Eirokomisārs tirdzniecības lietās Fils Hogans, foto no arhīva

Eirokomisārs demisionēja golfa spēles dēļ

21
(atjaunots 17:06 27.08.2020)
Golfa spēlētāju pusdienas noveda pie vairāku Īrijas augstāko amatpersonu un viena eirokomisāra demisijas.

RĪGA, 27. augusts – Sputnik. Eirokomisārs tirdzniecības lietās Fils Hogans (Īrija) iesniedza atkāpšanās iesniegumu pēc tā saucamā golf-gate – skandāla, kas saistīts ar Covid-19 apkarošanas noteikumu neievērošanu, ko viņš pieļāva brauciena laikā uz Īriju.

"Šovakar es iesniedzu atlūgumu no ES tirdzniecības lietu komisāra amata… Kļuva arvien acīmredzamāks, ka domstarpības sakarā ar manu neseno vizīti Īrijā novērsa manu uzmanību no mana darba ES komisāra amatā un varēja iedragāt manu darbu gaidāmajos zīmīgajos mēnešos," teikts Hogana paziņojumā, kurš publicēts Eiropas Komisijas mājaslapā.

BBC vēsta, ka 19. augustā Īrijā Hogans piedalījās pusdienās, kuras sarīkoja Īrijas parlamenta golfa spēlētāju biedrība. Pusdienas, kurās atradās aptuveni 80 cilvēki, tika sarīkotas dienā pēc tam, kad Īrijas valdība, ņemot vērā pasliktinājušos situāciju ar Covid-19, samazināja pieļaujamo pasākumu dalībnieku skaitu. Iepriekš golf-gate kļuva par Īrijas lauksaimniecības ministra un parlamenta vicespīkera demisijas iemeslu.

Hogans, kurš turklāt nedevās divu nedēļu pašizolācijā atbilstoši noteikumiem personām, kuras ierodas Īrijā, trīs reizes atvainojās par notikušo, taču ar to izrādījās par maz.

"Es dziļi nožēloju to, ka mans brauciens uz Īriju – valsti, kuru es ar lepnumu pārstāvu valsts ierēdņa kārtā lielāko daļu savas dzīves, izraisīja šādu uztraukumu. Es vienmēr esmu centies ievērot visus attiecīgos Covid-19 noteikumus Īrijā un sapratu, ka esmu ievērojis visas attiecīgās sabiedriskās veselības aprūpes rekomendācijas, sevišķi pēc negatīvā Covid-19 testa rezultāta. Es atkārtoju savu visdziļāko atvainošanos Īrijas tautai par kļūdām, kuras pieļāvu savas vizītes laikā," teikts paziņojumā.

"Svarīgi atzīmēt, ka es neesmu pārkāpis nekādus likumus, taču kā sabiedrības pārstāvim man vajadzēja stingrāk pieturēties pie Covid-19 rekomendāciju ievērošanas," paziņoja viņš.

Eiropas komisijas vadītāja atzīmēja, ka ciena Hogana lēmumu.

"Komisārs Fils Hogans iesniedza demisijas prasību. Es cienu viņa lēmumu. Esmu ļoti pateicīga viņam par nemitīgo darbu tirdzniecības lietu komisāra amatā kopš šī mandāta sākuma (pērnā gada beigās – red.) un par viņa veiksmīgo atrašanos lauksaimniecības lietu komisāra amatā iepriekšējā (eirokomisāru -red.) kolēģijas sastāvā. Viņš bija vērtīgs un cienījams kolēģijas loceklis. Es novēlu viņam visu to labāko nākotnē," teikts fon der Leienas paziņojumā.

21
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Komisija
Pēc temata
Viņķele par Covid-19: rudenī var atgriezt maskas, labāk nebraukt pat pie kaimiņiem
Visi jaunie Covid-19 gadījumi Latvijā ir atbraukušajiem – no Īrijas, ASV, Ukrainas
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

3
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

3
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

11
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

11
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā