BelAES, foto no arhīva

Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums

25
(atjaunots 02:43 26.07.2020)
Šobrīd kodolobjektā paredzēta reaktora fiziskā palaišana un izmēģinājumi ekspluatācijas apstākļos. Paralēli tiek turpināti BelAES integrācijas darbi nacionālajā energosistēmā.

RĪGA, 26. jūlijs – Sputnik. BelAES tiek pabeigti instalēšanas darbi, kas ir nepieciešami, lai uzsāktu stacijas pirmā energobloka fizisko palaišanu, pilnībā ražošanas ekspluatācijā to plānots ieviest 2021. gada pirmajā ceturksnī, paziņoja Baltkrievijas enerģētikas ministrs Viktors Karankevičs, vēsta Sputnik Lietuva.

"Visās tehnoloģiskajās sistēmās tiek pabeigti instalēšanas darbi, kas ir nepieciešami, lai uzsāktu pirmā energobloka fizisko palaišanu. Šī posma ietvaros reaktorā pakāpeniski iekraus 163 siltumu izdalošus blokus ar kodoldegvielu ar sekojošu reaktora iekārtas jaudas uzņemšanu," citē ministra paziņojumu intervijā izdevumam "SB. Belarus segodņa" RIA Novosti.

Pēc viņa sacītā, pēc tam sāksies energobloka enerģētiskā palaišana: tiks izstrādātas un padoti valsts energosistēmai pirmās kilovatstundas no atomelektrostacijas. Pēc tam sekos pētnieciskās ražošanas ekspluatācija ar pakāpenisku iziešanu uz projekta jaudu un pirmā energobloka komplekso izmēģinājumu pie nominālās jaudas. "Pilnībā ražošanas ekspluatācijā to plānots ieviest 2021. gada pirmajā ceturksnī," precizēja Baltkrievijas Enerģētikas ministrijas vadītājs.

Viņš piebilda, ka paralēli turpinās BelAES integrācijas darbi nacionālajā energosistēmā. Tie iekļauj 800 megavatu augsta manevrējuma maksimālās rezerves avotu izbūve un elektrisko katlu ar kopējo jaudu 916 megavati izbūvi lielās elektrostacijās un katlu mājās. Īstenoti 1700 kilometru augstsprieguma elektrolīniju izbūves un rekonstrukcijas projekti, kas ļauj nodrošināt elektroenerģijas piegādi no stacijas jebkuram valsts reģionam.

Tāpat ministrs pastāstīja, ka, saskaņā ar Baltkrievijas un Krievijas starpvaldību vienošanos par atomelektrostacijas būvniecību,  paredzēts, ka BelAES energoblokos nokalpojusī kodoldegviela, kas iegādāta no Krievijas izpildošajām organizācijām, ir jāatgriež Krievijai. "Šobrīd tiek izstrādāta atsevišķa starpvaldību vienošanās ar konkrētiem mijiedarbības nosacījumiem ar Krievijas partneriem šajā jomā. Neapšaubāma prioritāte ir bijusi un paliek drošība," uzsvēra Karankevičs.

Baltkrievijas AES ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo jaudu 2400 MW apmērā tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā pēc Krievijas projekta "3+", kurš pilnībā atbilst starptautiskajām normām un SAEA drošības rekomendācijām. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija ziņoja, ka BelAES pirmā energobloka reaktora iekārtas palaišana ieplānota šī gada jūlijā, bloka elektrības padošanas tīklā uzsākšana – septembrī-oktobrī. Taču jūnija beigās Baltkrievijas vēstnieks KF Vladimirs Semaško paziņoja, ka degvielas ielādēšana BelAES pirmajā energoblokā sāksies augustā, savukārt 22. jūlijā Savienības valsts sekretāra vietnieks Aleksejs Kubrins paziņoja, ka BelAES palaišana ir gaidāma pēc divām-trim nedēļām. Otrā energobloka palaišana, saskaņā ar aktuālāko informāciju, ir ieplānota 2022. gadā.

Lietuvas un Baltkrievijas strīds BelAES dēļ

Lietuvā praktiski uzreiz sāka uzstāties pret atomstacijas projektu, apgalvojot, ka tā var "radīt draudus" Baltijas republikai. Neskatoties uz to, ka kodolobjekts izgāja visas nepieciešamās un pat papildu pārbaudes no SAEA puses un citām profila institūcijām.

Lietuvas varasiestādes aicina visas Eiropas Savienības valstis atteikties no BelAES enerģijas iegādēm. Likumdošanas līmenī Baltijas republikā nolēma aizliegt stacijas elektroenerģijai nokļūt valsts tirgū. Tāpat stacijai tuvāko Lietuvas rajonu iedzīvotājiem izdala joda tabletes "avārijas" gadījumam.

Iepriekš kļuva zināms, ka valsts varasiestādes plāno sarīkot kārtējās reaģēšanas mācības uz iespējamajām "avārijām" kodolobjektā pēc tam, kad normalizēsies epidemioloģiskā situācija.

Saskaņā ar daudzu speciālistu vērtējumu, Lietuva nespēs panākt ES līmenī Baltkrievijas kodolobjekta boikotēšanu, jo pat "brāļu" republikas – Latvija un Igaunija – ar lielu piesardzību attiecas pret Viļņas asajiem izteicieniem un rīcību.

Turklāt daudzi eksperti uzskata, ka Viļņas pretestība BelAES jautājumā saistīta nevis ar jautājuma tehnisko vai ekoloģisko aspektu vai drošību, bet gan ar "aizvainojumu" Ignalinas AES zaudēšanas un bažu dēļ zaudēt savas visnotaļ vājās pozīcijas enerģētikas tirgū.

25
Tagi:
BelAES, Baltkrievija
Pēc temata
BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai
Lietuva palūdza ES uzņemties atbildību par BelAES drošību
Politiķi Lietuvā sarīkoja piketu pie Latvijas vēstniecības BelAES dēļ
Pret ko iemainīja Baltijas vienotību: eksperts novērtēja BelAES izdevīgumu Latvijai
Bundestāga ēka, foto no arhīva

Bundestāgā piedāvāja izveidot sadraudzību no Vladivostokas līdz Lisabonai

6
(atjaunots 17:32 19.09.2020)
Ilgtermiņa miers starp Vāciju un Krieviju, starp Eiropu un Krieviju – tā ir vienīgā iespēja mums visiem izveidot drošu telpu Eiropas teritorijā, lai nodrošinātu laimīgu nākotni mūsu bērniem un mazbērniem, paziņoja partijas "Alternatīva Vācijai" pārstāvis.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Bundestāga Starptautisko lietu komitejas loceklis Valdemārs Gerdts ("Alternatīva Vācijai") piedāvāja izveidot jaunu brīvprātīga suvereno valstu sadraudzību no Vladivostokas līdz Lisabonai, vēsta RIA Novosti.

"Ilgtermiņa miers starp Vāciju un Krieviju, starp Eiropu un Krieviju – tā ir vienīgā iespēja mums visiem izveidot drošu telpu Eiropas teritorijā, lai nodrošinātu laimīgu nākotni mūsu bērniem un mazbērniem. Cita varianta nav. Mums jāizveido brīva tirdzniecības telpa no Lisabonas līdz Vladivostokai un jāizveido brīvprātīga suvereno valstu sadraudzība, lai mēs varētu attīstīties, dzīvot un gūt panākumus," sacīja deputāts RIA Novosti.

Turklāt viņš nosauca par nepieļaujamu draudzīgo attiecību pasliktināšanas politiku starp Maskavu un Berlīni.

Tāpat Gerdts izvērtēja atteikšanās no gāzesvada "Ziemeļu straume 2" būvniecības riskus. Viņaprāt, tas ne vien novedīs pie vairāku miljardu naudas sodiem, bet arī apšauba Vācijas enerģētisko drošību.

Deputāts uzskata, ka situācija ap "Ziemeļu straumes 2" apturēšanu – tā ir cīņa par enerģijas noieta tirgiem, jo ASV ar to sašķidrinātās dabasgāzes piegādes plāniem Eiropai nav izdevīga gāzesvada būvniecība no Krievijas.

"Šī cīņa tiek rosināta ar netīrām politiskām un ekonomiskām metodēm. Tiem, kas uzstājas par attiekšanos no "Ziemeļu straumes", jāpastāsta saviem vēlētājiem, ka tā rezultātā energoresursa cenas palielināsies – mēnesī par gāzi un elektrību nāksies maksāt par 20% vairāk," uzsvēra Gerdts.

Pēdējās dienās strīdi saistībā ar "Ziemeļu straumi 2" saasinājušies situācijas ar Alekseju Navaļniju fonā. Atsevišķi Vācijas politiķi aicina bloķēt to. Taču kanclere Angela Merkele paziņoja, ka gāzesvada būvniecības un Navaļnija incidenta jautājumiem jābūt skatītiem atsevišķi.

Maskavā ne reizi vien ir uzsvēruši, ka "Ziemeļu straume 2" ir tikai un vienīgi komerciāls projekts un tiek īstenots visa Eiropas kontinenta enerģētiskās drošības interesēs. KF enerģētikas ministrs Aleksandrs Novaks paziņoja, ka projekts atrodas augstas gatavības stadijā, un pauda pārliecību, ka tas tiks īstenots līdz gada beigām.

6
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Vācija, Krievija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eiropa sodīs sevi ar dārgu gāzi, ja izlems pārmācīt KF Navaļnija dēļ
"Ziemeļu straumes 2" būvdarbiem nepieciešamais sagādes kuģis dodas uz Vāciju
Amerikāņu gāzes piegādes Eiropā strauji kritušās
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
Dziedātāja Anna Sedokova un basketbolists Jānis Timma, foto no arhīva

Latviešu basketbolists aprecējies ar bijušo grupas "VIA Gra" solisti

3
(atjaunots 17:25 19.09.2020)
Bijusī grupas "VIA Gra" soliste, dziedātāja Anna Sedokova un latviešu basketbolists Jānis Timma aprēcējās slepus no visiem.

RĪGA, 19. septembris – Sputnk. Latviešu basketbolists Jānis Timma un bijusī grupas "VIA Gra" soliste iestājušies laulībā. Par to viņi paziņoja telekanāla "Pervij" ēterā.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от ANNA SEDOKOVA (@annasedokova)

Sedokova pastāstīja, ka laulību ceremonija bijis noslēpums. Pat vecāki uzzināja par to, ka pāris apprecējies, tikai nākamajā dienā pēc kāzām.

Pēc Annas sacītā, viņi ar Jāni pieņēma lēmumu nerīkot lielus svētkus, bet gan slepeni aprēcieties un pēc tam nosvinēt ģimenes lokā.

Ceremonijas laikā no tradicionālajiem kāzu apģērba elementiem Sedokovai bija plīvurs, savukārt Timma bija ģērbies klasiskā tumšas krāsas kostīmā.

Anna pastāstīja, ka bija ļoti aizkustināta, kad basketbolists bildināja viņu, kas notika vasarā. Un tāpat Sedokovu ļoti aizkustinājusi pati ceremonija. Tādēļ visās fotogrāfijās viņa raud aiz laimes.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от ANNA SEDOKOVA (@annasedokova)

Atgādināsim, ka Timmas un Sedokovas romāna sākumu jau iezīmēja skandāls. Kad 2019. gada septembrī tagad jau bijusī basketbolista sieva sociālajos tīklos uzrakstīja, ka uzzinājusi par "jaunu posmu" sava vīra dzīvē nejauši, ar to pašu sociālo tīklu starpniecību.

No pirmās laulības Timmam palicis dēls. Sedokovai ir trīs bērni no iepriekšējiem vīriem – divas meitas un dēls.

Pirmā meita Alīna piedzima 2004. gadā. Toreiz Sedokova pameta "VIA Gra", lai aprecētu "Dinamo" futbolistu Valentīnu Beļkeviču, un laida pasaulē bērnu. Taču 2006. gadā pāris šķīrās. Par iemeslu sauc pastāvīgās futbolista krāpšanas.

Otro bērnu dziedātāja laida pasaulē no biznesmeņa Maksima Čerņavska. 2011. gada februārī skatuves māksliniece un uzņēmējs nosvinēja greznas kāzas, savukārt pēc 5 mēnešiem pasaulē nāca viņu meita Monika. Ar Čerņavski Sedokova nodzīvoja laulībā divus gadus. Par šķiršanās iemeslu atkal kļuva aizdomas par vīra krāpšanām.

Trešais Annas Sedokovas bērns – dēls Hektors – pasaulē nācis 2017. gadā. Viņa tēvs ir veiksmīgs biznesmenis Artjoms Komarovs. Taču pēc dēla piedzimšanas Sedokova un Komarovs nebija ilgi kopā. Drīz vien viņi šķīrās.

3
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

0
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

0
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums