Solitaire

Nejaušs demaršs: ES valstis apsprieda "Ziemeļu straumi 2"

24
(atjaunots 08:39 28.08.2020)
Vienas ES valstis centās iebilst pret "Ziemeļu straumi 2", citas – pret ASV sankcijām pret tiem, kas šo gāzesvadu būvē, bet visā apsūdzēja Krieviju.

RĪGA, 28. augusts – Sputnik. Mēģinājums paziņot oficiālajai Vašingtonai vienotu ES valstu viedokli saistībā ar ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2" neizdevās, raksta Politico.

Patlaban ES valstis cenšas aizstāvēt savu suverenitāti no ASV, taču neradīt iespaidu, ka tās atbalsta Krievijas, sava galvenā gāzes piegādātāja, politiku. Šīs dubultās pozīcijas trūkumi spilgti izcēlās mēģinājuma gaitā nodemonstrēt ES vienotību sarunā ar ASV Valsts departamentu 12. augustā.

Nesen ASV apsolīja ieviest sankcijas pret Eiropas kompānijām, kuras piedalīsies gāzesvada no Krievijas uz Vāciju "Ziemeļu straume 2" izbūvē, taču gāzesvads apzināti netika pieminēts ielūgumā 27 ES valstīm apspriests sankciju politiku.

Beigās tikšanās reizē piedalījās tikai 24 valstu pārstāvji – Latvija, Ungārija un Rumānija neieradās.

Tikšanās sākās ar savstarpēju valstu paziņojumu, par to, ka ES uzskata eksteritoriālās sankcijas par starptautisko tiesību normu pārkāpumu. Piemēra kārtā tika minētas ASV sankcijas pret Irānu, Kubu, Starptautisko krimināltiesu un "Ziemeļu straumi 2".

"Lai arī tas ne obligāti novedīs pie tūlītējām ASV sankciju politikas izmaiņām, taču tikšanās bija veiksmīga tajā ziņā, ka nodemonstrēja ES valstu raizes attiecībā uz sankciju eskalāciju," teikts tikšanās gala paziņojumā.

Demaršs vai nē

Tikšanās prieku nedaudz sabojāja tas, ka pēc divām dienām tā kļuva par publiski pieejamu, un valstis sāka strīdēties par to, kādā notikumā tad tās piedalījās.

Vācijas ĀM pārstāvji paziņoja Berlīnes biznesmeņiem, ka 24 ES valstis paziņoja ASV formālu demaršu. Šo vārdu izmantoja arī Bundestāga deputāts vēstulē vienam no sankciju likumprojekta autoriem, ASV senatoram Tedam Krūzam. Arī Austrijas ĀM apstiprināja, ka valsts piedalījās demaršā.

Briselē nebija tik ļoti pārliecināti.

"Mēs varam apstiprināt, ka 12. augustā ES delegācija paziņoja demaršu ASV Valsts departamentam saistībā ar sankcijām, kurš balstās uz ES augstākā pārstāvja ārpolitikas un drošības politikas lietās Žozepa Borela paziņojuma. Demaršā, kurš notika videokonferences formātā, piedalījās 24 valstis," paziņoja viens no ES diplomātiem.

Taču cits ES pārstāvis nosauca notikušo par "neformālu demaršu", jo tajā piedalījās vien 24 valstis. ES oficiālā pārstāve ārlietās Nabila Masrali apstiprināja, ka formālu demaršu vajadzētu atbalstīt visām 27 valstīm un ka 12. augusta tikšanās neiekļāva šādu mērķi.

Igaunijas vēstnieks ASV Jonatans Vseviovs apgalvo, ka dalība tikšanās reize neko neteica par valsts pozīciju saistībā ar sankcijām vai "Ziemeļu straumi 2".

"Es, acīmredzami, nevaru runāt visu vārdā, taču es varu runāt par Igaunijas pozīciju, un es varu jūs iedrošināt, ka mēs nepaziņojām demaršu amerikāņiem, nedz patstāvīgi, nedz kopā ar kādu," paziņoja Vseviovs. "Nejaušu demaršu nemēdz būt, kad jūs vienkārši izrādījāties istabā, kur kāds paziņo kādam demaršu, un pēkšņi izrādās, ka arī jūs piedalījāties."

Viņš piebilda, ka Igaunija joprojām iebilst pret "Ziemeļu straumi 2" un ir apmierināta ar ASV nostāju sankciju jautājumā pret gāzesvadu.

"Mēs neaicinām ieviest sankcijas. Mēs iebilstam pret "Ziemeļu straumi 2". Tā ir svarīga atšķirība," saka Vseviovs. "Tas, kā ASV veido vai īsteno savu ārpolitiku, tas, neapšaubāmi, ir pašu ASV lieta."

Maskavas roka

Tikšanās gaitā Austrijas, Vācijas, Dānijas, Nīderlandes, Zviedrijas un Lietuvas pārstāvji izkritizēja ASV pozīciju, kuras draud ar sankcijām Eiropas biznesmeņiem. Lietuva tostarp piebilda, ka "uzskata sankcijas par visefektīvāko cīņas metodi ar Krieviju", un uzsvēra savus iebildumus pret gāzesvadu.

ASV sankciju piekritēji atzīmēja, ka ES pastāv manāma valstu grupa, kuras nav apmierinātas ar "Ziemeļu straumi 2", kas padara daudz mazāk acīmredzamu signālu, kuru Eiropas diplomāti vēlējās nosūtīt ASV saistībā ar sankcijām.

"Pret "Ziemeļu straumi 2" uzstājas visa Eiropas Savienība," paziņoja senatora Krūza pārstāvis. "Daudzas Eiropas valdības paudušas atbalstu senatora iniciatīvai. Turklāt, jo vairāk spiediena Eiropa izjūt no Krievijas puses, jo acīmredzamāks top konsenss saistībā ar "Ziemeļu straumi 2"."

Igaunijas vēstnieks apgalvo, ka juceklis saistībā ar to, ko viņš uzskatīja par ierastu tikšanos, kārtējo reizi parāda, ka "Ziemeļu straume 2" palīdz Maskavai sašķelt ES un ASV.

"Priekš valsts, kura ir atkarīga no rietumu vienotības, mēs atrodamies neticami sarežģītā situācijā. Godīgi sakot, mēs vēlētos, lai tas viss beigtos," saka Vseviovs.

24
Tagi:
Ziemeļu straume 2, ES, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2 (241)
Pēc temata
Eksperts pastāstīja kā pabeigt "Ziemeļu straumi 2" Vācijā un izvairīties no ASV sankcijām
VFR ĀM vadītājs skarbi atbildēja uz ASV draudiem saistībā ar "Ziemeļu straumi 2"
Politologs: ES parādīja, ka neplāno pielāgoties ASV interesēm
Nothing personal: ASV iepirkušas Krievijā rekordlielu naftas apjomu
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

15
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

15
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

13
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

13
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā