Sausums, foto no arhīva

Pandēmija nav atnākusi viena: kādi pārbaudījumi vēl gaida šogad

74
(atjaunots 11:22 30.06.2020)
Līdz ar koronavīrusu 2020. gads sola planētai ugunsgrēkus, plūdus, neražu un Bībeles mēroga siseņu uzbrukumus. Dabas kataklizmas draud ar badu nabadzīgajām valstīm un nopietnām problēmām Eiropai un ASV, brīdina meteorologi un starptautiskās organizācijas.

RĪGA, 30. jūnijs – Sputnik. Pat gadījumā, ja valstij, kas cietusi no plūdiem, sausuma vai vētras, pietiek naudas stihijas seku likvidēšanai un dzīves atjaunošanai, tagad ir grūtāk nekā jebkad nopirkt visu nepieciešamo un nogādāt vietā. Pasaules tirdzniecībai un transportam rokas saistījušas koronavīrusa pandēmijas sekas, raksta Bb.lv.

Koronavīruss ir mainījis dzīvi uz planētas, taču nav atcēlis to, kas to mainīja agrāk – globālo sasilšanu, ko zinātnieki vaino par aizvien biežākajām dabas kataklizmām.

Zemes klimatam veltītā lielākā datu bāze pasaulē, amerikāņu National Centers for Environmental Information (NCEI), vēsta, ka 2020. gada martā planētas sasilšana sasniedza rekordu – tikai vienu reizi periodā kopš novērojumu sākuma 1880. gadā temperatūra vēl vairāk atšķīrusies no vidējās. Un tas notika, neskatoties uz vispasaules karantīnu, kuras dēļ apstājās transports un rūpniecība.

Iepriekšējais marta rekords fiksēts 2016. gadā, pateicoties El Niño – ūdens temperatūras pieaugumam Klusā okeāna tropos, kas draud ar ekstremālu karstumu vasarā un salu – ziemā. Šoreiz jūra sasila arī bez El Niño – martā Pasaules okeāna temperatūra bija par 0,8 grādiem augstāka par mēneša vidējo rādītāju. Jo siltāks ir okeāns, jo spēcīgākas vētras tajā veidojas.

No pasaules lielākajām ekonomikām lielāko kaitējumu tās nodara ASV – bagātākajai valstij pasaulē, kas vairāk nekā citi cietusi no koronavīrusa. Šomēnes tur sāksies pusgadu ilgā vētru sezona.

Pie tam lietavas virs sasilušās jūras ir aktīvākas nekā virs vēsās sauszemes, tāpēc kontinenti nesaņem lietu. Rodas sausums. Temperatūras pieaugums Indijas okeāna rietumu daļā draud ar sausumu un mežu ugunsgrēkiem Austrālijā, savukārt ūdens temperatūras celšanās Atlantijas ziemeļos draud izkaltēt un nodedzināt Amazones baseina mežus.

Karstums Eiropā

Globālā sasilšana draud ne tikdaudz ar temperatūras celšanos, - galveno risku rada traucējumi ierastajā dabas parādību programmā, brīdina zinātnieki. Tveice pēkšņi kļūst neizturamāka, sals – skarbāks, vējš pārvēršas par vētru, bet lietus – par plūdiem. To apliecina arī pagājušais gads.

Eiropas centra Copernicus Climate Change Service dati liecina, ka 2019. gads Eiropā bija karstākais visā novērojumu vēsturē. Tomēr nebijis karstums fiksēts februārī, jūnijā un jūlijā, toties novembris atnesa rekordlielus nokrišņus un vispārējus plūdus. Nepilnu divu gadu desmitu laikā Eiropā fiksēti 11 no 122 rekordkarstām vasarām.

Arī šogad nav izņēmums. Pašā Eiropas centrā – Ženēvas un Grenobles apkaimē lietus nebija vairāk nekā 40 dienas. Pēdējo reizi kas tamlīdzīgs notika tikai XIX gs. beigās. Debesis plīsa pa šuvēm maija beigās. Ūdenstilpes Ukrainā un Rumānijā izsīka. Puse lauksaimnieciski apstrādājamo zemju Francijā izkalta tiktāl, ka zemnieki sāka raizēties. Sausums valda Vācijā.

Risku rada meža ugunsgrēki. Vadošie kviešu ražotāji – Krievija un Kazahstāna – ierobežojuši labības eksportu. Tās ir nobažījušās par to, ka palielināts pieprasījums bagātās valstīs novedīs pie eksporta pieauguma un deficīta iekšzemes tirgū.

Vienlaikus sausam un siltam laikam ir arī savas priekšrocības: atjaunojamā enerģētika sedz aizvien lielāku elektrības patēriņa daļu kontinentā. Vācijā saules akumulatoru fermas dažu labu dienu dod līdz 40% visas enerģijas, cenas dienā aizvien biežāk ir negatīvas – patērētājiem faktiski maksā par elektrību, lai viņi noslogotu elektrotīklu. Šī gada pirmajos trijos mēnešos gandrīz 800 reizes 15 minūšu elektroenerģijas piegādes kontraktu cena kritusies zem nulles – par 80% biežāk nekā gadu iepriekš, Bloomberg publicēja Eiropas biržas "Epex Spot" datus.

Un vēl arī vīruss

Sausums skāris ne tikai Eiropu. Izkalst arī pampa Argentīnā un prērijas Amerikā.

ASV, saskaņā ar vietējo piecu punktu skalu, otrā, baismīgā līmeņa sausums jau vērojams Teksasā, Kalifornijā un Oregonā, bet "ļoti sauss" (trešā pakāpe) ir desmit štatos, pārsvarā – dienvidos, pie Meksikas robežas, centrā un ziemeļrietumos: no Alabamas līdz Vašingtonai.

Tomēr vēl būtu pāragri runāt, ka ražai nodarīts nelabojams kaitējums. Tuvākie divi līdz trīs mēneši būs izšķirošie graudaugu nobriešanai. Tie veido uztura pamatus lielākajai daļai uz planētas dzīvojošo cilvēku un mājlopu. Sējumu kopējais stāvoklis pasaulē neizskatās draudīgs. Turklāt, pateicoties ražīgajam pērnajam gadam, labības ir papilnam – krājumi pasaulē sasnieguši rekordu.

Te nu varētu nomierināties, taču iejaucies nelūgts viesis – koronavīrss. Pandēmijas rezultātā nepatīkamā, tomēr ikdienas dzīvē paciešamā situācija ir iezaigojusies jaunās krāsās.

Pandēmija ir sagrāvusi loģistiku pasaules pārtikas tirgū: noliktavās un ostās trūkst strādnieku, kravas automašīnas stāv bez šoferiem. Pārvadājumi ir krasi sarukuši. Raža pa to laiku sapūst uz lauka, jo lauksaimniecība ir viens no galvenajiem darba migrantu algotājiem. Karantīnas dēļ kafijas ievācēji netika līdz plantācijām Latīņamerikā, marokāņus neielaida Spānijā ievākt zemenes, rumāņi un bulgāri nesteidz uz Lielbritāniju un Vāciju. Tas viss ož pēc jaunas pārtikas krīzes.

Šausmīgs bads un siseņi

Pārtikas krīzes risks līdz ar koronavīrusa pandēmiju sagādā nopietnus izdevumus bagātajām valstīm un rada protekcionismu. Tas ir teicams iegansts samazināt palīdzību nabadzīgajām valstīm, par ko jau sen sašutumu demonstrē populisti: kāpēc būtu jāpalīdz tālajai Āfrikai, viņi dusmojas, ja pie mums Detroitā un Liverpūlē bezpajumtnieki cieš badu un slimo uz lepnu veikalu kāpnītēm.

Būtu grūti izdomāt sliktāku laiku tādam noskaņojumam. Pat bez nāvējošā vīrusa pandēmijas 2020. gads solīja pasaulei lielāko humāno krīzi kopš Otrā pasaules kara laikiem – par to jau labu laiku pirms Covid-19 parādīšanās pasaules līderus brīdināja ANO Pasaules pārtikas programmas izpilddirektors Deivids Bizlijs. Tagad "ideālās vētras" rezultātā trīs desmiti nabadzīgo valstu šogad var saskarties ar liela mēroga badu.

ANO jaunākie dati rāda, ka 1 miljards cilvēku pasaulē regulāri nesaņem pietiekamu uzturu. Katrs astotais uz planētas. Un koronavīrusa krīzes dēļ viņu skaits tikai 2020. gadā vien pieaugs par 130 miljoniem. Badu cietīs 265 miljoni cilvēku.

Sausums, vīruss un bads vienlaikus – tas ir par traku pat viduvējā katastrofas filmā. Bet 2020. gada scenārijā traģēdiju vēl vairo siseņu baru uzbrukumi. Ēdelīgie radījumi izšķīlušies Jemenā neiedomājamos daudzumos, pateicoties siltajai un lietainajai ziemai. Laikā kad pasaule nodrebēja koronavīrusa priekšā, siseņi aprija zaļumus 23 Tuvo Austrumu, Āfrikas un Āzijas valstīs.

Jauni siseņu mākoņi drīz vien pacelsies gaisā Kenijā, Etiopijā un Irānā. Ēdamā būs pietiekami – Āfrikā nupat jau nobriest sējumi. Kāda būs šī gada raža? Tas nav zināms.

74
Tagi:
ASV, Eiropa, koronavīruss
Covid-19

Itālijā gaida Krievijas vakcīnas "Sputnik V" reģistrāciju EZA

4
(atjaunots 06:56 09.03.2021)
Itālijas premjerministrs pauda cerību, ka EZA tuvākajā laikā reģistrēs Krievijā izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V".

RĪGA, 9. marts — Sputnik. Itālijā populārās televīzijas raidījuma valsts telekanāla Rai 3 ēterā valsts veselības ministrs Roberto Speranca izteicās par Krievijas vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V", vēsta RIA Novosti.

Speranca paziņoja, ka Itālija ir gatava uzsākt ar Krieviju diskusiju par vakcīnas piegādi pēc tam, kad tā tiks apstiprināta Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA). Atgādinām, ka tās reģistrācija jau notiek. Turklāt ES jau paskaidroja, ka Eiropas Savienība neliedz saviem dalībvalstīm iepirkt Covid-19 vakcīnas, kuras nav reģistrētas Eiropas Zāļu aģentūrā.

Ministrs paudis cerību, ka EZA apstiprinās vakcīnu tuvākajā laikā.

Pēc Sperancas vārdiem, viņu personiski neinteresē, kurā valstī tiek ražota Covid-19 vakcīna, ja preparātu atbalsta EZA un Itālijas zāļu aģentūrā (Aifa).

"Esmu pilnīgi atklāts attiecībā uz Krievijas vakcīnu, tāpat kā citām vakcīnām, kuras var parādīties pasaulē, lai tik pārbaudes un kontroles, kas jāveic attiecīgajām aģentūrām, paradītu labu rezultātu," uzsvēra ministrs, norādot, ka nacionālajām barjerām vairs nav jēgas.

Vakcīna "Sputnik V" ir apstiprināta 46 pasaules valstīs

Tikmēr Krievijas vakcīna "Sputnik V" ir apstiprināta 46 pasaules valstīs un kļuvusi otrā pēc popularitātes pasaulē, apdzenot vakcīnas Pfizer un Moderna, kas ierindojās trešajā un ceturtajā vietā attiecīgi. Pirmo vietu ieņem AstraZeneca vakcīna.

Pašlaik preparāts "Sputnik V" ir reģistrēts Krievijā, Baltkrievijā, Argentīnā, Bolīvijā, Serbijā, Alžīrijā, Palestīnā, Venecuēlā, Paragvajā, Turkmēnijā, Ungārijā, OAE, Irānā, Gvinejā, Tunisijā, Armēnijā, Meksikā, Nikaragvā, Serbu Republikā (valstisks veidojums Bosnijas un Hercegovinas teritorijā), Libānā, Mjanmā, Pakistānā, Mongolijā, Bahreinā, Melnkalnē, Sentvinsentā un Grenadīnās, Kazahstānā, Uzbekistānā, Gabonā, Sanmarīno, Ganā, Sīrijā, Kirgīzijā, Gajānā, Ēģiptē, Hondurasā, Gvatemalā, Moldovā, Slovākijā, Angolā, Džibuti, Kongo Republikā, Šrilankā, Laosā un Irākā.

Slovākijas premjerministrs Igors Matovičs pat sastrīdējās ar valdību Krievijas vakcīnas dēļ. Slovākija tāpat, kā Ungārija reģistrējusi Krievijas vakcīnu "Sputnik V", negaidot Eiropas regulatora apstiprinājumu. Pirmā vakcīnas partija jau tika nogādāta Slovākijā no Maskavas.

Lēmums par Krievijas vakcīnas iegādi izraisīja debates slovāku politiķu vidū, kuri acīmredzot nobijušies, ka Eiropas Savienībai nepatikšot viņu "patvaļība".

Toties valsts premjers ne no kā nenobijās un uzlika sev mērķi aizsargāt cilvēku veselību un dzīvību. Viņš teica, ka viņš "nav slepkava" un tāpēc ne par ko neatteiksies no Krievijas vakcīnas.

4
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss, Itālija
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Sputnik V

Vakcīna "Sputnik V" reģistrēta jau 46 pasaules valstīs

28
(atjaunots 13:13 08.03.2021)
Krievijas tiešo investīciju fondā uzsvēra, ka pieprasījums pēc vakcīnas pret Covid-19 "Sputnik V" pieaug Eiropā un visā pasaulē: tūkstošiem cilvēku izvēlas Krievijā ražoto preparātu.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Pēc Krievijas tiešo investīciju fonda (KTIF) informācijas, valstu sarakstam, kuras reģistrējušas Krievijā ražoto vakcīnu pret Covid-19 "Sputnik V", pievienojās vēl viena valsts - Ziemeļmaķedonija, vēsta RIA Novosti.

Ziemeļmaķedonijas Republikā tika veikta paātrināta vakcīnas reģistrācija (emergency use authorization, EUA), izskaidroja KTIF.

Tagad vakcīna "Sputnik V" ir apstiprināta 46 pasaules valstīs.

KTIF vadītājs Kirils Dmitrijevs pastāstīja, ka pieprasījums pēc Krievijas vakcīnas pret Covid-19 pieaug gan Eiropā, gan visā pasaulē. Lai laikus atbildētu uz pieprasījumiem, KTIF tika izveidots plašs starptautisko partnerību tīkls.

Pašlaik preparāts "Sputnik V" ir reģistrēts Krievijā, Baltkrievijā, Argentīnā, Bolīvijā, Serbijā, Alžīrijā, Palestīnā, Venecuēlā, Paragvajā, Turkmēnijā, Ungārijā, OAE, Irānā, Gvinejā, Tunisijā, Armēnijā, Meksikā, Nikaragvā, Serbu Republikā (valstisks veidojums Bosnijas un Hercegovinas teritorijā), Libānā, Mjanmā, Pakistānā, Mongolijā, Bahreinā, Melnkalnē, Sentvinsentā un Grenadīnās, Kazahstānā, Uzbekistānā, Gabonā, Sanmarīno, Ganā, Sīrijā, Kirgīzijā, Gajānā, Ēģiptē, Hondurasā, Gvatemalā, Moldovā, Slovākijā, Angolā, Džibuti, Kongo Republikā, Šrilankā, Laosā un Irākā.

Atgādinām, ka sestdien, 6. martā, KTIF informēja, ka Krievijas vakcīna "Sputnik V" kļuvusi otrā pēc popularitātes pasaulē, apdzenot vakcīnas Pfizer un Moderna, kas ierindojās trešajā un ceturtajā vietā attiecīgi. Pirmo vietu ieņem AstraZeneca vakcīna.

Eiropas Savienībā preparātu jau izmanto Ungārija un Slovākija, pārrunas par piegādēm sākusi Austrija.

Turklāt ES jau paskaidroja, ka Eiropas Savienība neliedz savām dalībvalstīm iepirkt Covid-19 vakcīnas, kuras nav reģistrētas Eiropas Zāļu aģentūrā.

Un kā ar Latviju?

Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts paziņoja, ka pēc tam, kad Krievijas "Sputnik V" reģistrēs ES, Latvija būs gatava izmantot šo vakcīnu.

Pavļuta komentārs ir visai neviennozīmīgs. No vienas puses, viņš teica, ka Latvija izmantos jebkuru drošu un zinātniski pamatotu iespēju aizsargāt cilvēku veselību un dzīvību. Bet no otras puses ministrs norādīja, ka valsts izskatīs iespēju iepirkt un pielietot "Sputnik V" tikai pēc tam, kad Eiropas Zāļu aģentūra reģistrēs preparātu Eiropas Savienības līmenī.

Turklāt Pavļuts uzsvēra, ka, kad Latvijā tiks vērtēta "Sputnik V" iegādes un lietošanas iespējamība, valdība vispirms ņems vērā vakcīnas pieejamību konkrētajā laikā.

28
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Latvijā aprēķināja, cik izmaksā Covid-19 ierobežojumi
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
23. februārī Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts

Noziegums pret padomju memoriālu Jēkabpilī atklāts ar sensacionālu ātrumu

0
(atjaunots 07:06 09.03.2021)
Lielgabalu, ko ar traktoru aizveda no padomju karavīru apbedījuma vietas Jēkabpilī nezināmajā virzienā, visticamāk, jāmeklē Daugavā. Tāpat tiek ziņots, ka iespējamā vainīgā persona ir noskaidrota. Sods par šādu noziegumu — brīvības atņemšana līdz diviem gadiem.

RĪGA, 9. marts — Sputnik. Latvijas Valsts policija informēja, ka tika noskaidrots iespējamais vaininieks padomju memoriāla apganīšanā Jēkabpilī.

"Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona. Policijā turpinās faktisko notikušā apstākļu noskaidrošana," teikts Valsts policijas ziņojumā Twitter.

​Atgādinām, ka 23. februārī Jēkabpilī pazudis lielgabals no pieminekļa karavīru brāļu kapos. Kāds to naktī demontēja un aizveda nezināmā virzienā.

Gadījums ir skandalozs, jo pieminekli aizsargā 1994. gadā parakstītais Krievijas un Latvijas valdību līgums. Tā 13. pants uzdod Latvijai nodrošināt šādu memoriālo būvju un apbedījumu kopšanu un labiekārtošanu, kā arī saglabāšanu.

Policisti ziņo, ka vainīgā persona jau atzinusi atzina veiktās darbības. Turklāt izdevās atrast traktoru, ar kuru tika veikta lielgabala demontāža.

Pats lielgabals, kā jau iepriekš tika ziņots, droši vien atrodas Daugavā. Tā iespējamā atrašanās vieta ir noteikta, ziņo policija.

Vēl ziņots, ka sākotnēji kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu, un šobrīd tas ir pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 229. panta pirmās daļas par valsts aizsardzībā esoša kultūras pieminekļa pārvietošanu.

Par šādu noziedzīgu nodarījumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

0
Tagi:
policija, Latvija
Pēc temata
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Skabarga latviešu acīs: kam nedeva mieru piemineklis karavīriem Jēkabpilī
"Padzīt krievus": Lindermans par pieminekļa zādzību un krievu mediju iznīcināšanu
"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī