Mežs

neapmaldīties mežā un atrast mājupceļu. Speciālistu padomi

50
(atjaunots 13:34 23.08.2020)
Sēņošanas sezona ir pašā karstumā, daudzi "kluso medību" mīļotāji dodas mežā veselām ģimenēm.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Gailenes, apšu bekas, baravikas, bērzlapes, cūcenes un vilnīši – sēnes vilināt vilina mežā. Tomēr "kluso medību" laikā gadās pārlieku aizrauties un apmaldīties, atgādināja RIA Novosti.

Tāpēc, pirms doties uz mežu, vajag pareizi sagatavoties. Jāsāk ar pašu vienkāršāko – ar apģērbu. Protams, mājas tērpā, sporta biksēs un vecā haki krāsas vējjakā, kas ož pēc dūmiem un jau sen guļ vasarnīcā, būs ļoti ērti. Tomēr meklētāji un glābēji Krievijā no vienības "LizaAlert" uzskata, ka labāk tomēr būtu izvēlēties kaut ko spilgtu vai pat padomāt par gaismu atstarojošu vesti. Tas ļaus pašiem sēņotājiem paturēt acīs vienam otru un ļoti atvieglos darbu speciālistiem, meklējot pazudušos vai apmaldījušos.

"Cilvēki ir pieraduši iet uz mežu aizsargkrāsas apģērbā, taču tas teicami kavē meklētājus – cilvēks tajā ir gandrīz nemanāms. Pat divu metru attālumā var paiet garām guļošam cilvēkam, kurš nespēj atsaukties un neizrāda dzīvības pazīmes, un nepamanīt viņu," atzīmēja glābēju vienības "LizaAlert" koordinators Oļegs Molodovskis.

Viņš piezīmēja, ka līdzi noteikti jāņem mobilais tālrunis ar pilnu akumulatoru un portatīvā uzlādes iekārta – pat viedtālruņi ar labu akumulatoru nestabila interneta un sakaru trūkuma apstākļos ļoti ātri izlādējas. Šajā gadījumā telefons ir gan sakaru līdzeklis ārkārtas gadījumos, gan arī portatīvais navigators.

Dažviet mežā mobilie sakari, protams, var pazust. Tāpēc orientēties apvidū sēņu "medniekiem" palīdzēs kompass un tūristu navigatori. Galvenais – iemanīties tos pareizi lietot, uzsver glābēji.

"Ja cilvēks prot orientēties pēc saules un mežā dodas saulainā laikā, viņam ir piemēroti apavi, kas pasargās no traumām, spilgts apģērbs, uzlādēts telefons, risks pazust būs mazāks," uzskata Oļegs Molodovskis.

Gadās, ka pat pieredzējuši tūristi un meža mīļotāji tomēr nespēj atrast izeju vai vajadzīgo taku uz mājām. Ja cilvēks aptvēris, ka ir nomaldījies, speciālisti iesaka apstāties un kārtīgi apskatīt apkārtni.

Papīra laternas, foto no arhīva
© Sputnik / Игорь Маслов

"Bieži vien, kad cilvēki iet uz priekšu un maldās pa mežu, viņi ieklīst purvā, brikšņos un tā tālāk. Lai tā negadītos, apstājamies un novērtējam situāciju. Ja redzama gaišāka vieta, ir vērts pārbaudīt – varbūt tā ir acīmredzama izeja. Tomēr tā rīkojamies tikai tad, ja ir iespēja atgriezties vietā, kur sapratām, ka esam apmaldījušies. Tātad no tās vietas tālu prom vairs neejam," atzīmēja glābējs.

Nekavējoties jādod ziņa palīdzības dienestiem pa numuru 112 un jāgaida speciālistu norādījumi. Molodovskis atgādināja, ka ir svarīgi vispirms sazināties ar glābējiem un tikai pēc tam runāties ar tuviniekiem, draugiem un paziņām, jo liela zvanu skaita dēļ telefona akumulatora lādiņš saglabāsies daudz īsāku laiku.

"Mobilā telefona lādiņš ir biļete uz mājām. Kad tas nosēdīsies, meklēšanas un glābšanas darbi būs daudz grūtāki. Tas ir svarīgi," viņš uzsvēra.

Bet ko darīt tiem, kuri palikuši šaipus meža? Tiem, kuri gaida mājās sēņotājus ar viņu "lomu"? Speciālists atzīmēja, ka ir aukstasinīgi jānovērtē savu tuvinieku iespējas: nevajag gaidīt tumsu, ja cilvēks nepārprotami aizkavējies un neko par sevi neziņo.

"Ja cilvēks noteiktajā laikā nav atgriezies, tūlīt pat zvaniet glābējiem. Negaidiet vakaru, tumsu vai lietu, kad cilvēks paliks viens pats slapjā un aukstā mežā. Zvaniet glābējiem tūlīt, ja jums šķiet, ka cilvēks ir apmaldījies," teica glābējs un piezīmēja, ka nevajag pastāvīgi mēģināt sazvanīt apmaldījušos cilvēku, ja viņš pats piezvanījis – tā jūs saglabāsiet telefona akumulatora lādiņu uz ilgāku laiku.

Pie tam, lai gājiens pēc sēnēm nesagādātu liekus pārdzīvojumus, vajadzētu rūpīgi izvēlēties vietu sēņošanai un iespēju robežās savlaicīgi izpētīt apvidu.

"Cilvēkiem šķiet: jo dziļāk mežā viņi ieies, ielīdīs pašā biezoknī, jo ticamāk, ka viņi atradīs daudz sēņu. Nē, sēnes aug visur, pat mazā mežiņā. Tāpēc, ja cilvēks savlaicīgi apskatīs karti un izraudzīsies mazāku izmēru mežu, tas var palīdzēt, ja viņam gadīsies apmaldīties. Ticamākais, ka cilvēks pats izkļūs no meža, saviem spēkiem, bez grūtībām, vismaz atradīs kādu cirsmu," piezīmēja Molodovskis.

50
Pēc temata
Kur un kā pavērot krītošās zvaigznes?
Pieci sarunas temati ar bērniem par vasaras brīvlaiku
Noslīkt var 20 sekunžu laikā: glābēji lūdz nepeldēties reibuma stāvoklī
B-1B Lancer

Amerikāņu eksperts skaidro, kāpēc ASV nevar sagraut Kaļiņingradu

19
(atjaunots 17:26 23.09.2020)
Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, uzskata eksperts.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Krievijas un ASV kara gadījumā Kaļiņgradas pretgaisa aizsardzības sistēmu pārraušanai ASV vajadzīgs lielāks skaits stratēģisko bumbvedēju, nekā pašlaik, vēsta RIA Novosti. Šādu viedokli paudis Demokrātiju aizsardzības fonda Militārās un politiskās varas centra militārais analītiķis Šeins Preizvoters, vēsta Defence One.

Eksperts konstatēja, ka Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, taču patlaban bruņojumā ir tikai 140 lidmašīnas. Raksta autors atgādināja, ka līdz 2040. gadam plānots palielināt aviācijas parku līdz 175 eksemplāriem.

"Pat neskatoties uz to, ka ASV ir bāzes un sabiedrotie reģionā, milzīgais pretdarbības līdzekļu skaits, kas nepieciešami, piemēram Kaļiņingradas PGA integrētās sistēmas likvidēšanai, prasīs lielu skaitu bumbvedēju," klāstīja Preizvoters.

Tāpat viņš atzīmēja arī stratēģisko bumbvedēju lielo nozīmi arī gadījumā, ja sāksies karš ASV un Ķīnas startā. "Neredzamās" lidmašīnas varēšot iekļūt aizsargātos rajonos Ķīnas teritorijā, savukārt parastie bumbvedēji būšot noderīgi, sākoties karadarbībai rajonos, ko neaizsniedz Ķīnas PGA sistēmas.

19
Tagi:
pretgaisa aizsardzība, aizsardzība, karš, Krievija, ASV
Pēc temata
Eksperts: amerikāņu bumbvedēji – viegls mērķis Krievijas S-400
"Tas ir kaut kas jauns": NATO izdomājuši, kā karot ar krievu tankiem
Pavērsts pret Baltiju un Melno jūru: "Prometei" satriec mērķus 550 km attālumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Eiropas Komisija

Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos

13
(atjaunots 17:22 23.09.2020)
Vairākās Eiropas valstīs vērojams koronavīrusa infekcijas gadījumu pieaugums, tāpēc tūrisma nozares atjaunošanai un stabilas tūristu plūsmas atbalstam vajadzīgi kopīgi principi visām valstīm šajos sarežģītajos apstākļos.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Latvija aicinās Eiropas Komisiju izstrādāt vienotus principus tūrisma nozarei Covid-19 apstākļos, stāsta Ekonomikas ministrijas ziņojums par jautājumiem, kas tiks izskatīti ES tūrisma ministru videokonferencē, stāsta Tvnet.lv.

Konference sasaukta pēc Vācijas iniciatīvas.

Eiropā patlaban tiek reģistrēts aizvien lielāks infekcijas gadījumu skaits, tāpēc Vācija vēlas kopīgiem spēkiem izstrādāt risinājumus, kā labāk atjaunot tūrisma nozari un atbalstīt stabilu tūrisma plūsmu, atklāja ministrija.

Latvijas pārstāvji videokonferencē pastāstīs par kritisko situāciju tūrisma nozarē valstī.

Latvija uzskata, ka sabiedriskā veselība ir prioritārs jautājums, tomēr vienlaikus nepieciešama sabalansēta pieeja, lai nodrošinātu ekonomika atjaunošanu un Šengenas zonas veselumu.

Jautājumā par Baltijas valstīm Latvija uzskata, ka transporta un tūrisma plūsmu uzturēšanai valstīm ir jāvienojas par kopīgu kumulatīvo rādītāju, kura apstākļos ir jāievēro pašizolācija, kā arī par citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

ES tūrisma ministru videokonference notiks septembra beigās.

13
Tagi:
koronavīruss, tūrisms, Eiropas Komisija, Latvija
Pēc temata
Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības
Vīrusa viļņos. Valstis gatavojas jauniem uzliesmojumiem
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

0
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

0
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu