Sprādzienā sabojāts bunkurs Beirūtas ostā, foto no arhīva

Sprādziena vietā varēja būt labība: Beirūtā nokļuva amonija salpetris

23
(atjaunots 11:37 09.08.2020)
Pirms sešiem gadiem nāvējošo kravu Beirutas ostā no Batumi nogādāja Moldovas kuģis ar ekipāžu no Krievijas un Ukrainas.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Laika atskaite līdz katastrofai Beirūtā sākās vairāk nekā pirms sešiem gadiem, kad Krievijas pilsoņa nofraktēts kravas kuģis neplānoti apstājās pilsētas, ostā, stāsta New York Times. Rakstu par to pārtulkojis un pārpublicējis portāls InoSMI.

Spēcīgais sprādziens norībēja otrdien Beirūtas jūras ostas rajonā. Dati liecina, ka traģēdija aiznesusi 154 cilvēku dzīvības, aptuveni 5 tūkstoši ievainoti. Valstī izsludinātas sēras.

Sprādziena vilnis sagrāvis desmitiem māju, iznīcinātas un sabojātas automašīnas, daudzos kvartālos izsisti stikli. Beirūta atzīta par nelaimes zonu, uz divām nedēļām pilsētā ieviesta ārkārtējā situācija.

Vietējās varasiestādes ziņo, ka sprādzienu izraisīja amonija salpetris – 2750 tonnas ķimikāliju, ko 2014. gadā konfiscēja muita, glabājās noliktavā. To parasti izmanto minerālmēslu un spridzekļa ražošanai.

Stāsts par šo kravu ir drūms – tajā ir tiesu batālijas, finansiāli strīdi un neredzēta nevērība. Tas sagādājis baismīgus bojājumus vienā no populārākajām un godājamākajām pilsētām Tuvajos Austrumos.

Jūrnieki-ķīlnieki

Kuģis "Rosus", kas kursēja ar Moldovas karogu, ieradās Beirūtā 2013. gada novembrī, divus mēnešus pēc iziešanas no Batumi ostas Melnajā jūrā. Kuģi bija nofraktējis Kiprā dzīvojošais Krievijas biznesmenis Igors Grečuškins, un krava bija paredzēta kompānijai Mozambikā.

Kapteinis Boriss Prokoševs (Krievija) sāka darbu uz "Rosus" Turcijā pēc dumpja, ko iepriekšējā ekipāža sarīkoja nesaņemtās algas dēļ. Grečuškins viņa tolaik pa telefonu paziņoja, ka viņam nepietiek naudas, lai palaistu kuģi caur Suecas kanālu, un nosūtīja to uz Beirūtu peļņā, vienojoties par papildu kravas – smagās tehnikas pārvadāšanu.

Taču, pēc kapteiņa vārdiem, nebija iespējams iekraut tehniku vairāk nekā 30 gadus vecajā kuģī – tā nenovietojās uz klāja. Pēc tam Libānas varasiestādes paziņoja, ka "Rosus" nav piemērots kuģošanai un konfiscēja to, jo nebija apmaksāta noenkurošanās un citi ostas pakalpojumi.

Kuģa īpašnieki mēģināja sazināties ar Grečuškinu, panākt, lai uzņēmējs apmaksātu degvielu, pārtiku un pirmās nepieciešamības preces, taču nesekmīgi. Seši ekipāžas locekļi atgriezās mājās, bet kapteini un trīs jūrniekus no Ukrainas Libānas varasiestādes atstāja uz kuģa līdz brīdim, kad tiks nomaksāts parāds.

Libānas ostas vadība apžēlojās pār izsalkušajiem jūrniekiem un sarūpēja uzturu. Izmisušais Prokoševs pārdeva daļu kuģa degvielas, par saņemto naudu noalgoja advokātus. 2014. gada augustā libāņu tiesnesis pažēloja jūrniekus un lika atlaist. Pēkšņi uzradās Grečuškins un apmaksāja ekipāžas atgriešanos dzimtenē.

Seši gadi noliktavā

Pēc tam krava pārgāja Libānas iestāžu ziņā. Ierēdņi to novietoja glabāšanai noliktavā – angārā Nr.12. Tur amonija salpetris atradās līdz pat sprādziena brīdim.

Laikā no 2014. līdz 2017. gadam muitas vadība vismaz sešas reizes vērsās tiesā ar lūgumu norādīt, kā atbrīvoties no ķimikālijas. Muita ierosināja vairākus problēmas risinājumus, piemēram, nodot to armijas vajadzībām vai pārdot privātai kompānijai.

Daudzu Libānas iedzīvotāju acīs šis stāsts kārtējo reizi apliecināja, cik bezatbildīga ir valdošā klase, kas šogad noveda valsti līdz smagai ekonomiskajai krīzei.

Kapteinis Prokoševs uzskata, ka sprādzienā vainojams Grečuškins un Libānas ierēdņi, kuri vispirms pieprasīja arestēt kuģi, pēc tam – izkraut salpetri noliktavā nevis "izvest laukā un uzart to".

"Viņi būtu varējuši saņemt ļoti labu ražu nevis baismīgu sprādzienu," teica bijušais kapteinis.

23
Tagi:
sprādziens, Beirūta
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

7
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

7
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

15
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

15
Tagi:
Ukraina
Lietuvas parlamenta ēka. Foto no arhīva

Eksperts norādījis Lietuvai: prasībās par sankcijām pret KF trūkst loģikas

0
(atjaunots 15:59 26.09.2020)
Lietuvai vispirms pašai jāaptver, ko tā vēlas, pirms pieprasīt no Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju.

RĪGA, 26. septembris – Sputnik. Lietuvas parlamenta deputāti aicināja Eiropas Savienību ieviest sankciju mehānismu pret Krieviju tā saucamā "Magņitska saraksta" formātā, ņemot vērā incidentu ar blogeri Alekseju Navaļniju, un iekļaut tajā gan atsevišķas personas, gan sankcijas pret konkrētām nozarēm ekonomikā, informēja Sputnik Lietuva.

Lietuvai vajadzētu konkretizēt, par kādām tieši sankcijām ir runa, sarunā ar Sputnik Latvija ieteica Krievijas valdības Finanšu universitātes un Nacionālās enerģētiskās drošības fonda eksperts Staņislavs Mitrahovičs.

""Magņitska sarakstā" bija paredzēts iekļaut konkrētas personas, kas apsūdzētas sakarā ar paša Magņitska nāvi, tās nebija ekonomiska rakstura sankcijas. Toties sektorālās sankcijas, ko ieviesa ASV un ES, attiecās uz ekonomiku. Tāpēc Lietuvas deputātiem vajadzētu aptvert, ko viņi vēlas," akcentēja Mitrahovičs.

Ja runa ir par pasākumiem pret Krievijas politiķiem un specdienestu pārstāvjiem, Brisele šādu ieceri varētu atbalstīt, uzskata eksperts.

"Taču, ja, pēc Lietuvas domām, jāievieš sankcijas pret Krievijas rūpniecību un tirdzniecību, tas diezin vai izdosies. Visas svarīgākās sankcijas pret Krieviju ES ieviesa 2014. gadā, un kopš tā laika nekādi jauni vērienīgi ierobežojumi nav bijuši," norādīja Mitrahovičs.

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti aicināja pārvērtēt attiecības ar Krieviju un "turpināt tās izolāciju", ņemot vērā incidentu ar Navaļniju. Eiropas diplomātijas vadītājs Žozeps Borels norādīja, ka Brisele apņēmusies izveidot globālu sankciju režīmu par cilvēktiesību pārkāpumiem pasaulē un piešķirt tam Navaļnija vārdu.

Maskava uzskata ES pozīciju par atklātu un tiešu iejaukšanos KF iekšējās lietās. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova akcentēja, ka runas par Navaļnija vārda piešķiršanu sankciju režīmam izskatās kā atklāts mēģinājums piešķirt ES jaunajiem ierobežojumiem nepārprotami Krievijai nedraudzīgu vektoru.

Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņa pašsajūta strauji pasliktinājās lidmašīnā. Divas dienas vēlāk viņš tika pārvests uz klīniku Charite Berlīnē. Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka blogeris it kā esot bijis saindēts ar vielu no kaujas indīgo vielu grupas "Novičok". Maskava lūdza Berlīni dokumentāli apstiprināt savus paziņojumus, atzīmējot, ka, saskaņā ar izmeklējumiem Krievijā, indes Navaļnija analīzēs netika atrastas.

0
Tagi:
Navaļnijs, sankcijas, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu