BelAES, foto no arhīva

Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums

26
(atjaunots 02:43 26.07.2020)
Šobrīd kodolobjektā paredzēta reaktora fiziskā palaišana un izmēģinājumi ekspluatācijas apstākļos. Paralēli tiek turpināti BelAES integrācijas darbi nacionālajā energosistēmā.

RĪGA, 26. jūlijs – Sputnik. BelAES tiek pabeigti instalēšanas darbi, kas ir nepieciešami, lai uzsāktu stacijas pirmā energobloka fizisko palaišanu, pilnībā ražošanas ekspluatācijā to plānots ieviest 2021. gada pirmajā ceturksnī, paziņoja Baltkrievijas enerģētikas ministrs Viktors Karankevičs, vēsta Sputnik Lietuva.

"Visās tehnoloģiskajās sistēmās tiek pabeigti instalēšanas darbi, kas ir nepieciešami, lai uzsāktu pirmā energobloka fizisko palaišanu. Šī posma ietvaros reaktorā pakāpeniski iekraus 163 siltumu izdalošus blokus ar kodoldegvielu ar sekojošu reaktora iekārtas jaudas uzņemšanu," citē ministra paziņojumu intervijā izdevumam "SB. Belarus segodņa" RIA Novosti.

Pēc viņa sacītā, pēc tam sāksies energobloka enerģētiskā palaišana: tiks izstrādātas un padoti valsts energosistēmai pirmās kilovatstundas no atomelektrostacijas. Pēc tam sekos pētnieciskās ražošanas ekspluatācija ar pakāpenisku iziešanu uz projekta jaudu un pirmā energobloka komplekso izmēģinājumu pie nominālās jaudas. "Pilnībā ražošanas ekspluatācijā to plānots ieviest 2021. gada pirmajā ceturksnī," precizēja Baltkrievijas Enerģētikas ministrijas vadītājs.

Viņš piebilda, ka paralēli turpinās BelAES integrācijas darbi nacionālajā energosistēmā. Tie iekļauj 800 megavatu augsta manevrējuma maksimālās rezerves avotu izbūve un elektrisko katlu ar kopējo jaudu 916 megavati izbūvi lielās elektrostacijās un katlu mājās. Īstenoti 1700 kilometru augstsprieguma elektrolīniju izbūves un rekonstrukcijas projekti, kas ļauj nodrošināt elektroenerģijas piegādi no stacijas jebkuram valsts reģionam.

Tāpat ministrs pastāstīja, ka, saskaņā ar Baltkrievijas un Krievijas starpvaldību vienošanos par atomelektrostacijas būvniecību,  paredzēts, ka BelAES energoblokos nokalpojusī kodoldegviela, kas iegādāta no Krievijas izpildošajām organizācijām, ir jāatgriež Krievijai. "Šobrīd tiek izstrādāta atsevišķa starpvaldību vienošanās ar konkrētiem mijiedarbības nosacījumiem ar Krievijas partneriem šajā jomā. Neapšaubāma prioritāte ir bijusi un paliek drošība," uzsvēra Karankevičs.

Baltkrievijas AES ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo jaudu 2400 MW apmērā tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā pēc Krievijas projekta "3+", kurš pilnībā atbilst starptautiskajām normām un SAEA drošības rekomendācijām. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija ziņoja, ka BelAES pirmā energobloka reaktora iekārtas palaišana ieplānota šī gada jūlijā, bloka elektrības padošanas tīklā uzsākšana – septembrī-oktobrī. Taču jūnija beigās Baltkrievijas vēstnieks KF Vladimirs Semaško paziņoja, ka degvielas ielādēšana BelAES pirmajā energoblokā sāksies augustā, savukārt 22. jūlijā Savienības valsts sekretāra vietnieks Aleksejs Kubrins paziņoja, ka BelAES palaišana ir gaidāma pēc divām-trim nedēļām. Otrā energobloka palaišana, saskaņā ar aktuālāko informāciju, ir ieplānota 2022. gadā.

Lietuvas un Baltkrievijas strīds BelAES dēļ

Lietuvā praktiski uzreiz sāka uzstāties pret atomstacijas projektu, apgalvojot, ka tā var "radīt draudus" Baltijas republikai. Neskatoties uz to, ka kodolobjekts izgāja visas nepieciešamās un pat papildu pārbaudes no SAEA puses un citām profila institūcijām.

Lietuvas varasiestādes aicina visas Eiropas Savienības valstis atteikties no BelAES enerģijas iegādēm. Likumdošanas līmenī Baltijas republikā nolēma aizliegt stacijas elektroenerģijai nokļūt valsts tirgū. Tāpat stacijai tuvāko Lietuvas rajonu iedzīvotājiem izdala joda tabletes "avārijas" gadījumam.

Iepriekš kļuva zināms, ka valsts varasiestādes plāno sarīkot kārtējās reaģēšanas mācības uz iespējamajām "avārijām" kodolobjektā pēc tam, kad normalizēsies epidemioloģiskā situācija.

Saskaņā ar daudzu speciālistu vērtējumu, Lietuva nespēs panākt ES līmenī Baltkrievijas kodolobjekta boikotēšanu, jo pat "brāļu" republikas – Latvija un Igaunija – ar lielu piesardzību attiecas pret Viļņas asajiem izteicieniem un rīcību.

Turklāt daudzi eksperti uzskata, ka Viļņas pretestība BelAES jautājumā saistīta nevis ar jautājuma tehnisko vai ekoloģisko aspektu vai drošību, bet gan ar "aizvainojumu" Ignalinas AES zaudēšanas un bažu dēļ zaudēt savas visnotaļ vājās pozīcijas enerģētikas tirgū.

26
Tagi:
BelAES, Baltkrievija
Pēc temata
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
Lietuva palūdza ES uzņemties atbildību par BelAES drošību
Politiķi Lietuvā sarīkoja piketu pie Latvijas vēstniecības BelAES dēļ
Pret ko iemainīja Baltijas vienotību: eksperts novērtēja BelAES izdevīgumu Latvijai

Kremlī pastāstīja par Putina un Baidena tālruņa sarunu

18
(atjaunots 08:43 15.04.2021)
Jautājumā par abu valstu līderu iespējamo tikšanos pagaidām nekāda konkrēta informācija netiks sniegta, informēja Krievijas prezidenta preses sekretārs.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. Krievijas un ASV valstu vadītāju Vladimira Putina un Džo Baidena sarunas tonis bija lietišķs, žurnālistiem pastāstīja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta Sputnik Lietuva

Otrdien pēc ASV iniciatīvas notika prezidentu Vladimira Putina un Džo Baidena tālruņa saruna. Tās gaitā Baidens cita starpā apstiprināja mērķi – veidot stabilas un prognozējamas attiecības ar Krieviju saskaņā ar ASV interesēm – un ierosināja personīgu tikšanos trešajā valstī tuvāko mēnešu laikā.

"Lietišķa," atbildēja Peskovs, taujāts par sarunas toni.

"Droši vien, pēc lielā tematu skaita, ko nosauca abas puses pēc šīs sarunas rezultātiem, jūs paši varēsiet secināt, ka saruna bija pietiekami ilgstoša," piebilda Krievijas prezidenta preses sekretārs.

Jautājumā par abu prezidentu iespējamo tikšanos Kremlis uzskata par priekšlaicīgu publiskos konkrētus pieņēmumus – tas ir jauns piedāvājums, tas tiks izpētīts un tālāk apspriests pa diplomātiskajiem kanāliem.

"Pagaidām būtu priekšlaicīgi runāt par šo tikšanos konkrēti. Tas ir jauns ierosinājums, un tiks izskatīts, tiks veikta analīze un izvērtēšana. Pēc tam jau būs iespējams – turklāt līderi vienojušies, ka tādas tikšanās tēma tiks apspriesta jau tālāk pa diplomātiskajiem kanāliem," teica Peskovs, atbildot uz jautājumu par to, kur un kad tāda tikšanās varētu notikt.

18
Tagi:
Vladimirs Putins, Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Putins atbildēja uz Baidena izteikumiem
"Smagas attiecības". Kāpēc Krievijas vēstniekam vajadzētu atgriezties ASV
ASV pilsoņi atvainojas Krievijai par savu valdību
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
Elektropadeves līnija, foto no arhīva

Baltkrievijas energosistēmas atslēgšana no Lietuvas: kas notika ar cenām

61
(atjaunots 13:28 13.04.2021)
Baltkrievijas energosistēmas izmēģinājumi, kuru laikā bija atslēgtas četras elektropadeves līnijas starp Baltkrieviju un Lietuvu, parādīja, ka tā var darboties bez pieslēguma Lietuvas tīklam, paziņoja Baltkrievijas Enerģētikas ministrijā.

RĪGA, 13. aprīlis - Sputnik. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija paziņoja, ka republikas energosistēmas izmēģinājumi, kuru laikā tika atslēgtas pārrobežu elektropārvades līnijas, bija veiksmīgi, vēsta RIA Novosti.

"Izmēģinājumi... demonstrēja baltkrievu energosistēmas tehnisko iespēju strādāt bez lietuviešu energosistēmas," teikts Baltkrievijas Enerģētikas ministrijas preses dienesta ziņojumā, atsaucoties uz "Belnergo" ģenerāldirektora vietnieku, galveno dispečeru Denisu Kovaļevu.

8. un 11. aprīlī Baltkrievija veica savas enerģētiskās sistēmas izmēģinājumus, kuru laikā tika atslēgtas četras elektropadeves līnijas ar 330 kW jaudu starp Baltkrieviju un Lietuvu. Pēc laikraksta "Komersant" datiem, Latvija šajās divās dienās ir pārtraukusi elektroenerģijas komerciālo importu no Krievijas. Turklāt "Inter RAO" (Krievijas elektroenerģijas eksporta operators) ziņoja, ka elektroenerģijas piegāde uz Lietuvu no RF Kaļiņingradas apgabala netika pārtraukta.

Pēc laikraksta datiem, Baltkrievijas energosistēmas darbības izmēģinājumu laikā Baltijā palielinājās elektrības cenas. Piemēram, 8. aprīlī Lietuva importa kompensēšanai no Baltkrievijas palielināja iepirkšanas apjomus no Polijas (3,5 gigavatstundu) un Zviedrijas (3,3 gigavatstundas). Rezultātā tūlītējās cenas Lietuvā palielinājās par 4 eiro par 1 megavatstundu, sasniedzot 51 eiro. 11. aprīlī tūlītējā cena Lietuvā bija aptuveni 40 eiro par 1 megavatstundu.

Baltijas valstis vēl joprojām strādā sinhronā režīmā ar pēcpadomju energosistēmu tā saucamajā BRELL lokā un ir atkarīga no dispečeru dienesta Maskavā un Krievijas elektroenerģijas tīkla. Lietuva, Latvija un Igaunija paziņojušas, ka plāno līdz 2025. gadam atslēgties no BRELL loka.

Saskaņā ar apstiprināto scenāriju, sinhronizācija notiks caur saslēgumu LitPol Link un jauno jūras kabeli starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronajiem kompensatoriem, ko uzstādīs Baltijas valstīs.

Iepriekš Krievija vairākkārt veica Kaļiņingradas apgabala energosistēmas izolētas darbības izmēģinājumus.

61
Tagi:
BRELL, elektroenerģija, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Lietuvā atzina, ka saņems elektroenerģiju no BelAES
Principa lieta. Cik Baltijai izmaksās "neatkarība" no Krievijas
Eksperts: sals parādīja, ar ko Lietuva riskē pēc atslēgšanās no BRELL
Būs kā Teksasā: Latvijai prognozē enerģētisko kolapsu
Ziemeļu straume 2

Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju

0
(atjaunots 13:23 15.04.2021)
Blinkenam nepatika, kā Kongresā viņu norāja par "Ziemeļu straumi 2". Tāpēc Valsts departamentam ievajadzējies grēkāzis, kura nebūs žēl.

ASV speciāli apmācīts cilvēks ķersies pie nepateicīga darba – mēģinās pierunāt Berlīni atteikties no "Ziemeļu straumes 2", atzīmēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans. Baltais nams iecels īpašo vēstnieku pārrunām par ienīstā gāzesvada būvdarbu pārtraukšanu, vēsta Politico, atsaucoties uz ASV administrācijas oficiālajām personām.

Sak, vispirms ar to pārsvarā nodarbojās diletanti no Drošības padomes un Valsts departamenta, bet tagad (kad projektā atlicis uzbūvēt nieka 120 km) jau vajadzīgs profesionālis. Tāds ir Amoss Hohšteins – viņš zina, kā tas darbojas. Tagad viņš ir viens no prezidenta padomniekiem. Šajā amatā viņš nonāca pēc darba "Naftogaz" novērošanas padomē. Tātad saprot: ja krieviem un vāciešiem darbs sekmēsies, Ukrainā vairs nebūs neviena, ko novērot.

Baraka Obamas prezidentūras laikā viņš bija Valsts departamenta koordinators enerģētikas jautājumos. Tagad statusa ziņā viņš var līdzināties savam kādreizējam bosam Džonam Kerijam. Arī viņš nodarbosies ar to, ko nespēj ietekmēt. Kerijs ir speciālais pārstāvis klimata jautājumos, bet Hohšteina uzdevums ir nepieļaut temperatūras celšanos. Vienīgi Eiropā un vienīgi ziemā.

Tomēr Kerijam omulīga vietiņa sagādā prieku, bet Hohšteins ir darbonis. Viņš drīzāk ir lobētājs nekā diplomāts. Viņam vajadzīgs rezultāts. Varbūt tāpēc viņš nesteidz pieņemt sava drauga – palīga nacionālās drošības jautājumos Džeika Sallivana – piedāvājumu (viņi strādāja kopā jau Hilarijas Klintones vadībā, kad viņa ieņēma valsts sekretāra posteni).

Taču arī tagadējai ārpolitikas vadībai viņš ir vērtīgs kadrs. Ne tajā ziņā, ka no viņa patiešām būs liels labums. Diezin vai diplomāti nopietni cer ar viņa palīdzību apturēt jau par 95% gatavu projektu.

Vienkārši Tonijs Blinkens apciemoja Kongresu ar atskaiti par darbu, kas veikts pie "Ziemeļu straumes", un rezultātks viņam nepatika: viņu norāja kā mazu puiku. Tāpēc viņam ievajadzējies štatā grēkāzis, kura nebūs žēl. Tiesa, "Amoss-iznīcinātājs" skan tīri labi. Tomēr pārrunas par sveša gāzesvada apturēšanu viņam vajadzētu sākt tikai ar Kapitolija iemītniekiem – Merkeli nespēja ietekmēt pat Baidens ar Blinkenu. Hohšteins viņas acīs pieder pie kategorijas "kas tu tāds esi?".

© Sputnik / Алексей Филиппов

Protams, tas nav pēdējais ASV arguments. Zemūdene un kara kuģis netālu no Krievijas cauruļvadu izbūves kuģa, lai arī Polijai piederoši, rāda, līdz kādām galējībām ASV var novest sakāves rūgtums. Tomēr cīņā ar gāzesvadu parādījies jauns vārds – speciālais pārstāvis. Skaidrs, ka neko jaunu viņš nepastāstīs, tomēr viņa parādīšanās jau rāda: amerikāņi gatavojas ilgai spēlei.

Tāpēc, kamēr Hohšteins domā par piedāvājumu – pieņemt vai ne, Baltais nams neko nedomā, tikai apstiprina. Kārtējo sankciju paketi. Pat stāsta, ka veselas divas uzreiz – lai visiem pietiek.

Te Amosam nekaitētu atsaukt atmiņā to, ka mamma un tētis viņam vārdu devuši par godu vienam no tā saucamajiem Bībeles "mazajiem praviešiem". Tiesa, lai pierādītu, ka vecākiem bijusi taisnība, viņam nāktos ne tikai noraidīt piedāvāto amatu, bet arī brīdināt, ka tā ir tukša iecere – kaitēt "Ziemeļu straumei 2".

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2, ASV Valsts departaments, Vācija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Karš par "Ziemeļu straumi 2" tuvojas beigām. Polija ir starp zaudētājiem?
Ar jaunajām sankcijām Rietumi nolaiž "dzelzs priekškaru"
"Ziemeļu straume 2": analītiķis paskaidroja, kādu taktiku izvēlējušās ASV
Politologs: "Ziemeļu straume 2" jautājumā Lietuva spēj tikai rukšķēt – piebalsot ASV