MDzRK Molodec, foto no arhīva

Eksperti stāsta par KF jaunā raķešu vilciena "Barguzin" tapšanas termiņiem

61
(atjaunots 14:55 17.08.2020)
Eksperti uzskata, ka "Barguzin" būtu efektīvākā atbilde uz stratēģiskajiem draudiem, kas saistīti ar NATO militāro bāzu paplašināšanos pie Krievijas robežām.

RĪGA, 17. augusts — Sputnik. Krievijas Stratēģiskie raķešu spēki (SRS) varētu saņemt jauno militāro dzelzceļa raķešu kompleksu (MDzRK) "Barguzin" tuvāko 3-5 gadu laikā, ja valsts militārā vadība pieņems atbilstošu lēmumu, intervijā RIA Novosti pastāstīja eksperts stratēģiskā bruņojuma jomā, SRS veterāns Vladimirs Jevsejevs.

Iepriekš tika plānots, ka jaunās paaudzes MDzRK "Barguzin" tiks izstrādāts līdz 2018. gadam, taču 2017. gadā "Rossijskaja gazeta", atsaucoties uz informācijas avotu aizsardzības rūpniecības nozarē, atklāja, ka jaunā MDzRK izstrādes darbi ir apturēti.

"Es uzskatu, ka "Barguzin" būtu efektīvākā atbilde uz stratēģiskajiem draudiem, kas saistīti ar NATO militāro bāzu paplašināšanos pie Krievijas robežām. (..) Manuprāt, raķetes izmēģinājumu parauga izstrādei, izmēģināšanai un dažādu sistēmu tapšanai būs vajadzīgi apmēram 3-5 gadi. Raķešu kompleksam tas ir ļoti īss laiks," konstatēja Jevsejevs.

Eksperts pieļāva, ka minētais projekts tika iesaldēts, jo Krievijas valdība rēķinājās, ka tiks pagarināts līgums NEW START, turklāt arī finanšu jautājumam bija sava nozīme.

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka tehnisko īpašību ziņā "Barguzin" būtiski pārspēj savu priekšgājēju – PSRS laikā tapušo MDzRK "Molodec", kas bija bruņots ar pārlieku smagu raķeti – tā neietilpa parastajā vagonā, tāpēc kļuva par nopietnu demaskējošo faktoru.

"Savukārt "Barguzin", pateicoties "atvieglotajai raķetei, kam pietiek vietas parastā vagonā, var palaist to jebkurā dzelzceļa posmā. Ja radīsies atbildes trieciena nepieciešamība, šis komplekss būs efektīvāks nekā MSRK (mobilais sauszemes raķešu komplekss), tāds kā "Topoļ" un "Jars", jo tiem jānokļūst lauka rajonā un jāizvēršas, lai palaistu raķeti, - tā viņi uz zināmu laiku kļūst ievainojami," paskaidroja Jevsejevs.

Padomju militārais dzelzceļa raķešu komplekss ar raķeti "Molodec" tika izsvītrots no bruņojuma 2005. gadā saskaņā ar līgumu START II. Līgums NEW START, kas to nomainīja, neaizliedz jaunus šāda tipa raķešu kompleksus.

"Barguzin" ir vilciena sastāvs, ārēji neatšķirams no parastā preču vilciena. Tā vagonos tiek uzstādītas trīs starpkontinentālās ballistiskās raķetes ar 30 kaujas galviņām (katras jauda – 550 kilotonnas). Turklāt vilcienā ir arī komandpunkti, tehnoloģiskās un tehniskās sistēmas, sakaru līdzekļi un personāls.

Kodolkara draudu gadījumā MDzRK iziet patrulēšanas maršrutos un iekļaujas citu dzelzceļa sastāvu plūsmā. Pēc pavēles vilciens apstājas un sagatavojas uzbrukumam – viras uz triju vagonu jumta atbīdās uz malām, iekšā noslēptie mehānismi liek pacelties raķešu starta konteineriem. Starts notiek dažu minūšu laikā.

ASV neizdevās radīt savu "Barguzinu"

Krievijas jaunā MDzRK "Barguzin" analogu patlaban nav nekur pasaulē. ASV tādu izstrādāt neizdevās. Par to intervijā Federālajai ziņu aģentūrai pastāstīja žurnāla "Arsenal Otečestva" komercdirektors Aleksejs Ļeonkovs.

"Analogu šai sistēmai patlaban nav nekur pasaulē. Kaut ko līdzīgu mēģināja radīt amerikāņi jau tolaik, kad mums bija padomju MDzRK "Molodec". Savu analogu viņi nosauca par "Peacekeeper", tomēr bruņotie spēki to nesaņēma – radās problēmas ar svaru, un vispār gāja pavisam citādi, nekā viņiem gribētos," pastāstīja Ļeonkovs.

Savukārt Krievijas inženieriem izdevās atrisināt ar MDzRK ražošanu saistītās tehniskās probēmas, raķešu komplekss pat kļuva par starptautisko līgumu objektu, atgādināja militārais eksperts.

Viņš pastāstīja, kā "Barguzin" pārspēj savu priekšgājēju: raķete būs vieglāka un kompaktāka, tai pietiks vietas standarta vagonā. Vilcienam "Molodec" bija vajadzīgi speciāli palielinātie "preču vagoni", tāpēc potenciālais pretinieks varēja tos identificēt un vērst pret tiem preventīvu triecienu, atzīmēja Ļeonkovs.

"Turklāt "Barguzin" vilks tikai viena lokomotīve, bet "Molodec" bija vajadzīgas veselas trīs," piebilda militārais eksperts.

Viņš norādīja, ka raķetēm būs principiāli jaunas kaujas galviņas, kas bez grūtībām spēj pārvarēt PRA kompleksus.

Iepriekš Sputnik stāstīja, kāds ir ekspertu viedoklis jautājumā par ASV prasību Krievijai – pārtraukt darbu pie raķetēm ar kodolenerģētiskajām iekārtām.

61
Tagi:
dzelzceļa raķešu komplekss, Krievijas Bruņotie spēki, Krievija
Pēc temata
Putins uzrunā Federālajai sapulcei informē par jauno bruņojumu ar atomenerģijas dzinējiem
Krievijas hiperskaņas ieroči un Pentagona kosmiskais uzbudinājums
Trešā pasaules kara rēgs, jeb Kā ASV grauj mieru uz Zemes
Hiperskaņas bloks "Avangard" stājas kaujas dežūrā
Kodoltermiskā lietusgāze. No kādām raķetēm baidās Pentagons
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

7
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

7
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

15
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

15
Tagi:
Ukraina
Lietuvas parlamenta ēka. Foto no arhīva

Eksperts norādījis Lietuvai: prasībās par sankcijām pret KF trūkst loģikas

0
(atjaunots 15:59 26.09.2020)
Lietuvai vispirms pašai jāaptver, ko tā vēlas, pirms pieprasīt no Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju.

RĪGA, 26. septembris – Sputnik. Lietuvas parlamenta deputāti aicināja Eiropas Savienību ieviest sankciju mehānismu pret Krieviju tā saucamā "Magņitska saraksta" formātā, ņemot vērā incidentu ar blogeri Alekseju Navaļniju, un iekļaut tajā gan atsevišķas personas, gan sankcijas pret konkrētām nozarēm ekonomikā, informēja Sputnik Lietuva.

Lietuvai vajadzētu konkretizēt, par kādām tieši sankcijām ir runa, sarunā ar Sputnik Latvija ieteica Krievijas valdības Finanšu universitātes un Nacionālās enerģētiskās drošības fonda eksperts Staņislavs Mitrahovičs.

""Magņitska sarakstā" bija paredzēts iekļaut konkrētas personas, kas apsūdzētas sakarā ar paša Magņitska nāvi, tās nebija ekonomiska rakstura sankcijas. Toties sektorālās sankcijas, ko ieviesa ASV un ES, attiecās uz ekonomiku. Tāpēc Lietuvas deputātiem vajadzētu aptvert, ko viņi vēlas," akcentēja Mitrahovičs.

Ja runa ir par pasākumiem pret Krievijas politiķiem un specdienestu pārstāvjiem, Brisele šādu ieceri varētu atbalstīt, uzskata eksperts.

"Taču, ja, pēc Lietuvas domām, jāievieš sankcijas pret Krievijas rūpniecību un tirdzniecību, tas diezin vai izdosies. Visas svarīgākās sankcijas pret Krieviju ES ieviesa 2014. gadā, un kopš tā laika nekādi jauni vērienīgi ierobežojumi nav bijuši," norādīja Mitrahovičs.

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti aicināja pārvērtēt attiecības ar Krieviju un "turpināt tās izolāciju", ņemot vērā incidentu ar Navaļniju. Eiropas diplomātijas vadītājs Žozeps Borels norādīja, ka Brisele apņēmusies izveidot globālu sankciju režīmu par cilvēktiesību pārkāpumiem pasaulē un piešķirt tam Navaļnija vārdu.

Maskava uzskata ES pozīciju par atklātu un tiešu iejaukšanos KF iekšējās lietās. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova akcentēja, ka runas par Navaļnija vārda piešķiršanu sankciju režīmam izskatās kā atklāts mēģinājums piešķirt ES jaunajiem ierobežojumiem nepārprotami Krievijai nedraudzīgu vektoru.

Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņa pašsajūta strauji pasliktinājās lidmašīnā. Divas dienas vēlāk viņš tika pārvests uz klīniku Charite Berlīnē. Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka blogeris it kā esot bijis saindēts ar vielu no kaujas indīgo vielu grupas "Novičok". Maskava lūdza Berlīni dokumentāli apstiprināt savus paziņojumus, atzīmējot, ka, saskaņā ar izmeklējumiem Krievijā, indes Navaļnija analīzēs netika atrastas.

0
Tagi:
Navaļnijs, sankcijas, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu