Zibens, foto no arhīva

Elektrizēta atmosfēra. Zinātnieki brīdina: pērkona negaisi būs aizvien biežāki

42
(atjaunots 13:00 01.08.2020)
Globālās sasilšanas rezultātā pērkona negaisi kļūst aizvien biežāki, turklāt zibeņo pat tur, kur tie nekad nav novēroti.

Par to, kas notiek atmosfērā un kā tas ietekmē dabu, portālā RIA Novosti stāsta Alfija Jeņikejeva.

Polārais negaiss

Pērnā gada augustā Ziemeļpola rajonā reģistrēts spēcīgs negaiss – zibens iespēris 48 reizes. ASV Nacionālais meteoroloģiskais dienests pat laida klajā īpašu preses relīzi, kurā atzīmēja, ka visā novērojumu vēsturē tas ir vistālāk uz ziemeļiem reģistrētais negaiss un tāds zibeņu skaits ir patiešām neticams notikums.

Vispirms jāpaskaidro, ka tāda atmosfēras elektrības lādiņu intensitāte raksturīga tropiem, kur saule sasilda Zemes virsmu un paceļ gaisā lielas mitra gaisa masas. Daļiņu berze tajās liek uzkrāties elektrībai. Ziemeļu platuma grādos tas parasti nav iespējams, tāpēc, uzskata pētnieki, negaisa mehānisms Ziemeļpolā bija citāds.

Domājams, atmosfēras vidējos slāņos izveidojās silts un mitrs gaiss. Tas ir globālo klimata pārmaiņu rezultāts, atzīmēja speciālisti. Anomāli siltais laiks, kas izveidojās Arktikā 2019. gada vasarā, paātrināja ledāju kušanu, un dūmi no neredzēti plašajiem mežu ugunsgrēkiem noveda pie tropu negaisa Ziemeļpolā.

Laiks kļūst aizvien karstāks

2014. gadā Kalifornijas universitātes zinātnieki Bērklijā (ASV) izanalizēja mākoņu blīvuma mērījumus un nonāca pie slēdziena, ka šajā gadsimtā atmosfēras elektrisko lādiņu skaits visā pasaulē būtiski pieaugs. Dažos planētas rajonos, piemēram, Savienoto Valstu kontinentālajā daļā – gandrīz uz pusi. Darba autori vērtēja, ka gaisa temperatūras pieaugums par 1 grādu pēc Celsija skalas palielina zibeņu skaitu par 12%.

Jo siltāka atmosfēra, jo vairāk valgmes. Jo mitrāks ir gaiss, jo lielāka ir negaisa iespēja.

Stenfordas universitātes speciālisti izpētīja klimatisko modeļu salīdzināšanas un analīzes globālā projekta (CMIP, projekts tika aizsākts jau 1995. gadā) datus un noskaidroja: pat nenozīmīgas gaisa temperatūras pieauguma gadījumā veidojas apstākļi, kas veicina spēcīgus negaisus. It īpaši pavasarī un rudenī.

Bez tam klimata modeļi prognozē, ka tuvāko gadu laikā ASV austrumu piekrastē augs vētru un tornado risks.

Zibeņu apmaiņa

Pēc Hjūstonas universitātes pētnieku domām, anomālās dabas parādības, arī spēcīgi negaisi un vētras rodas tāpēc, ka sasilšana ietekmē Lorenca ciklu – tas ir process, kurā atmosfēras siltuma potenciālā enerģija pārvēršas par gaisa masu kinētisko enerģiju.

NASA un ASV Aizsardzības ministrijas klimatisko satelītu dati, kas saņemti no 1979. līdz 2013. gadam, ļāva konstatēt, ka siltumapmaiņa un viena enerģijas veida pāriešana otrā paātrinās un tās pārpalikums aizvien ātrāk pārvēršas par vētrām, viesuļvētrām, cikloniem un anticikloniem.

Masačūsetsas tehnoloģiskā institūta (ASV) meteorologi, kuri risināja šo pašu problēmu, prognozē spēcīgu negaisu un bezvēja dienu skaita pieaugumu. Tas savukārt negatīvi ietekmēs pilsētu dzīvi Zemes ziemeļu puslodē.

Izmantojot klimatisko satelītu un sauszemes staciju datus, zinātnieki konstatēja, ka vidējo platuma grādu atmosfērā uzkrātās potenciālās enerģijas vidējais līmenis samazinājies par 1,5% katrus desmit gadus. Tas var novest pie ciklonu straujas novājināšanās mērenajos platuma grādos, siltuma mazāku pāreju no dienvidiem uz ziemeļiem, lietavu un vētru pastiprināšanos. Un negaisu skaits pieaugs.

Tā ir slikta ziņa dabai. Puse stihisko meža ugunsgrēku ir zibens spēriena rezultāts.

Turklāt negaisi spēj ietekmēt arī siltumnīcas gāzes atmosfērā. No vienas puses, pieaugs ozona daudzums. No otras, - zibens izlādēšanās brīdī veidojas slāpekļa oksīdi, kas samazina metāna koncentrāciju.

 

42
Tagi:
klimata pārmaiņas
Pēc temata
Globālā sasilšana atlikta. Pandēmija nobremzējusi siltumnīcas efektu
Nāves ielejas noslēpums. Kāpēc tuksnesī klaiņo akmeņi
Klimatologs: globālās sasilšanas dēļ XXI gs. gaidāmas ekstremālas dabas parādības
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

0
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

0
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV
Ballistiskās raķetes Trident II D5 palaišana

"Vajag vismaz papūlēties": eksperts uzskata, ka pārrunas par NEW START ir iespējamas

2
(atjaunots 17:46 20.10.2020)
Iespējams, Vašingtonā tomēr ir politiķi, ar ko iespējams diskutēt par līguma NEW START pagarināšanu.

RĪGA, 20. oktobris – Sputnik. Kremlis, komentējot ASV politiķu izteikumus par līguma NEW START pagarināšanu, atzīmēja, ka sarunas ar Vašingtonu stratēģiskās stabilitātes jautājumos turpināsies, neskatoties uz Baltā nama atteikšanos no Krievijas prezidenta Vladimira Putina ierosinājuma pagarināt līgumu par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu uz vienu gadu, paziņoja prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

"Mēs ceram, ka jebkurā gadījumā tiks turpināti kontakti ar ASV. Protams, kopumā, kā jau teica prezidents, līguma pagarināšana dotu mums laiku, dotu šos 12 mēnešus substantīvām un nopietnām pārrunām bruņojuma kontroles jautājumos," Peskova teikto citēja RIA Novosti.

Viņš akcentēja, ka būtu sagaidāmas visai bēdīgas sekas, ja visai pasaulei tiktu atņemts šis "visas pasaules stabilitātes un drošības stūrakmens".

"Tāpēc, protams, mēs vēlētos tomēr izdzirdēt, ka mūsu partneri ASV ir gatavi pagarināt šo dokumentu," atzīmēja prezidenta preses sekretārs.

Pagaidām, pēc viņa vārdiem, vēlamais progress nav redzams. Tomēr tāda situācija nenozīmē, ka "visi kontakti ir pilnībā jāaptur".

Krievijas Zinātņu akadēmijas Drošības problēmu pētījumu centra vadošais zinātniskais darbinieks, amerikānists, politologs Konstantins Blohins radio Sputnik ēterā pauda viedokli, ka līguma liktenis lielā mērā ir atkarīgs no tā, kas uzvarēs gaidāmajās prezidenta vēlēšanās ASV.

"Republikāņu partijas pārstāvis Donalds Tramps, pirmkārt, ienīst Ķīnu un saista NEW START ar Ķīnu. Otrkārt, Republikāņu partija tradicionāli cenšas sagraut bruņojuma kontroli. Atgādināšu, ka Džordža Buša, jaunākā administrācijas laikā amerikāņi izstājās no PRA līguma, pats Tramps izstājās no līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm un Atklāto debesu līguma. Ja viņš uzvarēs vēlēšanās, izstāšanās no NEW START ir ļoti iespējama," uzskata Konstantins Blohins.

Ja uzvarēs demokrātu pārstāvis Džo Baidens, pēc politologa domām, pastāv izredzes pagarināt līgumu.

"Demokrātiskā partija tradicionāli atbalsta dialogu ar krieviem par stratēģisko stabilitāti. Atgādināšu, ka tieši Obamas administrācija kopā ar Medvedevu pagarināja tagadējo līgumu. Tomēr, lai kas uzvarētu, ir gandrīz neiespējami noslēgt jaunu līgumu dažu mēnešu laikā. Tāpēc vismaz jāpapūlas pagarināt esošo līgumu, lai gada laikā noslēgtu jaunu. Šī ideja tomēr ir interesanta," atzīmēja politologs.

Līgums NEW START, kas parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā spēkā esošā Krievijas un ASV vienošanās par bruņojuma ierobežošanu.

Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.

2018. gada 5. februārī pienāca galējais termiņš, līdz kuram Krievijai un ASV bija jāsasniedz kontroles rādītāji saskaņā ar līgumu. Līguma termiņš beidzas 2021. gada februārī. Vašingtona dažādos līmeņos uzsver, ka Pekina jāiesaista pārrunās ar mērķi izstrādāt jaunu trīspusēju kodolvienošanos starp Krieviju, Ķīnu un ASV. Ķīna šo ieceri noraida. Sergejs Lavrovs ne vienu reizi vien ir uzsvēris, ka Maskava atbalsta līguma NEW START pagarināšanu bez iepriekšējiem noteikumiem.

2
Tagi:
NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Putins ierosinājis pagarināt NEW START uz gadu bez jebkādiem noteikumiem
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
Militārais eksperts: ASV nav vajadzīgs NEW START līgums, tās atpaliek no Krievijas
"Solis pretī pasaules galam". Kas sekos pēc ASV izstāšanās no NEW START