašreizējās situācijas atrisināšanai Baltkrievijā, atzīmēja ministrs.

Viņš uzsvēra: " Baltkrievijas tautai ir visas iespējas patstāvīgi atrisināt šo problēmu. Jā, ir jautājumi, ko nepieciešams apspriest – tas ir skaidrs. Taču mēģināt nekavējoties tēlot kaut kādu tiesneša lomu, kā to mēģina darīt mūsu kolēģi Rietumos, nekavējoties pasludināt savus spriedumus, mēģināt tos izpildīt, ieviešot sankcijas un citus draudus, - to mēs uzskatām par nepieļaujamu mūsdienu pasaulē."

Ministrs konstatēja, ka tāds "stils" parādās Baltkrievijas kaimiņiem, it īpaši tiem, kuri vēlas piesaistīt visus ES locekļus savai stingrajai antilukašenko platformai.

"Mēs zinām, ka tas rada nopietnu diskomfortu vecās Eiropas valstīm, kas izprot nepieciešamību rīkoties līdzsvaroti un kam rupja, tieša un atklāta iejaukšanās jebkuras valsts iekšējās lietās tomēr rada zināmu neērtības sajūtu," teica Lavrovs.

Piemēram, viņš atzīmēja, ka dažas Eiropas valstis, pārsvarā – Baltija pieprasa, lai Baltkrievijas vadība piekristu EDSO starpniecībai. Tomēr rodas jautājums: "Bet kāpēc patiesībā EDSO neaizbrauca novērot vēlēšanas Baltkrievijas Republikā, kurp tika uzaicināta?" "Mums paziņoja, ka uzaicinājums saņemts par vēlu. Taču patiesībā "vēlu" – tas bija mēnesis pirms vēlēšanām," atgādināja Krievijas ārlietu ministrs.

Pēc viņa vārdiem, "EDSO nepastāv nekādas prasības, saskaņā ar kurām novērotājus vajadzētu uzaicināt agrāk nekā mēnesi iepriekš, tur vispār nav norādīti nekādi parametri."

48
Tagi:
Lavrovs, Lietuva, Baltkrievija, Krievija
Pēc temata
Lietuvas ārlietu ministrs vīlies par ES sankciju mērogu pret Baltkrieviju
Politologs: tikšanās Lietuvā parādīja, kas ir Baltkrievijas notikumu pasūtītājs
Lietuvas viltīgais plāns: atstāt Baltkrieviju bez elektrības un nopelnīt
Politologs: Lietuva un Polija nevar kļūt par starpniekiem krīzes regulēšanai Baltkrievijā
Covid-19

Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka

17
(atjaunots 11:35 21.09.2020)
Desmit ES valstīs Covid-19 izplatās nekontrolējami, taču Lietuvā situācija pagaidām nav tika bēdīga.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Situācija ar Covid-19 saslimstību pasaulē un Eiropā kļūst arvien sliktāka, paziņoja LTV raidījumā "Rīta panorāma" Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vakar Latvijā tika ziņots par 10 jauniem Covid-19 gadījumiem. Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik bez simptomiem izrādās vidēji tikai viens no 10 atklātajiem Covid-19 gadījumiem. Pēc viņa sacītā, smagi saslimušo skaits patlaban ir proporcionāli zemāks nekā pavasarī, jo biežāk slimo jauni cilvēki.

Tikmēr Eiropa sagaida "otro vilni – vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā. PVO uzskata, ka tas pirmām kārtām ir saistīts ar drošības pasākumu neievērošanu.

Pēc Perevoščikova teiktā, saslimstību var vērtēt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, pēc pozitīvo analīžu rezultātu daļas. Ja pozitīvi ir vairāk par 3% veikto analīžu, tas ir kritisks rādītājs, kurš liecina par nekontrolējamu slimības izplatību.

Latvijā šis rādītājs sastāda 0,3%, savukārt desmit ES valstīs jau pārsniedz 3%. Covid-19 saslimstība stipri pieaug arī Latvijas kaimiņvalstīs. Šonedēļ valstu "dzeltenajā sarakstā", pēc atgriešanās no kurām jāievēro pašizolācijas režīms, Igaunijai pievienojusies arī Lietuva.

Pēc Perevoščikova sacītā, labā ziņa ir tas, ka Lietuvā lielākā daļa Covid-19 gadījumu tiek apsekota un pozitīvo analīžu rezultātu daļa tur ir mazāka par 1%.

Runājot par vakcīnu, epidemiologs nebija pārāk optimistisks, un pieņēma, ka to varētu sagaidīt vien ap nākamā gada rudeni.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu Čehijā (aizritējušajā ceturtdienā valstī bija 3123 jauni inficēšanās gadījumi), uz šo valsti un no tās kopš šodienas ir aizliegti regulārie pasažieru pārvadājumi, tiek ziņots SPKC mājaslapā. Pasažieru pārvadāšanas aizliegumi ir ieviesti arī attiecībā uz Spāniju, Andoru un Franciju.

17
Tagi:
koronavīruss, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Diennakts laikā 10 jauni Covid-19 gadījumi, četri cilvēki stacionēti
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

Medijs: Lielbritānija pastiprinājusi patrulēšanu pie Krievijas robežām

22
(atjaunots 11:04 21.09.2020)
Tostarp iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīti aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lielbritānijas GKS iznīcinātāji un britu JKS kuģi ievērojami pastiprinājuši patrulēšanu pie Krievijas robežām ar mērķi atklāt Krievijas aizsardzības "vājās puses", vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu Sunday Times.

Saskaņā ar tā datiem, laika posmā no augusta pēdējās nedēļas pie Krievijas robežām Melnās jūras rajonā, kā arī Kolas pussalas krastiem tika nosūtītas vismaz 28 karalisko GKS lidmašīnas, turklāt lidojumus vienlaikus piedalījās līdz pat piecām lidmašīnām.

Izdevums atzīmē, ka tālajos lidojumos piedalījās iznīcinātāji Typhoon un degvielas uzpildes lidmašīnas Voyager, kā arī izlūkošanas lidmašīnas Sentinel, RC-135 un Sentry E-3 AWACS. Pirms divām nedēļām izdevums ziņoja par pirmajiem iznīcinātāju Typhoon lidojumiem virs Ukrainas, un, kā uzsver avīze, "militārie avoti un dati no lidmašīnu izsekošanas portāliem apstiprināja, ka kopš tā laika patrulēšana virs Melnās jūras ir pastiprinājusies".

Turklāt tiek atzīmēts, ka iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīt aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

Augsta līmeņa informators britu izlūkdienestā paziņoja avīzei, ka šādu misiju rezultātā iegūtā informācija palīdzēt Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas ekspertiem "atklāt pretinieku vājās puses un censties izmantot tās".

KF BS Ģenerālštāba Galvenās operatīvās vadības priekšnieks, pirmais Ģenerālštāba priekšnieka vietnieks Sergejs Rudskojs piektdien paziņoja, ka ārzemju izlūkošanas lidmašīnas sākušas par 40% biežāk, nekā pērn, parādīties Melnās jūras reģionā. Pēc viņa sacītā, vēl vairāk pieaugusi izlūkošanas no gaisa veikšanas aktivitāte Krimas pussalas tuvumā.

22
Tagi:
iznīcinātājs, robeža, Lielbritānija, Krievija
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievija atjauno flotes tradīcijas: mācības "Okeāna vairogs" Baltijas jūrā
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību