Čivava, foto no arhīva

Zinātnieki atraduši koronavīrusa antivielas suņiem un kaķiem

30
(atjaunots 16:17 25.07.2020)
Tiek atzīmēts, ka patlaban trūkst pārliecinošu pierādījumu tam, ka inficētie mājdzīvnieki spēlē nozīmīgu lomu cilvēku inficēšanā ar SARS-CoV-2.

RĪGA, 25. jūlijs – Sputnik. Itāļu zinātnieki izanalizējuši paraugus, kas tika paņemti 1,4 tūkstošiem kaķu un suņu, un atklāja dažiem no tiem antiķermeņus pret jauno koronavīrusa tipu, tiek ziņots pētījuma pirmspublikācijā, kas tika publicēta bioRxiv resursā, vēsta RIA Novosti.

Kopumā tika izpētīti 915 suņu un 505 kaķu paraugi, kuri tika paņemti laika posmā no marta līdz maijam dažādos Itālijas reģionos, pārsvarā Lombardijā. Tiek atzīmēts, ka visu 1420 dzīvnieku SARS-CoV-2 PĶR testi izrādījās negatīvi. Turklāt seroloģiskie pētījumi atklāja antivielas 13 suņiem (3,35%) un sešiem kaķiem (3,95%). Vislielākais mājdzīvnieku skaits ar antivielām tika atklāts starp tiem, kuru saimnieki izslimojuši Covid-19, attiecīgi 12,8% un 4,5%.

"Mēs esam atklājuši dzīvniekiem seropozitivitātes līmeni, kurš ir salīdzināms ar cilvēkiem atklāto atlases pētījuma ietvaros tajā pašā laika periodā Eiropas valstīs. Tas paredz, ka inficēšanās mājdzīvnieku vidū nav nekas neparasts," teikts pētījumā. Turklāt tiek atzīmēts, ka patlaban "trūkst pārliecinošu pierādījumu tam, ka inficētie mājdzīvnieki spēlē nozīmīgu lomu cilvēku inficēšanā ar SARS-CoV-2".

Tiek atzīmēts, ka acīmredzama saikne starp inficēšanās gadījumiem saimniekiem un antivielu klātbūtni mājdzīvniekiem tika noteikta tikai suņiem. Pēc zinātnieku domām, tas ir pretrunā ar iepriekš veiktiem eksperimentālajiem pētījumiem, saskaņā ar kuriem suņi ir mazāk pakļauti inficēšanās riskam.

Saskaņā ar zinātnieku secinājumiem, pozitīvu SARS-CoV-2 testa rezultātu trūkums dzīvnieku vidū pētījumā laikā liecina par to, ka suņi un kaķi neilgā laika posmā varētu būt vīrusa pārnēsātāji.

30
Tagi:
dzīvnieki, zinātnieki, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (674)
Pēc temata
Veterinārs pastāstīja, vai pandēmijas laikā mājdzīvnieki ir bīstami
Ne tikai koronavīruss. Ar ko var inficēties no savvaļas dzīvnieku gaļas
Pētījums: Uhaņā katrs septītais kaķis ir inficēts ar Covid-19
Covid-19

Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka

3
(atjaunots 11:35 21.09.2020)
Desmit ES valstīs Covid-19 izplatās nekontrolējami, taču Lietuvā situācija pagaidām nav tika bēdīga.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Situācija ar Covid-19 saslimstību pasaulē un Eiropā kļūst arvien sliktāka, paziņoja LTV raidījumā "Rīta panorāma" Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vakar Latvijā tika ziņots par 10 jauniem Covid-19 gadījumiem. Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik bez simptomiem izrādās vidēji tikai viens no 10 atklātajiem Covid-19 gadījumiem. Pēc viņa sacītā, smagi saslimušo skaits patlaban ir proporcionāli zemāks nekā pavasarī, jo biežāk slimo jauni cilvēki.

Tikmēr Eiropa sagaida "otro vilni – vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā. PVO uzskata, ka tas pirmām kārtām ir saistīts ar drošības pasākumu neievērošanu.

