Ļeņina krūšutēls Cēsu ielā Rīgā, foto no arhīva

DW: visnabadzīgākajā Vācijas pilsētā parādījās piemineklis Ļeņinam

171
(atjaunots 11:52 24.06.2020)
Pirmais piemineklis Ļeņinam Rietumvācijā parādījās tikai 2020. gadā – to uzstādīja visnabadzīgākajā valsts pilsētā.

RĪGA, 24. jūnijs – Sputnik. Kamēr ASV nojauc pieminekļus vergu īpašniekiem, visnabadzīgākajā Vācijas pilsētā uzstādījuši pieminekli pasaules proletariāta vadonim, raksta DW.

Gelzenkirhene ir pilsēta Rūras apgabalā, kurā dzīvo aptuveni 260 tūkstoši cilvēku. Agrāk tā bija svarīgs smagās rūpniecības centrs, taču pēc tam, kad Vācijā sāka samazināt ogļu ieguvi, pilsēta zaudēja tūkstošiem darbavietu. Šobrīd tā ir Vācijas nabadzīgākā pilsēta – viena iedzīvotāja vidējie ienākumi sastāda nedaudz vairāk par 16 tūkstošiem eiro gadā.

Divdesmitajā jūnijā šeit tika uzstādīta divus metrus augsta Ļeņina statuja.

Preses konferencē par godu pieminekļa atklāšanai sapulcējās žurnālisti ne vien no dažādām Vācijas pilsētām, bet arī no Krievijas, Francijas, Jaunzēlandes. Nav brīnums, jo statujas Ļeņinam mūsdienās biežāk nojauc, nekā uzstāda. Savukārt Rietumvācijā piemineklis Ļeņinam vispār parādījies pirmo reizi vēsturē.

"Vergu īpašnieku, despotu un karu rosinātāju statujas tiek nojauktas visā pasaulē. Cik gan savlaicīgi mēs nolēmām uzstādīt statuju revolucionāram, cīnītājam par mieru un marksistam, kurš simbolizē nākotni un jaunu sociālisma ēru bez kapitālisma," saka 42 gadus vecā Vācijas Marksisma un ļeņinisma partijas vadītāja, atslēdzniece pēc izglītības Gabija Fehtnere.

Pieminekli uzstādīja kreisie radikāļi no Vācijas Marksisma un ļeņinisma partijas (VMĻP), kas tika nodibināta 1982. gadā un kuras sastāvā ir mazāk nekā 3000 locekļu. Viņi uzskata sevi par Ļeņina un Marksa uzskatu piekritējiem un distancējas no VDR un "imperiālistiskās" PSRS politikas pēc Hruščova nākšanas pie varas.

Čehu tēlnieka darināto statuju, kas tika izveidota 1957. gadā, viņi nopirka Internetā par 16 tūkstošiem eiro. To grasījās uzstādīt jau pirms dažiem mēnešiem, taču traucējusi pandēmija, kā arī pilsētas varasiestāžu pretošanās: pilsētas administrācija apgalvoja, ka statuja kaitēs arhitektūras piemineklis – ēkai, pie kuras to ir uzstādījuši. Taču tiesa nolēma, ka šie argumenti ir nepilnvērtīgi.

Beigās pilsētas varasiestādes ēkā, kas atrodas pretī VMĻP birojam, sarīkoja izstādi par komunismu, kuras mērķis bija "ar faktiem apgāzt ideoloģiju ". Uz ēkas tika izvietots plakāts: "Ļeņinam šeit nav vietas".

Pret pieminekli izteicās visas pilsētas politiskās partijas. Savukārt skulptūras atklāšanas dienā protestēja arī neonacisti.

Pēkšņi pie pieminekļa, kurš tobrīd vēl bija apsegts ar sarkanu audeklu, parādījās sieviete ar pudeli rokās un plakātu – Jekaterina Maļdona, politiskā bēgle no Maskavas. Ar ievērojamu krievu akcentu viņa iekliedzās: "Ļeņins dzēra manu radinieku un tautiešu asinis. Jūs arī vēlaties izdzert manas asinis?" Pudeli viņai no rokām izrāva, bet viņu pašu, bez liekām ceremonijām, atstūma pūļa malā. Tobrīd no skatuves skanēja vārdi par to, ka "Ļeņins uzklausīja visiespējamākos viedokļus".

"Tas ir lieliski, ka Vācijā godā un atzīst Ļeņinu," saka Irina Timofejeva, organizācijas "Atmiņa nākotnes labad" pārstāve. Viņa ir dzimusi Moldovā un atbraukusi dzīvot uz Gelzenkirhenu no Ķelnes, kur viņa dzīvo jau 15 gadus. Kad no Ļeņina statujas tika noņemts apsegs, viņa nolika uz postamenta rožu buķeti.

171
Tagi:
Ļeņins, piemineklis, Vācija
Pēc temata
Alfrēds Rubiks: "marksisms šodien ir populārāks nekā pirms 25 gadiem"
"Šādiem pieminekļiem Rīgā nav vietas": latviešu profesore kritizē Puškina statuju
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

3
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

3
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"
COVID-19

Ņujorkā reģistrēts jauns koronavīrusa variants

16
(atjaunots 13:59 26.02.2021)
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Zinātnieki uzskata, ka tā variācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitāti.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.

Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.

"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.

Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.

Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.

Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.

Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.

16
Tagi:
ASV
Pēc temata
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Nosauktas metodes plaušu nostiprināšanai pirms un pēc Covid-19
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Ko varam gaidīt no "EpiVakKorona". Informācija par peptīdu vakcīnu Covid-19 profilaksei