Tramps ir neizpratnē: kāpēc ASV vajadzētu aizsargāt Vāciju no Krievijas

47
(atjaunots 18:40 30.07.2020)
ASV bruņoto spēku kontingents no Vācijas tiek izvests "Ziemeļu straumes 2" un valsts nepietiekamā aizsardzības budžeta dēļ.

RĪGA, 30. jūlijs - Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps sociālajos tīklos pamatoja lēmumu par amerikāņu bruņoto spēku kontingenta izvešanu no Vācijas.

Iepriekš Pentagona vadītājs Marks Espers informēja, ka no Vācijas tiks izvesti gandrīz 12 tūkstoši amerikaņu karavīru. Lielākā daļa no viņiem (6,4 tūkstoši) dosies mājum, pārējie mainīs dislokācijas vietu uz NATO valstīm Eiropā, tostarp – uz Itāliju un Beļģiju. ASV spēku Eiropā štābu plānots no Vācijas pācelt uz Monsu Beļģijā, savukārt informēja ASV spēku Eiropā komandieris un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss. Patlaban Monsā atrodas NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka štābs.

Tramps pozitīvi novērtēja šo lēmumu un paskaidroja savā lapā Twitter, kāpēc tā. Lēmums pieņemts "Ziemeļu straumes 2" un Vācijas militārā budžeta dēļ – par abiem šiem faktoriem ASV prezidents jau vairākkārt paudis neapmierinātību.

"Vācija maksā Krievijai miljardiem dolāru gadā par enerģiju, bet mums jāaizsargā Vācija no Krievijas. Kas par lietu?" Tramps uzrakstīja Twitter.

​"Pie tam Vācija ir nopietni aizkavējusies ar savu divu procentu nodevu NATO. Tāpēc mēs izvedam no Vācijas zināmus spēkus!" viņš piebilda. 

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi ar jaudu 55 miljardi kubikmetru gazes gadā. Gazesvads tiek izvilkts no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Projektu īsteno "Nord Stream 2 AG" ar vienu vienīgu akcionāru – "Gazprom". Partneri Eiropā – Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper un Wintershall – finansē projektu par 50% - pas summu līdz 950 miljoniem ero katrs.

Jūlija vidū ASV Valsts departaments publicēja rekomendācijas saskaņā ar likumu par pretošanos Amerikas pretiniekiem ar sankiju starpniecību un iekļāva dokumentā "Ziemeļu straumi 2" un "Turcijas straumes" otro gāzesvadu. Šīs darbības draud ar sankcijām investīcijām un citām darbībām, kas saistītas ar Krievijas eksporta gāzesvadiem.

Mediji vēsta, ka nesen ASV organizēja pārrunas ar "Ziemeļu straumes 2" apakšuzņēmējiem, lai norādītu uz tālejošām sekām to turpmākai dalībai projektā. Vācijas valdībka regulāri informē, ka noraida eksteritoriālās sankcijas.

Tramps jau vairākkārt ir kritizējis partnerus par, viņaprāt, nepietiekamiem asignējumiem aizsardzībai un draudēja ar Vašingtonas izstāšanos no NATO. Bloka samitā Briselē 2017. gada martā ASV līderis paziņoja, ka 22 no 23 organizācijas locekļiem "nemaksā par savu aizsardzību to, kas tiem jāmaksā, un tas ir negodīgi attiecībā pret amerikāņu nodokļu maksātājiem".

Tramps atzīmēja, ka 2% IKP, ko locekļiem jāiemaksā organizācijas vajadzībām ir galējs minimums atbildei uz mūsdienu reālajiem draudiem. Pie tam Vācija, pēc viņa vārdiem, NATO vajadzībām atvēl tikai aptuveni 1% IKP, bet ASV maksā 4,3% no IKP, kura apjoms ir daudz lielāks nekā Vācijā.

47
Tagi:
Tramps, aizsardzība, Ziemeļu straume 2, Vācija, ASV
Pēc temata
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"
Aizsardzības ministrs ir gatavs maksāt ASV par to karaspēku uzturēšanos Latvijā
Vašingtona nolēmusi sodīt Eiropu pa īstam
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

17
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

17
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

23
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

23
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

0
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

0
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē