Spāņu mediķi atklājuši visagrīnāko Covid-19 simptomu

240
(atjaunots 17:27 18.07.2020)
Zinātnieki visā pasaulē pastāvīgi precizē Covid-19 simptomātiku un noskaidro arvien vairāk jaunāko slimības gaitas aspektu.

RĪGA, 18. jūlijs – Sputnik. Spānijas zinātnieku grupa atklājusi jaunu koronavīrusa simptomu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz rakstu žurnālā JAMA Dermatology.

Speciālisti atklājuši 29% novērojamo pacientu enantēmu mutes dobumā – izsitumus uz gļotādas.

Kopumā pētījumā piedalījās 21 pacients vecumā no 40 līdz 69 gadiem. Turklāt izsitumi parādījās aptuveni divas dienas pirms citiem Covid-19 simptomiem.

Zinātnieki pagaidām nevar pateikt, cik plaši šis simptoms ir izplatīts visu saslimušo vidū. Lielā mērā to apgrūtina drošības tehnikas prasības, kas rada grūtības pacientu mutes dobuma apskatīšanas laikā.

Ko noskaidroja Francijā

Francijas mediķi noteica raksturīgu pazīmi, kura tiek atklāta pacientiem ar koronavīrusa izraisītiem veselības traucējumiem. Šī pētījuma rezultāti tika publicēti žurnālā Science.

Speciālisti izpētīja 50 slimniekus, kuriem Covid-19 slimības gaitā bijuši dažādi simptomi: no viegla klepus līdz elpošanas mazspējai, kuras dēļ viņi tika pieslēgti pie MPV. Izanalizējot biomateriālus, pētnieki noskaidroja, ka visus pacientus ar smagu Covid-19 slimības gaitu apvieno interferona deficīts un pastiprināts iekaisums.

Tostarp smagi slimiem pacientiem parādījās I tipa interferona trūkums, kuru organisms izdala cīņai ar vīrusu. Tā ražošana palēnina koronavīrusa infekcijas progresēšanu.

Tādējādi mediķi nonāca pie secinājuma, ka interferonam ir izšķiroša loma saslimušo izveseļošanās.

Ko atklāja Krievijas ārsti

Krievija mediķi saskārās ar netipisku koronavīrusa infekcijas gaitu – diviem Federālās medicīniski bioloģiskās aģentūras (FMBA) slimnīcu pacientiem tika novērots serozs peritonīts.

Covid-19 ārstēšanas procesā pacientiem parādījās negatīva dinamika iekaisuma veidā vēderā un paaugstināta ķermeņa temperatūra. Diagnostiskā laparoskopija uzrādīja šķidruma klātbūtni vēdera dobumā.

"Pēc divu pacientu izmeklējumu rezultātiem var pieņemt, ka parādījies jauns Covid-19 variants, kura slimības gaitā ir novērojama seroza peritonīta klīniskā aina," teikts preses dienesta paziņojumā.

Visticamāk, šāds iekaisums var rasties kā sistēmiska atbilde uz vīrusa infekciju, izteica pieņēmumu FMBA.

"Koronavīrusa pirksti"

Amerikas ārsti atklājuši vēl vienu Covid-19 simptomu, kuru nosauca par "koronavīrusa pirkstiem". Viņi apraksta to kā zilus vai purpurkrāsas plankumus uz kāju pirkstiem. Pensilvānijas Universitātes infektologs Ebings Lautenbahs atzīmēja, ka plankumi parasti dedzina un sāp, kad tiem pieskaras.

Pēc zinātnieku sacītā, šāda infekcijas izpausme ir sastopama gan smagi slimiem ar akūtu respiratoru distresa sindromu, gan jauniem pacientiem ar bezsimptomu slimības gaitu, tai skaitā bērniem. Turklāt pazīme parādās visagrīnākajās saslimšanas stadijās, kad tests var uzrādīt negatīvu rezultātu.

Lautenbahs uzskata, ka pirkstu apzilšana var būt vai nu lokāla iekaisuma reakcija uz infekciju, vai arī asinsvadu aizsprostojuma izpaušanās. Masačūsetsas slimnīcas neatliekamās palīdzības dienesta vadītājs Sjuzena Vilkoksa atzīmē, ka šādi simptomi ir sastopami slimniekiem ar smagu gripas vai vīrusa pneimonijas gaitu.

Galvenie simptomi

Saskaņā ar aprakstu Krievijas Veselības ministrijas mājaslapā, galvenie koronavīrusa infekcijas simptomi ir augsta temperatūra, apgrūtināta elpošana, šķaudīšana, klepus un aizlikts deguns, sāpes muskuļos un krūtīs, galvassāpes un vājums, iespējama arī slikta dūša, vemšana un caureja. Vecākiem cilvēkiem par simptomiem var uzskatīt murgošanu, pazeminātu asinsspiedienu un tahikardiju.

Daudzi mediķi atzīmēja, ka viens no pirmajiem koronavīrusa simptomiem ir ožas un garšas zudums. Pēc Amerikas zinātņu sacītā, izmēģinājumi uz pelēm palīdzējuši noskaidrot, ka infekcija iekļūst organismā ar olbaltumvielu palīdzību, kuri veicina smaržu atpazīšanu. Tie tiek izstrādāti deguna dobumā, un veciem īpatņiem šādu olbaltumvielu veidojas vairāk, nekā jauniem.

Ja šāds mehānisms ir pareizs arī cilvēkiem, tad šis pētījums tostarp demonstrē, kādēļ vecāki cilvēki ir jutīgāki pret inficēšanos ar koronavīrusu, atzīmē pētnieki.

Koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmija ir pārņēmusi praktiski visu pasauli. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē kopumā ir vairāk nekā 14,2 miljoni inficēto, gandrīz 600 tūkstoši no tiem ir miruši, bet vairāk nekā 8,4 miljoni izveseļojās.

240
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss
Krievijas un Ķīnas jūras kājnieku mācības, foto no arhīva

NI nosaucis galveno kļūdu ASV stratēģijā pret Krieviju un Ķīnu

8
(atjaunots 21:51 17.05.2021)
Analītiķis atzīmēja, ka Džo Baidena administrācijas konfrontatīvā pozīcija nepārsteidz, taču rada faktoru, kas ļauj Krievijai un Ķīnai stāties pretī ASV.

RĪGA, 18. maijs — Sputnik. ASV jaunās administrācijas stratēģiskā tuvredzība tuvina Krieviju un Ķīnu, kas rezultātā ļaus tām stāties pretī Vašingtonai, raksta analītiķis izdevumā The National Interest, vēsta RIA Novosti.

Raksta autors atzīmēja, ka Džo Baidena administrācijas konfrontatīvā pozīcija attiecībās ar Krieviju nepārsteidz, jo jau pirms Baidena stāšanās prezidenta postenī politiķis līdz ar saviem kolēģiem no Demokrātiskās partijas popularizēja sazvērestības teoriju, saskaņā ar kuru Maskava it kā esot aktīvi atbalstījusi Donaldu Trampu un aktīvi iejaukusies ASV iekšējās lietās.

Saņēmis rokās vadības grožus, Baidens tikai stiprināja spriedzi, un viņa izteikumi par vēlmi tikties ar Krievijas prezidentu nav būtiski mainījuši situāciju, uzskata analītiķis.

Pēc viņa domām, Vašingtonas kurss nav mainījies arī attiecībās ar Pekinu, un cerības uz samierināšanās politiku nav attaisnojušās. ASV joprojām atbalsta Taivānu, kas pretendē uz neatkarību no Ķīnas, kā arī Japānu teritoriālajā strīdā par Senkaku salu.

Baidena administrācijas nespēja nospraust prioritātes palielina risku ASV, uzskata autors. Cita starpā, viņš atzīmēja, pašreizējās politikas turpināšanās tikai veicina Krievijas un Ķīnas tuvināšanos, paplašinot valstu diplomātisko, ekonomisko un militāro sadarbību. Savukārt tas ļaus Maskavai un Pekinai stāties pretī Vašingtonas dominēšanai pasaules politikā.

8
Pēc temata
Lavrovs: Krievija nesāks "draudzēties pret" Ķīnu
NI paziņoja par ASV bīstamo Krievijas un Ķīnas satuvināšanos
"Pietiks ar pāris triecieniem": Pentagonam paskaidroja, kā karot ar Krieviju un Ķīnu
Dīzeļelektriskā zemūdene, foto no arhīva

Amerikāņu izdevums stāsta par bīstamāko Krievijas zemūdeni

49
(atjaunots 23:44 16.05.2021)
Amerikāņu publicists pastāstīja par jauno Krievijas zemūdeni, kuras tuvošanos ir gandrīz neiespējami pamanīt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas izstrādātās projekta "Lada" zemūdenes jaunā spēkiekārta padara to tik beztrokšņainu, ka ir gandrīz neiespējami pamanīt tās tuvošanos, raksta amerikāņu publicists Kālebs Larsons rakstā žurnālā National Interest, vēsta RIA Novosti.

Autors atzīmēja, ka tās korpusam ir piliena veida forma, tāpēc zemūdenei ir ļoti efektīva aerodinamika. Tā ļauj izvairīties no turbulences un neradīt manāmu troksni. Īpaši liela nozīme ir ūdeņraža-skābekļa degvielas elementam, kas ražo elektrību dzenskrūvēm – tas palīdz mazināt troksni.

Neskatoties uz dīzeļa ģeneratoriem, tāpat kā citām dīzeļelektriskajām zemūdenēm, projekta "Lada" zemūdenēs elektrība tiek ražota arī uz ķīmiskas reakcijas rēķina. Tas ļauj izvairīties no dzinēja dārdošā trokšņa. Jaunie paraugi varētu būt klusāki par virkni kodolzemūdeņu, jo sūknis, kas pārsūknē šķidrumu reaktora dzesēšanai, ir visnotaļ skaļš.

Patlaban Krievija būvē divu tipu dīzeļelektriskās zemūdenes – "Varshavyanka" un "Lada" projektus. "Varshavyanka" radīta uz padomju projekta "Paltus" bāzes. Melnās jūras flote jau saņēmusi sešus tādus kuģus, bet līdz 2024. gadam sešas zemūdenes plānots nodot Klusā okeāna flotes.

Iepriekš kuģubūves uzņēmuma "Admiralteiskije verfi" direktors Aleksandrs Buzakovs pastāstīja, ka pirmās divas sērijveida 4. paaudzes dīzeļelektriskās zemūdenes no projekta "Lada" plānots apbruņot ar spārnotajām raķetēm "Kalibr".

Zemūdenes "Kronshtadt" un "Velikiye Luki" plānots nodot Jūras kara flotei nākamgad. Projekta pirmā zemūdene "Sankt-Peterburg", bruņota tikai ar mīnu un torpēdu bruņojumu, papildināja floti jau 2010. gadā.

49
Tagi:
zemūdenes, bruņotie spēki, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO
Maxima lielveikals, foto no arhīva

Aicina darbā skolēnus: Maxima piedāvā aptuveni 400 darba vietas vasaras brīvlaikā

0
(atjaunots 22:05 17.05.2021)
Jau 10 gadus darbojas Nodarbinātības valsts aģentūras izstrādātā programma, kas dāvā iespēju 15-18 gadus veciem skolēniem iegūt reālu darba pieredzi vasaras brīvlaikā.

RĪGA, 18. maijs — Sputnik. Uzņēmums SIA "Maxima Latvija" radīs 382 darba vietas 53 veikalos 27 Latvijas pilsētās. Tās paredzētas jauniešiem, kuri vēlas pastrādāt vasaras periodā, raksta Press.lv, atsaucoties uz kompānijas sniegto informāciju.

Šādu praksi "Maxima Latvija" izmanto jau 10 gadus – vasaras periodā tirdzniecības vietās darbā tiek pieņemti 15-18 gadus veci jaunieši, lai iegūtu reālu darba pieredzi un nopelnītu kabatas naudu. Programmu izstrādājusi Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA).

Šogad jaunieši varēs iekārtoties darbā "Maxima" veikalos Aizkrauklē, Ādažos, Cēsīs, Dobelē, Gulbenē, Iecavā, Ikšķilē, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kandavā, Koknesē, Kuldīgā, Liepājā, Limbažos, Līvānos, Ogrē, Olainē, Rēzeknē, Rīgā, Salacgrīvā, Salaspilī, Saldū, Talsos, Tukumā, Valmierā un Ventspilī.

2020. gada vasarā, kad pasaulē plosījās pandēmija, piepelnīšanās jautājums Latvijā bija īpaši akūts. Tomēr NVA pieņēma lēmumu tomēr atļaut skolēniem strādāt. Labklājības ministrija lēmumu apstiprināja, atsaucoties uz Covid-19 izplatības lejupslīdi.

Jāpiebilst, ka darba devējs, kurš pieņēmis darbā skolēnus vasaras brīvlaikā, saņem dotāciju 50% apmērā no minimālās algas, par skolēna-invalīda pieņemšanu darbā – minimālās algas apmērā.

0
Pēc temata
Lēmums pieņemts: NVA ļaus skolēniem piepelnīties vasarā
Nemaksā nodokļus – tevi aprīs: VID nolasīja lekciju skolēniem
Skolēnus mācīs lietot šaujamieročus, medicīnas studentus – ārstēt ievainojumus