Lukašenko uzdevis slēgt streikojošos uzņēmumus

22
(atjaunots 09:28 23.08.2020)
Baltkrievijas valsts vadītājs uzsvēra: ja kāds nevēlas strādāt, gubernatoriem un izpildkomiteju priekšsēdētājiem nevajag viņus piespiest.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, uzstājoties mītiņā Grodņā, uzdeva no 24. augusta slēgt streikojošos uzņēmumus, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz telekanālu RT.

Baltkrievijas valsts vadītājs uzsvēra: ja kāds nevēlas strādāt, gubernatoriem un izpildkomiteju priekšsēdētājiem nevajag viņus piespiest.

"Nevajag. Mēs viņus tik un tā nepiespiedīsim un nepierunāsim. Valsts pārdzīvos. Taču, ja uzņēmums nestrādā, - no pirmdienas slēdzeni pie vārtiem, apturēsim. Cilvēki nomierināsies, tad noskaidrosim, ko pēc tam aicināt uz šo uzņēmumu. No pirmdienas," teica prezidents.

Virkne Baltkrievijas uzņēmumu informēja par darbinieku streikiem, ziņoja, ka ražotnes apturētas. Tomēr, saskaņā ar republikas premjerministra Romāna Golovčenko datiem, visas ekonomikas reālā sektora organizācijas strādā ierastajā režīmā.

Runājot par protestiem ielās, Lukašenko atzīmēja, ka to koordinatori "sēž aiz robežas, kaimiņvalstīs" un saņem to valdību atbalstu.

"Pāri robežai brauc dažādi cilvēki. (..) Atbrauc, vicina karogus, trako, jūs musina uz nekārtībām. Nekārtību musinātāju kodols nav Grodņas iedzīvotāji, nav baltkrievi. Viņi sēž tur – pie Varšavas, pie Viļņas," piebilda prezidents.

Sarunā ar mītiņa dalībniekiem viņš lūdza piedot miličiem. Pirmajās protestu dienās tik ziņots par varasiestāžu darbinieku stingrajiem soļiem ar mērķi tos pārtraukt.

"Ko jūs darīsiet, ja sāksies bandītisms ielās? Kam jūs zvanīsiet? "Nulle viens", "nulle divi"¸"nulle trīs" vai 101, 102, 103 — šos numurus mēs zinām no bērnības. Nesodiet šos cilvēkus. Tie ir jūsu cilvēki. Pat ja viņi kaut kur ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," teica prezidents.

Viņš piebilda, ka 60 peocenti video ierakstu ar cietušajiem, kuri demonstrē zilumus pēc akcijām, ir inscenēti.

Valsts vadītājs pauda pārliecību, ka viens no protestu mērķiem ir radīt spriedzi attiecībās ar Krieviju.

"Mūs šeit tracina, lai pēc tam mestos virsū Krieviju. Tas ir tramplīns, un mums tas ir jāsagrauj. Par to mēs esam vienisprātis ar prezidentu Putinu," Lukašenko paziņoja sarunā ar RT.

Jautāts, kāpēc nav ilgi parādījies publikas priekšā pēc vēlēšanām, prezidents atklāja, ka paredzējis asu notikumu attīstību.

"Godīgi sakot, es zināju, ka tā būs. Es baidījos no sadursmēm tajā asajā periodā. Un viņi (opozīcija – red.) tam gatavojās: "ja iznāks lukašenieši, sitīsim". Es baidījos, ka šie cilvēki cietīs. Tāpēc mēs ieturējām pauzi. Nu, varbūt mazliet pāršāvām pār strīpu," viņš paskaidroja.

Situācija Baltkrievijā

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas notika 9. augustā. Pēc tām valstī sākās opozīcijas protesta akcijas, kas nepiekrita balsošanas rezultātiem. Centrālā vēlēšanu komisija infomēja, ka jau sesto reizi uzvarējis pašreizējais Baltkrievijas valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko ar 80,1% balsu. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanās uzvarējusi Svetlana Tihanovska, nevis Lukašenko.

Pirmajās dienās varasiestādes izkliedēja protesta akcijas. Pret tām tika izmantota asaru gāze, ūdens metēji, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Pēc tam akciju izkliedēšana ar vardarbīgām metodēm tika pārtraukta. Oficiālie dati liecina, ka pirmajās dienās aizturēti vairāk nekā 6,7 tūkstoši cilvēku. Valsts IeM informēja, ka nekārtībās cietuši simtiem cilvēku, vairāk nekā 120 likumsargi guvuši ievainojumus, trīs akciju dalībnieki gājuši bojā.

Tihanovska patlaban uzturas Lietuvā. Vēstīts, ka politiķei it kā neesot bijis citas iespējas, kā vien pamest valsti, viņas izbraukšanu esot "organizējušas" Baltkrievijas varasiestādes.

22
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Lietuvas ĀM atbildēja uz Lukašenko vārdiem par NATO spēku savilkšanu Baltkrievijas tuvumā
Latvijas ĀM izsauca pie sevis Baltkrievijas vēstnieku aizturēto Latvijas piederīgo dēļ
Latvija ir gatava uzņemt politiskos bēgļus no Baltkrievijas
Baltkrievijas opozīcijas koordinācijas padome ir gatava komunikācijai ar Krieviju
Eiropas Komisija

Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos

2
(atjaunots 17:22 23.09.2020)
Vairākās Eiropas valstīs vērojams koronavīrusa infekcijas gadījumu pieaugums, tāpēc tūrisma nozares atjaunošanai un stabilas tūristu plūsmas atbalstam vajadzīgi kopīgi principi visām valstīm šajos sarežģītajos apstākļos.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Latvija aicinās Eiropas Komisiju izstrādāt vienotus principus tūrisma nozarei Covid-19 apstākļos, stāsta Ekonomikas ministrijas ziņojums par jautājumiem, kas tiks izskatīti ES tūrisma ministru videokonferencē, stāsta Tvnet.lv.

Konference sasaukta pēc Vācijas iniciatīvas.

Eiropā patlaban tiek reģistrēts aizvien lielāks infekcijas gadījumu skaits, tāpēc Vācija vēlas kopīgiem spēkiem izstrādāt risinājumus, kā labāk atjaunot tūrisma nozari un atbalstīt stabilu tūrisma plūsmu, atklāja ministrija.

Latvijas pārstāvji videokonferencē pastāstīs par kritisko situāciju tūrisma nozarē valstī.

Latvija uzskata, ka sabiedriskā veselība ir prioritārs jautājums, tomēr vienlaikus nepieciešama sabalansēta pieeja, lai nodrošinātu ekonomika atjaunošanu un Šengenas zonas veselumu.

Jautājumā par Baltijas valstīm Latvija uzskata, ka transporta un tūrisma plūsmu uzturēšanai valstīm ir jāvienojas par kopīgu kumulatīvo rādītāju, kura apstākļos ir jāievēro pašizolācija, kā arī par citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

ES tūrisma ministru videokonference notiks septembra beigās.

2
Tagi:
koronavīruss, tūrisms, Eiropas Komisija, Latvija
Pēc temata
Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības
Vīrusa viļņos. Valstis gatavojas jauniem uzliesmojumiem
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Baltkrievija

Lukašenko slepeni stājies Baltkrievijas prezidenta postenī

9
(atjaunots 15:56 23.09.2020)
Prese nebija informēta par Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko inaugurācijas ceremonijas dienu un laiku.

RĪGA, 23. septembris – Sputnik. Aleksandrs Lukašenko stājies Baltkrievijas prezidenta postenī, informēja Sputnik Baltkrievijaь.

Inaugurācijas diena un laiks tika turēti slepenībā. Augstie viesi tika ielūgti ierasties Neatkarības pilī – Baltkrievijas prezidenta rezidencē – pēdējā brīdī. Centrālā vēlēšanu komisija pat pusstundu pirms svinīgās ceremonijas atteicās apstiprināt, ka CVK vadītāja Lidija Jermošina piedalās prezidenta inaugurācijā.

Ceremonijā piedalījās parlamenta deputāti, ierēdņi, kā arī valsts mediju pārstāvji un sabiedriskie darbinieki.

Lukašenko nodeva zvērestu baltkrievu valodā. Viņš zvērēja "uzticīgi kalpot Baltkrievijas Republikas tautai, cienīt un sargāt cilvēka un pilsoņa tiesības un brīvības, ievērot un aizsargāt Baltkrievijas Republikas Konstitūciju, svēti un godprātīgi pildīt uzliktos pienākumus".

Pēc tam valsts vadītājs parakstīja aktu par zvēresta nodošanu, un CVK vadītāja Lidija Jermošina pasniedza viņam Baltkrievijas Republikas prezidenta apliecību.

Valsts vadītājs paziņoja, ka ir lepns par baltkrieviem, kuri pārvarējuši pārbaudījumu par uzticību saviem uzskatiem.

"Diena, kad prezidents stājas amatā – tā ir visu mūsu uzvaras diena, pārliecinošas un liktenīgas. Mēs ne tikai ievēlējām valsts prezidentu, mēs aizsargājām savas vērtības, savu mierīgo dzīvi, suverenitāti un neatkarību. Un šajā ziņā mums vēl daudz darba ir priekšā," Lukašenko brīdināja.

Viņš konstatēja, ka šis gads ieies valsts vēsturē kā ļoti emocionāls gads, jo valstiskumam mests izaicinājums uz suverēnu valstu iznīcināšanas tehnoloģijas bāzes.

"Taču mēs esam vieni no retajiem, iespējams, pat vienīgie, kur krāsainā revolūcija nenotika. Un tā ir baltkrievu izvēle, kuri nekādā gadījumā nevēlas zaudēt valsti," viņš uzskata.

Pie tam, pēc viņa vārdiem, notikumi valstī parādīja, ka lielākā daļa baltkrievu mīl savu valsti un vēlas dzīvot mierā.

"Neskatoties uz velnišķīgi izmalcinātajiem pamudinājumiem no ārienes, saglabājām savstarpēju cieņu," uzsvēra prezidents.

Opozīcijas Koordinācijas padome paziņoja, ka pieprasa jaunas vēlēšanas un atbalsta beztermiņa nepakļaušanās akciju. Pie Neatkarības pils notikusi kārtējā protesta akcija.

Augusta beigās Baltijas valstis noteica sankcijas pret 30 Baltkrievijas amatpersonām, ieskaitot valsts prezidentu Aleksandru Lukašenko. Latvija, Lietuva un Igaunija apsūdz ierēdņus prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanā un mierīgu protestu apspiešanā. 

Baltkrievijas CVK informēja, ka prezidenta vēlēšanās uzvaru izcīnījis pašreizējais valsts vadītājs. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus un izveidoja Koordinācijas padomi "varas nodošanai". Ģenerālprokuratūra uzskata to par nacionālo apdraudējumu un ierosinājusi krimināllietu saskaņā ar pantu par aicinājumiem sagrābt varu.

9
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Aiz saprāta robežas: Baltkrievijas ĀM izvērtēja ANO Cilvēktiesību padomes rezolūciju
Sočos tikušies Krievijas un Baltkrievijas prezidenti
Krievijas iedzīvotāji pauda viedokli par Krievijas un Baltkrievijas apvienošanos