RĪGA, 30. jūlijs - Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps sociālajos tīklos pamatoja lēmumu par amerikāņu bruņoto spēku kontingenta izvešanu no Vācijas.
Iepriekš Pentagona vadītājs Marks Espers informēja, ka no Vācijas tiks izvesti gandrīz 12 tūkstoši amerikaņu karavīru. Lielākā daļa no viņiem (6,4 tūkstoši) dosies mājum, pārējie mainīs dislokācijas vietu uz NATO valstīm Eiropā, tostarp – uz Itāliju un Beļģiju. ASV spēku Eiropā štābu plānots no Vācijas pācelt uz Monsu Beļģijā, savukārt informēja ASV spēku Eiropā komandieris un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss. Patlaban Monsā atrodas NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka štābs.
Tramps pozitīvi novērtēja šo lēmumu un paskaidroja savā lapā Twitter, kāpēc tā. Lēmums pieņemts "Ziemeļu straumes 2" un Vācijas militārā budžeta dēļ – par abiem šiem faktoriem ASV prezidents jau vairākkārt paudis neapmierinātību.
"Vācija maksā Krievijai miljardiem dolāru gadā par enerģiju, bet mums jāaizsargā Vācija no Krievijas. Kas par lietu?" Tramps uzrakstīja Twitter.
Germany pays Russia billions of dollars a year for Energy, and we are supposed to protect Germany from Russia. What’s that all about? Also, Germany is very delinquent in their 2% fee to NATO. We are therefore moving some troops out of Germany!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 29, 2020
"Pie tam Vācija ir nopietni aizkavējusies ar savu divu procentu nodevu NATO. Tāpēc mēs izvedam no Vācijas zināmus spēkus!" viņš piebilda.
Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi ar jaudu 55 miljardi kubikmetru gazes gadā. Gazesvads tiek izvilkts no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Projektu īsteno "Nord Stream 2 AG" ar vienu vienīgu akcionāru – "Gazprom". Partneri Eiropā – Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper un Wintershall – finansē projektu par 50% - pas summu līdz 950 miljoniem ero katrs.
Jūlija vidū ASV Valsts departaments publicēja rekomendācijas saskaņā ar likumu par pretošanos Amerikas pretiniekiem ar sankiju starpniecību un iekļāva dokumentā "Ziemeļu straumi 2" un "Turcijas straumes" otro gāzesvadu. Šīs darbības draud ar sankcijām investīcijām un citām darbībām, kas saistītas ar Krievijas eksporta gāzesvadiem.
Mediji vēsta, ka nesen ASV organizēja pārrunas ar "Ziemeļu straumes 2" apakšuzņēmējiem, lai norādītu uz tālejošām sekām to turpmākai dalībai projektā. Vācijas valdībka regulāri informē, ka noraida eksteritoriālās sankcijas.
Tramps jau vairākkārt ir kritizējis partnerus par, viņaprāt, nepietiekamiem asignējumiem aizsardzībai un draudēja ar Vašingtonas izstāšanos no NATO. Bloka samitā Briselē 2017. gada martā ASV līderis paziņoja, ka 22 no 23 organizācijas locekļiem "nemaksā par savu aizsardzību to, kas tiem jāmaksā, un tas ir negodīgi attiecībā pret amerikāņu nodokļu maksātājiem".
Tramps atzīmēja, ka 2% IKP, ko locekļiem jāiemaksā organizācijas vajadzībām ir galējs minimums atbildei uz mūsdienu reālajiem draudiem. Pie tam Vācija, pēc viņa vārdiem, NATO vajadzībām atvēl tikai aptuveni 1% IKP, bet ASV maksā 4,3% no IKP, kura apjoms ir daudz lielāks nekā Vācijā.
RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.
"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.
Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.
Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.
Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.
Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.
RĪGA, 26. februāris — Sputnik. 1983. gadā NATO plašo mācību "Able Archer" dēļ PSRS gatavojās kodolkaram ar ASV, stāsta izdevums The Drive, atsaucoties uz ASV Valsts departamenta atslepenotajiem materiāliem.
Dokumentā sniegta detalizēta informācija par nestabilo situāciju, kas radās 1983. gadā, publicēts arī gandrīz nerediģētais augstu stāvoša ASV izlūkdienesta ierēdņa, ģenerālleitnanta Leonarda Perruta ziņojums, vēsta RIA Novosti.
Saskaņā ar šiem materiāliem, 1983. gada 2. novembrī Vācijas Demokrātiskajā Republikā dislocētā 16. Sarkankarogotā aviācijas armija bija kaujas gatavībā – ar kodolraķetēm bruņotajām lidmašīnām bija jāiznīcina pretinieka mērķi pirmajā līnijā.
PSRS gatavošanos karam eksperti skaidroja ar nopietno saprašanās trūkumu NATO mācību "Able Archer" rezultātā. Manevru mērķis bija "Eiropā un aiz tās robežām dislocēto alianses spēku spēju reālistiska pārbaude piedalīties kodolkarā".
Saskaņā ar Prezidenta konsultaltīvās ārējās izlūkošanas padomes (PFIAB) atskaiti, PSRS un Varšavas līguma organizācijas reakcija uz mācībām "Able Archer" bija neredzēta.
"1983. gadā mēs varējām netīši novest mūsu attiecības ar Padomju Savienību līdz mata tiesai no kodolkara," secināja PFIAB.
Iepriekš portāla Overt Defence autors, balstoties uz Militārā jūras analītiskā centra datiem, atklāja Ziemeļatlantijas alianses preventīvā trieciena scenāriju Kaļiņingradas apgabalam. Tas ietver raķešu kompleksu "Iskander" un sistēmu S-400 iznīcināšanu, Baltijas blokādi un bruņoto spēku likvidāciju.
Daudzfunkcionālajam iznīcinātājam-bumbvedējam F-35 Lightning II bija jākļūst par augsti tehnoloģisku simbolu amerikāņu izcilībai un militārajam spēkam, taču patiesībā "Zibens" iezīmēja ASV militārās rūpniecības kompleksa galējās iespējas, un tagad mēs vērojam "piektās paaudzes" neredzamās lidmašīnas gauso katastrofu.
Divas trešdaļas amerikāņu F-35 parka nespēj izpildīt lidojumus dzinēja problēmu dēļ. Lidmašīnai ir virkne nopietnu konstruktīvo trūkumu, tā nav pārvarējusi Pentagona noteiktos izmēģinājumus un vēl līdz šim nav apstiprināta tā masveida ražošana. Patlaban ASV GKS ir gatavi atteikties no F-35 par labu vienkāršākajam 4+ paaudzes iznīcinātājam F-16.
Sākumā Pentagonā ierosināja samazināt F-35A pasūtījumu vairāk nekā par 40% - no 1763 līdz 1050 lidaparātiem. Vienlaikus ASV GKS izvērtē iespējas iepirkt novecojošo, toties uzticamo F-16 Fighting Falcon. Piespiedu manevrs.
ASV Gaisa kara spēki ekspluatē iznīcinātāju-bumbvedēju F-35 vairāk nekā piecus gadus, tomēr hroniski cieš tā zemās gatavības pakāpes un daudzi atdeves problēmu dēļ. Iepriekš aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda paziņoja, ka lidojumiem gatavi 36% iznīcinātāju F-35 Lightning, pārējās mašīnas "funkcionē tikai daļēji".
Kaujas gatavību pārsvarā nosaka "nelabojamie" konstruktīvie trūkumi, kas ved pie stealth pārseguma, korpusa, dzinēja, navigācijas un pilota dzīvības nodrošināšanas sistēmu fiziska sabrukuma.
Amerikāņu sabiedrotie un partneri, kas sapirkuši F-35 par aptuveni 100 miljoniem dolāru gabalā (Lielbritānija, Norvēģija, Izraēla, Itālija, Singapūra, Dienvidkoreja, Japāna), ir pievilti – lidmašīna neatbilst 5. paaudzes parametriem, līdz cīņas gatavībai, tātad – savu uzdevumu izpildei – tam vēl ir ļoti tālu. Paradoksālā rinda pēc ASV militārās rūpniecības kompleksa izstrādājuma nezūd. Apvienotie Arābu Emirāti nesen noslēdza līgumu par pussimta F-35 piegādi. Izraēla plāno palielināt "Zibeņu" parku līdz trim eskadriļām (40 lidmašīnām). To var pamatot tikai ar slēptu maksu "par draudzību" ar ASV.
Iepriekš izskanēja ziņas par to, ka iznīcinātāja stealth seguma un korpusa bojājumiem virsskaņas ātrumā, par pastāvīgiem traucējumiem ar skābekļa padevi pilotiem un programmatūras kļūmēm. Inženieri pūlas novērst trūkumus ekspluatācijas gaitā, tomēr kritiskās problēmas aug kā sniega lavīna.
ASV GKS iznīcinātājs F-35 saņēmis dzinēju F135, ko amerikāņi uzskata par "pašu spēcīgāku no visiem, ko izmanto jebkurš iznīcinātājs pasaulē". Tomēr tas ir F-35 zemās atdeves galvenais iemesls: turbīnas lāpstiņu virsmas seguma pārkaršanas rezultātā lāpstiņas saplaisā, un dzinējs priekšlaicīgi iziet no ierindas.
Kaprīzajam F135 vajadzīga bieža tehniskā apkalpe, tas būtiski palielina lidmašīnas ekspluatācijas izmaksas. Salīdzinājumam: viena stunda F-35 lidojuma izmaksā 31 tūkstoti dolāru, stunda "večuka" F-16 lidojuma – nepilnus 8 tūkstošus. Starp citu, F135 rezerves dzinējus kompānija Pratt & Whitney ražo nepietiekamā skaitā, pat mierlaika apstākļos. Ja rīt sāksies karš, debesīs pacelsies trešā daļa F-35, vēlāk to skaits ar katru dienu saruks – pat ne pretinieka PGA darbības dēļ, vienkārši metāla noguruma rezultātā.
Lai saglabātu cīņasspēju, ASV Gaisa spēki ir spiesti plānot F-35 skaita samazināšanu un aizvietot tos ar modernizētajiem iznīcinātājiem F-16 Fighting Falcon (tie pieņemti bruņojumā 1979. gadā, patlaban Gaisa spēki izmanto 790 šī tipa iznīcinātājus).
Daudzfunkcionālā vieglā 4. paaudzes iznīcinātāja F-16 maksimālā pacelšanās masa – 21,8 tonnas, tas spēj nest līdz 7,7 toonnas avopbumbu un raķešu uz 9 piekares mezgliem. Cīņas rādiuss – 1700 km, maksimālais ātrums – 2200 km/h. Tā nav slikta mašīna reģionālajiem konfliktiem, taču nav labi spert soli atpakaļ no "piektās paaudzes" – tehnoloģiska degradācija. Pentagons meklē kompromisus.
GKS štāba priekšnieks ģenerālis Čārlzs K. Brauns, jaunākais, iebilda pret "antikvariāta" (F-16) iepirkumu un aicināja izstrādāt absolūti jaunas klases vieglos vienmotora iznīcinātājus – lētāk un vienkāršāk nekā F-35, bet modernāk nekā F-16. Brauns nosauca tos par "ceturtās ar pusi paaudzes vai piektās mīnus paaudzes" mašīnām. ASV GKS sākuši pētījumu programmu, lai novērtētu, cik lietderīgi būtu aizvietot iznīcinātājus F-16 Fighting Falcon ar jaunām kara lidmašīnām. Pētījums tiks noslēgts līdz 2023. finanšu gada sākumam.
Problēmu sarežģī tas, ka F-35 ir vienīgais Rietumu pasaulē ražotais "piektās paaudzes" iznīcinātājs. Boeing ražotie 4. paaudzes iznīcinātāji F-15 un F-18, kas nosacīti konkurē ar to, nākuši no aukstā kara ēras laikiem un morāli novecojuši. ASV sabiedrotie Eiropā neuzņemas pašmāju 5. paaudzes iznīcinātāja izstrādi. Lielbritānija, Polija, Beļģija un Itālija bezcerīgi iegulda līdzekļus amerikāņu F-35 iepirkumos.
Izdevumi Lightning izstrādei pārsnieguši 400 miljardus dolaru, taču izrādījies, ka tas ir tikai sākums nacionālo budžetu līdzekļu neracionālās izšķiešanas procesā. ASV Senāta Bruņoto spēku komitejā F-35 nosauca par "hrestomātijas cienīgu piemēru... aizsardzības iepirkumu salauztajai sistēmai", bet pazīstamais politiķis (pagātnē arī viņš pats bija pilots), nelaiķa Džons Makeins, taisnīgi konstatēja: "F-35 programmas rekordlielie rādītāji vienlaikus bija skandāls un traģēdija no izmaksu, grafiku un atdeves viedokļa."
"Zibens" vēl ilgi pārbaudīs ASV un to sabiedroto GKS pacietību. Nāksies paciest F-35 dārgās "kaprīzes".
"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens – tas sekmīgi lido un pirmais pasaulē starp īstās piektās paaudzes iznīcinātājiem apgūst hiperskaņas raķetes.
Amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.