Klaipēdas jūras osta

Lietuvā paziņoja, ka Lukašenko plāns novirzīt kravas kaitēs Minskai

41
(atjaunots 16:29 29.08.2020)
Pēc Lietuvas Ekonomikas ministrijas vadītāja domām, Minskai derētu aprēķināt ekonomiskos zaudējumu un izvērtēt izdevību, kuru nes Klaipēdas osta.

RĪGA, 29. augusts – Sputnik. Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministrs Rimants Sinkevičs komentēja Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko ieceri novirzīt visas Baltkrievijas kravu plūsmas no Lietuvas ostām uz citām, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz Ekonomikas un inovācijas ministrijas preses dienestu.

Iepriekš Baltkrievijas līderis paziņoja, ka valsts varasiestādes sagatavos atbildi iespējamajām ES sankcijām. Pēc viņa sacītā, kravu plūsmas no Baltkrievijas viedo 30% Lietuvas budžeta. Lukašenko pateica, ka Minska "parādīs, kas ir sankcijas", savukārt Baltkrieviju ar ierobežojošajiem pasākumiem iebiedēt neizdosies.

"Baltkrievijas kravas Klaipēdas ostā sastāda aptuveni 30%. Tādēļ, pieņemot lēmumu par atteikšanos no kravu pārvadājumiem, Baltkrievijai ir jāaprēķina ekonomiskie zaudējumi un jāizvērtē komercizdevība, kuru sniedz Klaipēdas osta. Tāpat Baltkrievijai ir jāņem vērā, ka, ja tā pieņems šo ekonomiski neizdevīgo lēmumu, tā sodīs pati sevi, jo tas radīs būtisku ietekmi uz valsts ekonomiku," paziņoja Sinkevičs.

Pēc ministra domām, ja Minska oficiāli atteiksies no kravu pārvadājumiem cauri Klaipēdas ostai, ES valstis varētu reaģēt uz šo soli ar atbildes sankcijām. Tomēr, kā uzskata Sinkevičs, piemērot tās pagaidām ir pāragri, un šie ierobežojumi ir jāpiemēro pret atsevišķām personām, nevis jāskar visa Baltkrievijas ekonomika.

Sinkevičs atzīmēja, ka gadījumā, ja Baltkrievija novirzīs kravu plūsmas no Lietuvas ostām, cietīs Klaipēdas ostas stividorkompānijas, Lietuvos geležinkeliai (Lietuvas dzelzceļa kompānija) un pati Klaipēdas osta. Tomēr ministrs apgalvo, ka esošajā situācijā Lietuvas uzņēmējiem jājūtas mierīgi, viņiem briesmas nedraud.

Taču, kā Sputnik Lietuva intervijā atzīmēja politologs Kirills Koktišs, patiesībā Minskas nodoms novirzīt kravas iecirtīs Lietuvai ļoti spēcīgi. Savukārt Latvija, kura pacentās pašā sākumā distancēties no situācijas Baltkrievijā un nekurināt to, atšķirībā no Viļņas, var noraut īstu ekonomisku džekpotu.

Pēc Baltkrievijā uzsāktajiem protestiem prezidenta vēlēšanu fonā Eiropas Savienības un dažas citas valstis nosauca balsojumu par "neleģitīmu", bet tā rezultātus – par "falsificētiem", un paziņoja par gatavību ieviest sankcijas pret Minsku. Uz ierobežojošajiem pasākumiem īpaši uzstāj Baltijas valstis, pārsvarā Lietuva, kā arī Polija.

Viļņā tiek gatavots sankciju saraksts, kurš ietvers 118 uzvārdus, tostarp tajā iekļaus arī pašu Lukašenko.

Pēdējo mēnešu laikā Lietuva centās nopelnīt uz domstarpību rēķina starp Maskavu un Minsku naftas cenu dēļ. Tieši Klaipēdas ostā ieradās kravas ar šo degvielu, kuras pēc tam pa dzelzceļu tik transportētas uz Baltkrievijas teritoriju. Tostarp, kā daudzkārt atzīmējuši eksperti, Lietuvas ostas šobrīd dzīvo tostarp uz Baltkrievijas tranzīta rēķina, kurš nes tām ievērojamus ienākumus.

Iepriekš Lietuvas premjeres Sauļus Skvernelis paziņoja, ka lēmumi, par kuriem šodien runā Lukašenko, pirmām kārtām kaitēs pašai Baltkrievijai, ja tie beigās tomēr tiks pieņemti.

41
Tagi:
kravas, Aleksandrs Lukašenko, Lietuva, Baltkrievija
Pēc temata
Lukašenko paziņoja par "diplomātisko slaktiņu" pret Baltkrieviju
Minska atteica vizītē Baltijas valstu valdību un ĀM vadītājiem
Baltkrievijā piedāvā atņemt krievu valodai valsts valodas statusu
Migranti no Baltkrievijas varēs uzlabot demogrāfiju Latvijā
B-1B Lancer

Amerikāņu eksperts skaidro, kāpēc ASV nevar sagraut Kaļiņingradu

11
(atjaunots 17:26 23.09.2020)
Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, uzskata eksperts.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Krievijas un ASV kara gadījumā Kaļiņgradas pretgaisa aizsardzības sistēmu pārraušanai ASV vajadzīgs lielāks skaits stratēģisko bumbvedēju, nekā pašlaik, vēsta RIA Novosti. Šādu viedokli paudis Demokrātiju aizsardzības fonda Militārās un politiskās varas centra militārais analītiķis Šeins Preizvoters, vēsta Defence One.

Eksperts konstatēja, ka Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, taču patlaban bruņojumā ir tikai 140 lidmašīnas. Raksta autors atgādināja, ka līdz 2040. gadam plānots palielināt aviācijas parku līdz 175 eksemplāriem.

"Pat neskatoties uz to, ka ASV ir bāzes un sabiedrotie reģionā, milzīgais pretdarbības līdzekļu skaits, kas nepieciešami, piemēram Kaļiņingradas PGA integrētās sistēmas likvidēšanai, prasīs lielu skaitu bumbvedēju," klāstīja Preizvoters.

Tāpat viņš atzīmēja arī stratēģisko bumbvedēju lielo nozīmi arī gadījumā, ja sāksies karš ASV un Ķīnas startā. "Neredzamās" lidmašīnas varēšot iekļūt aizsargātos rajonos Ķīnas teritorijā, savukārt parastie bumbvedēji būšot noderīgi, sākoties karadarbībai rajonos, ko neaizsniedz Ķīnas PGA sistēmas.

11
Tagi:
pretgaisa aizsardzība, aizsardzība, karš, Krievija, ASV
Pēc temata
Eksperts: amerikāņu bumbvedēji – viegls mērķis Krievijas S-400
"Tas ir kaut kas jauns": NATO izdomājuši, kā karot ar krievu tankiem
Pavērsts pret Baltiju un Melno jūru: "Prometei" satriec mērķus 550 km attālumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Eiropas Komisija

Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos

9
(atjaunots 17:22 23.09.2020)
Vairākās Eiropas valstīs vērojams koronavīrusa infekcijas gadījumu pieaugums, tāpēc tūrisma nozares atjaunošanai un stabilas tūristu plūsmas atbalstam vajadzīgi kopīgi principi visām valstīm šajos sarežģītajos apstākļos.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Latvija aicinās Eiropas Komisiju izstrādāt vienotus principus tūrisma nozarei Covid-19 apstākļos, stāsta Ekonomikas ministrijas ziņojums par jautājumiem, kas tiks izskatīti ES tūrisma ministru videokonferencē, stāsta Tvnet.lv.

Konference sasaukta pēc Vācijas iniciatīvas.

Eiropā patlaban tiek reģistrēts aizvien lielāks infekcijas gadījumu skaits, tāpēc Vācija vēlas kopīgiem spēkiem izstrādāt risinājumus, kā labāk atjaunot tūrisma nozari un atbalstīt stabilu tūrisma plūsmu, atklāja ministrija.

Latvijas pārstāvji videokonferencē pastāstīs par kritisko situāciju tūrisma nozarē valstī.

Latvija uzskata, ka sabiedriskā veselība ir prioritārs jautājums, tomēr vienlaikus nepieciešama sabalansēta pieeja, lai nodrošinātu ekonomika atjaunošanu un Šengenas zonas veselumu.

Jautājumā par Baltijas valstīm Latvija uzskata, ka transporta un tūrisma plūsmu uzturēšanai valstīm ir jāvienojas par kopīgu kumulatīvo rādītāju, kura apstākļos ir jāievēro pašizolācija, kā arī par citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

ES tūrisma ministru videokonference notiks septembra beigās.

9
Tagi:
koronavīruss, tūrisms, Eiropas Komisija, Latvija
Pēc temata
Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības
Vīrusa viļņos. Valstis gatavojas jauniem uzliesmojumiem
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

0
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

0
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu