Asteroīds

1. septembrī Zemei tuvosies augstceltnes izmēra asteroīds

43
(atjaunots 18:29 30.08.2020)
Zinātnieki uzskata: risks, ka asteroīds varētu ieiet planētas atmosfērā, ir pavisam niecīgs.

RĪGA, 30. augusts - Sputnik. Potenciāli bīstams asteroīds 2011 ES4 tuvosies Zemei. Informāciju par to sniegusi NASA, vēsta RIA Novosti.

Asteroīda izmēri: 22-50 metri. Zinātnieki uzskata, ka minimālais attālums, kādā asteroīds paies garām Zemei, ir 120 tūkstoši kilometru. Salīdzinājumam: attālums no Mēness līdz Zemei sastāda 384,4 tūkstošus kilometru.

Debesu ķermenis atradīsies minimālā attālumā no Zemes pl. 19:12 pēc Latvijas laika. Asteroīds pārvietojas ar ātrumu 8,16 km/sek.

Asteroīds 2011 ES4, kas pieder pie Apolona grupas, tika atklāts 2011. gada 2. martā.

Iepriekš kļuva zināms, ka 2. novembrī, ASV prezidenta vēlēšanu priekšvakarā minimālā attālumā no Zemes atradīsies asteroīds 2018 VP1.

Atzīmēts, ka aptuveni 18:33 pēc Latvijas laika 2018 VP1 atradīsies 384 tūkstošu kilometru attālumā no Zemes.

NASA uzsvēra: risks, ka asteroīds varētu ieiet planētas atmosfērā, ir 0,41%.

Augstceltnes izmēra asteroīds 2011 ES4, kas paies garām Zemei 1. septembrī, neapdraud planētu, informēja "Roskosmos" preses dienests.

"Mēs nenomirsim," paziņoja valsts korporācija, atzīmējot, ka asteroīdu orbītas tiek aprēķinātas ilgtermiņa perspektīvā tulīt pēc ti reģistrācijas.

"Sadursmes risks ar 2011 ES4 tika aprēķināts jau 2011. gadā un tika atzīta par niecīgu," uzsvēra preses dienests.

Apolona grupa

Apoloni ir Zemes tuvumā esošo asteroīdu grupa, kuru orbītas šķērso Zemes orbītu no ārpuses.

Saskaņā ar tradīciju, šī asteroīdu grupa tika nosaukta par godu savam pirmajam atklātajam pārstāvim – asteroīdam (1862) Apolon, kas reģistrēts 1932. gada aprīlī un nosaukts par godu sengrieķu dievam Apolonam.

Šīs grupas asteroīdi regulāri šķērso Zemes orbītu, tāpēc tie ir potenciāli bīstami.

43
Tagi:
asteroīds, Roskosmos, NASA
Pēc temata
Zinātnieks pastāstīja par asteroīdiem, kas var nest iznīcību cilvēcei
Elektrizēta atmosfēra. Zinātnieki brīdina: pērkona negaisi būs aizvien biežāki
NASA informē, ka Zemei tuvojas futbola laukuma lieluma asteroīds

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

12
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

12
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

48
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

48
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām

Tiešraide. Uzvaras 76. gadadienai veltītā militārā parāde Sarkanajā laukumā. Tiešraide

0
(atjaunots 10:09 09.05.2021)
Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai veltītās militārās parādes Sarkanajā laukumā tiešraide.
0