Pēc Perevoščikova teiktā, saslimstību var vērtēt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, pēc pozitīvo analīžu rezultātu daļas. Ja pozitīvi ir vairāk par 3% veikto analīžu, tas ir kritisks rādītājs, kurš liecina par nekontrolējamu slimības izplatību.

Latvijā šis rādītājs sastāda 0,3%, savukārt desmit ES valstīs jau pārsniedz 3%. Covid-19 saslimstība stipri pieaug arī Latvijas kaimiņvalstīs. Šonedēļ valstu "dzeltenajā sarakstā", pēc atgriešanās no kurām jāievēro pašizolācijas režīms, Igaunijai pievienojusies arī Lietuva.

Pēc Perevoščikova sacītā, labā ziņa ir tas, ka Lietuvā lielākā daļa Covid-19 gadījumu tiek apsekota un pozitīvo analīžu rezultātu daļa tur ir mazāka par 1%.

Runājot par vakcīnu, epidemiologs nebija pārāk optimistisks, un pieņēma, ka to varētu sagaidīt vien ap nākamā gada rudeni.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu Čehijā (aizritējušajā ceturtdienā valstī bija 3123 jauni inficēšanās gadījumi), uz šo valsti un no tās kopš šodienas ir aizliegti regulārie pasažieru pārvadājumi, tiek ziņots SPKC mājaslapā. Pasažieru pārvadāšanas aizliegumi ir ieviesti arī attiecībā uz Spāniju, Andoru un Franciju.

3
Tagi:
koronavīruss, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (674)
Pēc temata
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Diennakts laikā 10 jauni Covid-19 gadījumi, četri cilvēki stacionēti
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

Medijs: Lielbritānija pastiprinājusi patrulēšanu pie Krievijas robežām

9
(atjaunots 11:04 21.09.2020)
Tostarp iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīti aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lielbritānijas GKS iznīcinātāji un britu JKS kuģi ievērojami pastiprinājuši patrulēšanu pie Krievijas robežām ar mērķi atklāt Krievijas aizsardzības "vājās puses", vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu Sunday Times.

Saskaņā ar tā datiem, laika posmā no augusta pēdējās nedēļas pie Krievijas robežām Melnās jūras rajonā, kā arī Kolas pussalas krastiem tika nosūtītas vismaz 28 karalisko GKS lidmašīnas, turklāt lidojumus vienlaikus piedalījās līdz pat piecām lidmašīnām.

Izdevums atzīmē, ka tālajos lidojumos piedalījās iznīcinātāji Typhoon un degvielas uzpildes lidmašīnas Voyager, kā arī izlūkošanas lidmašīnas Sentinel, RC-135 un Sentry E-3 AWACS. Pirms divām nedēļām izdevums ziņoja par pirmajiem iznīcinātāju Typhoon lidojumiem virs Ukrainas, un, kā uzsver avīze, "militārie avoti un dati no lidmašīnu izsekošanas portāliem apstiprināja, ka kopš tā laika patrulēšana virs Melnās jūras ir pastiprinājusies".

Turklāt tiek atzīmēts, ka iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīt aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

Augsta līmeņa informators britu izlūkdienestā paziņoja avīzei, ka šādu misiju rezultātā iegūtā informācija palīdzēt Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas ekspertiem "atklāt pretinieku vājās puses un censties izmantot tās".

KF BS Ģenerālštāba Galvenās operatīvās vadības priekšnieks, pirmais Ģenerālštāba priekšnieka vietnieks Sergejs Rudskojs piektdien paziņoja, ka ārzemju izlūkošanas lidmašīnas sākušas par 40% biežāk, nekā pērn, parādīties Melnās jūras reģionā. Pēc viņa sacītā, vēl vairāk pieaugusi izlūkošanas no gaisa veikšanas aktivitāte Krimas pussalas tuvumā.

9
Tagi:
iznīcinātājs, robeža, Lielbritānija, Krievija
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievija atjauno flotes tradīcijas: mācības "Okeāna vairogs" Baltijas jūrā
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO