Ņujorkas fondu birža, foto no arhīva

IKP lejupslīde Savienotajās Valstīs sasniegusi rekordu

19
(atjaunots 07:29 06.08.2020)
ASV iekšzemes kopprodukta rādītāju kritums otrajā ceturksnī sasniedzis rekordu visā novērojumu vēsturē kopš 1947. gada.

RĪGA, 6. augusts – Sputnik. ASV iekšzemes kopprodukts otrajā ceturksnī krities par 32,9% gada izteiksmē saskaņā ar pirmo vērtējumu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz ASV Tirdzniecības ministrijas Ekonomikas analīzes biroja informāciju presei.

Iepriekš aģentūras Reuters aptaujātie analītiķi uzskatīja, ka rādītājs samazināsies par 34,1%.

2020. gada pirmajā ceturksnī ASV IKP saruka par 5%. 2019. gada pirmajā ceturksnī IKP pieaugums gada izteiksmē sastādīja 2,9%, otrajā – 1,5%, trešajā – 2,6%, ceturtajā – 2,4%.

ASV iekšzemes kopprodukta rādītāju kritums otrajā ceturksnī sasniedzis rekordu visā resora veikto novērojumu vēsturē kopš 1947. gada. Iepriekšējais rekords tika fiksēts 1958. gada pirmajā ceturksnī, kad rādītājs samazinājās par 10%. Lielākais kritums gada izteiksmē reģistrēts 1932. gadā – pae 12,9%. Šādu statistiku resors apkopo kopš 1930. gada.

"IKP lejupslīde otrajā ceturksnī atspoguļo atbildes pasākumus Covid-19, martā un aprīlī ieviestie norādījumi uzturēties mājās, daļēji atcelti vairākos reģionos maijā un jūnijā, un valdības nodrošinātās atbalsta izmaksas pandēmijas periodā tika nodrošinātas mājsaimniecībām un biznesam," teikts ministrijas preses relīzē. Pirmais vērtējums liecina, ka patērētāju izdevumu samazināšanās tempi ASV ceturksnī sastādījuši 34,6% pēc lejupslīdes pirmajā ceturksnī par 6,9%.

Datus par ASV iekšsemes kopproduktu Ekonomikas analīzes birojs publicē ik mēnesi gan nominālajās, gan reālajās (ņemot vērā inflāciju) cenās. Pārskats par ceturkšņa IKP pirmo reizi tiek publicēts pēc katra ceturkšņa nākamā mēneša beigās, pēc tam primārais vērtējums tiek divas reizes pārskatīts.

19
Tagi:
IKP, ekonomiskā krīze, ASV
Pēc temata
Franču žurnālists prognozējis ASV Padomju Savienības likteni
Ekonomists: no skaistām prognozēm vien situācija Baltijā neuzlabosies
Latvija var panākt Eiropas attīstītās valstis. Neuzmanības dēļ
Panākumi Baltijai, neveiksme ES: eksperts novērtēja ekonomikas glābšanas plānu
Lockheed Martin F-35 Lightning II

ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju

8
(atjaunots 20:25 24.10.2020)
Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājs F-35 ir vienīgā lidmašīna, kura spēs pretoties Krievijai iespējamā konflikta gadījumā Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Par to teikts stratēģiskās analītikas centra RAND ziņojumā.

"NATO iespējas intensīva konflikta apstākļos ar Krieviju uzlabosies līdz ar simtiem piektās paaudzes iznīcinātāju parādīšanos 2020. gados," pārliecināti amerikāņu eksperti.

Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

Tādējādi, alianses valstīm, kuras parakstījušas F-35 piegādes līgumus, būs jāpilnveido sava gaisa flote, lai nākotnē rīkotu savstarpējas operācijas ar jaunā iznīcinātāja dalību, uzskata organizācijā.

F-35 ir piektās paaudzes iznīcinātājs-bumbvedējs, kurš, izņemot ASV, atrodas vairāku to sabiedroto bruņojumā (nelielā skaitā). Lockheed Martin F-35 Lightning II radīšanas programma jau ir izmaksājusi aptuveni 1,5 triljonus dolāru – tā ir dārgākā ieroču ražošanas programma vēsturē.

Pērnā gada novembrī ASV Valsts kontrole paziņoja, ka Pentagons saskāries ar problēmām jaunā iznīcinātāja apkalpošanā rezerves daļu trūkuma dēļ un nepilnībām autonomās loģistikas informācijas sistēmas darbā.

8
Tagi:
ieroči, NATO, ASV
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
COVID-19

Vēl vienam pasaules politiskajam līderim atklāts koronavīruss

9
(atjaunots 13:34 24.10.2020)
Oktobra sākumā kļuva zināms, ka ASV prezidentam Donaldam Trampam izrādījās pozitīvs koronavīrusa tests, viņš ātri atlaba, tagad Covid-19 ir atklāts vēl vienam valsts vadītājam.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Vakar veiktais Polijas prezidenta Andžeja Dudas koronavīrusa tests izrādījies pozitīvs, par to savā Twitter lapā paziņoja Dudas preses sekretārs Blažejs Spihaļskis, raksta RIA Novosti.

​Tāpat Spihaļskis pastāstīja, ka Polijas līderis jūtas labi, viņš pastāvīgi konsultējas ar mediķiem.

Zināms, ka pagājušajā nedēļā Polijas līderis viesojās Kijevā, kur tikās ar savu kolēģi Vladimiru Zeļenski.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aizgāja attālinātā darba režīmā, jo viņam bijis kontakts ar inficētu cilvēku.

​Tāpat vakar kļuva zināms, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar savu Slovēnijas kolēģi Anže Logaru arī devās pašizolācijā, jo Logaram izrādījās pozitīvs Covid-19 tests. Latvijas ministrs savā Twitter lapā paziņoja, ka turpinās darbu attālināti.

9
Pēc temata
Otrais Covid-19 vilnis: cik Latvijas iedzīvotāju plāno ierobežot sociālos kontaktus
Latvijā antirekords pēc Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita, viens cilvēks miris
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi