Nothing personal: ASV iepirkušas Krievijā rekordlielu naftas apjomu

53
(atjaunots 17:56 14.08.2020)
Pusgada laikā ASV saņēmušas no Krievijas vairāk nekā 9 miljonus tonnu naftas produktu – tas ir absolūts rekords kopš 2004. gada.

Vienlaikus Vašingtona visiem spēkiem cenšas apturēt "Ziemeļu straumi 2", lai nepieļautu Eiropas atkarību no Krievijas energoresursiem. Kāpēc amerikāņi paši tiem pievērsušies? To portālā RIA Novosti centās noskaidrot Nataļja Dembinska.

Rekordliels eksports

Laika posmā no šī gada janvāra līdz jūlijam, pārdodot naftas produktus ASV, Krievija nopelnījusi 2,2 miljardus dolāru – par to liecina Federālā muitas dienesta dati. Pāri okeānam aiztransportēti vairāk nekā 7,46 milj. tonnu – 12% kopējā eksporta. Lielāko apjomu nopirkusi Nīderlande (12,19 milj. t), amerikāņi ieņem otro vietu, trešajā – Malta ar 4,4 milj. tonnu.

Pie tam Nīderlande un Malta ir tranzīta centri, no turienes naftas produkti nokļūst citās valstīs. tātad faktiski eksports uz ASV varētu būt vēl lielāks, jo FMD neņem vērā tādas piegādes.

Patiešām, saskaņā ar ASV Enerģētikas informācijas pārvaldes (EIA) ziņām, Krievijas naftas imports uz ASV gada pirmo piecu mēnešu laikā gandrīz sasniedzis 68 miljonus barelu – nepilnus 9,3 milj. tonnu. Tas ir vairāk, nekā FMD dati par sešiem mēnešiem, jo EIA fiksē nevis nosūtīšanas valsti, bet gan ražotāju.

Bez tam jūlijā amerikāņi palielināja mazuta iepirkumus Krievijā – par 16% salīdzinājumā ar jūniju.

Nav, ko likt vietā

Lieta tāda, ka ASV pašas atņēmušas sev iespēju iepirkt smago naftu no Venecuēlas, bet tehnoloģija daudzos naftas pārstrādes uzņēmumos neļauj izmantot tikai vieglo naftu, kas nāk no Permas baseina un Rietumteksasas. Tā ir jāsajauc ar smago naftu, ko agrāk pirka Dienvidamerikā. Tomēr Tramps ieviesa sankcijas pret Venecuēlas valsts kompāniju PVSDA, un NPR sākās nopietnas grūtības ar izejvielām.

Smagākais stāvoklis ir rūpnīcām Meksikas līča krastā un austrumu piekrastē, ieskaitot Citgo Petroleum, Valero Energy, Chevron.

Alternatīvu varētu dāvāt nafta no Saūda Arābijas, kam ir līdzīgs ķīmiskais sastāvs, taču valsts atteicās palielināt ieguvi. Rezultātā ekonomika pabīdīja malā politiku – nācās vērsties pie Krievijas.

"Vašingtona dara visu iespējamo, lai neļautu "Gazprom" pabeigt "Ziemeļu straumes 2" būvdarbus. Taču tas nekaitē sadarbībai, ja ekonomiskā intereses sakrīt," atzīmēja Aleksandrs Razuvajevs, informācijas un analīzes centra "Alpari" vadītājs.

"Nesenie ģeopolitiskie notikumi pasaulē pārdalījuši naftas tirgu par labu Krievijai, jo ASV atteikušās no piegādēm no divām citām valstīm un noteikušas tām sankcijas. Tātad Urals ir vienīgā pieejamā smagā šķira," apstiprināja Aleksandrs Dužņikovs, viens no kompānijas "A3F Group" dibinātājiem.

Krievijas izejvielai ir ne tikai piemērotas īpašības, bet arī pievilcīga cena. Saskaā ar Finanšu ministrijas datiem, Urals markas nafta janvārī-jūlijā vidēji kotējās par 40,34 dolariem par parelu, bet šajā periodā gadu iepriekš – 65,27.

Būtiski samazinājušās arī frakts izmaksas, bet līdz ar karantīnas noslēgumu pieaudzis degvielas patēriņš –cilvēki sākuši biežāk izmantot automašīnas un lidmašīnas. 

Krīze nozarē

Naftas cenu lejupslīdes rezultātā urbšānas iekārtu skaits ASV sasniedzis minimālo rādītāju ilgu gadu laikā. Naftas vads "Dacota Access" ir slēgts ekoloģijas normatīvo aktu pārkāpumu dēļ.

Ieguve sarukusi līdz 11,1 miljonam barelu dienā. Pie tam lejupslīde skārusi produktīvākos slānekļa baseinus ASV – Permas, Iglfordas, Bakena, Niobroma, Anadaras, Apalaču un Heinsvilas baseinus. 11. augustā EIA prognozēja, ka ražošanas vidējā jauda šogad sastādīs 11,26 miljonus barelu dienā, bet 2021. gadā – 11,14 milj. Līdz decembrim amerikāņi nodrošinās lielāko ieguldījumu pasaules naftas piegādes ierobežošanā, paredz EIA.

Saskaņā ar Haynes & Boone datiem, kopš janvāra bankrota procedūru sākušas 36 naftas un gāzes kompānijas, kuru kopējais parāds sastāda apmēram 25,2 miljardus dolāru. Starp tām ir viens no lielākajiem slānekļa uzņēmumiem - "Whiting Petroleum", kā arī "California Resources" un nozares pionieris — "Chesapeake Enеrgy". Jūnijā vēl viens liels ražotājs – "Extraction Oil & Gas", kam neizdevās laikus nomaksāt parāda procentus, vērsās tiesā bankrota lietā.

Saskaņā ar "Rystad Energy" vērtējumu, līdz gada beigām gandrīs pusotrs simts amerikāņu naftas un gāzes kompāniju pasludinās savu ekonomisko sakāvi. Slānekļā ieguve var kristies zem pieciem miljoniem barelu diennaktī. Galu galā, prognozēja "ShaleProfile Analytics", nozare saruks par trešo daļu ražošanas jaudas.

53
Tagi:
nafta, ASV, Krievija
Pēc temata
"Tūkstoš dolāri par barelu": amerikāņu plāns šokējis naftas tirgu
Nekā personīga. Kā ASV palīdzēja Krievijai uzvarēt naftas karā
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva

Lielbritānija ieviesusi pašizolāciju atbraucējiem no Latvijas

6
(atjaunots 16:27 28.11.2020)
Lielbritānijā stājusies spēkā obligātā pašizolācija atbraucējiem no Latvijas. Iespējams, no 15. decembra noteikumus varētu mazliet mīkstināt un saīsināt karantīnas termiņu, ja koronavīrusa testa rezultāts ir negatīvs.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Lielbritānija ieviesusi obligāto pašizolāciju atbraucējiem no Latvijas, stāsta Press.lv. Lēmums pieņemts, ņemot vērā nopietno epidemioloģisko situāciju Latvijā. Prasība stājusies spēkā 28. novembrī.

Atbraucējiem no Latvijas Lielbritānijā elektroniski jādeklarē sava dzīves vieta, kur viņi pavadīs karantīnu. Par pašizolācijas normu pārkāpumu Anglijas, Velsas un Ziemeļīrijas teritorijā paredzēts naudas sods.

No 2020. gada 15. decembra stāsies spēkā noteikumi, kas paredz iespējamu karantīnas mīkstināšanu, ja atbraucējs no Latvijas piecas dienas pēc atbraukšanas nodos Covid-19 testu, un tā rezultāts būs negatīvs.

Jāpiebilst, ka pašizolācija jāievēro arī Latvijā, atgriežoties vai ierodoties no visām Eiropas valstīm, izņemot Vatikānu un Islandi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

6
Tagi:
karantīna, Latvija, koronavīruss, Lielbritānija
Pēc temata
Atgriežas Latvijā ārstēties un strādāt: Covid-19 iestūma reemigrāciju no Lielbritānijas
Divi tūkstoši Latvijas valstspiederīgo Lielbritānijā palikuši bez pasēm Covid-19 dēļ
Ūdele būrī, foto no arhīva

Ārsts paskaidroja, kāpēc ir bezjēdzīgi slepkavot koronavīrusa inficētās ūdeles

30
(atjaunots 13:34 28.11.2020)
Ar koronavīrusu inficētos dzīvniekus vajag tikai imunizēt – tā veterināri rīkojas daudzu infekciju gadījumā.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Koronavīrusa infekcija pirmo reizi fiksēta ūdeļu fermā Jonavas rajonā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Perēklis fiksēts pēc 169 dzīvnieku pēkšņas bojāejas. Paraugu pētījums apstiprināja, ka ūdeles inficētas ar Covid-19. Piedevām koronavīruss diagnosticēts fermas darbiniekam. Uzņēmums pieņēmis lēmumu iemidzināt apmēram 40 dzīvniekus un utilizēt to atliekas.

Medicīnas zinātņu doktors, imunologs, speciālists īpaši bīstamu infekciju jautājumā Vladislavs Žemčugovs sarunā ar Sputnik Latvija norādīja, ka kategoriski iebilst pret ūdeļu iznīcināšanu.

"Tas ir nehumāni. Ja ūdelēm diagnosticēts vīruss, ir bezjēdzīgi tās likvidēt. Vīruss izplatās tā, ka ir neiespējami to lokalizēt. Jārada speciāla vakcīna tamlīdzīgiem dzīvniekiem un jānodrošina to imunizācija. Tā veterinārijā rīkojas ar lielu skaitu infekciju," pastāstīja Žemčugovs.

Speciālists atgādināja, dzīvnieki fermā inficējušies ar koronavīrusu cilvēka dēļ.

"Tamlīdzīgos uzņēmumos, sākot no putnu fabrikām un beidzot ar ūdeļu fermām, ieviests pretepidēmijas režīms. Tā ir ārkārtīgi stingra karantīna, cilvēki ieiet uzņēmumā sterilā apģērbā, ievēro visus drošības pasākumus. Dzīvnieki inficējušies tāpēc, ka darbinieki nav ievērojuši stingro režīmu," paskaidroja imunologs.

Žemčugovs atgādināja, ka jau februārī izvirzīta hipotēze par to, ka pandēmijas procesā, kad starp cilvēkiem uzkrāsies spēcīgs imūnais slānis, vīruss būs spiests meklēt patvērumu dabā.

"Koronavīrusam dabā jāatrod jauns saimnieks, kura imunitāte viņu nenogalinās, un tad parādīsies jauna infekcija ar perēkļiem dabā. Acīmredzot, tieši tas pašlaik notiek. Vīruss meklē jaunus saimniekus, tas ir dabisks process, ko neviens neapturēs," piezīmēja Žemčugovs.

Iepriekš vēstīts, ka Dānijas varasiestādes nodomājušas iznīcināt vismaz 15 miljonus ūdeļu, kad audzētavās turēto dzīvnieku organismā tika konstatēts koronavīruss. Valda uzskats, ka ūdeles, iespējams, pārnēsā mutējušu koronavīrusu, kas vājina cilvēka organisma spēku izstrādāt antiķermenīšus, tātad iespējamas problēmas vakcinācijas laikā. Aizvadītajā nedēļā 284 fermas Dānijā nogalināja ar koronavīrusu inficētās ūdeles.


30
Tagi:
dzīvnieki, koronavīruss
Pēc temata
Vīruss-mutants: Covid-19 dēļ Dānijā masveidā likvidē ūdeles
Ar Covid-19 inficētās ūdeles Dānijā ir iznīcinātas
Sejas maskas un nekādu ūdeļu: valdība pieņēmusi jaunus ierobežojumus
Apgānīts piemineklis Obālē

"Beidzamie draņķi": Rossotrudņičestvo vadītājs izteicies par vandālismu Lietuvā

0
(atjaunots 15:03 28.11.2020)
Jevgēņijs Primakovs pieprasījis reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu pēc vandālisma aktiem un informēja par nodomu sazināties ar Lietuvas varasiestādēm.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Krievijas tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālās aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītājs Jevgēņijs Primakovs nosauca par "beidzamajiem draņķiem" cilvēkus, kuri nozaimojuši padomju karaspēku brāļu kapus Obāles apdzīvotajā vietā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Savu viedokli viņš pauda publikācijā Facebook.

Trešdien Lietuvas kara vēstures asociācija "Aizmirstie karavīri" paziņoja, ka Rokišķu rajonā fiksēti apgānīti kapi. Kapavietu plāksnes aplietas ar krāsu, uzzīmēts kāškrusts. Informācija par apgānītājiem nav zināma.

Primakovs paziņoja, ka pieprasa reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu. Viņš paziņoja, ka nepieciešams atrast nevalstisku organizāciju Lietuvā, kas varētu kopt kapus, jo vietējās varasiestādes pieļauj ņirgāšanos par apbedītajiem.

"Mēs vērsīsimies pie Lietuvas varasiestādēm: vai mūsdienu Lietuvā ir pieļaujama kapu apgānīšana kā tāda, vai padomju karavīru kapiem pieļauts izņēmums un par tiem var ņirgāties?" vaicāja Rossotrudņičestvo vadītājs.

Tāpat Primakovs izsludinājis naudas balvu par informāciju par cilvēkiem, kas apgānījuši kapus.

"Ņemiet vērā – man būs vajadzīgas ne tikai ziņas, bet informācija, ko var pārbaudīt, un pierādījumi, lai nepriecētu blēžus un provokatorus. Aicinu pievienoties šai privātajai iniciatīvai visus interesentus, lai tā nebūtu tikai mana personiskā ideja, lai tā kļūtu par sabiedrisku iniciatīvu," piebilda politiķis.

Sirpja un āmura simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Arī iepriekš Lietuvā jau vairākkārt apgānītas padomju karavīru apbedījuma vietas un pieminekļi. Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja sāka pārbaudi jautājumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanu brāļu kapos Žežmarē, Kauņas pagastā.

Iepriekš Sputnik Lietuva ziņoja, ka septembra sākumā vandāļi aplējuši ar sarkanu krāsu pieminekli sarkanarmiešiem vietējos kapos un aprakstījuši to ar aizvainojošiem uzrakstiem. Vēlāk piemineklis tika attīrīts.

0
Tagi:
Jevgēņijs Primakovs, brāļu kapi, Lietuva
Pēc temata
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Apgānīts piemineklis padomju karavīriem Subātē
Plāksnītes pie padomju pieminekļiem Krievijas vēstniecība Lietuvā uzskata par nekrietnām